هزینه ی زندگی و تحصیل در کشور آلمان

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان شامل هزینه اجاره مسکن مناسب، پوشاک، مواد غدایی و بیمه درمانی در شهرهای مختلف آلمان متفاوت است.

هزینه زندگی دانشجو در آلمان بانضمام خوراک، پوشاک، رفت و آمد و کلیه هزینه های جانبی همچنین هزینه‌های اجتناب‌ناپذیری همانند تلفن و اینترنت (در خانه‌های خصوصی) حدودا ۵٠٠ تا  ٧٠٠ یورو در ماه می باشد که این هزینه در شهرهای مختلف آلمان متفاوت است.

جهت ادامه تحصیل رایگان در آلمان پس از مشاوره حضوری و بررسی اینکه امکان تحصیل در آلمان به زبان انگیلسی یا آلمانی برای متقاضی میسر است باید مدارک ترجمه شده به تایید سفارت آلمان برسد ، دقت فرمایید دو نسخه  اصل و پنج نسخه کپی لازم است .

چنانچه نامه ای از دانشگاههای آلمان داشته باشید که بیانگر اقدام شما باشد و آن را به سفارت آلمان نشان دهید ، در آن صورت سفارت آلمان هزینه ای بابت تایید مدارک اخذ نخواهد نمود و چنانچه مدارکی که بیانگر ارتباط با دانشگاه نداشته باشید برای هر سری ترجمه مبلغ ۴۰ یورو باید پرداخت نمایید.

مدارکی که برای تایید ارائه میدهید باید بطور رسمی ترجمه شده باشند ( مهرهای دادگستری و وزارت امور خارجه را داشته باشند ) و حتما اصل مدارک را همراه داشته باشید ؛ تاریخ ترجمه ها بیش از دوسال نگذشته باشد .

توجه کنید مدارک تایید شده تاریخ انقضا ندارند.

دقت نماید حتما حداقل دو نسخه ترجمه اصل را داشته باشید زیرا یک سری از مدارک را باید در روز مصاحبه تحویل سفارت آلمان دهید و نسخه دوم را در روز ثبت نام باید تحویل دانشگاه دهید.

سپس جهت اخذ پذیرش تحصیل در آلمان مدارک برای دانشگاه ارسال میشود توجه فرماید اصل ترجمه های تایید شده ارسال نگردد بلکه کپی های تایید شده ارسال میگردد.

حال برای اخذ نوبت مصاحبه سفارت آلمان اقدام میگردد و از طریق سایت وقت مصاحبه دریافت نماید ، با توجه به اینکه صدور ویزا حدود ۱۰ هفته طول میکشد پس بهتر است وقت مصاحبه را دو ماه زودتر از شروع ترم تنظیم نمایید ، به علت شلوغی عموما از زمانی که شما بخواهید وقت مصاحبه بگیرید ۲/۵ تا ۳ ماه بعد سایت به شما وقت میدهد پس بهتر است زمان بندی خود را با زمانهای گفته شده تنظیم نمایید ، به عبارتی بهتر است حدود ۵ ماه قبل از شروع کلاسها به سایت مراجعه نموده تا بین ۲/۵ تا ۳ ماه بعد وقت مصاحبه شما تعیین گردد .

دقت نماید حتما قبل از مراجعه به سفارت تمامی مدارک کامل باشند ؛ در غیر اینصورت سفارت مدارک را تحویل نخواهد گرفت و از نظر زمانی با مشکل مواجه خواهید شد .

در این مرحله باید منتظر پذیرش باشیم و پس از اخذ پذیرش یک حساب در بانکهای ایران به نام متقاضی باز گردد و معادل۸۰۴۰ یورو مطابق ارز آزاد در حساب خود داشته باشد و نامه پشتوانه مالی خود را بگیرد.

هزینه ی زندگی دانشجویی در آلمان را می‌توان به دو بخش اصلی تقسیم کرد. بخش اول هزینه‌هایی است که مربوط به دانشگاه و تحصیل می‌شود. بخش دوم را می‌توان به هزینه‌های جانبی همانند بیمه دانشجویی، مواد غذایی و خانه دانشجویی تقسیم‌بندی کرد.

مهم‌ترین بخش هزینه‌های دانشجویی شهریه دانشگاه است. البته شهریه در تمامی دانشگاه‌های آلمان وجود ندارد .

 

اما هزینه خدمات دانشجویی که بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ یورو در هر ترم است، در تمامی دانشگاه‌ها وجود دارد. با پرداخت هزینه خدمات دانشجویی، می‌توان از وسایل حمل و نقل عمومی در شهر محل سکونت و در مواردی در شهرهای مجاور و همچنین از امکانات گوناگون دانشگاه بصورت رایگان استفاده کرد.

اما در دانشگاه‌هایی که شهریه وجود دارد نیز این مبلغ بصورت میانگین ۵۰۰ یورو در هر ترم می باشد. بنابراین می‌توان گفت که هزینه دانشجویی با احتساب شهریه و مخارجی همچون خرید کتاب و یا کپی کردن و از این قبیل هزینه‌ها، با تقسیم بر ماه‌های سال، مبلغی در حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ یورو در هر ماه خواهد بود. همان طور که اشاره شد در دانشگاه‌هایی که شهریه وجود ندارد‌، طبیعتا این میزان کمتر خواهد بود.