دلایل مهم ادامه تحصیل در سوئد

انتخاب کشور مناسب  برای ادامه تحصیل اولین و مهمترین گام برای دانشجو می باشد.

کشور سوئد برای ادامه تحصیل و مهاجرت یکی از کشور های پر طرفدار می باشد.از دلایل مهم این امر میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شما می توانید کار گروهی (Team Work) را در کشور سوئد تجربه کنید.

بازار جهانی همیشه به کارگروهی ونو آوری بها می دهد که این امر را می توان در دانشگاه های سوئد یاد بگیرید. شما همچنین تکنیک هایی برای یادگیری بهتر کار گروهی خواهید آموخت.

  • دانشگاه های سوئد دارای پیشرفته ترین برنامه های آموزشی در مقاطع دانشگاهی می باشد. شما همچنین می توانید دوره های کارآموزی بصورت نیمه وقت در رشته ی خودتان را بگذرانید. این امر باعث می شود که شما هم عملی و هم تئوری در رشته ی خود حرفه ای شوید. دانستن تئوری و به کار بستن آن بصورت عملی مزایای خوبی برای پیدا کردن کار بعد از اتمام درستان می شود.
  • شما در محیطی پر از خلاقیت و نوآوری تحصیل خواهید کرد.
  • شما هر رشته ای که علاقه دارید را می توانید در دانشگاه های سوئد بیابید.
  • شما قادر به ادامه تحصیل به زبان سوئدی و انگلیسی می باشید. همچنین تعداد زیادی از شرکتها در کشور سوئد به زبان انگلیسی هستند.

سیستم آموزشی سوئد

یکی از مهمترین اصول آموزشی در سوئد ایده پردازی و کارهای خلاقانه میباشد سیستم آموزشی سوئد بطوری میباشد که شما را تشویق به ایده پردازی میکند و یکی از مهمترین وظایف سیستم آموزشی سوئد کشف استعدادها میباشد.  پس شما می توانید در این کشور به کشف استعدادهای خود بپردازید و از آن برای آینده ای بهتر بهره مند شوید. در راستای این موضوع کشور سوئد جز یکی ازبزرگترین کشورها در ثبت اختراع می باشد و سالانه هزاران اختراع جهانی در سوئد ثبت میگردد.

دانشجویان بعد از ادامه تحصیل می توانند درخواست اقامت کاری بکنند و بعد از ۳ تا ۵ سال کارکردن اقامت دائم کشور سوئد را بگیرند.

مقاطع مختلف تحصیلی و شرایط آنها

اخذ پذیرش جهت ادامه تحصیل در سوئد در دو ترم سپتامبر و ژانویه صورت می گیرد که ترم سپتامبر ترم اصلی محسوب میگردد و بیشتر رشته ها جهت ادامه تحصیل در این ترم ارائه خواهد شد. در ترم ژانویه که ترم فرعی است لیست رشته ها محدود می باشد و عموما ادامه تحصیل از طریق کورس مقدور است که متداولترین آنها دوره زبان در سوئد است.

لیسانس

پذیرش های صادر شده در این مقطع جهت ادامه تحصیل عموما به زبان سوئدی می باشد و  در حدود سی رشته در ترم سپتامبر به زبان انگلیسی خواهد بود که شامل رشته های فنی است و در ترم ژانویه تقریبا ده رشته به زبان انگلیسی ارائه می گردد. طول دوره لیسانس سه سال است و شامل یکصد و هشتاد واحد می باشد و دانشجو در هر ترم میتواند سی واحد اخذ نماید که برای تمدید ویزا حداقل پانزده واحد را باید پاس کند.

هزینه ی هر ترم بین پنجاه هزار تا شصت و دوهزار و پانصد کرون می باشد و در این مقطع امکان اخذ بورسیه مقدور نمی باشد. فقط در صورتی که دانشجو فعالیت آموزشی خوبی داشته باشد شانس گرفتن تخفیف در شهریه بعد از یک یا دوترم از ۲۵ درصد تا ۷۵ درصد را داراست.

فوق لیسانس

چنانچه جهت ادامه تحصیل در سوئد برای مقطع فوق لیسانس مقصد اقدام دارید توجه داشته باشید داشتن مدرک زبان آیلتس آکادمیک ۶.۵ که هر مهارت آن حداقل ۶ باشد لازم است و شرایط سنی و معدل تاثیر چندانی در پذیرش ندارد، همانطور که قبلا اشاره گردید بیشترین رشته های جهت ادامه تحصیل در سوئد در ترم سپتامبر ارائه می گردد و در حدود سیصد و هشتاد رشته قابل دسترس است ولی در ترم ژانویه رشته ها خیلی محدودترست و هزینه ی تحصیل نیز بین پنجاه تا شصت و دو هزار و پانصد کرون در هر ترم است. با توجه به اینکه دانشجو پذیرش یک ساله را دارد و یا برای رشته هایی اقدام نموده که طول تحصیل دو ساله باشد تعداد واحدها متفاوت است. اگر طول دوره یکساله باشد باید ۶۰ واحد را پاس نماید و اگر طول دوره دو ساله باشد باید ۱۲۰ واحد را پاس نماید. مشخص است جهت ادامه تحصیل در سوئد برای مقطع دکترا، فوق لیسانس های دو ساله شانس بالاتری دارند.

دکتری

در دوره ی دکتری تحصیل رایگان می باشد و دوره ی دکتری شغل محسوب می گردد و در طول دوره دانشجو حقوقی در حدود ماهی بیست هزار کرون دریافت می نماید و حدود هفت هزار کرون به عنوان مالیات از حقوق دانشجو کسر می گردد و همین امر باعث گردیده که اگر دانشجو چهار سال مشغول به تحصیل باشد و مالیات از حقوق پرداخت نماید، اداره ی  مهاجرت اقامت دائم را به دانشجو و همراهانش اعطا نماید.

نکته قابل توجه این است که پذیرش جهت ادامه تحصیل در مقطع دکتری بطور مستقیم امکان پذیر نیست و حتما باید حداقل یک ترم فوق لیسانس مجدد در دانشگاه خوانده شود تا اساتید از توانایی دانشجو اطلاع کسب نمایند و دانشجو را جهت دوره دکترا بپذیرند.

دوره زبان انگلیسی

این دوره ها توسط دانشگاه ها برگزار می گردند و تمام  شرایط دانشجویی را شامل می شوند و متقاضی باید حتما دارای سطح زبانی روزمره باشد، به همین منظور داشتن مدرک زبان و یا گذراندن حداقل ۷ واحد زبان در دوره ی دانشگاهی ایران الزامی ست. ولی با توجه به اینکه شرکت Eustudy  دارای سابقه اعزام بیش از ۱۰ سال است و توانسته نمایندگی از دانشگاه های سوئد را اخذ نماید این شرایط فراهم گردیده که چنانچه دانشجو دارای مدرک زبان نباشد و یا واحد لازم را در دوره ی دانشگاهی نگذرانده باشد، از طریق برگزاری آزمون زبان توسط دانشگاه های سوئد که در ایران برگزار می گردد وارد این دوره های می شود.

اطلاعات تکمیلی را در لینک زیر مشاهده نمایید.

دوره زبان در سوئد