دلایل مهم ادامه تحصیل در سوئد

انتخاب کشور مناسب برای ادامه تحصیل اولین و مهمترین گام برای دانشجو می باشد.

کشور سوئد برای ادامه تحصیل و مهاجرت یکی از کشورهای پرطرفدار می باشد. از دلایل مهم این امر میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شما می توانید کار گروهی (Team Work) را در کشور سوئد تجربه کنید. بازار جهانی همیشه به کار گروهی و نوآوری بها می دهد که این امر را می توانید در دانشگاه های سوئد یاد بگیرید. شما همچنین تکنیک هایی برای یادگیری بهتر کار گروهی خواهید آموخت.
 • دانشگاه های سوئد دارای پیشرفته ترین برنامه های آموزشی در مقاطع دانشگاهی می باشد. شما همچنین می توانید دوره های کارآموزی بصورت نیمه وقت در رشته ی خودتان را بگذرانید. این امر باعث می شود که شما هم عملی و هم تئوری در رشته ی خود حرفه ای شوید. دانستن تئوری و به کار بستن آن بصورت عملی مزایای خوبی برای پیدا کردن کار بعد از اتمام درستان می شود.
 • شما هر رشته ای که علاقه دارید را می توانید در دانشگاه های سوئد بیابید.
 • شما قادر به ادامه تحصیل به زبان سوئدی و انگلیسی می باشید. همچنین تعداد زیادی از شرکتها در کشور سوئد به زبان انگلیسی هستند.
 • مخارج زندگی و شهریه ها مقرون به صرفه هستند. بورسیه ها و کمک هزینه های فراوانی برای تحصیل وجود دارد.
 • در حین تحصیل و بعد از تحصیل امکان کار در این کشور وجود دارد. میتوانید در دوره های آموزشی عالی با کیفیت در بهترین دانشگاه های جهان حضور داشته باشید و مهارت های لازم برای فعالیت در مشاغل جهانی را خواهید آموخت.

بیشتر رشته‌های دوره کارشناسی در دانشگاه‌های سوئد  به زبان سوئدی تدریس می‌شوند، اما برخی دانشگاه‌ها برای دانشجویان بین‌المللی برخی دوره‌ها به خصوص دوره‌های مدیریتی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. در دوره کارشناسی ارشد نیز بیشتر رشته‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. گفتنی است در مقطع دکترا ارائه مدرک زبان انگلیسی یکی از شرایط پذیرش است.

 

سیستم آموزشی سوئد

یکی از مهمترین اصول آموزشی در سوئد ایده پردازی و کارهای خلاقانه میباشد. سیستم آموزشی سوئد بطوری است که شما را تشویق به ایده پردازی میکند. یکی از مهمترین وظایف سیستم آموزشی سوئد کشف استعدادهاست. پس شما می توانید در این کشور به کشف استعدادهای خود بپردازید و از آن برای آینده ای بهتر بهره مند شوید.

در راستای این موضوع کشور سوئد جز یکی ازبزرگترین کشورها در ثبت اختراع می باشد و سالانه هزاران اختراع جهانی در سوئد ثبت میگردد. این کشور میان پیشتازان جهانی در آموزش عالی قرار دارد و بخشی از شهرت خود را مدیون سیستم آموزش مستقلش است. در این سیستم، زمان کمتری به آموزش از طریق مربیان و زمان بیشتری به مطالعه ی گروهی و مستقل اختصاص داده شده است. به عبارت دیگر آموزش عالی سوئد، گزینه ای عالی برای پرورش مهارت های فردی همراه با آزادی و مسئولیت پذیری می باشد.

در حال حاضر کشور سوئد دارای ۵۳ دانشگاه و کالج دانشگاهی است. این کشور خواستگاه جایزه ی برجسته ی نوبل است.

دانشجویان بعد از ادامه تحصیل می توانند درخواست اقامت کاری بکنند و بعد از ۳ تا ۵ سال کارکردن اقامت دائم کشور سوئد را بگیرند.

در سوئد، آموزش برای همه ی کودکان بین ۷ تا ۱۶ سال اجباری است. کودکان از ۱ سالگی می توانند در کلاس های پیش دبستانی پذیرش شوند. دانش آموزان بین سنین ۶/۷ و ۱۵/۱۶، در مدارس همگانی اجباری حضور می یابند. اکثریت مدارس سوئد، زیر نظر شهرداری هستند اما تعدادی مدرسه ی دولتی به نام “مدارس مستقل” نیز وجود دارد. تعداد انگشت شماری مدارس شبانه روزی دارای شهریه نیز در سوئد پایه گذاری شده اند که با نام مدارس خصوصی شناخته می شوند.

سیستم آموزشی سوئد مبتنی بر یک دوره ی آموزش ابتدایی ۹ ساله یا  Grundskola با حضور اجباری است. بعد از این دوره یک دوره ی اختیاری سه ساله به نام  Gymnasieskola وجود دارد که به دو گزینه ی آموزش عالی یا آموزش حرفه ای منتهی می شود. دانشجویان بعد از مقطع متوسطه می توانند برای دریافت مدرک آکادمیک از دانشگاه های دولتی یا کالج های دانشگاهی اپلای نمایند.

علاوه بر مدارک آکادمیک عمومی، آموزش عالی سوئد تعداد زیادی مدرک حرفه ای و تخصصی در رشته هایی مانند مهندسی، حقوق و پزشکی نیز ارائه می نماید. سال تحصیلی در سوئد به دو ترم تقسیم می شود. ترم پاییز که در انتهای آگوست شروع شده و تا اواسط ژانویه ادامه می یابد و ترم بهار که از اواسط ژانویه تا اوایل ژوئن ادامه دارد.

موسسات آموزش عالی سوئد به دو نوع دانشگاه (universitet) و کالج دانشگاهی (högskola) تقسیم می شوند. تفاوت اصلی این دو موسسه این است که دانشگاه ها مجوز اعطای مدرک پی اچ دی (PhD) را دارند در حالیکه بسیاری از کالج های دانشگاهی این امکان را ندارند. با این حال برخی از کالج های دانشگاهی سوئد نیز ممکن است مدرک پی اچ دی را ارائه نمایند. هیچ تفاوتی بین مقاطع لیسانس و ارشد ارائه شده توسط دانشگاه ها و کالج های دانشگاهی وجود ندارد و بسیاری از کالج های دانشگاهی همان دانشگاه خطاب می شوند.

 

برترین دانشگاه های سوئد

دانشگاه رنکینگ جهانی بر اساس
topuniversities.com
Lund University ۷۸
KTH Royal Institute of Technology ۹۸
Uppsala University ۱۱۲
Chalmers University of Technology ۱۳۳
Stockholm University ۱۹۵
University of Gothenburg ۲۸۳
Linköping University ۲۸۷
Umea University

شهریه ی دانشگاه ها در سوئد

در سوئد دانشجویانی که شهروند کشورهای اتحادیه ی اروپا یا EEA محسوب می شوند، لازم نیست هزینه ای بابت تحصیل خود پرداخت نمایند. دانشگاه ها فقط هزینه های درخواست (حدود ۱۰۰ یورو که ممکن است در هر موسسه متفاوت باشد)، پرداخت می نمایند.

دانشجویانی که شهروند یکی از کشورهای EU/EA نیستند، موظف به پرداخت شهریه هستند. برای مثال، دوره های انسان شناسی، حقوق و علوم اجتماعی حدود ۹,۷۰۰ یورو در سال و دوره های علوم طبیعی حدود ۱۵,۰۰۰ یورو در سال هزینه دارند. به طور کلی متوسط شهریه ی دانشگاه ها در سوئد، بین ۸,۳۰۰ تا ۱۵,۰۰۰ یورو متغیر است.

دوره‌های تحصيلی

۱. دوره‌های دانشگاهی، هنری، حرفه‌ای و غيره‌ كه‌ منجر به‌ اخذ مدارک  Diploma – Hogskoleexaman می‌شود، از دوره‌هايی هستند كه‌ پس‌ از دو سال‌ تحصيل‌ تمام‌ وقت‌ و گذراندن‌ ۸۰ واحد كه‌ شامل‌ ۴۰ واحد دروس‌ تخصصی است، به‌ پايان‌ می‌رسند.

۲. (Filosofie Kandidatexamen (Bachelor که شامل سه‌ تا چهار سال‌ تحصيلات‌ است‌ و در آن‌ گذراندن‌ حداقل‌ ۱۲۰ واحد كه‌ ۶۰ واحد آن‌ دروس‌ تخصصی است، لازم‌ است. در نيم‌ سال‌ آخر ۱۰ واحد به‌ پژوهش‌ علمی اختصاص‌ دارد.

۳. (Filosofie Magisterexamen, Civilingenjorsexamen (Master كه‌ شامل‌ چهار تا پنج‌ سال‌ تحصيل‌ و در طول‌ آن‌ بايد حداقل‌ ۱۶۰ واحد گذرانده‌ شود كه‌ ۸۰ واحد آن‌ دروس‌ تخصصی است. در نيم‌ سال‌ آخر حداقل‌ ۲۰ واحد به‌ پژوهش‌ علمی اختصاص‌ دارد. در بعضی از رشته‌ها تعداد واحدها تا ۲۲۰ واحد نيز افزايش‌ می‌يابد.

۴. (Civilingenjorsexamen, Technologie Mastersexamen (Master و دوره‌های مشابه شامل دو سال تحصيل بعد از مقطع کارشناسی، گذراندن ۱۲۰ واحد درسی و دفاع از پايان‌نامه است.

۵. دوره‌هايی تحت عنوان Magister مانند (Technologie Magisterexamen (Master که شامل يک سال تحصيل بعد از مقطع کارشناسی، گذراندن ۶۰ واحد درسی و دفاع از پايان‌نامه است.

۶. در كشور سوئد اعطای مدارک حرفه‌ای (Yrkesexamen (Professional Degrees نيز ممكن‌ است. در اين‌ برنامه‌ريزی آموزشی، دانشجو دروس‌ كاملاً تخصصيی را می‌گذراند، مانند تربيت‌ معلم‌ برای مدارس‌ ابتدايی يا دبيرستان‌ها، تخصص‌های پزشكی، بهداشت، كشاورزی و مهندسی كه‌ حدود ۵۰ گرايش‌ را دربر می‌گيرد. تعداد واحدها از ۴۰ واحد تا ۲۲۰ واحد است‌ كه‌ بستگی به‌ گرايش‌ مربوط‌ دارد.

۷. (Doktorsexamen (Ph.D در دوره‌ دكترا دانشجو موظف‌ است‌ ۱۶۰ واحد بگذراند كه‌ دروس‌ تخصصی شامل‌ ۸۰ واحد و پژوهش‌ نيز ۸۰ واحد است. طول‌ مدت‌ اين‌ دوره‌ چهار تا پنج سال‌ است. دانشجويان‌ با داشتن‌ كارشناسی ارشد و در بعضی موارد با كارشناسی پذيرفته‌ می‌شوند. نوشتن‌ پايان‌‌نامه‌ و ارائه‌ نتايج‌ و دفاع‌ موفقيت‌آميز از پژوهش‌ در مقابل‌ گروهی از استادان‌ منجر به‌ اعطای مدرک دكترا می‌شود.

دوره‌ دكترا در اين‌ كشور از دو مرحله‌ تشكيل‌ شده‌ و مرحله‌ اول‌ شامل‌ ۸۰ واحد درسی است‌ كه‌ منجر به‌ مدرک Licentiatexamen Licentiate می‌شود و طول‌ مدت‌ تحصيل‌ آن‌ دو تا سه سال‌ و مرحله‌ دوم‌ نيز ۸۰ واحد پژوهشی است‌ كه‌ منجر به‌ مدرك‌ دكترا می‌شود كه‌ طول‌ مدت‌ تحصيل‌ آن‌ دو سال‌ است.

مقاطع مختلف تحصیلی و شرایط آنها

آموزش عالی کشور سوئد به سه سطح پایه (لیسانس)، پیشرفته (ارشد) و دکتری تقسیم می شود.

اخذ پذیرش جهت ادامه تحصیل در سوئد در دو ترم سپتامبر و ژانویه صورت می گیرد که ترم سپتامبر ترم اصلی محسوب میگردد و بیشتر رشته ها جهت ادامه تحصیل در این ترم ارائه خواهد شد. در ترم ژانویه که ترم فرعی است لیست رشته ها محدود می باشد و عموما ادامه تحصیل از طریق کورس مقدور است که متداولترین آنها دوره زبان در سوئد است.

سطح پایه (لیسانس)

برای پذیرش در این سطح، دانشجو باید تحصیلات خود در مقطع دبیرستان را به اتمام رسانده باشد. مدارکی که در این سطح اخذ می شوند:

 • دیپلم دانشگاهی: ۲ ساله، ۱۲۰ واحد
 • لیسانس: ۳ ساله، ۱۸۰ واحد

پذیرش های صادر شده در این مقطع جهت ادامه تحصیل عموما به زبان سوئدی می باشد و  در حدود سی رشته در ترم سپتامبر به زبان انگلیسی خواهد بود که شامل رشته های فنی است و در ترم ژانویه تقریبا ده رشته به زبان انگلیسی ارائه می گردد. طول دوره لیسانس سه سال است و شامل ۱۸۰ واحد می باشد و دانشجو در هر ترم میتواند ۳۰ واحد اخذ نماید که برای تمدید ویزا حداقل ۱۵ واحد را باید پاس کند.

هزینه ی هر ترم بین پنجاه هزار تا شصت و دوهزار و پانصد کرون می باشد و در این مقطع امکان اخذ بورسیه مقدور نمی باشد. فقط در صورتی که دانشجو فعالیت آموزشی خوبی داشته باشد شانس گرفتن تخفیف در شهریه بعد از یک یا دو ترم از ۲۵درصد تا ۷۵درصد را داراست.

سطح پیشرفته (فوق لیسانس)

برای پذیرش در این سطح، دانشجو باید یک مدرک لیسانس سه ساله ی سطح پایه در سوئد یا مدارک معادل با آن از سایر کشورها را داشته باشد. مدارکی که می توان در این سطح اخذ کرد:

 • مدرک ارشد (یک سال): ۱ سال، ۶۰ واحد
 • مدرک ارشد (دو سال): ۲ سال، ۱۲۰ واحد

هر دو مدرک نیازمند ارائه ی پایان نامه می باشند.

چنانچه جهت قصد ادامه تحصیل در سوئد برای مقطع فوق لیسانس دارید توجه داشته باشید داشتن مدرک زبان آیلتس آکادمیک ۶.۵ که هر مهارت آن حداقل ۶ باشد لازم است و شرایط سنی و معدل تاثیر چندانی در پذیرش ندارد.

همانطور که قبلا اشاره گردید بیشترین رشته های جهت ادامه تحصیل در سوئد در ترم سپتامبر ارائه می گردد و در حدود ۳۸۰ رشته قابل دسترس است ولی در ترم ژانویه رشته ها خیلی محدودتر هستند و هزینه ی تحصیل نیز بین پنجاه تا شصت و دو هزار و پانصد کرون در هر ترم است.

با توجه به اینکه دانشجو پذیرش یک ساله را دارد و یا برای رشته هایی اقدام نموده که طول تحصیل دو ساله باشد تعداد واحدها متفاوت است. اگر طول دوره یکساله باشد باید ۶۰ واحد را پاس نماید و اگر طول دوره دو ساله باشد باید ۱۲۰ واحد را پاس نماید. مشخص است جهت ادامه تحصیل در سوئد برای مقطع دکترا، فوق لیسانس های دو ساله شانس بالاتری دارند.

دکتری

برای پذیرش در این سطح، دانشجو باید دارای یکی از مدارک سطح پیشرفته ی سوئد باشد یا حداقل ۴ سال تحصیلات تمام وقت با حداقل یک سال تحصیلات در سطح پیشرفته یا مدرک معادل آن از سایر کشورها را داشته باشد. مدارک این سطح:

 • لیسانسیه: ۲ ساله، ۱۲۰ واحد
 • دکترا: ۴ ساله، ۲۴۰ واحد

در دوره ی دکتری تحصیل رایگان می باشد و دوره ی دکتری شغل محسوب می گردد و در طول دوره دانشجو حقوقی در حدود ماهی بیست هزار کرون دریافت می نماید و حدود هفت هزار کرون به عنوان مالیات از حقوق دانشجو کسر می گردد. همین امر باعث گردیده که اگر دانشجو چهار سال مشغول به تحصیل باشد و مالیات از حقوق پرداخت نماید، اداره ی مهاجرت، اقامت دائم را به دانشجو و همراهانش اعطا نماید.

نکته قابل توجه این است که پذیرش جهت ادامه تحصیل در مقطع دکتری بطور مستقیم امکان پذیر نیست و حتما باید حداقل یک ترم فوق لیسانس مجدد در دانشگاه خوانده شود تا اساتید از توانایی دانشجو اطلاع کسب نمایند و دانشجو را جهت دوره دکترا بپذیرند.

نحوه‌ ارزشيابی مدارک تحصيلی

 • ۱. ‌‌مدارک Yrkesexamen — Diplom — Hogskoleexaman  و كليه‌ مدارک دو يا سه سال‌ تحصيل‌ و همچنين‌، تحصيلات‌ نيمه‌ تمام‌ معادل‌ حداقل‌ ۷۰ واحد، «كاردانی» ارزشيابی می‌شود.
 • ۲. مدارک (Filosofie Kandidatexamen (Bachelor «كارشناسی» ارزشيابی می‌شود.
 • ۳. ‌مدارک Filosofie Magisterexamen، «كارشناسی ارشد» ارزشيابی می‌شود.
 • ۴. ‌مدارک (Magisterexamen Civilingenjorsexamen, Technologie Mastersexamen, Technologie (Master يک يا دوسال با شرط‌ داشتن‌ كارشناسی، «كارشناسی ارشد» ارزشيابی می‌شود.
 • ۵. مدارک Licentiatexamen با شرط‌ داشتن‌ كارشناسی، «كارشناسی ارشد» ارزشيابی می‌شود.
 • ۶. مدارک (Doktorsexamen (Ph.D، «دكتری» ارزشيابی می‌شود.

 

بیمه تحصیلی و درمانی دانشجو در سوئد

دانشجویانی که وارد سوئد می‌شوند از بیمه درمانی برخوردار بوده و داشتن بیمه درمانی در سوئد برای تمامی دانشجویان و برای تمدید اقامت دانشجویی الزامی است. دانشجویان دارای بیمه دانشجویی موظف هستند در ابتدای هر سال برگه تاییدیه ثبت نام خود را به اداره بیمه ارائه دهند. در غیر اینصورت از پوشش بیمه‌ای خارج می‌شوند. گفتنی است بیمه‌شدگان از تمامی مزایای بیمه دانشجویی که شامل معافیت از پرداخت هزینه‌های درمانی است، برخوردار می‌شوند.

 

دوره زبان انگلیسی

این دوره ها توسط دانشگاه ها برگزار می گردند و تمام شرایط دانشجویی را شامل می شوند. متقاضی باید حتما دارای سطح زبانی روزمره باشد. به همین منظور داشتن مدرک زبان و یا گذراندن حداقل ۷ واحد زبان در دوره ی دانشگاهی ایران الزامی ست.

ولی با توجه به اینکه شرکت Eustudy بیش از ۱۰ سال سابقه ی اعزام دانشجو دارد، توانسته است از دانشگاه های سوئد نمایندگی اخذ نماید. این شرایط فراهم گردیده که چنانچه دانشجو دارای مدرک زبان نباشد و یا واحد لازم را در دوره ی دانشگاهی نگذرانده باشد، از طریق برگزاری آزمون زبان توسط دانشگاه های سوئد که در ایران برگزار می گردد وارد این دوره ها شود.

اطلاعات تکمیلی را در لینک زیر مشاهده نمایید.

دوره زبان در سوئد