تحصیل رایگان در کشور نروژ

با توجه به افزایش درخواست در ارتباط با تحصیل در اروپا از مدتی پیش سیاست بر این مبنا قرار گرفته که تحصیل رایگان برچیده شود و تحصیل همراه با اخذ شهریه جایگزین آن گردد و کشورهای مختلف اروپایی در این راستا قدم برداشته اند. به طور مثال در سال ۲۰۰۸ پولی شدن تحصیل در کشور سوئد و بر چیده شدن تحصیل رایگان آغاز شد و در سال ۲۰۱۱ قانون تصویب شد که به غیر از اعضای حوزه شینگن و سوییس تحصیل برای دانشجویان همراه با هزینه باشد و این هزینه از ۷۰۰۰۰ کرون تا ۱۸۰۰۰۰ کرون بسته به نوع رشته و دانشگاه مشخص می شود ولی در شرایطی خاص امکان گرفتن اسکالرشیپ وجود دارد. ولی در حال حاضر هنوز در کشورهای نروژ و آلمان تحصیل به صورت رایگان مقدور است و در بعضی کشورها مانند اتریش نیز هزینه تحصیل بسیار پایین است ( در حدود سالی ۱۵۰۰ یورو ).

کشور نروژ از شرایط تحصیل رایگان برخوردار است و توجه به این نکته لازم است که هزینه های زندگی در نروژ حدود ۲۰% از هزینه زندگی در کشورهای دیگر اروپایی بالاتر است ولی کشور نروژ از نظر رفاه اجتماعی در رتبه اول دنیا قرار دارد و به واسطه وضعیت اقتصادی قوی و خوبی که دارد موجب گردیده که مورد توجه خاص قرار گیرد و همچنین شانس پیدا کردن کار در دوره دانشجویی و پس از فارغ التحصیلی و سپس اخذ اقامت بسیار بالاتر از دیگر کشورهای حوزه شینگن و اروپا می باشد.

دانشگاه ها وکالج های نروژ قانونی دارند که از دانشجویان بین المللی مبلغی به عنوان شهریه دریافت نکنند . هر چند دانشجویان نیاز است ترمی در حدود ۶۰۰-۳۰۰ کرون نروژ معادل ۱۰۰-۵۰ دلار پرداخت کنند و این مبلغ برای تمامی مقاطع لیسانس ، فوق لیسانس و دکترا برابر است . البته باید توجه داشت که بعضی از دانشگاه ها و کالج های نروژ ممکن است مبلغی شهریه برای برنامه های خاص دریافت کنند. معمولا این برنامه ها برای مقاطع فوق لیسانس است.

تحصیل در نروژ در مقطع دکترا علاوه بر اینکه رایگان است، شغل محسوب می شود و دانشجو حقوق می گیرد و بعد از اتمام مقطع دکترا اقامت دائم در کشور نروژ می گیرد.