اسکاندیناوی که معادل انگلیسی آن Scandinavian Peninsula می باشد، شبه جزیره‌ای در شمال اروپاست.

"<yoastmark

تبار مردم این کشورها به وایکینگ‌ها می‌رسد. از دید زبانی نیز زبان سوئدی‌ها و نروژی‌ها به هم نزدیک و از خانواده زبان‌های هندواروپایی شاخه ژرمنی است.

مردم کشور فنلاند نیز گاهی از دید جغرافیایی و فرهنگی اسکاندیناویایی شمرده می‌شوند و گاهی نیز جزایر فارو و ایسلند را هم از کشورهای اسکاندیناوی می‌شمرند.

با توجه به اینکه برخی از واژه اسکاندیناوی بصورت غلط استفاده می کنند به سراغ این واژه می رویم تا بدانیم منظور از “اسکاندیناوی” چیست و کشورهای ابن منطقه کدامند؟

اسکاندیناوی کجاست؟

پیشینه واژه اسکاندیناوی تصور می شود که قدمتی باستانی دارد. این واژه “اسکادهیناوئو” بوده و با نام “اسکونه” که در حال حاضر نام جنوبی ترین استان سوئد میباشد در ارتباط است.

اسکادهیناوئو به معنی “سرزمین خطرناک احاطه شده توسط آب” است. این نام اشاره به سواحل نامساعدی دارد که برای رفت و آمد کشتی ها خطرناک بوده و منجر به غرق شدن آنها می گردید. رومیان این سرزمین را اسکاندیناوی می نامیدند، نامی که تا امروز نیز باقی مانده است.

این واژه هم دارای یک معنی جغرافیایی و هم دارای یک معنی فرهنگی است. اگر تنها به معنی جغرافیایی این واژه توجه کنیم این منطقه شامل شبه جزیره اسکاندیناوی می شود که دانمارک بخشی از آن نخواهد بود, اما شمال غربی فنلاند بخشی از آن است.

اما آنچه که امروز اسکاندیناوی خوانده می شود در ارتباط با معنی فرهنگی آن می باشد که از سه کشور سوئد, نروژ و دانمارک تشکیل شده است که دارای رابطه فرهنگی و زبانی بسیار نزدیک با یکدیگر هستند.

به این ترتیب امروزه هر زمان که نام اسکاندیناوی را می شنوید منظور سه کشور سوئد, نروژ و دانمارک است و هیچ کشور دیگری را شامل نمی شود. به همین واسطه است که برای مثال “خطوط هواپیمایی اسکاندیناوی” یا شرکت هواپیمایی “اس ای اس” که مخفف Scandinavian Airlines System می باشد, خطوط هواپیمایی مشترک این سه کشور است.

کشورهای شمالی

کشورهای شمالی را با اسکاندیناوی اشتباه نکنید. اگر بخواهیم فنلاند و ایسلند را هم به مجموعه سوئد, نروژ و دانمارک اضافه کنیم باید از عبارت کشورهای شمالی استفاده نماییم که به زبان انگلیسی”Nordic countries” و به زبان سوئدی ”Nordiska länder” نامیده می شوند.

جزایر “گرینلند” و “فاروئه” که متعلق به دانمارک هستند اما کاملا خودمختارند و حتی جزو اتحادیه اروپا نیز نیستند هم بخشی از “کشورهای شمالی” بشمار می روند. جزیره “اولند” متعلق به فنلاند که آن نیز خودمختار است هم بخشی از کشورهای شمالی یا نوردیک کانتریز بشمار می رود.

چون استفاده از نام کشورهای شمالی یا نوردیک کانتریز در سطح بین المللی جا نیفتاده است. به همین واسطه بسیاری بصورت غلط و اشتباه از واژه اسکاندیناوی به جای کشورهای شمالی استفاده کرده اند. همچنین کشورهای دیگری غیر از سوئد, نروژ و دانمارک را نیز اشتباها به این گروه اضافه می کنند.

خلاصه کشورهای اسکاندیناوی: سه کشور سوئد, نروژ و دانمارک می باشد. کشورهای شمالی (نوردیک): سوئد, نروژ, دانمارک, فنلاند, ایسلند (و همچنین جزایر خودمختار گرینلند و فاروئه متعلق به دانمارک و جزیره اولند متعلق به فنلاند) هستند.