کسب یک مدرک پیشرفته می تواند فرصت های زیادی ایجاد کند. در واقع، جدید ترین آمار نشان می دهد که چگونه تحصیلات سهم مهمی در کسب درآمد بیشتر و نرخ بیکاری کمتر دارد. آزمون GRE قدم مهمی در فرایند ثبت نام برای مدارس کسب و کار یا تحصیلات تکمیلی است.

آزمون GRE

آزمون GRE چیست؟

آزمون (GRE (Graduate Record Examination امتحانی چند گزینه ای، استاندارد و الکترونیکی است که معمولا برای پذیرش در دوره های تحصیلات تکمیلی و بازرگانی (MBA) به آنها نیاز است.

آزمون جی آر ای توسط موسسه ETS (سرویس آزمون های آموزشی) طراحی شده تا به مدارس کسب و کار و تحصیلات تکمیلی در اندازه گیری آمادگی و مقایسه قابلیت های درخواست دهندگان برای پذیرش کمک کند. هیئت پذیرش مدارس کسب و کار و تحصیلات تکمیلی در کنار مدارک دانشگاهی به نمره GRE شما نگاه می کنند تا آمادگی شما برای ادامه تحصیلات عالی را ارزیابی کنند.

سود آن چیست؟ نمره بالا در جی آر ای تاثیر مثبت مستقیمی بر درخواست پذیرش شما در مدرسه کسب و کار و تحصیلات تکمیلی دارد.

در GRE چه چیز هایی وجود دارد؟

آزمون جی آر ای تسلط شما بر ریاضی پایه، جبر، هندسه، تحلیل داده و همینطور دایره واژگان دانشگاهی را اندازه گیری می کند. مهم تر از همه، این آزمون توانایی شما در تحلیل و ارزیابی متون، حل مسئله و تفکر انتقادی را بررسی می کند.

  • بخش استدلال کلامی توانایی در تحلیل و نتیجه گیری از بحث، استدلال از داده های ناقص، درک سطوح مختلف معنی مانند تحت اللفظی، مجازى و مقصود نویسنده، خلاصه کردن متن، تشخیص نکات اصلی از فرعی، درک معنی کلمات، جملات و متون، و درک رابطه میان کلمات و مفاهیم را اندازه گیری می کند.
  • بخش استدلال کمی توانایی در درک، تفسیر و تحلیل اطلاعات کمی، حل مسائل با استفاده از مدل های ریاضی، و به کار گیری مفاهیم پایه ریاضیات، جبر، هندسه و تحلیل داده را اندازه گیری می کند.
  • بخش نگارش تحلیلی تفکر انتقادی و توانایی نوشتن متون تحلیلی را اندازه می گیرد، شامل، توانایی بیان و حمایت از ایده های پیچیده با دلایل و نمونه های مرتبط، و بررسی ادعاها و مدارک مرتبط به آن. در این بخش تمرکز خاصی بر توانایی در نگارش تحلیلی وجود دارد.

انواع مختلف آزمون GRE کدامند؟

آزمون GRE

تست GRE خود به دو نوع Subject و General تقسیم می‌شود.

آزمون GRE Subject

آزمون GRE Subject TEST از دروس تخصصی رشته‌هایی خاص مانند زیست شناسی، شیمی، ادبیات انگلیسی، ریاضی، فیزیک و روانشناسی تشکیل شده و به داوطلبان این رشته‌ها کمک می‌کند تا بیش از پیش خود را متمایز کنند.

اگر در این رشته‌ها تحصیل می‌کنید باید وب سایت دانشکده مورد نظر را بررسی کنید تا از لزوم شرکت در این آزمون با خبر شوید. این نوع امتحان GRE بیشتر از این مورد توجه ما قرار نمی‌گیرد. در حل حاضر این آزمون تنها سه بار در سال و به صورت کاغذی (paper-based) توسط سازمان سنجش در ایران برگزار می‌شود.

آزمون GRE General

آزمون اصلی که آن را به عنوان GRE می‌شناسیم GRE General TEST است که هر هفته در مراکز مختلف و شهرهای مختلف ایران به صورت منظم و کامپیوتری برگزار می‌شود. از این نظر دست شرکت کنندگان در انتخاب زمان و مکان مناسب باز است و می‌توانند زمان کافی برای آماده‌سازی قبل از این آزمون برای خود در نظر بگیرند.

چه کسانی در این آزمون شرکت می کنند؟

درخواست کنندگان برای پذیرش در مدارس کسب و کار و تحصیلات تکمیلی از سراسر دنیا که ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کسب و کار، MBA، مدرک J.D، یا دکترا دارند در آزمون جامع GRE شرکت می کنند. شرکت کنندگان با پس زمینه های تحصیلی و فرهنگی مختلف برای ادامه تحصیل درخواست می دهند و این آزمون وسیله ای برای ارزیابی برابر این افراد در اختیار موسسات آموزشی قرار می دهد.

نمرات GRE در کنار سایر مدارک تحصیلی شما هنگام ثبت نام برای تحصیل در مقاطع بالاتر استفاده می شود.

بهترین کشور برای تحصیل کارشناسی ارشد کدام است؟

در کجا و چه زمان این امتحانات برگزار می شود؟

آزمون جامع GRE در بیش از 1000 مرکز آزمون گیری در بیش از 160 کشور جهان برگزار می شود. در بیشتر نقاط جهان آزمون کامپیوتری به صورت مداوم در طول سال در دسترس است. در کشور های چین، کره، تایوان و هنگ کنگ آزمون های کامپیوتری تا سه بار در ماه در دسترس است. آزمون کتبی نیز دو بار در سال در ماه نوابر و فوریه برگزار می شود.

چه موسساتی نتایج این آزمون را قبول می کنند؟

آزمون جامع GRE در هزاران مدرسه تحصیلات تکمیلی از جمله وکالت و کسب و کار و همینطور بخش های و گروه های زیر مجموعه آنها مورد قبول است. در اینجا لیستی از موسسات و حامیان مالی بورس های تحصیلی که نمرات جی آر ای را قبول می کنند را می توانید مشاهده کنید.