درخواست پذیرش برای دانشگاه های خارجی تجربه هیجان انگیزی است. حتی فکر کردن به مسافرت به کشوری دیگر برای زندگی و تحصیل هیجان انگیز است. البته با توجه به کارهایی که شما باید قبل از آن انجام دهید، مانند کاغذبازی ها، می تواند ظاهری ترسناک پیدا کند. در بین مدارکی که برای ثبت نام نیاز دارید، مدرک مهارت کافی در زبان انگلیسی مانند آزمون IELTS از مهم ترین هاست که برای تحصیل در بیشتر کشورهای انگلیسی زبان ضروری است.

آزمون IELTS

به همین دلیل آزمون های هماهنگ زبان انگلیسی همانند آزمون آیلتس در طول سال به طور مداوم در مناطق مختلف جهان برگزار می شوند.

در این مطلب در مورد انواع آیلتس و نوع مناسب برای شما صبحت خواهیم کرد.

آزمون IELTS چیست؟

سیستم بین المللی امتحان زبان انگلیسی که به طور خلاصه آیلتس نامیده می شود، با بیش از سه میلیون شرکت کننده، یکی از شناخته شده ترین آزمون های استاندار مهارت در زبان انگلیسی است.

گذراندن این امتحان برای افراد غیر انگلیسی زبان که علاقه به تحصیل یا کار در کشور های انگلیسی زبان (مانند انگلستان، کانادا، استرالیا، آمریکا و…) دارند ضروری است.

شرکت کنندگان در چهار مهارت زبان مورد ارزیابی قرار می گیرند: گفتار، شنیدن، خواندن و نوشتن. بعد از ارزیابی، بر اساس سطح توانایی در هر مهارت، به افراد نمره هایی از 0 تا 9 اختصاص می یابد و میانگینی از این چهار نمره امتیاز نهایی فرد را تشکیل می دهد. مدت اعتبار این امتیاز دو سال است.

انواع مختلف آزمون آیلتس

از آنجا که از آیلتس هم برای اهداف تحصیلی و هم مهاجرت استفاده می شود، این آزمون دو نوع متفاوت دارد:

  • آزمون دانشگاهی، مخصوص آموزش عالی و دانشجویانی است که قصد ادامه تحصیل در کشور های انگلیسی زبان دارند. هدف این آزمون اندازه گیری توانایی شما در درک زبان دانشگاهی است و در نتیجه تسلط بالایی به زبان انگلیسی نیاز دارد. این آزمون مشاغل حرفه ای مانند پزشکی یا پرستاری را نیز شامل می شود.
  • آزمون عمومی مخصوص افرادی است که قصد گذراندن دوره های غیر دانشگاهی را دارند یا افرادی که به دنبال کار هستند. مهاجرین باید این نوع آزمون را بگذرانند. این آزمون مهارت مکالمه افراد و توانایی صحبت کردن در موقعیت های مختلف اجتماعی و شغلی را می سنجد.

کدام نوع آزمون IELTS برای شما است؟

به عنوان یک دانشجو شما باید در آیلتس دانشگاهی شرکت کنید که مهارت شما در زبان انگلیسی را می سنجد و مشخص می کند آیا می توانید در محیط دانشگاهی به راحتی با محیط و کلاس درس ارتباط بر قرار کنید یا خیر.

فرمت آزمون IELTS دانشگاهی

آزمون IELTS

مدت آزمون کتبی 2 ساعت و 45 دقیقه است که شامل سه بخش است، بخش چهارم، یعنی گفتار به صورت جداگانه برگزار می شود (مدت زمان 11 الی 14 دقیقه).

شنیدن:

این بخش شامل 40 سوال با 30 دقیقه زمان برای پاسخگویی است (به علاوه 10 دقیقه برای وارد کردن پاسخ ها در برگه). شرکت کننده در این بخش به چهار نوار مختلف گوش می دهد و سوالاتی مبنی بر آنها پاسخ خواهد داد.

هر پاسخ یک نمره دارد. البته غلط املایی و دستوری شدید احتمالا جریمه دارد. این بخش برای اندازه گیری مهارت شما در درک و واکنش به شنیدن زبان انگلیسی است.

خواندن:

مدت این بخش 60 دقیق است و طی آن باید به 40 سوال یک امتیازی پاسخ دهید. شما باید سه متن طولانی را بخوانید و به سوالات مرتبط به آن پاسخ دهید. شکل سوالات این بخش می تواند این ها باشد: سوالات چند گزینه ای، شناسایی قصد، هدف و نظر نویسنده، تکمیل جملات و جواب در جملات کوتاه. هدف این بخش ارزیابی توانایی شما در درک جزییات، ایده ها و نظرات موجود در درون متون انگلیسی است.

نوشتن:

مدت این بخش نیز 60 دقیقه است و طی آن باید دو متن بنویسید. برای متن اول به شما اطلاعات تصویری داده می شود ( مانند جدول یا نمودار) و باید در 20 دقیقه به زبان خود اطلاعات موجود را در حداقل 150 کلمه خلاصه کنید.

برای متن دوم نظر یا ایده ای به شما ارائه می شود و شما 40 دقیقه وقت دارید در پاسخ به آن نظرتان را در متنی حداقل 250 کلمه ای بنویسید.

نمره این بخش نیز دو برابر بخش اول است و در نتیجه به دقت بیشتری نیاز دارد. به عنوان مثال اگر ایده اصلی آلودگی هوا است شما برای گرفتن نمره مناسب باید نظر خود را در مورد جنبه های مختلف آن بدهید نه اینکه به گفتن جملاتی کلی رضایت دهید.

گفتار:

این بخش که برای ارزیابی توانایی شما در صحبت و برقراری ارتباط درست و واضح طراحی شده در واقع مصاحبه ای بین شما و گیرنده آزمون است. این آزمون سه بخش دارد، در بخش اول که حدود 5 دقیقه است مسئول آزمون خود را معرفی می کند و سوالاتی ساده از مورد شرکت کننده می پرسد.

در بخش دوم کارتی به شرکت کننده داده می شود که در آن از او خواسته می شود درباره یک موضوع خاص 2 تا 3 دقیقه صحبت کند. در بخش سوم مسئول آزمون و شرکت کننده به مدت 5 دقیقه در مورد موضوع بخش دوم بحث می کنند.

ساختار نمره دهی

آزمون IELTS

گفتار و نوشتن ماهیتی فردی دارد و نمره شرکت کنندگان به تناسب توانایی فرد در بیان واضح و قابل درک حرف ها، استفاده از لغات و گرامر اعطا می شود. نمره ای بین 0 تا 9.

در بخش خواندن و شنیدن چهل سوال یک امتیازی وجود دارد که شرکت کننده برای هر پاسخ درست یک امتیاز می گیرد. به عنوان مثال با دادن پاسخ صحیح به 30 سوال در بخش شنیدن نمره خام آیلتس بخش شنیدن 30 از 40 خواهد بود (7 از 9).

چه نمره ای در آزمون IELTS مناسب است؟

دانشگاه ها مختلف بر اساس رشته و دوره مورد نظر نمرات مختلفی را به عنوان حداقل تعیین می کنند. در کل برای دانشجویان کارشناسی ارشد نمره ای بین 6 تا 8 بسیار عالی در نظر گرفته می شود.

شاید آزمون IELTS در نگاه اول ساده به نظر برسد اما دانشجویان بسیاری بعد از ورود به مراکز آزمون یکه می خورند. این موضوع به دلیل نداشتن توانایی کافی در زبان انگلیسی نیست بلکه بیشتر به خاطر عدم آشنایی با خود آزمون و شکل آن است.