اسکاندیناوی که معادل انگلیسی آن Scandinavian Peninsula است، شبه جزیره‌ای در شمال اروپاست. کشور های سوئد، نروژ، دانمارک و شمال فنلاند در منطقه اسکاندیناوی قرار دارند.

اسکاندیناوی

اسکاندیناوی شامل چه کشورهایی است؟

با توجه به اینکه برخی از واژه اسکاندیناوی بصورت غلط استفاده می کنند، در ویدیوی زیر به سراغ این واژه می رویم تا بدانیم منظور از “اسکاندیناوی” چیست و کشورهای این منطقه کدامند؟

تبار مردم این کشورها به وایکینگ‌ها می‌رسد. از دید زبانی نیز زبان سوئدی ها و نروژی ها به هم نزدیک و از خانواده زبان‌های هندواروپایی شاخه ژرمنی است. مردم کشورهای فنلاند، جزایر فارو و ایسلند نیز گاهی از دید جغرافیایی و فرهنگی اسکاندیناویایی شمرده می‌شوند.

تصور می شود که پیشینه واژه اسکاندیناوی قدمتی باستانی دارد. این واژه “اسکادهیناوئو” بوده و با نام “اسکونه” که در حال حاضر نام جنوبی ترین استان سوئد میباشد در ارتباط است.

اسکاندیناوی

اسکادهیناوئو به معنی “سرزمین خطرناک احاطه شده توسط آب” است. این نام اشاره به سواحل نامساعدی دارد که برای رفت و آمد کشتی ها خطرناک بوده و منجر به غرق شدن آنها می گردید. رومیان این سرزمین را اسکاندیناوی می نامیدند، نامی که تا امروز نیز باقی مانده است.

این واژه هم دارای یک معنی جغرافیایی و هم دارای یک معنی فرهنگی است. اگر تنها به معنی جغرافیایی این واژه توجه کنیم این منطقه شامل شبه جزیره اسکاندیناوی می شود که دانمارک بخشی از آن نخواهد بود, اما شمال غربی فنلاند بخشی از آن است.

اما آنچه که امروز اسکاندیناوی خوانده می شود در ارتباط با معنی فرهنگی آن می باشد که از سه کشور سوئد, نروژ و دانمارک تشکیل شده است که دارای رابطه فرهنگی و زبانی بسیار نزدیک با یکدیگر هستند.

سوئد

کشورهای شمالی- کشور های نوردیک

کشورهای شمالی را با اسکاندیناوی اشتباه نکنید. اگر بخواهیم فنلاند و ایسلند را هم به مجموعه سوئد, نروژ و دانمارک اضافه کنیم باید از عبارت کشورهای شمالی استفاده نماییم که به زبان انگلیسی”Nordic countries” و به زبان سوئدی ”Nordiska länder” نامیده می شوند.

جزایر “گرینلند” و “فاروئه” که متعلق به دانمارک هستند اما کاملا خودمختارند و حتی جزو اتحادیه اروپا نیز نیستند هم بخشی از “کشورهای شمالی” بشمار می روند. جزیره “اولند” متعلق به فنلاند که آن نیز خودمختار است هم بخشی از کشورهای شمالی یا نوردیک کانتریز بشمار می رود.

چون استفاده از نام کشورهای شمالی یا نوردیک کانتریز در سطح بین المللی جا نیفتاده است. به همین واسطه بسیاری بصورت غلط و اشتباه از واژه اسکاندیناوی به جای کشورهای شمالی استفاده کرده اند. همچنین کشورهای دیگری غیر از سوئد, نروژ و دانمارک را نیز به اشتباه به این گروه اضافه می کنند.

 سه کشور سوئد, نروژ و دانمارک می باشد. کشورهای شمالی (نوردیک): سوئد, نروژ, دانمارک, فنلاند, ایسلند (و همچنین جزایر خودمختار گرینلند و فاروئه متعلق به دانمارک و جزیره اولند متعلق به فنلاند) هستند.

فنلاند

از عبارت نوردن (Norden) یا شمالی نیز برای اشاره به کشور های دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ و سوئد، کشورهایی با شباهت های مختلف و در عین حال متفاوت با سایر نقاط قاره اروپا استفاده می شود. از نظر جغرافیایی اسکاندیناوی تنوع بسیار بالایی دارد (از آب دره های نروژ، دشت های دانمارک و مجمع الجزاير سوئد تا کوه های اسکاندیناوی) اما از نظر آب و هوایی می توان این منطقه را سرد ترین بخش اروپا محسوب کرد.

10 نکته جالب در مورد اسکاندیناوی

  1. بزرگ ترین گله داران گوزن شمالی در نروژ هستند. ارتباط عمیق و تاریخی بین مردم این منطقه و گوزن های شمالی به هزاران سال پیش باز می گردد. در ابتدا مردم به شکار آنها مشغول بودند، بعد ها موفق به اهلی کردن آنها شدند و در نهایت هم از این گوزن برای شیر و گوشت و همینطور حمل بار استفاده می شود.
  2. محبوب ترین سوغاتی از سوئد علامت خطر «عبور گوزن شمالی» است. دولت سوئد سالانه مجبور به نصب دوباره هزاران علامت می شود.
  3. دو سوم از وسعت نروژ را مناطق کوهستانی تشکیل می دهند. تقریبا 300 قله با ارتفاع بالای 2000 متر در این کشور وجود دارد.
  4. با این که به کشور فنلاند «سرزمین 1000 دریاچه» می گویند اما این کشور در واقع بیش از 188000 و 98000 جزیره دارد.
  5. خالقین اسباب بازی لگو کار خود را در بیلاند (Billund) دانمارک در سال 1932 با تولید نردبان تاشو شروع کردند! پارک سرگرمی لگولند در بیلاند واقع است.
  6. کشور سوئد به خاطر اختراعات و ابداعاتش شناخته شده است. زیپ با شکل امروزی اش در کشور سوئد اختراع شد، فریزر، دستگاه تنظیم قلب، پروانه کشتی و حتی موس کامپیوتر از ابداعات سوئدی ها است.
  7. در ریکیاویک پایتخت ایسلند پیاده رو هایی وجود دارند که در زمستان با استفاده از پدیده زمین گرمایی (geothermal heat) آنها را گرم می کنند. از این حرارت که بین 100 تا 300 درجه است برای گرم کردن خانه ها نیز استفاده می شود.
  8. در دانمارک در روز تولد افراد پرچمی بر در خانه افراشته می شود. اگر مردان دانمارکی ها تا 30 سالگی ازدواج نکنند یک فلفل پاش هدیه می گیرند و به آنها مرد فلفلی (pebersvend) و به زنان نیز بانوی فلفلی (pebermø) می گویند.
  9. در زمستان های تاریک نروژ طی شب های قطبی خورشید تنها 3 ساعت در روز ساعت در برخی نقاط طلوع می کند (در برخی نقاط اصلا طلوع نمی کند).
  10. بلند ترین نقطه طبیعی در دانمارک تپه ای به ارتفاع 170 متر به نام Møllehøj است.

شرایط منحصر به فرد تحصیلی کشور های اسکاندیناوی چیست؟

بیشتر بخوانید:

مزایای ادامه تحصیل در سوئد

مزایای ادامه تحصیل در نروژ

مزایای ادامه تحصیل در دانمارک

مزایای ادامه تحصیل در فنلاند