درخواست رزومه و سی وی (CV) در کشورهای مختلف متفاوت است. در برخی کشور ها مانند انگلستان افراد به عنوان مدارک لازم برای استخدام سی وی (CV) ارائه می کنند و در کشور های دیگری مانند آمریکا رزومه. تفاوت های کوچکی بین این دو وجود دارد که در این مطلب قصد داریم به آنها اشاره کنیم به علاوه اینکه در کجا ها باید از رزومه یا سی وی استفاده کنید.

Image result for working

سی وی (CV)

سی وی (مخفف کلمه لاتین Curriculum Vitæ به معنی مسیر زندگی) سندی دقیق و اغلب بیش از دو صفحه از تمامی دست آورد های شما است و تنها یک خلاصه سابقه کاری محسوب نمی شود. در سی وی در مورد تحصیلات خود و هر گونه دست آوردی مانند مقالات و کتاب های چاپ شده، جوایز و افتخارات کسب شده صحبت می کنید.

این سند اغلب با حذف ترتیب زمانی نوشته می شود و تصویری مناسبی از زندگی حرفه ای فرد به خواننده می دهد. سی وی سندی ثابت است و برای مشاغل مختلف تغییری در آن صورت نمی گیرد.

رزومه

رزومه (résumé) سندی کوتاه، معمولا یک صفحه ای، است زیرا خواننده این سند معمولا نیازی به داشتن اطلاعات دقیق در مورد شما ندارد. هدف رزومه برجسته کردن افراد در بین رقیبان است.

با توجه به کارکرد رزومه، فرد جویای کار باید متن آن را مناسب با شغل و موقعیتی که به دنبال اش است تغییر دهد تا بیشترین تاثیر را از آن دریافت کند. ترتیب زمانی در رزومه اهمیت ندارد و نیازی نیست در آن به تمام فعالیت های شغلی خود اشاره کنید. رزومه امکان شخصی سازی بالایی دارد.

تفاوت رزومه و سی وی (CV)

همانطور که اشاره شد، سه تفاوت اصلی بین رزومه و سی وی (CV) در هدف، قالب و طول این متون است. رزومه خلاصه ای از مهارت ها و تجربیات شما در یک یا حداکثر دو صفحه است در حالی که سی وی بسیار با جزییات بیشتر بوده و ممکن است بیش از دو صفحه باشد. غالب رزومه برای هر هدف شغلی تغییر می کند در حالی که سی وی همیشه ثابت است و تنها بخش تغییر کننده نامه ی پوششی (cover letter) است که همراه با آن ارسال می کنید.

ترتیب زمانی در سی وی به درستی رعایت شده و تمامی فعالیت های شغلی فرد در آن لیست شده در حالی که اطلاعات در رزومه ممکن است بر اساس شرایط تغییر کند. به طور خلاصه می توان گفت که هدف سی وی دادن گزارشی کامل از تاریخچه کاری شما است در حالی که رزومه لیست خلاصه و هدفمند از مهارت ها و دستاورد های شما است.

سی وی طولانی، ثابت و در مورد تمامل فعالیت های حرفه ای شما

رزومه کوتاه، بدون غالبی خاص و به شدت قابل تغییر

موارد استفاده رزومه و سی وی (CV) در دنیا

رزومه و سی وی (CV)

در کشور کانادا و آمریکا از رزومه استفاده می شود و آنها تنها هنگامی از سی وی استفاده می کنند که به دنبال شغل در کشور های دیگر باشند یا اینکه به دنبال موقعیت شغلی دانشگاهی یا تحقیقاتی باشند.

در انگلستان، نیوزیلند و ایرلند در همه موارد از سی وی استفاده می شود و رزومه کاربردی ندارد. در تمام اروپا سی وی سند اصلی مورد استفاده است، تا حدی که یک «غالب اتحادیه اروپا برای سی وی» نیز وجود دارد.

در آلمان سی وی که به اسم Lebenslauf شناخته می شود تنها یکی از مدارکی است که افراد در جستجوی کار باید ارائه دهند.

در استرالیا، هند و آفریقا جنوبی کلمه رزومه و سی وی اغلب با جای یکدیگر نیز استفاده می شود و تفاوت چندانی ندارند. از عبارت رزومه برای کار در شرکت های خصوصی و از سی وی برای درخواست کار در شرکت های دولتی استفاه می شود.

اگر به عنوان یک فرد خارجی تقاضای کار در هر کشوری داشته باشید استفاده از هر دو غالب مورد قبول خواهد بود اما بهتر است برای بالا بردن شانس خود از قواعد کشور مقصد (به عنوان مثال استفاده از سی وی در انگلستان) پیروی کنید.