در بعضی دانشگاه های آلمان، دانش زبان آلمانی جز ملزومات گرفتن پذیرش آن دانشگاه می باشد. شما می بایست از طریق گذراندن تست های زبان آلمانی مثل Test DaF یا DSH و کسب یکی از انواع مدارک زبان آلمانی، توانایی خود را در زبان آلمانی به اثبات برسانید.

آزمون Test-DaF در مراکز آموزش زبان آلمانی در آلمان و همچنین در مراکز انستیتو “گوته” در سراسر جهان برگزار می‌شود. در ایران نیز این آزمون به همراه دوره ‌های آمادگی آن در موسسه‌ی آموزش زبان آلمانی وابسته به سفارت آلمان در تهران برگزار می‌شود.

هر چند شما اگر قصد ثبت نام در برنامه های درسی بین المللی را داشته باشید نیاز به دانستن زبان آلمانی نخواهید داشت. در این صورت شما فقط در یک کورس زبان آلمانی شرکت می کنید تا زبان آلمانی خود را بهبود بخشید.

 

مدارک زبان آلمانی

تفاوت میان آزمون Test-DaF و DSH

بر خلاف آزمون Test-DaF، امتحان DSH از طریق دانشگاه‌های این کشور و تنها در آلمان برگزار می‌شود. بنابراین برای داوطلبان ایرانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌ های آلمان را دارند، دو راه باقی می‌ماند: گزینه‌ی اول شرکت در آزمون Test-DaF در موسسه‌ی ذکرشده در تهران است و راه دوم شرکت در آزمون DSH در یکی از دانشگاه‌های آلمان که البته گزینه دوم، شانس دریافت روادید را کاهش می دهد.

مدارک زبان آلمانی

چهارچوب مشترک مرجع اروپایی برای زبان توسط کمیسیون اروپا صادر شده پایه پیشرفت چندزبانی در اروپا است. سطوح مختلف مهارت در زبان آلمانی بر اساس این چهارچوب ایجاد شده است. مدارک زبان آلمانی بر اساس میزان دانش شما از زبان آلمانی طبقه بندی می شود. این طبقه بندی ها به شکل زیر است:

سطح A1

در این سطح از سطوح مدارک زبان آلمانی، شما دانش بسیار کمی از زبان آلمانی دارید، گفتن و نوشتن جملات سوالی و توصیفی ساده آلمانی را یاد می گیرید، دستور زبان ساده خود را بهبود می بخشید و دامنه لغات خود را افزایش می دهید. لازمه ورود به این سطح گذراندن دوره 4 هفته ای مقدماتی زبان آلمانی است که افراد طی آن با زبان آلمانی آشنا می شوند. طول این دوره 4 تا 8 هفته (80 جلسه) است.

 

اگر مایلید بدون مدرک زبان در کشور آلمان به تحصیل بپردازید به این لینک مراجعه کنید.

سطح A2

شما دانش محدودی از زبان آلمانی دارید و یاد می گیرید چگونه منظور خود را در موقیت های آشنا و روزمره به خوبی بیان کنید. به علاوه، یاد می گیرید متون ساده را چگونه بخوانید و متوجه شوید. طول این دوره بین 4 تا 8 هفته (80 جلسه) است.

 

سطح B1

مهارت های شما در آلمانی پایه ناقص هستند. قواعد پایه دستور زبان آلمانی را بازبینی و تقویت می کنید و یاد می گیرید چگونه بحثی درباره یک موضوع جالب را پی بگیرید. این دوره 4 تا 8 هفته (80 جلسه) است.

 

سطح B2

هنگام ورود به دوره B2 تسلط مناسبی بر دستور زبان آلمانی پایه و انواع فعل و عبارات دارید و اکنون به تمرین نوشتن، خواندن و بحث درباره موضوعات سخت تر و مسائل کاری می کنید. طول این دوره 8 هفته (160 جلسه) است.

 

آیا میدانستید که دوره های زبان آلمانی را می توانید در کشور آلمان بگذرانید؟ برای اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید.

مدارک زبان آلمانی

سطح C1

برای ورود به سطح C1 باید تسلط خوبی بر تمامی دستور زبان آلمانی داشته باشید. در این سطح می آموزید که تا در مورد موضوعات بسیاری صحبت کنید و بنویسید. به علاوه در این سطح تقریبا درک تمامی متون آلمانی برایتان ممکن خواهد شد. طول دوره C1 نیز 8 هفته (160 جلسه) است.

 

سطح C2

در سطح C2 از مدارک زبان آلمانی، دستور زبان و لغات آلمانی در ذهن شما نهادینه شده و بسیار روان آلمانی صحبت می کنید به همین خاطر به سراغ متون ادبی، سیاسی اجتماعی، فرهنگی و علمی می روید. طول این دوره 8 هفته (160 جلسه) است.