پزشکی در کشور آلمان

پزشکی در کشور آلمان

کشور آلمان یکی از مقصدهای پرطرفدار برای ادامه تحصیل دانشجویان بین المللی در اروپا می باشد. در واقع کشور آلمان یکی از کشورهایی ست که از دانشجویان بین المللی حمایت می کند و کشور بسیار مناسب برای تحصیل پزشکی در آلمان دانشجویان بین المللی می باشد. هر ساله هزاران دانشجو شانس ادامه تحصیل در کشورهای اروپایی را خواهند داشت. به همین دلیل دانشگاه ها و کالج های تکنیکی آلمان سعی برای ایجاد جای کافی در دانشگاه های خود برای دانشجویان بین المللی دارد.

شرایط اعزام دانشجو پزشکی و دندانپزشکی به آلمان

جهت اخذ پذیرش پزشکی از دانشگاه های آلمان معمولاً دو راه وجود دارد.

روش اول اینکه شخص از دانشگاه های ایران قبولی کنکور را داشته باشد. در این روش شخص باید در کنکور سراسری ایران قبول شده باشد و مدرک آن از سازمان سنجش و مراکز مربوطه اخذ کند. شرط ادامه ی تحصیل در آلمان در همه ی رشته ها قبولی کنکور است. مدرک مذکور همراه با مدارک دیگر تحصیلی و هویتی فرد به موسسه تحویل داده می شود و موسسه می تواند پذیرش را از دانشگاه ها اخذ نماید. شایان ذکر است افرادی که قصد دارند از این روش برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان اقدام کنند، با توجه به روال و مراحل باید حداقل شش ماه قبل از شروع تحصیل اقدام کنند.

علاوه بر کیفیت فوق العاده ی دانشگاه های آلمان در آموزش پزشکی، مراحل اخذ پذیرش در کشور آلمان نسبتا آسان و خوب سازماندهی شده است. گاها شهریه ی رایگان، دوره مقدماتی پزشکی و سیاست آلمان در جذب دانشجویان بین المللی پزشکی، که به دنبال تحصیل پزشکی دانشگاهی (برنامه های مقطع کارشناسی ارشد)، یا آموزش بیشتر در پزشکی (برنامه های پس از فارغ التحصیلی بین المللی) همه و همه می تواند منجر به ایجاد چشم انداز شغلی عالی شود. در همه ی دانشگاه های علوم پزشکی آلمانی، آموزش به زبان آلمانی است.

شرایط تحصیل پزشکی در آلمان

  • اخذ نمرات بالا در آزمون های تست داف (TestDaF) یا DSH
  • مدارک پذیرش در دانشگاه/گواهی دیپلم متوسطه. اگر از کشورهای اتحادیه ی اروپا (EU) ثبت نام می کنید، گواهی دیپلم شما باید عموما معادل با گواهی دیپلم آلمان محسوب شود. با این حال دانشجویان غیرساکن اتحادیه ی اروپا نیز باید بررسی کنند که آیا مدرکشان واجد شرایط است یا نه. اگر واجد شرایط نیست، ممکن است نیازمند حضور در یک دوره ی آماده سازی یکساله (Studienkolleg) و شرکت در آزمون Feststellungsprüfung باشند.
  • دانش قوی زبان انگلیسی برای درک ادبیات تخصصی. داشتن دانش زبان لاتین نیز مفید است اما الزامی نیست.
  • دانش سطح بالا و گسترده در حوزه های بیولوژی، شیمی و فیزیک
  • توانایی مقابله با استرس دوره های غالبا زمانبر و فشرده تا سقف 25 تا 30 ساعت کلاس اجباری در یک هفته
  • دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا باید ویزای دانشجویی آلمان و مجوز اقامت آنجا را اخذ نمایند.
  • برخی دانشگاه ها ممکن است از دانشجویان بخواهند که نتایج آزمون testAS exam را نیز ارائه نمایند.

شرایط اخذ پذیرش پزشکی و دندانپزشکی آلمان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان و عموماً رشته های از این دسته همراه با ورودی یا کنکور هستند، امتحان ورودی پزشکی آلمان به زبان آلمانی است و معمولاً زبان آلمانی نیز از مواد امتحانی می باشد، نکته ای که در همین جا باید ذکر شود این است که سطح زبان آلمانی امتحان ورودی پزشکی آلمان در حدود b2 می باشد. افرادی که برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان اقدام می کنند، قبل از شروع تحصیل و در حدود دو ماه قبل از شروع تحصیل باید در این ورودی شرکت کنند.

زمان شروع تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان فقط یک بار در سال و در ماه سپتامبر می باشد، افراد باید توجه داشته باشند دانشگاه های دولتی این کشور برای ترم ژانویه پذیرش ندارند. افرادی که به ترم سپتامبر نرسیده اند باید تا سال بعد جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان منتظر بمانند.

روش دوم پذیرش تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان اقدام از طریق ثبت نام فرد در کالج می باشد. این روش برای افرادی است که به هر دلیلی قبولی کنکور در ایران را ندارند، این دسته از افراد باید یکسال تحصیلی (دو ترم) در کالج ها بگذرانند. در این مدت برای دانشجویان دروس زیست، زبان و گاهاً شیمی تدریس می شود و پس از طی دوره ی کالج می توانند با کسب نمره و معدل خوب وارد دانشگاه های پزشکی شوند.

نکته ی حائز اهمیت در این رابطه نیز این است که تحصیل یکساله در کالج به صورت رایگان می باشد. البته منظور از هزینه صرفاً هزینه ی یکسال کالج می باشد و هزینه زندگی شخص بر عهده خودش می باشد.

در هر دو صورت اخذ پذیرش تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان مدرک زبان آلمانی الزامی است و افراد در ایران و قبل از ورود به آلمان باید مدرک زبان خود را اخذ نمایند.

تحصیل پزشکی در آلمان به زبان انگلیسی

تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان

اگر ترجیح می دهید در مقطع لیسانس یا مقطع ارشد پزشکی در آلمان تحصیل کنید، برخی دوره های انگلیسی زبان هستند که منجر به مدرک تحصیلی به عنوان پزشک نمی شوند. با این حال، مورد ذکر شده بیشتر در سطح ارشد هستند و فقط دو مدرک لیسانس به زبان انگلیسی در رشته ی پزشکی در آلمان وجود دارد. هر دوی این مدارک توسط دانشگاه Jacobs برمن یک دانشگاه خصوصی که هزینه بابت دوره هایش دریافت می کند، ارائه می شود.

با این حال در سطح ارشد، 17 مدرک انگلیسی زبان در حوزه ی پزشکی موجود هستند. برخی از آنها رایگان می باشند (تا زمانی که مدرک شما به صورت پیوسته باشد یعنی قبلا در دوره ی لیسانس در رشته ای مشابه تحصیل کرده باشید). برای مثال، دانشگاه اولم آلمان، مدرک ارشد انگلیسی زبان در رشته ی داروهای مولکولی را بدون هیچ هزینه ای برای دانشجویان EU/EEA ارائه می کند. در نظر داشته باشید که یکی از شرایط ورود دانش آموزان را ملزم می کند که مدرک لیسانس آنها در رشته ی داروهای مولوکولی سایر رشته هایی با محتوای مشابه باشد.

همچنین باید اشاره کرد حتی اگر در کشور آلمان به زبان انگلیسی تحصیل می کنید، در هر صورت بهتر است که برخی از عبارات اولیه ی آلمانی را یاد بگیرید چرا که این امر به سکونت و برقراری ارتباط شما با مردم آنجا کمک خواهد کرد.

ادامه ی تحصیل پزشکان در آلمان

پزشکان عمومی که مدرک تحصیلی خود را از ایران دریافت نموده اند جهت کار در آلمان و یا ادامه ی تحصیل باید روالی را طی کنند، پزشکان جهت کار در آلمان ابتدا باید مدرک خود را در این کشور رجیستر کنند، که این مسئله با طی دوره هایی و پس از امتحان امکان پذیر است، البته پزشکان می توانند جهت اخذ ویزای کار قبل از رجیستر کردن مدرک خود اقدام کنند و در آلمان کار کنند.

منظور از کار طبابت نیست و کار در موسسات تحقیقاتی و پژوهشی بیشتر مد نظر است که در حین کار در این موسسات در زمینه رجیستر کردن مدرک نیز اقدام شود و شخص بتواند وارد شغل طبابت شود.
امکان تحصیل مقطع تخصص نیز در آلمان وجود دارد و البته این کشور از لحاظ های مختلف یکی از برترین کشورها برای تحصیل تخصص می باشد، در این کشور ابتدا مدرک خود را معادلسازی کند سپس از دانشگاه یا استاد پذیرش دریافت کند و از اداره کار نامه مربوطه را دریافت و نهایتاً برای ویزا اقدام نماید.

پزشکانی که قصد ادامه ی تحصیل را دارند می توانند ابتدا در دوره ی دکتری پزشکی شرکت کنند و پس از طی دوره ی کلینیکال وارد تخصص شوند.

اشتغال به عنوان پزشک در آلمان بعد از اتمام دوره ی تحصیل

بعد از قبول شدن در آزمون دولتی، به شما پروانه کار پزشکی اعطا می شود و می توانید به عنوان یک پزشک مشغول به کار شوید. مجوز پزشکی دائمی است و در هر جایی از آلمان معتبر است. اگر ساکن اتحادیه ی اروپا باشید، می توانید بدون نیاز به مجوز کار در آلمان کار کنید و دسترسی مشابهی به بازار کار خواهید داشت. اگر ساکن خارج از اتحادیه هستید می توانید تا هنگام یافتن کاری مرتبط با تحصیلات خود، مجوز اقامت را حداکثر تا سقف 18 ماه تمدید نمایید.