سالانه هزاران دانشجوی بین المللی به دنبال تحصیل پزشکی در کشور آلمان هستند و اگر دارید این مطلب را مطالعه می کنید، نشان می دهد که مشتاق تحصیل در این رشته و در این کشور هستید.

تصمیم برای تحصیل پزشکی در آلمان می تواند نقطه عطف زندگی شما باشد. شما اکنون با یک دنیای دانشگاهی چالش برانگیز جدید آشنا شده اید که به طور بالقوه پتانسیل فکری شما درباره شغل آینده شما را تغییر خواهد داد و همچنین جاه طلبی شما را تامین خواهد کرد.

اما اطلاعات زیادی وجود دارد که احتمالاً در حال حاضر در مورد درخواست، ثبت نام، هزینه ها و چشم اندازهای آینده ندارید. در اینجا همه چیزهایی که باید برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان بدانید وجود دارد.

 

چرا تحصیل پزشکی در آلمان؟

امروزه تعداد نامحدودی از دانشکده های پزشکی و برنامه های تحصیلی موجود در زمینه پزشکی در سراسر جهان وجود دارد. پس چرا باید آلمان را برای تحصیل در رشته پزشکی انتخاب کنید؟ همه چیز به اهداف شخصی شما برمی گردد. آیا شما یک دانشجوی بلندپرواز هستید که می خواهید از محدودیت های فکری فراتر بروید و معتقد هستید که یک سیستم آموزشی منحصر به فرد یک ابزار عالی برای رسیدن به این هدف است؟ آیا می خواهید مدرک پزشکی جهانی را به دست آورید که مزیت رقابتی مهمی را برای کمک به شما در برنده شدن در این رقابت برای شما داشته باشد؟ آیا آرزو دارید شغلی پیدا کنید که نیازهای مالی شما را تأمین کند و در عین حال خواسته ی قلبی شما برای کمک به دیگران را برآورده سازد؟

اگر پاسخ شما به هر سوال بله بود، پس آلمان مکان مناسبی برای تحصیل پزشکی برای شما است. در زیر دلایلی وجود دارد که چرا تحصیل پزشکی در آلمان به اندازه کافی ارزش دارد.

دارای دانشکده های پزشکی رتبه برتر در بین دانشگاه ها

یک سنت طولانی و غنی دانشگاهی، همراه با تعهد جدی به توسعه کیفیت در آموزش و تحقیقات، به مدارس پزشکی در آلمان کمک کرده است که در بین بهترین های جهان قرار بگیرند.

انواع برنامه های تحصیلی

از آنجا که سالانه هزاران دانشجوی بین المللی برای تحصیل پزشکی در آلمان به این کشور می روند، دانشگاه ها از این واقعیت آگاه هستند که همه دانشجویان علایق دانشگاهی یکسانی ندارند. دانشکده های پزشکی در آلمان طیف وسیعی از مدارک پزشکی را ارائه می دهند تا دانش آموزان فعلی و بالقوه خود را قادر سازند تا برای خود یک برنامه تحصیلی مناسب پیدا کنند.

امکانات مدرن

تمرین بخش مهمی از آموزش پزشکی است و دانشکده های پزشکی آلمان دارای آزمایشگاه های مدرن هستند که تا آخرین جزئیات مجهز شده اند. جلسات تمرین در چنین محیط هایی به شما کمک می کند تا مجموعه وسیعی از مهارت های کاربردی را بدست آورید.

جامعه بین المللی دانشجویی

فارغ از یک تجربه دانشگاهی منحصر به فرد، تحصیل در خارج از کشور فرصتی مناسب برای معاشرت با اتباع مختلف است. آلمان میزبان بیش از 350،000 دانشجوی بین المللی است و با بسیاری از آن ها، ممکن است فرصتی برای مشارکت در طول تحصیل داشته باشید.

چشم انداز آینده

پزشکان همیشه تقاضا خواهند داشت. علاوه بر این، دانشکده های پزشکی آلمان از جمله رهبران جهانی هستند و کارفرمایان به مدارک پزشکی آلمان اهمیت می دهند. این به شما این اطمینان را می دهد که مدرک پزشکی در آلمان باعث افزایش اشتغال شما می شود و از نظر مالی سودآور خواهد بود.

یافتن دوره پزشکی در آلمان

در آلمان هیچ دانشگاه پزشکی مستقلی وجود ندارد، اما دانشکده های پزشکی دوره پزشکی ارائه می دهند. در حال حاضر، 38 دانشگاه آلمان وجود دارد که انواع زیادی از رشته های پزشکی را ارائه می دهند.

بنابراین، به راحتی می توانید یک برنامه تحصیلی پیدا کنید که با علایق علمی شما مطابقت داشته باشد. برای یافتن دوره پزشکی خود در آلمان، باید یک تحقیق آنلاین مستقل انجام دهید عجله نکنید و به همان اندازه که نیاز دارید برای تصمیم گیری در مورد تحصیل در رشته پزشکی وقت بگذارید.

 

تحصیل پزشکی در المان

شرایط اعزام دانشجو پزشکی و دندانپزشکی به آلمان

جهت اخذ پذیرش پزشکی از دانشگاه های آلمان معمولاً دو راه وجود دارد.

روش اول اینکه شخص از دانشگاه های ایران قبولی کنکور را داشته باشد. در این روش شخص باید در کنکور سراسری ایران قبول شده باشد و مدرک آن از سازمان سنجش و مراکز مربوطه اخذ کند. شرط ادامه ی تحصیل در آلمان در همه ی رشته ها قبولی کنکور است. مدرک مذکور همراه با مدارک دیگر تحصیلی و هویتی فرد به موسسه تحویل داده می شود و موسسه می تواند پذیرش را از دانشگاه ها اخذ نماید. شایان ذکر است افرادی که قصد دارند از این روش برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان اقدام کنند، با توجه به روال و مراحل باید حداقل شش ماه قبل از شروع تحصیل اقدام کنند.

علاوه بر کیفیت فوق العاده ی دانشگاه های آلمان در آموزش پزشکی، مراحل اخذ پذیرش در کشور آلمان نسبتا آسان و خوب سازماندهی شده است. گاها شهریه ی رایگان، دوره مقدماتی پزشکی و سیاست آلمان در جذب دانشجویان بین المللی پزشکی، که به دنبال تحصیل پزشکی دانشگاهی (برنامه های مقطع کارشناسی ارشد)، یا آموزش بیشتر در پزشکی (برنامه های پس از فارغ التحصیلی بین المللی) همه و همه می تواند منجر به ایجاد چشم انداز شغلی عالی شود. در همه ی دانشگاه های علوم پزشکی آلمانی، آموزش به زبان آلمانی است.

شرایط تحصیل پزشکی در آلمان

 • اخذ نمرات بالا در آزمون های تست داف (TestDaF) یا DSH
 • مدارک پذیرش در دانشگاه/گواهی دیپلم متوسطه. اگر از کشورهای اتحادیه ی اروپا (EU) ثبت نام می کنید، گواهی دیپلم شما باید عموما معادل با گواهی دیپلم آلمان محسوب شود. با این حال دانشجویان غیرساکن اتحادیه ی اروپا نیز باید بررسی کنند که آیا مدرکشان واجد شرایط است یا نه. اگر واجد شرایط نیست، ممکن است نیازمند حضور در یک دوره ی آماده سازی یکساله (Studienkolleg) و شرکت در آزمون Feststellungsprüfung باشند.
 • دانش قوی زبان انگلیسی برای درک ادبیات تخصصی. داشتن دانش زبان لاتین نیز مفید است اما الزامی نیست.
 • دانش سطح بالا و گسترده در حوزه های بیولوژی، شیمی و فیزیک
 • توانایی مقابله با استرس دوره های غالبا زمانبر و فشرده تا سقف 25 تا 30 ساعت کلاس اجباری در یک هفته
 • دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا باید ویزای دانشجویی آلمان و مجوز اقامت آنجا را اخذ نمایند.
 • برخی دانشگاه ها ممکن است از دانشجویان بخواهند که نتایج آزمون testAS exam را نیز ارائه نمایند.

شرایط اخذ پذیرش پزشکی و دندانپزشکی آلمان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان و عموماً رشته های از این دسته همراه با ورودی یا کنکور هستند، امتحان ورودی پزشکی آلمان به زبان آلمانی است و معمولاً زبان آلمانی نیز از مواد امتحانی می باشد، نکته ای که در همین جا باید ذکر شود این است که سطح زبان آلمانی امتحان ورودی پزشکی آلمان در حدود b2 می باشد. افرادی که برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان اقدام می کنند، قبل از شروع تحصیل و در حدود دو ماه قبل از شروع تحصیل باید در این ورودی شرکت کنند.

زمان شروع تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان فقط یک بار در سال و در ماه سپتامبر می باشد، افراد باید توجه داشته باشند دانشگاه های دولتی این کشور برای ترم ژانویه پذیرش ندارند. افرادی که به ترم سپتامبر نرسیده اند باید تا سال بعد جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان منتظر بمانند.

روش دوم پذیرش تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان اقدام از طریق ثبت نام فرد در کالج می باشد. این روش برای افرادی است که به هر دلیلی قبولی کنکور در ایران را ندارند، این دسته از افراد باید یکسال تحصیلی (دو ترم) در کالج ها بگذرانند. در این مدت برای دانشجویان دروس زیست، زبان و گاهاً شیمی تدریس می شود و پس از طی دوره ی کالج می توانند با کسب نمره و معدل خوب وارد دانشگاه های پزشکی شوند.

نکته ی حائز اهمیت در این رابطه نیز این است که تحصیل یکساله در کالج به صورت رایگان می باشد. البته منظور از هزینه صرفاً هزینه ی یکسال کالج می باشد و هزینه زندگی شخص بر عهده خودش می باشد.

در هر دو صورت اخذ پذیرش تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان مدرک زبان آلمانی الزامی است و افراد در ایران و قبل از ورود به آلمان باید مدرک زبان خود را اخذ نمایند.

تحصیل پزشکی در آلمان به زبان انگلیسی

اگر ترجیح می دهید در مقطع لیسانس یا مقطع ارشد پزشکی در آلمان تحصیل کنید، برخی دوره های انگلیسی زبان هستند که منجر به مدرک تحصیلی به عنوان پزشک نمی شوند. با این حال، مورد ذکر شده بیشتر در سطح ارشد هستند و فقط دو مدرک لیسانس به زبان انگلیسی در رشته ی پزشکی در آلمان وجود دارد. هر دوی این مدارک توسط دانشگاه Jacobs برمن یک دانشگاه خصوصی که هزینه بابت دوره هایش دریافت می کند، ارائه می شود.

با این حال در سطح ارشد، 17 مدرک انگلیسی زبان در حوزه ی پزشکی موجود هستند. برخی از آنها رایگان می باشند (تا زمانی که مدرک شما به صورت پیوسته باشد یعنی قبلا در دوره ی لیسانس در رشته ای مشابه تحصیل کرده باشید). برای مثال، دانشگاه اولم آلمان، مدرک ارشد انگلیسی زبان در رشته ی داروهای مولکولی را بدون هیچ هزینه ای برای دانشجویان EU/EEA ارائه می کند. در نظر داشته باشید که یکی از شرایط ورود دانش آموزان را ملزم می کند که مدرک لیسانس آنها در رشته ی داروهای مولوکولی سایر رشته هایی با محتوای مشابه باشد.

همچنین باید اشاره کرد حتی اگر در کشور آلمان به زبان انگلیسی تحصیل می کنید، در هر صورت بهتر است که برخی از عبارات اولیه ی آلمانی را یاد بگیرید چرا که این امر به سکونت و برقراری ارتباط شما با مردم آنجا کمک خواهد کرد.

 

ادامه ی تحصیل پزشکان در آلمان

پزشکان عمومی که مدرک تحصیلی خود را از ایران دریافت نموده اند جهت کار در آلمان و یا ادامه ی تحصیل باید روالی را طی کنند، پزشکان جهت کار در آلمان ابتدا باید مدرک خود را در این کشور رجیستر کنند، که این مسئله با طی دوره هایی و پس از امتحان امکان پذیر است، البته پزشکان می توانند جهت اخذ ویزای کار قبل از رجیستر کردن مدرک خود اقدام کنند و در آلمان کار کنند.

منظور از کار طبابت نیست و کار در موسسات تحقیقاتی و پژوهشی بیشتر مد نظر است که در حین کار در این موسسات در زمینه رجیستر کردن مدرک نیز اقدام شود و شخص بتواند وارد شغل طبابت شود.
امکان تحصیل مقطع تخصص نیز در آلمان وجود دارد و البته این کشور از لحاظ های مختلف یکی از برترین کشورها برای تحصیل تخصص می باشد، در این کشور ابتدا مدرک خود را معادلسازی کند سپس از دانشگاه یا استاد پذیرش دریافت کند و از اداره کار نامه مربوطه را دریافت و نهایتاً برای ویزا اقدام نماید.

پزشکانی که قصد ادامه ی تحصیل را دارند می توانند ابتدا در دوره ی دکتری پزشکی شرکت کنند و پس از طی دوره ی کلینیکال وارد تخصص شوند.

چگونه می توان برای دریافت مدرک پزشکی در آلمان اقدام کرد؟

پس از اینکه برنامه تحصیلی مورد علاقه خود و دانشکده پزشکی خود را در آلمان پیدا کردید، باید در مورد آنچه برای درخواست نیاز دارید اطلاعات کسب کنید. به عبارت دیگر، شما باید بدانید که شرایط ورود چیست.

دانشگاه ها مختارند معیارهای ورود را به تنهایی تعیین کنند. بنابراین، شرایط ورود به مقطع پزشکی در آلمان بسته به دانشگاه و دوره انتخابی شما تغییر می کند.

در زیر لیستی از مدارک مورد نیاز برای نامزدهای بین المللی برای دریافت مدرک پزشکی در آلمان آورده شده است:

مدارک تحصیلی تایید شده: اگر دانشجوی بین المللی هستید، مدارک تحصیلی قبلی شما باید به رسمیت شناخته شود تا مطمئن شوید که مطابق با استانداردهای دانشگاهی است که توسط دانشکده های پزشکی در آلمان اعمال می شود. شما می توانید با دانشگاه خود، خدمات تبادل علمی دانشگاهی آلمان (DAAD) یا گروه انتخاب کنندگان تماس بگیرید تا ببینید آیا صلاحیت شما با شرایط مورد نیاز مطابقت دارد یا خیر.

اگر مدارک تحصیلی شما به رسمیت شناخته نشده باشد، دانشگاه از شما می خواهد که یک دوره مقدماتی یک ساله را بگذرانید.

مدارک و گواهینامه های معتبر: دانشکده های پزشکی آلمان بسیار رقابتی هستند و نمرات شما به عنوان وسیله مهم انتخابی مورد استفاده قرار می گیرد. نمرات بالای دروس مربوط به پزشکی مانند زیست شناسی و شیمی شانس پذیرش شما را افزایش می دهد.

تسلط به زبان آلمانی: محدوده گسترده ای از دوره های پزشکی در آلمان به زبان آلمانی تدریس می شود. بنابراین، اگر می خواهید در دانشگاه پزشکی ثبت نام کنید، باید مهارت زبان آلمانی خود را اثبات کنید. اگرچه بسته به دانشگاه انتخابی شما تغییر می کند، اما اکثر آن ها به گواهی C1 نیاز دارند. توجه داشته باشید که اگر مجبور باشید از قبل در یک دوره مقدماتی (Studiencolleg) شرکت کنید، گواهینامه آلمانی B1 پذیرفته می شود.

نمرات آزمون های استعداد یابی: برای اخذ پذیرش در برخی از دانشکده های پزشکی در آلمان، باید در یک آزمون گزینش خاص شرکت کنید تا استعداد خود را برای برنامه تحصیلی خاصی که در آن درخواست کرده اید ارزیابی کنید.

مهلت درخواست برای دوره های پزشکی در آلمان

مهلت درخواست دوره های پزشکی از دانشگاه به دانشگاه تغییر می کند. به طور کلی، در اکثر دانشکده های پزشکی در آلمان در دو زمان می توانید درخواست خود را ارسال کنید.

 • 15 جولای برای ترم زمستانی آینده
 • 15 ژانویه برای ترم تابستانی آینده

یادداشت مهم: از آنجا که دانشگاه ها مهلت های مختلف درخواست را اعلام می کنند، همیشه باید به اطلاعات ارائه شده توسط دانشگاه انتخابی خود اعتماد کنید. ضروری است که این اطلاعات را به اندازه کافی زود دریافت کنید تا بتوانید به موقع برای برنامه آماده باشید.

هزینه تحصیل پزشکی در آلمان چقدر است؟

بیشتر مدارک دانشگاهی در آلمان پس از کاهش هزینه های بین المللی در سال 2014 پس از تصمیم دولت به صورت رایگان ارائه می شود. با این حال، تحصیل در رشته پزشکی هنوز هزینه های خاصی دارد.

به طور کلی، هزینه دریافت مدرک پزشکی با ملیت شما و اینکه آیا در دانشگاه دولتی یا خصوصی ثبت نام کرده اید تعیین می شود. اگر دانشجوی اتحادیه اروپا هستید، فقط باید هزینه های اداری را که حداکثر می تواند 300 یورو باشد، بپردازید. از سوی دیگر، دانشجویان غیر اتحادیه اروپا باید مبلغ مشخصی را برای تحصیل پزشکی خود در آلمان بپردازند.

با این حال، هزینه های بین المللی برای دوره های پزشکی در آلمان در مقایسه با سایر مقاصد تحصیلی محبوب بسیار پایین است. به طور کلی، این شهریه ها بین 1500 یورو تا 3500 یورو در سال تحصیلی متغیر است. با توجه به معیارهای دوم، باید توجه داشته باشید که دانشگاه های خصوصی شهریه بین المللی بسیار بیشتری نسبت به همتایان دولتی خود اعمال می کنند. علاوه بر این، دانشکده های پزشکی در ایالت بادن-وورتمبرگ مجدداً شهریه را برای دانشجویان بین المللی وضع کرده اند، بنابراین اگر قصد تحصیل در آنجا را دارید، آماده پرداخت هزینه بیشتری از سایر نقاط آلمان باشید.

 تحصیل پزشکی در آلمان چند سال طول می کشد؟

شش سال و سه ماه تحصیل تمام وقت برای تکمیل مدرک پزشکی در آلمان طول می کشد. برای کارآیی یادگیری عالی، برنامه مطالعه شما در مراحل خاصی سازماندهی شده است. توجه داشته باشید که هر مرحله منتهی به یک آزمون خاص می شود که در پایان آزمون نهایی شما را نشان می دهد.

 

تحصیل پزشکی در آلمان

 

مرحله پیش بالینی (همچنین به عنوان Vorklink شناخته می شود)

در طول دو سال اول تحصیلی خود در دانشگاه، با مفاهیم و موضوعات اصلی پزشکی آشنا می شوید. در پایان این مرحله، پیشرفت تحصیلی شما با استفاده از یک معاینه خاص که به صورت کتبی و شفاهی است و موضوعاتی مانند آناتومی، بیوشیمی و فیزیولوژی را پوشش می دهد، اندازه گیری می شود.

مرحله علوم بالینی

در سه سال آینده تحصیلات خود ، علاوه بر دانش نظری، با شرکت در سخنرانی های گسترده، جلسات آزمایشگاهی، سمینارها و کارآموزی مهارت های عملی مهمی را نیز کسب خواهید کرد. در پایان این مرحله، در امتحانی شرکت می کنید که معمولاً امتحان کتبی است.

سال بالینی نهایی

در سال آخر تحصیل خود به عنوان دانشجوی پزشکی در آلمان، آخرین آزمون دولتی را انجام می دهید که برآورد نتایج تحصیلی و حرفه ای شما را در پزشکی تخمین می زند. توجه داشته باشید که اگر در امتحان نهایی دولتی قبول نشوید نمی توانید مجوز پزشکی بگیرید. این امتحان نهایی یک امتحان شفاهی و عملی است.

برترین دانشکده های پزشکی در آلمان

بر اساس چندین معیار، از جمله شهرت، امکانات مدرن و چشم انداز شغلی، اینها بهترین مدارس پزشکی در آلمان هستند:

 • دانشگاه هایدلبرگ (Heidelberg University)
 • دانشگاه روت آخن (Rwth Aachen University)
 • دانشگاه لوبک (Lübeck University)
 • دانشگاه ویتن/هرک (Witten/Hercke University)
 • دانشگاه ماگدبورگ (Magdeburg University)
 • دانشگاه مونستر (Münster University)
 • دانشگاه وورتزبورگ (Würzburg University)
 • دانشگاه توبینگن (Tübingen University)
 • دانشگاه فرایبورگ (Freiburg University)
 • دانشگاه لایپزیگ (Leipzig University)

چشم اندازهای شغلی و انتظارات درباره درآمد

پزشکان جزو شاغل ترین و پردرآمدترین کارکنان جهان هستند.  داشتن مدرک پزشکی در آلمان، هم اشتغالزایی بالا و هم حقوق بالا را برای شما تضمین می کند. دانشکده های پزشکی آلمان دارای شهرت برجسته ای در سراسر جهان هستند، بنابراین مهم نیست که در کجا زندگی می کنید، کارفرمایان مشتاق هستند که شما را استخدام کنند. علاوه بر این، تحصیل در رشته پزشکی درآلمان طیف گسترده ای از مهارت ها را به شما آموزش می دهد که به نوبه خود طیف وسیعی از انتخاب های شغلی را در بر خواهد گرفت.

حقوق شما بستگی به تجربه شما و موقعیتی که در محل کار بیمارستان دارید دارد. به عنوان مثال، در آلمان، یک متخصص به طور متوسط ​​حدود 80،000 یورو در سال درآمد دارد. درمانگرها نیز جزو پردرآمدترین پزشکان هستند. با سال ها تجربه، یک پزشک در آلمان می تواند سالانه بیش از 100،000 یورو انتظار داشته باشد.