اگر به دنبال تحصیل رایگان در برترین دانشگاه های جهان هستید، پس بهتر است توجه ویژه ای به دانشگاه ها در کشور آلمان داشته باشید. فارغ از اینکه از اروپا – یا هر قاره دیگر – هستید، ممکن است تحصیلات کارشناسی یا کارشناسی ارشد خود را به صورت رایگان در دانشگاه های دولتی آلمان به پایان برسانید.

 

دانشگاه های رایگان آلمان

 

با توجه به تقاضای زیاد برای تحصیل رایگان، دانشجویان بین المللی باید قبل از تحصیل در آلمان مجوز اقامت را دریافت کنند. در حالی که روند انجام این کار ممکن است سخت باشد، اما پاداش تحصیل در دانشگاه های رایگان آلمان بسیار زیاد است!

گزینه دیگر تحصیل با بورسیه های تحصیلی عالی در آلمان است. دانشگاه بین المللی علوم کاربردی تا 80 درصد بورسیه تحصیلی به دانشجویانی از آسیا، آفریقا، آمریکای جنوبی و مرکزی، هند و خاورمیانه ارائه می دهد. اگر اهل این کشورها هستید، باید درخواست کنید!

تحصیل رایگان در آلمان شامل چه کسانی می شود؟

با نگاهی اجمالی به لیست دانشگاه های رایگان آلمان به این نکته پی خواهیم برد که نظام آموزشی این کشور نظام آموزشی فراگیر برای متقاضیان ادامه تحصیل در آلمان می باشد. شاید بتوان علت پر طرفدار بودن این کشور را برای ادامه تحصیل هزینه تحصیل رایگان، اقامت در یکی از بهترین کشور های اروپایی و همچنین در دسترس بودن بازار کار برای فارق التحصیلان دانست.

شاید بتوان به طور قطع عنوان کرد که دانشگاه های رایگان آلمان جز دانشگاه های پر طرفدار در بین مردم متقاضی تحصیل در آلمان می باشند. در حال حاضر افراد بسیاری خواهان تحصیل در دانشگاه های رایگان آلمان هستند اما ممکن است به دلیل مشکل بودن یادگیری زبان آلمانی از تحصیل در این کشور منصرف شوند.

بهتر است بدانید که تحصیل در دانشگاه های رایگان آلمان معمولا به 2 زبان انجام خواهد شد تا دانشجویان بتوانند با خیالی آسوده تر به ادامه تحصیل در آلمان بپردازند.

فرایند درخواست چگونه است؟ و شرایط مورد نیاز چیست؟

برای اینکه بتوانید در آلمان تحصیل کنید، باید معدل خوب، نمرات آزمون خوب در آیلتس یا تافل و در صورت نیاز به مدرک زبان آلمانی داشته باشید. سپس، باید با تکمیل فرم درخواست، ارائه مدارک مورد نیاز و با رعایت معیارهای واجد شرایط بودن اقدام کنید.

برای کمک به شما در این فرایند، ما راهنمای جامعی در مورد نحوه درخواست برای دانشگاه های آلمان ارائه کرده ایم. اگر مطمئن نیستید، باید وب سایت این دانشگاه ها را بررسی کنید!

برای افزایش شانس خود به تعداد زیادی دانشگاه مراجعه کنید، اما برای تعداد زیادی از دانشگاه ها درخواست نکنید زیرا دقت خود در انجام این کار را از دست خواهید داد. حدود 10-15 دانشگاه  برای دوره کارشناسی کافی است و حدود 5- 10 دانشگاه برای کارشناسی ارشد و دکترا کافی است.

آیا این دانشگاه های رایگان احتیاج به آزمون ورودی دارند؟

در مقایسه با دانشگاه های معتبر کانادا و ایالات متحده، پاسخ منفی است. برای افزایش شانس تحصیل در این دانشگاه ها، باید در مورد میزان پذیرش آن ها تحقیق کنید.

این منبع در مورد دانشگاه های آلمان با بالاترین نرخ پذیرش برای دانشجویان بین المللی آینده که مایل به تحصیل در آلمان هستند مفید است. این دانشگاه ها هر ساله بیشترین درصد دانشجویان بین المللی را می پذیرند، بنابراین اگر از این دانشگاه ها استفاده کنید، مطمئناً شانس زیادی برای تحصیل رایگان در آلمان خواهید داشت.

چگونه می توانم تحصیلات خود را در آلمان تامین مالی کنم؟

بنابراین، همانطور که در زیر مشاهده خواهید کرد، دانشگاه های آلمان که در این لیست قرار دارند شهریه رایگان برای دانشجویان بین المللی دارند. با این حال، نکته مهم این است که آن ها هزینه های زندگی را تأمین نمی کنند.

برای کمک به شما در هزینه های زندگی در آلمان، به شدت پیشنهاد می کنم که به بورسیه های DAAD نگاه کنید، که بورسیه های دولت آلمان برای دانشجویان بین المللی است. این بورسیه کمک هزینه زندگی سخاوتمندانه ای را ارائه می دهد، بنابراین ما به شما توصیه می کنیم که برای این بورسیه تحصیلی اقدام کنید. همچنین، شما باید برای سایر بورسیه های تحصیلی در آلمان برای دانشجویان بین المللی و همچنین بورسیه های DAAD اقدام کنید.

به غیر از دریافت بورسیه تحصیلی، راه های دیگری برای تأمین هزینه تحصیل در آلمان وجود دارد، بنابراین ما راهنمای نحوه تحصیل رایگان در آلمان را گردآوری کرده ایم. اگر علاقه دارید نگاهی به آن بیندازید!

 

دانشگاه های رایگان آلمان

 

آیا در کشورهای دیگر دانشگاه رایگان وجود دارد؟

این سوالی است که بسیاری از دانشجویان بین المللی می پرسند. پاسخ کوتاه بله است، بسیاری از دانشگاه های شهریه رایگان در سراسر جهان وجود دارد. در اینجا برخی از کشورها با تحصیلات کاملاً رایگان با برخی از دانشگاه های عالی آورده شده است!

 • 17 دانشگاه رایگان در ایالات متحده
 • 12 دانشگاه رایگان در نروژ
 • 10 دانشگاه رایگان در اروپا
 • 45 دانشگاه کاملا رایگان در جهان!

دانشگاه های رایگان در آلمان

 1. دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ، که با نام LMU نیز شناخته می شود، دارای رتبه برتر موسسات در کل آلمان است. برنامه های آن به عنوان یکی از بهترین ها در جهان در نظر گرفته می شود، زیرا رشته های هنر و علوم انسانی و علوم فیزیکی به ترتیب رتبه 18 و 21 بین المللی را دارد.

LMU در سال 1472 تأسیس شد و توسط دوک لودویگ نهم در اینگولشتات افتتاح شد. این دانشگاه که اکنون در مونیخ مستقر است، به عنوان ششمین دانشگاه قدیمی فعال در این کشور اعلام شده است.

LMU به عنوان یکی از بزرگترین موسسات آلمانی، بیش از 34000 دانشجو را تحت نظارت دارد – 17٪ از آن ها از خارج از کشور آمده اند. این دانشجویان در 20 دانشکده دانشگاه ثبت نام کرده اند که رشته های الهیات کاتولیک، الهیات پروتستان، حقوق، اقتصاد، مدیریت بازرگانی، دامپزشکی، پزشکی، تاریخ و هنر، روانشناسی، فلسفه، فرهنگ، زبان و ادبیات، علوم اجتماعی را پوشش می دهند. این دانشگاه همچنین رشته های علوم پایه مانند ریاضیات و علوم کامپیوتر، فیزیک، شیمی و داروسازی، زیست شناسی، علوم زمین شناسی و محیط زیست را ارائه می دهد.

LMU، که از سال 2013 یک دانشگاه بدون شهریه در کشور آلمان بوده است، فقط برای اسناد و مدارک حرفه ای یا فارغ التحصیلی هزینه کمی دریافت می کند.

 1. دانشگاه فنی مونیخ

دانشگاه فنی مونیخ یا TUM 2 موسسه برتر در کل آلمان است. این دانشگاه در سال 1868 تأسیس شد و دارای پردیس اصلی در مونیخ است و شعبه های هیلبرون، فرایزینگ، گارچینگ و سنگاپور را در بر می گیرد.

به عنوان یک دانشگاه فنی، TUM در مطالعات معماری، هوافضا، مهندسی، شیمی، انفورماتیک، ریاضیات، پزشکی، فیزیک، علوم ورزشی و بهداشت، آموزش، مدیریت و علوم زندگی تخصص دارد.

مانند بیشتر دانشگاه های دولتی، این دانشگاه رایگان در آلمان نیز از بودجه عمومی برای ارائه خدمات خود به بیش از 32000 دانشجوی خود – که یک سوم آن ها از خارج هستند – استفاده می کند.

اگرچه TUM شهریه ای را دریافت نمی کند، اما دانشجویان باید برای یک ترم بین 62 یورو در Straubing) ) تا 144.40 یورو (در مونیخ ، Weihenstephan و Garching)  پرداخت کنند.

 1. دانشگاه هومبولت برلین

دانشگاه هومبولت برلین HU Berlin)) یک موسسه تحقیقاتی عمومی رایگان است که در برلین، آلمان مستقر است. این دانشگاه در سال 1810 به عنوان دانشگاه برلین تأسیس شد – این امر به لطف ویلهلم فون هومبولت، یوهان گوتلیب فیخته و فردریش شلایرماخر، انجام شد.

این دانشگاه که از مدل آموزش هومبولت پیروی می کند، در 9 دانشکده سازماندهی شده است. این دانشکده ها شامل حقوق، ریاضیات و علوم طبیعی، علوم زندگی، فلسفه I و II ، علوم انسانی و علوم اجتماعی، الهیات و اقتصاد و تجارت است.

HU برلین که قبلاً به عنوان دانشگاه فردریش ویلهلم شناخته می شد، به عنوان ششمین دانشگاه برتر در آلمان فهرست شده است. بسیاری از برنامه های آن در جهان در بین برترین ها رتبه بندی می شوند، با برنامه های هنر و علوم انسانی در رتبه 20 و برنامه حقوق در رتبه 25. این شهرت به جذب بسیاری از ثبت نام کنندگان بین المللی کمک کرده است، که 18 درصد از بیش از 33،000 دانشجوی دانشگاه را تشکیل می دهند.

همانند سایر دانشگاه های رایگان آلمان، HU برلین فقط هزینه ترم 300 یورو را دریافت می کند. این هزینه یک کارت حمل و نقل فصلی و هزینه های خاصی را برای سازمان های دانشجویی پوشش می دهد.

 

دانشگاه RWTH آخن

 

 1. دانشگاه RWTH آخن

دانشگاه RWTH آخن یکی از موسسات تحقیقاتی عمومی در نوردراین-وستفالن آلمان است. در سال 1870 تأسیس شد و یکی از بزرگترین دانشگاه ها در کشور است. تا به امروز، بیش از 45000 دانشجو دارد که 23 درصد از آن ها از خارج از آلمان آمده اند.

به عنوان 8 دانشگاه برتر آلمان، RWTH آخن به دلیل برنامه های خود در ریاضیات، علوم طبیعی، علوم رایانه، معماری، مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، مهندسی مواد، مهندسی برق، فناوری اطلاعات، هنرها و علوم انسانی، تجارت و اقتصاد و دارو بسیار معروف است.

به عنوان یک دانشگاه های رایگان در آلمان، RWTH آخن فقط به 500 یورو کمک هزینه تحصیلی نیاز دارد. این مبلغ جدا از 1000 یورو است که هر دانش آموز برای زندگی راحت در آخن ماهانه به آن نیاز دارد.

 1. دانشگاه بن

این موسسه عمومی رایگان آلمانی که به طور رسمی به عنوان دانشگاه رنیش فردریش ویلهلم بن شناخته می شود، در کل آلمان رتبه نهم را دارد. این دانشگاه در سال 1818 تأسیس شد و در حال حاضر در یک پردیس شهری در نوردراین-وستفالن آلمان مستقر است.

این دانشگاه بیش از 37000 دانشجو دارد – 13 درصد از آن ها از خارج از آلمان آمده اند. آن ها در 7 دانشکده دانشگاه ثبت نام کرده اند، که در زمینه مطالعات الهیات کاتولیک، الهیات پروتستان، حقوق و اقتصاد، پزشکی، هنرها، ریاضیات و علوم طبیعی و کشاورزی سازماندهی شده اند.

در حالی که این دانشگاه از سوی ایالت فدرال نوردراین-وستفالن یارانه دریافت می کند، هزینه کمی برای دریافت هزینه ترم دارد. این پرداختی که 300 یورو در ماه هزینه دارد، حمل و نقل در بن، کلن و بقیه مناطق را نیز شامل می شود.

 1. دانشگاه آزاد برلین

دانشگاه آزاد برلین یا FU برلین دهمین دانشگاه برتر آلمان است. این دانشگاه در سال 1948 تأسیس شد و به عنوان بخش برلین غربی دانشگاه فردریک ویلیام آغاز شد. این دانشگاه در حال حاضر در پایتخت واقع شده است. تا به امروز، نرخ ثبت نام آن بیش از 36000 دانش آموز است – 22٪ از خارج از آلمان آمده است.

FU برلین به صورت دانشگاهی در گروه های زیست شناسی و شیمی، علوم زمین، تاریخ و مطالعات فرهنگی، حقوق، تجارت و اقتصاد، ریاضیات و علوم کامپیوتر، آموزش و روانشناسی، فلسفه و علوم انسانی، فیزیک، علوم سیاسی و اجتماعی، پزشکی و دامپزشکی سازماندهی شده است.

دانشگاه آزاد برلین با توجه به نامش هیچ شهریه ای دریافت نمی کند – به جز برخی از برنامه های تحصیلات تکمیلی. با این حال، هزینه ترم به ارزش حدود 313 دلار دریافت می کند. این هزینه ثبت نام، خدمات پشتیبانی دانشجویی، اتحادیه دانشجویی و بلیط های حمل و نقل را پوشش می دهد.

 1. دانشگاه جورج آگوست گوتینگن

این دانشگاه یازدهم از بهترین دانشگاه های گوتینگن و جورجیا آگوستا است که برای اولین بار در سال 1734 درهای خود را باز کرد. این دانشگاه توسط جورج دوم پادشاه بریتانیای کبیر برای ترویج الگوی روشنگری تاسیس شد.

این دانشگاه رایگان در آلمان، که به دلیل برنامه های علوم زندگی و علوم طبیعی مشهور است، همچنین دارای مدرک در زمینه های کشاورزی، زیست شناسی و روانشناسی، شیمی، علوم جنگلداری و بوم شناسی، زمین شناسی و جغرافیا، ریاضیات و علوم کامپیوتر، فیزیک، حقوق، علوم اجتماعی، اقتصاد، علوم انسانی، پزشکی و الهیات است.

این دانشگاه در حال حاضر بیش از 30،000 دانشجو دارد و نرخ ثبت نام خارجی 13 درصدی دارد. مانند اکثر دانشجویان دانشگاه های دولتی آلمان، آن ها فقط هزینه ترم 376 یورو در هر ترم پرداخت می کنند.

 

دانشگاه های رایگان آلمان

 

 1. دانشگاه هامبورگ

دانشگاه هامبورگ یا UHH به عنوان دوازدهمین دانشگاه برتر آلمان ذکر شده است. این شهر به ویژه برای برنامه های هنر و علوم انسانی و همچنین علوم فیزیکی، علوم زندگی، علوم اجتماعی و کسب و کار مشهور است.

UHH در سال 1919 تأسیس شد، بیش از 30،000 دانش آموز دارد – که زبان آموزان بین المللی 12 درصد از کل را تشکیل می دهند. این دانشجویان در حوزه های مختلف دانشگاه ثبت نام می کنند که شامل حقوق، مدیریت بازرگانی، اقتصاد و علوم اجتماعی، پزشکی، آموزش و روانشناسی، علوم انسانی، ریاضیات و علوم کامپیوتر و مهندسی است.

فارغ از هزینه های لازم زندگی، دانشجویان UHH همچنین باید هزینه ترم  332 یورو در هر ترم را پرداخت کنند. این هزینه شامل کارت حمل و نقل، صندوق مشکلات، هزینه های اداره و Studierendenwerk را پوشش می دهد.

 1. دانشگاه کلن

دانشگاه کلن که در سال 1798 تأسیس شد، به عنوان چهارمین دانشگاه امپراتوری مقدس روم تاسیس شد-که آن را به ششمین دانشگاه قدیمی در اروپای مرکزی تبدیل کرد. همچنین یکی از بزرگترین آن ها با مجموع بیش از 34،500دانش آموز است – 18 درصد از آن ها متقاضیان بین المللی هستند.

این دانشگاه که توسط ایالت نوردراین-وستفالن اداره می شود، در 6 دانشکده سازماندهی شده است. دانشکده هایی که بیشترین تعداد دانشجو را دارند دانشکده های هنر و علوم انسانی و مدیریت و علوم اجتماعی هستند و پس از آن ها ریاضیات و علوم طبیعی، حقوق، پزشکی و علوم انسانی قرار دارند.

این دانشگاه به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های آلمان در رتبه 100 برای علوم زندگی و 150  برای هنرها و علوم انسانی و روانشناسی قرار دارد.

مانند بسیاری از دانشگاه های دولتی، دانشگاه کلن بدون شهریه است. با این حال، نیاز است که دانش آموزان مبلغ سالانه 500 یورو پرداخت کنند. این هزینه گذرنامه حمل و نقل عمومی و هزینه های اداری را شامل می شود.

 1. دانشگاه گوته

دانشگاه گوته، یکی از دانشگاه های رایگان در آلمان، در سال 1914 به عنوان دانشگاه شهروندی تاسیس شد. در ابتدا به دلیل مکان آن در فرانکفورت در ماین نامگذاری شد، در نهایت به افتخار یوهان ولفگانگ فون گوته، بومی فرانکفورت، وقف شد.

دانشگاه گوته یکی از بزرگترین جمعیت های دانشجویی در کل آلمان را داراست که دارای بیش از 46000 ثبت نام کننده است – 16 درصد از آن ها از خارج از قاره آمده اند. این دانشجویان در 16 دانشکده حقوق، تجارت، علوم اجتماعی، آموزش، روانشناسی، الهیات، فلسفه و تاریخ، زبان شناسی، زبان های مدرن، علوم زمین، علوم کامپیوتر، فیزیک، بیوشیمی، زیست شناسی و پزشکی دانشگاه پراکنده شده اند.

این حجم بالای پذیرفته شدگان به اعتبار دانشگاه نسبت داده می شود – و همچنین شهریه رایگان آن. در اینجا، مانند اکثر دانشگاه های آلمان، دانشجویان داخلی و خارجی می توانند به صورت رایگان تحصیل کنند. تنها هزینه ای که باید در هر ترم پرداخت شود حدود 370 یورو است که هزینه های اداری و وجوه خاصی را پوشش می دهد.

11. دانشگاه ماینز

یکی دیگر از دانشگاه های رایگان آلمان که جزو بهترین های آن نیز به حساب می آید دانشگاه ماینز است. این دانشگاه حدود 32000 دانشجو دارد و بیش از 10 دانشکده در این دانشگاه موجود است. جزو قدیمی ترین دانشگاه های رایگان آلمان است که در سال 1477 میلادی تاسیس شده است و تا امروزه جزو بهترین های این کشور به حساب می آید.

دانشکده های این دانشگاه:

 • دانشکده پزشکی آلمان، که این شرایط را فراهم کرده است که چه دانشجویان آلمانی و چه دیگر دانشجویان اتحادیه اروپا و خارج از اتحادیه برای گذراندن این رشته پر طرفدار این دانشکده را انتخاب کنند. این رشته به زبان آلمانی تدریس می شود.
 • دانشکده شیمی، علوم دارویی، علوم زمین از دیگر دانشکده های این دانشگاه به حساب می آید.
 • دانشکده فلسفه و علم زبان

برای رشته های مدیریتی، علوم اجتماعی و همچنین الهیات این دانشگاه دانشکده های اختصاصی را در نظر گرفته است و در مقاطع مختلف اقدام به ثبت نام دانشجو می کند. تحصیل در مقطع لیسانس و بالاتر هم به زبان آلمانی و هم به زبان انگلیسی ارائه می شود. از لحاظ رتبه نیز از بهترین دانشگاه های رایگان آلمان به حساب می آید.