در اینجا فهرستی از دانشگاه های رایگان آلمان که شامل بیش از 30 دانشگاه دولتی است برای دانشجویانی که علاقمند به تحصیل رایگان در کشور آلمان هستند، ارائه می شود.

البته باید بدانید که آموزش عالی در آلمان کاملا رایگان نیست. شما به عنوان دانشجو باید بودجه کافی در حدود 600 یورو در ماه برای تامین هزینه های زندگی خود داشته باشید که شامل هزینه مسکن، مواد غذایی، سفر، خرید کتاب و مراقبت های بهداشتی، هزینه ثبت نام و غیره می شود.

تحصیل رایگان در آلمان

برآورد هزینه زندگی یک دانشجوی بین المللی در حدود 8000 یورو در سال برآورد می شود. همچنین برای اخذ ویزا باید اثبات کنید که پشتوانه مالی کافی برای تحصیل در آلمان در اختیار دارید. این کار را می توان به دو روش انجام داد:

1: یک حساب بانکی در آلمان با موجودی 8000 یورو افتتاح کنید.

2:  ارائه نامه ای از طرف حامی مالی خود مبنی بر تامین هزینه های زندگی شما در آلمان که می تواند دوست یا خویشاوند شما در آلمان باشد.

امکان تحصیل رایگان در آلمان در هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد وجود دارد. این امر به طور کلی شامل دانشجویان بین المللی از سراسر جهان، در داخل و یا خارج از اتحادیه اروپا/منطقه اقتصادی اروپا است. تنها هزینه لازم «هزینه اداری» است که در حدود 100 تا 200 یورو در سال است و به خدمات دانشجویی، هزینه بلیط اتوبوس به مقصد دانشگاه، کافه تریای دانشجویی و موارد دیگر اختصاص دارد.

تحصیل رایگان در آلمان شامل چه کسانی می شود؟

Image result for students in germany

با نگاهی اجمالی به لیست دانشگاه های رایگان آلمان به این نکته پی خواهیم برد که نظام آموزشی این کشور نظام آموزشی فراگیر برای متقاضیان ادامه تحصیل در این کشور می باشد. شاید بتوان علت پر طرفدار بودن این کشور را برای ادامه تحصیل هزینه تحصیل رایگان، اقامت در یکی از بهترین کشور های اروپایی و همچنین در دسترس بودن بازار کار برای فارق التحصیلان دانست.

شاید بتوان به طور قطع عنوان کرد که دانشگاه های رایگان آلمان جز دانشگاه های پر طرفدار در بین مردم متقاضی تحصیل در آلمان می باشند. در حال حاضر افراد بسیاری خواهان تحصیل در دانشگاه های رایگان آلمان هستند اما ممکن است به دلیل مشکل بودن یادگیری زبان آلمانی از تحصیل در این کشور منصرف شوند.

بهتر است بدانید که تحصیل در دانشگاه های رایگان آلمان معمولا به 2 زبان انجام خواهد شد تا دانشجویان بتوانند با خیالی آسوده تر به ادامه تحصیل در آلمان بپردازند.

لیست دانشگاه های رایگان آلمان

دانشگاه دولتی برلین

دانشگاه فرانکفورت

دانشگاه فردریش شیلر در یینا

دانشگاه فریدریش-الکساندر، ارلانگن – نرونبرگ

مدرسه رسانه هامبورگ

دانشکده بین المللی مدیریت ISM در دورتموند

دانشگاه بین المللی برمن دانشگاه بین المللی آلمان

دانشگاه یوهانس گوتنبرگ

دانشگاه لودویگ ماکسلمینز در مونیخ

دانشگاه پزشکی لئوبک

دانشگاه اتو – فردریک در بامبرگ

دانشگاه فیلیپس در ماربورگ دانشگاه هومبولت برلین

دانشگاه آگسبورگ

دانشگاه بامبرگ

دانشگاه بایروت

دانشگاه بیلیفلد

دانشگاه بون

دانشگاه برمن

دانشگاه دورتموند

دانشگاه ارفورت

دانشگاه ارلانگن – نرنبرگ

دانشگاه اسن

دانشگاه فلنسبورگ

دانشگاه گوتلنگن

دانشگاه هامبورگ

دانشگاه هانوور

دانشگاه کاسل

دانشگاه کلن

دانشگاه کنستانس

دانشگاه لایپزیگ

دانشگاه روستوک

دانشگاه اشتوتگارت

دانشگاه ماربورگ

دانشگاه اولدنبورگ

معرفی برخی از این دانشگاه ها

دانشگاه مونیخ، تحصیل رایگان آلمان

Technical University of Munich

Image result for Technical University of Munich

از برترین دانشگاه های رایگان آلمان برای تحصیل میتوان به Technical University of Munich اشاره کرد که از شاخص ترین دانشگاه های رایگان آلمان به حساب می آید.

دانشگاه مونیخ آلمان نگاه ویژه ای به امر پژوهش کرده است و اگر نگاه اجمالی به افتخارات این دانشگاه داشته باشیم کسب جایزه نوبل را در کارنامه این دانشگاه خواهیم دید و این نشان دهنده جایگاه این مرکز علمی است و در سال 2002 به عنوان برترین دانشگاه آلمان معرفی شده است.

همچنین این دانشگاه برنامه ویژه ای برای دانشجویان بین المللی و نگاه ویژه به قاره آسیا دارد، به نحوی که اولین محوطه دانشگاه های این دانشگاه خارج از خاک آلمان در کشور سنگاپور در سال 2002 بنا شد و در داخل اروپا ارتباط نزدیکی با دانشگاه های دانمارک دارد.

نکته مهم در خصوص تحصیل در دانشگاه های رایگان آلمان و دانشگاه مونیخ این است که هزینه های دانشگاه و شهریه در این دانشگاه تقریبا رایگان است.

دانشجویان از سال 2014 به بعد برای ثبت نام هر ترم باید مبلغ 118.50 یورو بابت هزینه های عمومی مانند بلیط و بیمه پرداخت کنند و از دیگر نکات این دانشگاه میتوان به اعطای بورس و وام تحصیلی اشاره کرد که کمک هزینه های تحصیلی به دانشجویان اشاره کرد.

این دانشگاه حتی تا فوق دکتری برای دانشجویان سطح علمی دارد و دروس را از لیسانس به بالاتر به زبان انگلیسی و هم آلمانی ارائه می دهد و شروع ترم ها معمولا در زمستان و اول پاییز است. دانشجویان با ارائه مدرک 6.5 ایلتس و یا B2 آلمانی میتوانند در این دانشگاه تحصیل کنند.

دانشگاه هامبورگ، تحصیل رایگان آلمان

University of Hamburg

Image result for University of Hamburg

دانشگاه هامبورگ آلمان یکی از دانشگاه های رایگان آلمان و مطرح آن به حساب می آید. دانشکده های متعددی در این دانشگاه وجود دارد و دانشجویان در این دانشگاه در حال تحصیل می باشند.

 • دانشکده حقوق، که از دانشکده های معروف این دانشگاه به حساب می آید. شامل گروه حقوق عمومی، گروه حقوق جزا و جرم شناسی و گروه حقوق مدنی می شود.
 • دانشکده کسب و کار، اقتصاد و علوم اجتماعی آلمان از دیگر دانشکده های این دانشگاه است. شامل گروه علوم اجتماعی، گروه اقتصاد می شود.
 • دانشکده پزشکی، که تنها رشته داروسازی را ارائه میدهد. در رشته ی پزشکی این دانشگاه محدود است.
 • دانشکده مدیریت و کسب کار از دیگر دانشکده های این دانشگاه به حساب می آید و همچنین دانشکده روانشناسی نیز در این دانشگاه وجود دارد .

دانشگاه هامبورگ آلمان که از دانشگاه های رایگان آلمان می باشد پذیرای دانشجویان بین المللی نیز می باشد و در رشته های نام برده و در مقاطع مختلف این دانشجویان می توانند تحصیل کنند. هزینه ی تحصیل رایگان است و احتیاج به مدرک زبان آلمانی دارد. حتی بعد از اتمام دوره تحصیلی ممکن است که دانشجویان مشغول به کار شوند.

دانشگاه ماینتز، تحصیل رایگان آلمان

University of Mainz

دانشگاه های رایگان در آلمان

یکی دیگر از دانشگاه های رایگان آلمان که جزو بهترین های آن نیز به حساب می آید دانشگاه ماینز است. این دانشگاه حدود 32000 دانشجو دارد و بیش از 10 دانشکده در این دانشگاه موجود است. جزو قدیمی ترین دانشگاه های رایگان آلمان است که در سال 1477 میلادی تاسیس شده است و تا امروزه جزو بهترین های این کشور به حساب می آید.

دانشکده های این دانشگاه:

 • دانشکده پزشکی آلمان، که این شرایط را فراهم کرده است که چه دانشجویان آلمانی و چه دیگر دانشجویان اتحادیه اروپا و خارج از اتحادیه برای گذراندن این رشته پر طرفدار این دانشکده را انتخاب کنند. این رشته به زبان آلمانی تدریس می شود.
 • دانشکده شیمی، علوم دارویی، علوم زمین از دیگر دانشکده های این دانشگاه به حساب می آید.
 • دانشکده فلسفه و علم زبان

برای رشته های مدیریتی، علوم اجتماعی و همچنین الهیات این دانشگاه دانشکده های اختصاصی را در نظر گرفته است و در مقاطع مختلف اقدام به ثبت نام دانشجو می کند. تحصیل در مقطع لیسانس و بالاتر هم به زبان آلمانی و هم به زبان انگلیسی ارائه می شود. از لحاظ رتبه نیز از بهترین دانشگاه های رایگان آلمان به حساب می آید.

 

دانشگاه فنی برلین، تحصیل رایگان آلمان

Technical University of Berlin

دانشگاه های رایگان در آلمان

یکی دیگر از دانشگاه های رایگان آلمان دانشکده فنی برلین است که از پرطرفدارترین دانشگاه های فنی آلمان به حساب می آید. بسیاری از دانشجویان که قصد تحصیل در رشته های مهندسی در دانشگاه های رایگان آلمان را دارند و بسیاری از فارق التحصیلان این دانشگاه در حال حاضر در غول های خودرو سازی آلمان مشغول به کار هستند. این خود نشان دهنده ی این مهم است که سطح علمی و پژوهشی این دانشگاه تا چه حد بالا است. از دانشکده های این دانشگاه میتوانیم به دانشکده های زیر اشاره کنیم:

 • دانشکده ریاضی و علوم طبیعی
 • دانشکده برق و کامپیوتر
 • دانشکده مکانیک و سیستم های حمل و نقل
 • دانشکده اقتصاد و مدیریت
 • دانشکده برنامه ریزی ، ساختمان ، محیط زیست
 • دانشکده علوم انسانی اشاره کرد

زمان های ثبت نام این دانشگاه در ژانویه و برای تابستان نیز در اوت است که دانشجویان برای ثبت نام و پیگیری کارهای آموزشی خود باید در این برهه ی زمانی آغاز و پیگیری کنند.