تحصیل در خارج از کشور برای بسیاری از افراد یک رویای همیشگی است. اما اغلب اوقات، مقدار پول مورد نیاز آن را به یک رویا واقعی تبدیل می کند. گاهی اوقات، برای همه امکان پذیر نیست که دوره ای را انتخاب کنند که برای بودجه آن ها نیز مناسب باشد. به نظر می رسد یک قاعده متداول برای همه دوره های آموزشی وجود دارد و اعمال می شود: هرچه کیفیت تحصیل در مقصد بیشتر باشد هزینه تحصیل بیشتر است. خوشبختانه آلمان از این قاعده معاف است. آلمان که به سرزمین شاعران و اندیشمندان شهرت دارد، با ارائه آموزش رایگان، نمونه بی نظیری برای سایر کشورها قرار داده است.

 

هزینه ی زندگی و تحصیل در کشور آلمان

 

این خوش شانسی ممکن است دوام نیاورد. در پاییز 2017، ایالت جنوب غربی بادن-وورتمبرگ مجدداً شهریه تحصیلی برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا وضع کرد و احتمال دارد ایالت های دیگر نیز در سال های آینده از این روش پیروی کنند. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا در بادن-وورتمبرگ اکنون باید شهریه 3000 یورو (3500 دلار آمریکا) در سال بپردازند، در حالی که کسانی که برای بار دوم کارشناسی یا کارشناسی ارشد را دریافت می کنند، هزینه ای معادل 1300 یورو (1600 پوند آمریکا) در سال پرداخت می کنند.

شهریه در آلمان به دلیل تصمیم دولت در سال 2014 لغو شد، اما این کل مسئله موجود را توضیح نمی دهد. ما متوجه شده ایم که بسیاری از دانش آموزان مفهوم “آموزش رایگان” در آلمان را اشتباه درک کرده اند. برخی از آن ها به اشتباه معتقدند که نیازی به پرداخت هیچ گونه پولی ندارند و برخی دیگر نمی توانند باور کنند که تحصیل در آلمان به این قیمت ارزان است.

در حال حاضر، هزینه های پایین مطمئناً کمک می کند که تحصیل در آلمان به گزینه ای جذاب برای دانشجویان آینده تبدیل شود و این کشور قبلاً به عنوان چهارمین مقصد محبوب ترین دانشجویان بین المللی در جهان (پس از ایالات متحده، انگلستان و استرالیا) رتبه بندی شده است.

موارد زیادی وجود دارد که باید در مورد هزینه تحصیل در آلمان بدانید و ما قصد داریم در این مقاله این موضوع را برای شما با کوچکترین جزئیات حل کرده و حل کنیم.

شهریه

شهریه اولین چیزی است که دانش آموزان هنگام برنامه ریزی برای تحصیل در خارج از کشور (بیش از حد) به آن فکر می کنند. در آلمان، شما از چنین نگرانی رهایی خواهید یافت.

برخلاف دیگر مقاصد تحصیلی محبوب در جهان که شهریه بیشترین نگرانی را دارد، دانشجویان بین المللی در آلمان نمی توانند با این موضوع ارتباط برقرار کنند. طبق برنامه دولت در سال 2014، هزینه تحصیل برای تمام دانشجویانی که در دانشگاه های دولتی ثبت نام کرده اند، از جمله کسانی که از خارج از کشور آمده اند، لغو شد.

این محرک اصلی برای افزایش ثبت نام بین المللی بوده است و در حال حاضر بیش از 380،000 دانشجوی خارجی در دانشگاه های این کشور تحصیل می کنند.

اگرچه در برخی از نقاط کشور شهریه در سال 2017 دوباره برقرار شد و دانشجویان بین المللی کارشناسی ارشد باید هزینه مدرک خود را بپردازند، اما هزینه تحصیل در آلمان بسیار کمتر از جاهای دیگر است.

با وجود نیازی نیست شما هیچ شهریه ای پرداخت کنید، دانشگاه های آلمان مبلغ کمی را به هزینه های اداری، اتحادیه دانشجویی و حمل و نقل عمومی اختصاص می دهند. این پرداخت به عنوان “کمک ترم” شناخته می شود و در ابتدای هر ترم پرداخت می شود. قیمت “کمک ترم” به سختی می تواند از 300 یورو تجاوز کند.

در زیر دانشگاه های دولتی با متوسط ​​شهریه خود آورده شده است:

 • دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان: 244 یورو در سال
 • دانشگاه فنی مونیخ: 144 یورو در سال
 • دانشگاه هایدلبرگ: 364 یورو در سال
 • دانشگاه هومبولت برلین: 620 یورو در سال
 • موسسه فناوری کارلسروهه: 1500 یورو در سال
 • دانشگاه فنی برلین: 308 یورو در سال
 • دانشگاه آزاد برلین: 354 یورو در سال
 • دانشگاه RWTH آخن: هیچ شهریه ای برای دانشجویان بین المللی ندارد

اما، شهریه در دانشگاه های خصوصی هنوز باقی است. اگرچه دانشگاه های دولتی بیشترین سهم ارائه دهندگان آموزش عالی را به خود اختصاص داده اند، اما چندین دانشگاه خصوصی نیز در آلمان فعالیت می کنند.

بنابراین این سؤال مطرح می شود که هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی آلمان چقدر است؟

دانشگاه های خصوصی می توانند به صورت جداگانه در مورد شهریه تصمیم گیری کنند. بنابراین، بسته به دانشگاه انتخابی شما، هزینه ها متناسب با آن متفاوت است. علاوه بر این، آن ها به طور منظم بررسی می شوند و اغلب در معرض تغییر هستند.

اگرچه در بیشتر مواقع دانشگاه ها برای تمام مقاطع تحصیلی خود هزینه های مشابهی را اعمال می کنند، اما در مواردی دوره انتخابی شما هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی را نیز تعیین می کند. به عنوان مثال، مدرک MBA و مهندسی جزو گران ترین برنامه های تحصیلی شناخته شده است.

حداکثر هزینه سالانه شما در دانشگاه های خصوصی آلمان حدود 30،000 یورو خواهد بود. این بسیار کمتر از هزینه ای است که در سایر مقاصد تحصیلی محبوب پرداخت می کنید.

 

هزینه تحصیل در آلمان

 

در زیر لیستی از دانشگاه های خصوصی آلمان و میانگین شهریه مورد درخواست آن ها آمده است:

 • کالج برد برلین: 28،700 یورو
 • دانشگاه علوم کاربردی CODE: 800 یورو
 • EBC Hochschule: 10.000 یورو
 • دانشگاه Friedensau Adventist: 3500 یورو (با محدوده 1200 تا 4900 یورو)
 • GISMA Business School: 20.000 یورو (با محدوده 3000 یورو تا 33،000 یورو)
 • مدرسه مدیریتی هرتی: 32،500 یورو (فقط دوره های تحصیلات تکمیلی را ارائه می دهد)
 • مدرسه تجاری مونیخ: 24000 یورو
 • SRH Hochschule Berlin : 10.000یورو
 • WHU ، مدرسه مدیریت Otto Beisheim : 15.000 یورو
 • دانشگاه علوم کاربردی اروپا: 1400 یورو

توجه داشته باشید که علاوه بر دریافت شهریه بسیار مقرون به صرفه، بسیاری از دانشگاه های خصوصی به دانشجویانی که معیارهای خاصی را دارند، هزینه های کمتری ارائه می دهند. بیشتر مواقع این معیارها به وضعیت مالی شما مربوط می شود. اگر درآمد شما زیر یک آستانه ثابت است، پس واجد شرایط دریافت چنین هزینه هایی هستید.

از سوی دیگر، چند ارائه دهنده آموزش عالی خصوصی در آلمان وجود دارند که فقط هزینه های اداری را دریافت می کنند، مانند دانشگاه بین المللی روانکاوی برلین.

نکته اضافی: اگرچه برخی از دانشگاه های ذکر شده در بالا هزینه سالانه بالای 30،000 یورو را دریافت می کنند، اما اگر با هزینه تحصیل در دانشگاه های سایر کشورها مقایسه کنید، تفاوت زیادی را مشاهده خواهید کرد. به عنوان مثال، برای مدرک MBA در مدارس معتبر تجاری خصوصی در آلمان، شما باید حداکثر 35000 یورو سالانه پرداخت کنید، در حالی که هزینه تحصیل برای مدرک MBA در انگلستان، به عنوان مثال، می تواند به راحتی 50،000 یورو باشد.

هزینه تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی

اگرچه می توانید در مقطع کارشناسی به صورت رایگان در دانشگاه های دولتی آلمان تحصیل کنید، اما در هر ترم هزینه ای برای ثبت نام، تأیید و مدیریت وجود دارد. این معمولاً بیش از 250 یورو (290 دلار آمریکا) در هر ترم نیست، اما بسته به دانشگاه متفاوت است.

ممکن است هزینه اضافی برای خرید Semesterticket  وجود داشته باشد، که هزینه حمل و نقل عمومی را به مدت شش ماه پوشش می دهد – بسته به اینکه کدام گزینه Semesterticket را انتخاب می کنید، قیمت متفاوت است. اگر بیش از چهار ترم از دوره استاندارد تحصیل بگذرانید، ممکن است با هزینه طولانی مدت نیز روبرو شوید که می تواند تا 500 یورو (540 دلار آمریکا) در هر ترم باشد.

اکثر دانشگاه های آلمان دولتی هستند. موسسات خصوصی معمولاً برای تأمین هزینه های خود به شهریه وابسته هستند (هرچند برخی از بنیادها نیز حمایت می کنند) و هزینه های خود را تعیین می کنند که می تواند تا 20000 یورو در سال و فراتر از آن (24،400 دلار آمریکا) باشد.

برنامه فدرال کمک های مالی دانشجوییBAföG: Bundesausbildungsförderungsgesetz)) می تواند برای اتباع آلمانی و دانشجویان اتحادیه اروپا و همچنین برخی از خارجیان تحت شرایط انتخابی مورد استفاده قرار گیرد. به طور کلی، این کمک برای افراد زیر 30 سال (در صورت تحصیل کارشناسی ارشد در کشور آلمان) زیر 35 سال است، اما بسته به شرایط می توان استثنا قائل شد. کمک های مالی دانشجویی معمولاً به دو قسمت تقسیم می شود، که 50 درصد آن به صورت یارانه دولتی است و نیمی دیگر وام بدون بهره است که باید پس از پایان حداکثر مدت زمان کمک به صورت اقساط بازگردانده شود.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

مدارک کارشناسی ارشد در دانشگاه های آلمان معمولاً رایگان هستند اگر به عنوان “متوالی” طبقه بندی شوند – یعنی مستقیماً از مدرک کارشناسی مرتبط در آلمان. مجدداً، برای ثبت نام، تأیید و مدیریت هزینه ای در هر ترم وجود دارد، به علاوه یک بلیط برای نیمسال. شهریه برای مقاطع کارشناسی ارشد “غیر متوالی”، برای کسانی که مدرک کارشناسی خود را در نقاط دیگر جهان کسب کرده اند، بین دانشگاه ها متفاوت است و ممکن است حدود 20،000 یورو (24،400 دلار آمریکا) در سال در موسسات دولتی و حداکثر 30،000 یورو (~ 36،600 دلار آمریکا) در دانشگاه های خصوصی آلمان.

به عنوان مثال، موسسه برتر آلمان، Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg، هزینه های تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد ناپیوسته را در هر ترم برای مطالعات آمریکایی از 2500 یورو (3050 دلار آمریکا) و برای کارشناسی ارشد آموزش پزشکی MME)) 5000 یورو (6100 دلار آمریکا) در هر ترم اعلام شده است.

در مقطع دکتری، شهریه مجدداً در تمام دانشگاه های آلمان – حداقل در شش ترم اول – رایگان است. همانطور که در تمام مقاطع تحصیلی، دانشجویان دکتری نیز ملزم به پرداخت کمک ترم بیش از 250 یورو یا بیشتر برای هزینه های مدیریت و سایر هزینه ها نیستند.

هزینه تحصیل دکتری در کشور آلمان چقدر است؟

خبر خوب! اگرچه شهریه تحصیلی برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا در ایالت بادن-وورتمبرگ در سال 2017 دوباره اعمال شد، اما دانشجویان دکتری از این امر مستثنی شده اند، بدین معنا که دکتری برای همه دانشجویان در تمام دانشگاه های دولتی آلمان، صرف نظر از ملیت، تا حداکثر رایگان است. طول استاندارد دکتری (سه سال). فراتر از این، ممکن است شما ملزم به پرداخت هزینه باشید.

با این حال، مانند تمام مقاطع تحصیلی در آلمان، دانشجویان دکتری نیز باید از نیمسال بین 150 تا 200 یورو (175-230 دلار آمریکا) برای هزینه های اداری و دیگر هزینه ها استفاده کنند.

این بدان معناست که هزینه های اصلی شما هزینه های عمومی زندگی در آلمان خواهد بود. در صورت درخواست ویزای دانشجویی، از شما خواسته می شود که ثابت کنید به حداقل 10،236 یورو (11،266 دلار آمریکا) در سال دسترسی دارید.

این پول برای تأمین هزینه های زندگی، شامل اجاره، غذا ، پوشاک، حمل و نقل، وسایل کار، تفریح ​​و سایر هزینه ها استفاده می شود. حتی بیشتر از این ممکن است برای زندگی در شهرهای گران قیمت مانند مونیخ مورد نیاز باشد.

 

هزینه تحصیل در آلمان

 

هزینه های زندگی در آلمان

به غیر از شهریه، هزین های دیگری نیز دارید (اگر در دانشگاه خصوصی ثبت نام کرده اید)، هزینه های زندگی نیز وجود دارد که باید هنگام تحصیل در آلمان بپردازید. غذا، آب و برق، محل اقامت، حمل و نقل و غیره وجود دارد که قیمت مشخصی دارند.

طبق قوانین فعلی در آلمان، هر دانشجوی بین المللی باید حداقل 10،332 یورو در حساب بانکی خود داشته باشد تا بتواند حداقل تحصیلات خود را برای سال اول تأمین کند. این قانون بر اساس این ایده است که یک دانشجوی خارجی حداقل 861 یورو در ماه هزینه می کند.

برای کمک به شما در محاسبات صحیح و شخصی در مورد هزینه زندگی در آلمان، در زیر لیستی از هزینه های میانگین غذا، خدمات شهری، اقامت و حمل و نقل آورده شده است.

هزینه محصول یا سرویس نوع محصول یا سرویس
10 یورو غذا در رستوران برای یک نفر
2.70 یورو حمل و نقل محلی عمومی
2 یورو تاکسی تعرفه بر کیلومتر
215 یورو خدمات(ماهانه)
530 یورو اجاره ماهانه آپارتمان (یک خوابه)

 

نکته مثبت در مورد هزینه زندگی در آلمان این است که برخلاف شهریه، می توانید تأثیر قابل توجهی بر آن داشته باشید. با ایجاد تغییرات مناسب در عادات مخارج خود و انتخاب گزینه های ارزان تر، می توانید پول زیادی را برای خود ذخیره کنید. برای یک دانش آموز، چنین عاداتی ضروری است.

به عنوان مثال، اگر تصمیم دارید آپارتمان خود را با سایر دانشجویان تقسیم کنید، این بدان معناست که هزینه کمتری برای محل اقامت خود پرداخت می کنید. همچنین می توانید تصمیم بگیرید که یک آپارتمان در حومه اجاره کنید که قیمت اجاره آن در مقایسه با مناطق مرکزی شهر بسیار کمتر است. به طور مشابه، شما می توانید آشپزی را بیاموزید و پول زیادی را که در صورت صرف غذا در یک رستوران صرف می کنید، پس انداز کنید.

هزینه های اضافی هنگام تحصیل

اگر قصد تحصیل در آلمان را دارید، به غیر از شهریه و هزینه ترم، هزینه های دیگری نیز باید در نظر بگیرید، از جمله:

 • هزینه ویزا و اجازه اقامت
 • هزینه سفر برای ورود به آلمان
 • اقامت (به عنوان مثال اقامت کوتاه مدت، اجاره اتاق یا آپارتمان)
 • بیمه درمانی آلمان
 • وسایل مورد نیاز برای تصیل شامل رایانه لپ تاپ، کتاب های درسی و سایر تجهیزات
 • دوره زبان آلمانی
 • هزینه های زندگی روزانه برای مواردی مانند خرید، حمل و نقل عمومی و فعالیت های تفریحی

شایان ذکر است که دانش آموزان اغلب واجد شرایط تخفیف در مغازه ها، رستوران ها، موزه ها و سینما هستند. به عنوان دانشجو، ممکن است از پرداخت هزینه حساب بانکی آلمان خود نیز معاف شوید.

گزینه های تامین مالی

هنگامی که از هزینه تحصیل در آلمان مطلع شدید، می توانید در مورد نحوه تأمین بودجه مدرک خود فکر کنید. دانشجویان بین المللی اجازه کار نامحدود در آلمان ندارند. یک کار جانبی می تواند بودجه شما را افزایش دهد، اما تأمین هزینه های کل زندگی شما از این طریق بسیار دشوار است. بنابراین ایده خوبی است که برای بورس تحصیلی اقدام کنید. بسیاری از موسسات، به عنوان مثال DAAD، بنیادهای مرتبط با احزاب و سازمان های وابسته به کسب و کار، از دانشجویان بین المللی پشتیبانی می کنند.

بورسیه تحصیلی آلمان 

در حالی که هزینه تحصیل و زندگی در آلمان بسیار مقرون به صرفه است، انواع بورسیه های تحصیلی موجود آن را به مکانی مناسب برای تحصیل تبدیل کرده است. بورسیه های مختلفی به دانشجویان بین المللی در آلمان ارائه می شود. انواع مختلف بورسیه ها شامل بورسیه های جزئی، بورسیه های مبتنی بر شایستگی یا بورسیه های خاص دولتی است. بودجه این بورسیه ها یا از طرف دولت و یا از سازمان های غیردولتی تامین می شود. علاوه بر این، دانشگاه ها همچنین چندین بورسیه تحصیلی به دانشجویان برجسته بین المللی ارائه می دهند.

بر اساس شرایط شخصی شما، به راحتی می توانید واجد شرایط یکی از آن ها باشید. ما توصیه می کنیم که یکی را به طور جدی در نظر بگیرید زیرا می تواند به شما در مقابله با هزینه های زندگی در آلمان کمک زیادی کند.

در زیر برخی از بورسیه های تحصیلی است که می توانید در آلمان درخواست کنید

 • Deutschlandstipendium
 • بورسیه های DAAD
 • اراسموس
 • بورسیه های تحصیلی بنیاد هاینریش بول
 • بورسیه های تحصیلی هومبولت
 • بورسیه های تحصیلی هلمهولتز