هزینه ی زندگی و تحصیل در کشور آلمان

هزینه زندگی و تحصیل در کشور آلمان

هزینه تحصیل در آلمان و هزینه های زندگی شامل هزینه اجاره مسکن مناسب، پوشاک، مواد غدایی و بیمه درمانی در شهرهای مختلف آلمان متفاوت است.

هزینه زندگی دانشجو در آلمان به انضمام خوراک، پوشاک، رفت و آمد و کلیه هزینه های جانبی همچنین هزینه‌های اجتناب‌ناپذیری همانند تلفن و اینترنت (در خانه‌های خصوصی) حدودا ۸۰۰ یورو در ماه می باشد. این هزینه در شهرهای مختلف آلمان متفاوت است.

هزینه ها و مراحل ارائه مدارک

جهت ادامه تحصیل رایگان در آلمان پس از مشاوره حضوری و بررسی اینکه امکان تحصیل در آلمان به زبان انگیلسی یا آلمانی برای متقاضی میسر است باید مدارک ترجمه شده به تایید سفارت آلمان برسد. دقت فرمایید دو نسخه اصل و پنج نسخه کپی لازم است.

چنانچه نامه ای از دانشگاه های آلمان داشته باشید که بیانگر اقدام شما باشد و آن را به سفارت آلمان نشان دهید، در آن صورت سفارت آلمان هزینه ای بابت تایید مدارک اخذ نخواهد نمود.

چنانچه مدارکی که بیانگر ارتباط با دانشگاه نداشته باشید برای هر سری ترجمه مبلغ ۴۰ یورو باید پرداخت نمایید.

مدارکی که برای تایید ارائه می دهید باید بطور رسمی ترجمه شده باشند ( مهرهای دادگستری و وزارت امور خارجه را داشته باشند) و حتما اصل مدارک را همراه داشته باشید؛ تاریخ ترجمه ها بیش از دوسال نگذشته باشد.

توجه کنید مدارک تایید شده تاریخ انقضا ندارند.

نکات قابل توجه هزینه تحصیل در آلمان

دقت نماید حتما حداقل دو نسخه ترجمه اصل را داشته باشید زیرا یک سری از مدارک را باید در روز مصاحبه تحویل سفارت آلمان دهید و نسخه دوم را در روز ثبت نام باید تحویل دانشگاه دهید.

سپس جهت اخذ پذیرش تحصیل در آلمان مدارک برای دانشگاه ارسال میشود توجه فرماید اصل ترجمه های تایید شده ارسال نگردد بلکه کپی های تایید شده ارسال میگردد.

حال برای اخذ نوبت مصاحبه سفارت آلمان اقدام میگردد و از طریق سایت وقت مصاحبه دریافت نماید، با توجه به اینکه صدور ویزا حدود ۱۰ هفته طول میکشد پس بهتر است وقت مصاحبه را دو ماه زودتر از شروع ترم تنظیم نمایید.

به علت شلوغی عموما از زمانی که شما بخواهید وقت مصاحبه بگیرید ۲/۵ تا ۳ ماه بعد سایت به شما وقت میدهد پس بهتر است زمان بندی خود را با زمانهای گفته شده تنظیم نمایید. به عبارتی بهتر است حدود ۵ ماه قبل از شروع کلاسها به سایت مراجعه نموده تا بین ۲/۵ تا ۳ ماه بعد وقت مصاحبه شما تعیین گردد .

دقت نماید حتما قبل از مراجعه به سفارت تمامی مدارک کامل باشند؛ در غیر اینصورت سفارت مدارک را تحویل نخواهد گرفت و از نظر زمانی با مشکل مواجه خواهید شد .

در این مرحله باید منتظر پذیرش باشیم و پس از اخذ پذیرش یک حساب در بانک های ایران به نام متقاضی باز گردد و معادل ۸۰۴۰ یورو مطابق ارز آزاد در حساب خود داشته باشد و نامه پشتوانه مالی خود را بگیرد.

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

  • بخش اول هزینه‌ هایی است که مربوط به دانشگاه و تحصیل می‌شود.
  • بخش دوم را می‌توان به هزینه‌ های جانبی همانند بیمه دانشجویی، مواد غذایی و خانه دانشجویی تقسیم‌بندی کرد.

مهم‌ترین بخش هزینه‌های دانشجویی شهریه دانشگاه است. البته شهریه در تمامی دانشگاه‌های آلمان وجود ندارد.

اما هزینه خدمات دانشجویی که بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ یورو در هر ترم است، در تمامی دانشگاه‌ها وجود دارد. با پرداخت هزینه خدمات دانشجویی، می‌توان از وسایل حمل و نقل عمومی در شهر محل سکونت و در مواردی در شهرهای مجاور و همچنین از امکانات گوناگون دانشگاه بصورت رایگان استفاده کرد.

اما در دانشگاه‌هایی که شهریه وجود دارد نیز این مبلغ بصورت میانگین ۵۰۰ یورو در هر ترم می باشد.

بنابراین می‌توان گفت که هزینه دانشجویی با احتساب شهریه و مخارجی همچون خرید کتاب و یا کپی کردن و از این قبیل هزینه‌ها، با تقسیم بر ماه‌های سال، مبلغی در حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ یورو در هر ماه خواهد بود. همان طور که اشاره شد در دانشگاه‌هایی که شهریه وجود ندارد‌، طبیعتا این میزان کمتر خواهد بود.

یکی دیگر از مواردی که هزینه زندگی دانشجویی در آلمان را به شدت کاهش میدهد، خدمات بیمه درمانی می باشد. زیرا هزینه های درمانی در آلمان گران است. اما دانشجو با پرداخت بیمه در هر ماه، کارت بیمه دریافت میکند که بواسطه آن در سراسر اتحادیه اروپا میتواند بصورت رایگان تحت مداوا قرار بگیرد. هزینه بیمه دانشجویی برای دانشجویان زیر ۳۰ سال ۱۶۰ یورو است که نصف این مبلغ را دولت آلمان پرداخت میکند و دانشجو (چه دانشجوی آلمانی و چه دانشجوی خارجی) باید نصف دیگر آن را یعنی ۸۰ یورو در هر ماه پرداخت کند.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان

اگرچه شما می‌توانید به صورت رایگان در دانشگاه‌های دولتی آلمان در مقطع کارشناسی تحصیل کنید، در هر ترم باید برای هزینه‌های ثبت‌نام و کارهای اداری به طور معمول بیش از ۳۰۰ € (۳۲۰$) در هر ترم، بسته به دانشگاه، پرداخت کنید.

ممکن است مجبور به پرداخت هزینه‌های اضافی برای خرید یک سمستر کارت (Semesterticket) شوید که مربوط به هزینه‌های حمل و نقل عمومی با اعتبار شش ماه است. قیمت این کارت بسته به نوع آن متفاوت است. اگر دوره تحصیل شما بیش از حد استاندارد یعنی چهار ترم طول بکشد، ممکن است در هر ترم اضافه، ملزم به پرداخت شهریه‌ای معادل € ۵۰۰ ( ۵۴۰۰ $) شوید.

بیشتر دانشگاه‌ها در آلمان دولتی هستند. موسسات خصوصی معمولا شهریه مربوط به تامین مالی و هزینه‌های خود را چیزی حدود € ۲۰.۰۰۰ (۲۱.۵۶۰ $) برای یک سال دریافت می‌کند.

کمک هزینه تحصیلی فدرال (BAföG: Bundesausbildungsförderungsgesetz) برای دانشجویان تبعه آلمان و دانشجویان اتحادیه اروپا و همچنین برخی از دانشجویان خارجی منتخب قابل استفاده است. به‌طور کلی، این کمک مالی برای افراد زیر ۳۰ سال سن (و کمتر از ۳۵ برای مدرک کارشناسی ارشد) است. اما در شرایط خاص استثنا قائل خواهند شد. این کمک هزینه معمولا در دو بخش ارائه می‌شود، ۵۰٪ آن کمک مالی دولتی است و ۵۰% دیگر به عنوان یک وام بدون بهره با اقساط پرداختی پس از اتمام حداکثر زمان کمک.

هزینه‌های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر در آلمان

اخذ مدرک کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های آلمان معمولا رایگان است، اگر به طور مستقیم از کارشناسی وارد مقطع بالاتر شوید. در این مورد هم، هزینه‌های اندک ثبت‌نام و کارهای اداری به علاوه یک کارت (Semesterticket) وجود دارد. شهریه کارشناسی ارشد ناپیوسته، برای کسانی که مدرک کارشناسی خود را از سایر کشورها گرفته باشند در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است و ممکن است از € ۵۰۰۰ (۵۴۰۰ $) در هر سال در موسسات دولتی تا € ۳۰.۰۰۰ (۳۲.۴۱۰ $) در دانشگاه های خصوصی آلمان متغیر باشد.

در سطح دکتری هم تحصیل در همه دانشگاه‌ها در آلمان رایگان است، حداقل برای شش ترم اول. مانند تمام سطوح تحصیلی، دانشجویان دکتری نیز برای هزینه‌های جانبی ثبت‌نام و کارهای اداری باید چیزی حدود ۳۰۰ € هزینه کنند.