کمتر کشوری پیدا می شود که به اندازه ی اتریش برای تحصیل جذاب و چشمگیر باشد. اتریش در قلب اروپا جای گرفته و به آسانی با کشورهای همسایه از طریق هوا، جاده و راه آهن در ارتباط است. از مزایای تحصیل در اتریش، رایگان بودن تحصیل در این کشور است.

 

مزایای تحصیل در اتریش

 

اتریش با جمعیتی حدود 8.8 میلیون نفر کشوری کوچک به شمار می رود. فرقی نمی کند که شما از چشم اندازهای خارق العاده کوه های آلپ لذت می برید یا اینکه جنب و جوش شهرهای اتریش را ترجیح می دهید، اتریش کشوری است که به مذاق همه خوش می آید.

دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور در جهان شناخته شده هستند.  اتریش با دارا بودن صنایع پررونق و آمار استخدام بالا فرصت های گوناگونی در اختیار فارغ التحصیلان می گذارد. وین قدیمی ترین و معروف ترین شهر اتریش است، ولی شما می توانید در شهرهایی نظیر گراتس، اینسبروک، لینتس یا زالتسبورگ نیز مشغول به تحصیل شوید؛ تمامی این شهرها از معماری خارق العاده و فرهنگ غنی اتریش بهره منده هستند.

اتریش ممکن است کشور نسبتاً کوچکی باشد، اما تأثیر بسیار زیادی بر جهان داشته است. آثار انقلابی زیگموند فروید، تفکرات فلسفی لودویگ ویتگنشتاین و سمفونی‌های هیجان‌انگیز ولفگانگ آمادئوس موتزارت را به ما داد. (و آرنولد شوارتزنگر، قهرمان اکشن را فراموش نکنیم!) اتریش همچنین خانه مناظر خیره کننده، شهرهای پر جنب و جوش، و برخی از بهترین دانشگاه های جهان است. با شهریه صفر برای اتباع اتحادیه اروپا و حمایت مالی برای کسانی که از مناطق دورتر می آیند، جای تعجب نیست که اتریش به یک نقطه جذاب برای دانشجویان بین المللی که به دنبال یک ماجراجویی آکادمیک هستند تبدیل شده است.

کیفیت زندگی

اتریش به طور گسترده به عنوان یکی از قابل زندگی ترین کشورهای جهان شناخته شده است. در سال 2018، موسسه توسعه مدیریت (IMD) به اتریش رتبه اول را از نظر کیفیت زندگی اعطا کرد. IMD از طیف وسیعی از معیارها برای شناسایی قابل زندگی ترین کشورهای جهان از جمله رشد اقتصادی، نوآوری و میراث فرهنگی و همچنین شاخص های مهم رفاه فردی مانند روحیه جامعه، سلامت روان و رضایت شغلی استفاده می کند.

اتریشی ‌ها در تمام معیارها امتیاز بالایی کسب کردند، اما بالاترین سطوح شادی را افرادی که در پایتخت آن زندگی می‌کردند به دست آوردند. وین اخیراً برای دومین سال متوالی از سوی واحد اطلاعات اکونومیست (EIU) به عنوان قابل زندگی ترین شهر جهان معرفی شد. وین در ثبات اقتصادی، زیرساخت ها و آموزش نمرات برتر را کسب کرد – این پایتخت زیبای اروپایی را به مکانی ایده آل برای شروع یک حرفه آکادمیک تبدیل کرد.

تاریخ فکری غنی

اتریش علیرغم وسعت کوچکش تأثیر زیادی بر فرهنگ اروپایی داشته است. اتریش خانه برخی از تأثیرگذارترین روشنفکران اروپا در قرن بیستم، از جمله زیگموند فروید بود. زیگموند جوان از دانشگاه وین فارغ التحصیل شد که دارای فهرست قابل توجهی از فارغ التحصیلان است. اروین شرودینگر، فیزیکدان برنده جایزه نوبل، بسیاری از تحقیقات اولیه خود را در وین انجام داد و به تدوین نظریه های جدید انقلابی در زمینه های نظریه کوانتومی، نسبیت عام، و ترمودینامیک ادامه داد. فردریش هایک، برنده جایزه نوبل، قبل از اینکه به سمت دانشکده اقتصاد لندن و دانشکده اقتصاد شیکاگو برود، اقتصاد را در دانشگاه وین خواند. اثر اصلی هایک، جاده بندگی، اکنون بیش از دو میلیون نسخه فروخته است و هنوز به عنوان یکی از بهترین استدلال ها برای لیبرالیسم اقتصادی و سیاسی در نظر گرفته می شود. در سال 2004، الفریده یلینک، رمان نویس پانزدهمین فارغ التحصیل دانشگاه وین شد که جایزه صلح نوبل را دریافت کرد.

 

مزایای تحصیل در اتریش

 

دانشگاه های در سطح جهانی

اتریش تعدادی از بهترین دانشگاه های جهان را دارد. در سال 2018، هفت دانشگاه اتریش در رتبه‌ بندی دانشگاه‌های جهانی QS گنجانده شدند که پنج مؤسسه آن را در بین 500 دانشگاه برتر قرار دادند. دانشگاه وین، قدیمی‌ترین و مشهورترین دانشگاه اتریش، با تعداد حدوداً94000 دانشجو بالاترین رتبه (154) را کسب کرد. این دانشگاه یکی از بزرگترین دانشگاه های اروپا است و دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد را از سراسر جهان جذب می کند. مانند بسیاری از دانشگاه‌های اتریش، اکثر دوره‌ها به زبان آلمانی تدریس می‌شوند، اگرچه بسیاری از برنامه‌های فقط انگلیسی، به ویژه در سطح کارشناسی ارشد وجود دارد.

پول زیادی پس انداز خواهید کرد

اتریش یکی از چندین کشور اروپایی است که تحصیلات دانشگاهی برای دانشجویان اتحادیه اروپا رایگان است. این بدان معناست که اگر شهروند اتحادیه اروپا یا EEA هستید، شهریه دانشگاه در دانشگاه های دولتی اتریش را پرداخت نمی کنید. اما همچنان باید هزینه های زندگی و تحصیل را تامین کنید

هزینه های دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا بسته به محل تحصیل شما متفاوت است. با این حال، شهریه ها هنوز به طور قابل توجهی کمتر از بسیاری از کشورها هستند. به طور متوسط، دانشجویان غیر اتحادیه اروپا حدود 726 یورو (حدود 800 دلار) در هر ترم پرداخت می کنند. فرصت های بورسیه تحصیلی و برنامه های کمک مالی مختلفی برای دانشجویان بین المللی وجود دارد.

باز هم، این ها بسته به مکان و آنچه که تحصیل می کنید متفاوت است، بنابراین توصیه می شود تحقیق کنید و با موسسات مختلف تماس بگیرید.

از درخواست های دانشجویان بین المللی استقبال می کند

همیشه قبل از درخواست در مورد شرایط ورود به هر دوره ای که به آن علاقه دارید تحقیق کنید. اما، به طور کلی، افرادی که به دنبال تحصیل در خارج از کشور در اتریش هستند، به گواهی پایان تحصیلات متوسطه نیاز دارند که واجد شرایط پذیرش در دانشگاه در کشور شما باشد. همچنین به مدرکی مبنی بر مهارت زبان آلمانی نیاز خواهید داشت. این می تواند گواهی مدرسه ای باشد که حداقل چهار سال درس آلمانی را تایید می کند یا مدرک دیپلم آلمانی زبان. اگر تصمیم به گرفتن دیپلم به طور مستقل دارید، مطمئن شوید که مدرسه یا کالجی را پیدا کرده اید که گواهینامه های به رسمیت شناخته شده توسط دانشگاه مورد نظر شما را اعطا کند.

دانشجویان داخل اتحادیه اروپا نیازی به ویزا ندارند، اگرچه باید سه ماه پس از ورود به اتریش در نزد مقامات محلی ثبت نام کنند. سایر دانشجویان بین المللی برای اقامت بالای شش ماه به اجازه اقامت نیاز دارند. شما باید درخواست ویزای خود را در اسرع وقت و مطمئناً حداکثر سه ماه قبل از شروع دوره خود شروع کنید. بدون ویزای دانشجویی معتبر، اجازه ثبت نام نخواهید داشت.

مستقر شدن آسان است

اتریش با یک بدنه دانشجویی بزرگ و متنوع و رویکرد کلان شهری و آینده نگر، مکان مناسبی برای دانشجویان بین المللی از سراسر جهان است. دانشگاه ‌های این کشور برنامه ‌های مقدماتی ویژه‌ ای را برای دانشجویان بین‌المللی اجرا می ‌کنند که به دانشجویان این فرصت را می‌ دهد تا در مورد آداب و رسوم محلی بیاموزند، دوستان جدیدی پیدا کنند، و روابط خود را در کشور میزبان جدید خود بیابند. Eerika Kivelä یک ترم به عنوان دانشجوی تبادلی در رشته مدیریت و بازرگانی در دانشگاه وین تحصیل کرد. او می گوید: «تجربه باورنکردنی بود. من می توانم این شهر و کشور را برای تبادل نظر به شدت توصیه کنم، اگر نمی خواهید یک شوک فرهنگی بزرگ داشته باشید، می خواهید آلمانی یاد بگیرید و مکان های زیبا را ببینید. وین انتخاب شماره یک من در هنگام درخواست مبادله بود، بنابراین مانند یک رویا بود که به حقیقت پیوست.

اتریش همچنین یکی از پایین‌ ترین میزان جرم و جنایت را در اروپا دارد، به این معنی که شما می ‌توانید در هر شهر که تصمیم به تحصیل در آن را دارید بگردید و مانند همسایگان نزدیک خود آلمانی‌ ها و سوئیسی ‌ها، اتریشی‌ ها به دلیل کارآمدی خود شهرت خوبی دارند و رویکرد عمل گرایانه به زندگی مدنی. به عبارت دیگر، اتریش یکی از آن کشورهایی است که به نظر می رسد همه چیز در آن کار می کند! شبکه های حمل و نقل عمومی سریع، ایمن و قابل اعتماد هستند. یک رویکرد ساده برای مدیریت دولتی و خدمات اجتماعی در این کشور این است که در مواردی مانند افتتاح حساب بانکی یا ثبت نام نزد یک پزشک محلی درگیر مسائل بوروکراتیک نخواهید شد.

 

مزایای تحصیل در اتریش

 

مرکز اروپاست

تحولات سیاسی اخیر در سراسر اروپا باعث شده است که بسیاری به طور جدی به این فکر کنند که این قاره در چه جهتی در حال حرکت است. اتریش که منحصر به فرد در مرکز اروپا با مرزهای هشت کشور مختلف قرار دارد، پلی فیزیکی و استعاری بین کشورهایی است که دیدگاه های متفاوتی نسبت به پروژه اروپایی دارند. ارهارد بوسک، وزیر امور خارجه اسبق اتریش، در کتابی که اخیراً با همکاری مشترک اروپای مرکزی بازبینی شده است، می نویسد: “مهم است که جامعه مدنی کشورهای اروپای مرکزی در مورد این موضوعات گفتگو کنند. این موضوع بر عملکرد اتحادیه اروپا تأثیر می گذارد. ایده های آینده هویت ملی و میهن پرستی.” بنابراین اگر به آینده سیاست اروپا علاقه مند هستید، تحصیل در اتریش می تواند دیدگاه منحصر به فردی در مورد اینکه به کجا می رود ارائه دهد.

همچنین از نظر جغرافیایی، اساساً در هر جایی که در اتریش تحصیل می کنید، نه تنها در میان مناظر شگفت انگیز شهری قرار خواهید گرفت، بلکه تنها یک یا دو ساعت از بسیاری از کشورهای دیگر (سوئیس، لیختن اشتاین، ایتالیا، اسلوونی، مجارستان، اسلواکی، جمهوری چک و آلمان) فاصله دارید. و هر فرد زیر 28 سال می تواند از یک مجوز Interrail استفاده کند، که تنها با یک گذرنامه، به شما امکان سفر نامحدود و انعطاف پذیر با قطار را نه تنها در این کشورها بلکه در سراسر اروپا می دهد.

نظام آموزش عالی اتریش

نظام آموزش عالی اتریش سه جنبه خیلی مهم را به طور همزمان در نظر دارد: فراهم کردن فرصت های آموزش عالی با کیفیت بالا در تمام نه استان فدرال خود، حفظ سنت دیرپای دانشگاهی و ایجاد و حفظ یک فضای آزاد برای خلاقیت و نوآوری.

بسیاری از موسسات اتریش در نواحی مختلف این کشور به دست آوردهای خارق العاده در سطح بین المللی رسیده اند.

از مزایای تحصیل در اتریش این است که سیستم آموزشی کشور اتریش طیف گسترده ای از فرصت های آموزشی برای شما فراهم می کند. با بیش از 2000 رشته تحصیلی در بیش از 70 دانشگاه، شما می توانید در قلب اروپا به تحصیل در رشته ای که مناسب برای شما است بپردازید.

البته باید در نظر داشته باشید که زبان رشته های تحصیلی در اتریش همانند زبان رسمی این کشور آلمانی است. با این وجود، بسیاری از موسسات آموزش عالی رشته هایی به زبان های دیگر، از جمله انگلیسی، ارائه می دهند.

زندگی دانشجویی در اتریش

بسیاری از دانشجویان بین الملل اتریش را برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد انتخاب کرده اند. به طور میانگین، حدود 15% کل دانشجویان اتریشی خارجی هستند، که این خود تضمین کننده یک محیط آموزشی متنوع و چندفرهنگی است.

یکی دیگر از مزایای تحصیل در اتریش، زندگی با کیفیت دانشجویی در این کشور است. با وجود اینکه هزینه های زندگی در اتریش نه چندان زیاد است و نه کم، استانداردهای زندگی در اینجا از جمله بالاترین در اروپا به شمار می رود. همچنین در اغلب اوقات به دانشجویان تخفیف هایی برای سفر، هزینه های ورودی به اماکن، و حتی رویدادهای ورزشی داده می شود.

در اتریش موزه ها، محل های اجرای موسیقی، و تئاترهای بسیاری وجود دارد که شما می توانید با مراجعه به آن ها از فرهنگ اتریش بهره مند شوید، یا اگر ترجیحتان طبیعت است، رشته کوه آلپ در دو قدمی شما قرار دارد.

از مزایای تحصیل در اتریش و زندگی در این کشور طبیعت زیبای آن است. مسیرهای پیاده روی بسیاری در روستاهای زیبا وجود دارد، و البته امکان اسکی بازی و اسنوبردسواری در زمستان نیز فراهم است. همچنین اگر از تفریحات شبانه لذت بیشتری می برید، اتریش برای شما نیز جای مناسبی است.

از کافی شاپ ها گرفته تا باشگاه های شبانه شیک و زیرزمینی، همه چیز که یک دانشجو بخواهد در اینجا وجود دارد. کافی است نگاهی که به رشته هایی که می توانید در دانشگاه های اتریش بخوانید بیندازید و متوجه شوید که اتریش می تواند ایستگاه بعدی شما باشد.