اطلاعات کامل در مورد مهاجرت و اقامت برای کشور اتریش

 

مراحل اخذ اقامت اتریش

مراحل اخذ اقامت  اتریش پس از ورود دانشجو به قرار زیر می باشد:

۱-      مراجعه به شهرداری

۲-      باز کردن حساب بانکی

۳-      ثبت نام در دانشگاه جهت ادامه تحصیل یا دوره زبان آلمانی

۴-      گرفتن بیمه

۵-      اقدام جهت اخذ کارت اقامت شینگن یک ساله

 

پس از ورود به کشور اتریش ابتدا باید خود را به شهرداری منطقه معرفی نمایید و  نامه (Meldezettel ) را از شهرداری در یافت نمایید وجود این نامه جهت اقدامات بعدی الزامی است و مهمترین مدارک لازم در اتریش است که طبق قانون فرد تا ۳ روز پس از ورود به کشور یا جابجایی منزل باید اطلاعات آدرس محل سکونتش را به شهرداری (Magistrat ) اعلام کند. طبق قانون پلیس مجاز است کسانی که بدون این برگه زندگی میکنند را بازداشت کند. برای ثبت آدرس محل سکونت خود در شهرداری محل, نیاز به تاییدیه محل سکونت دارید. این برگه تاییدیه یا از طرف صاحبخانه, یا مدیریت خوابگاه دانشجویی در اختیار شما قرار میگیرد.

سپس با در اختیار داشتن برگه صادره از طرف شهرداری جهت باز کردن حساب دانشجویی باید به یکی از شعب بانکهای مختلف اتریش مراجعه نمایید و بعد از افتتاح حساب باید جهت ثبت نام به دانشگاه مراجعه نمایید. که با در دست داشتن پذیرش قطعی یا مشروط ، یک قطعه عکس و گذرنامه با مراجعه بین ساعات ۸:۳۰ تا ۱۲:۰۰ ظهر به (Sekreteriat ) دانشگاه صورت میگیرد. دانشجویانی که دانش زبان آلمانی کافی برای تحصیل ندارند به صورت غیر رسمی ( Ausserordentlich ) ثبت نام میکنند و نیازی به پرداخت شهریه دانشگاه ندارند. اما در همان روز قبض پرداخت شهریه کلاس زبان را از دانشگاه دریافت و به موسسه زبان موردنظر ارجاع داده میشوند. ( شهریه کلاس زبان ۳۸۰ تا ۴۵۰ یورو در ماه است )

تمامی قبض ها باید بوسیله حساب بانکی پرداخت شود. لذا باز کردن حساب بانکی در مراحل اولیه بسیار مهم است.

پس از ثبت نام در کلاس زبان , با در دست داشتن برگه گواهی ثبت نام کلاس زبان, گواهی ثبت نام در دانشگاه, گواهی محل سکونت و در دست داشتن کارت بانکی , دانشجو باید به اداره بیمه مرکزی مراجعه کرده و درخواست بیمه دانشجویی دهد. کارت بیمه چند هفته بعد از طریق پست به آدرس مندرج در گواهی محل سکونت فرستاده میشود.

از آنجا که معمولا دانشجویان ایرانی ویزای ۴ ماهه «مخصوص اتریش» از ایران دریافت میکنند ( ویزای نوع D که دانشجو مجاز به خروج از اتریش و ورود به محدوده شینگن نیست ) اقدام بعدی گرفتن کارت اقامت یکساله ( معتبر در تمام اروپای مشترک) است. گرفتن این کارت منوط به در دست داشتن گواهی بیمه, ثبت نام دانشگاه, ثبت نام کلاس زبان برای دانشجویان غیر رسمی , برگه محل سکونت و برگه تایید موجودی در حساب بانکی به مبلغ: برای افراد زیر ۲۴ سال ۳۸۰۰ یورو و برای بیش از ۲۴ سال ۶۸۰۰ یورو است. ( این مبلغ ممکن است سالانه اندکی تغییر کند )

در تمام مراحل بالا , تنها کارت شناسایی معتبر ,گذرنامه ایرانی دانشجو است و هیچ مدرک عکس دار دیگری اعتبار ندارد. لذا در دست داشتن گذرنامه در تمام مراحل الزامی است.

انواع اقامت در اتریش

مانند دیگر کشورها در اتریش هم میتوان به دو صورت دائمی و موقت اقامت داشت.

شرایط مختلف برای اخذ اقامت دائم:

الف) ابتدا اقامت به مدت ۱۸ ماه میباشد و برای این متقاضیان اجازه کار درصورت ارتباط با تخصصشان وجود دارد.

ب) اقامتی با عدم وجود محدودیت در ساعت کار اتریش.

پ) بامحدودیت زمانی و مناسب برای کسانی که برای بازدید از خانواده و آشنایان میروند.

اقامت موقت در اتریش:

الف) افرادی بصورت موقت از طرف کارفرماها برای کار به مکانهای مختلف میروند و شرط اجازه ی کار در اتریش نیز ضروری است.

ب) افرادی که از طرف کارفرماها به اتریش میروند که  ویزای آنها شش ماه است.

پ) افرادی که خودشان بصورت مستقل مشغول بکار میشوند، ویزای آنها نیز شش ماهه است که پس از اخذ مدارک مربوطه تمدید میکنند.

ت) هنرمندانی که بصورت موقت به اتریش مسافرت میکنند، آنها نیازی به ضمانت نامه ی مالی ندارند، اما اگر هنرمند وابسته به شرکت یا سازمانی باشد و قصد ادامه ی کار داشته باشد باید مجوزهای لازم را اخذ کنند.

ث) درشرایطی برای افراد استثنائی میتوان ویزای موقت را اخذ کرد، کار آنها در لیست کارهای رایج برای توابع خارجی در اتریش نیامده است.

ج)درصورت وجود مجوزهای رسمی از سازمان ها افراد میتوانند برای تحقیق و پژوهش بصورت موقت ویزای اتریش را دریافت کنند.

شرایط کار در اتریش با کارت قرمز-سفید-قرمز:

کشور اتریش طرح مهاجرتی با عنوان کارت قرمز-سفید-قرمز برای کار دارد. هدف این طرح سهولت مهاجرت برای افراد با تخصص و کارایی بالا می باشد.

چه کسانی واجد شرایط برای گرفتن کارت قرمز-سفید-قرمز هستند؟

 • افراد با تخصص بالا ( این افراد میتوانند به هدف پیدا کردن شغل برای ویزای ۶ ماهه اقدام کنند. البته این امر در صورتی امکان پذیر است که حداقل ۷۰ امتیاز از کل ۱۰۰ امتیاز را متقاضی دریافت کند. این امتیاز با توجه به تخصص ها و مهارت های ویژه ، تجربه کاری، میزان تسلط به زبان ، سن و تحصیل در اتریش به متقاضی داده می شود.)
 • افراد توانا در مشاغلی که کمبود متخصص دارند.( این گروه از افراد باید حداقل ۵۰ امتیاز از ۷۵ امتیاز کلی را دریافت کند. این امتیاز با توجه به تخصص،تجربه کاری در تخصص مورد نظر،میزان تسلط به زبان و سن به متقاضی داده میشود. )

 

مشاغلی که جز این دسته در سال ۲۰۱۵ لحاظ شده در لیست زیر آمده است:

 

 • Milling machinists
 • Black toppers
 • Metal turners
 • Agricultural equipment engineers
 • Roofers
 • Technicians with a higher level of training (engineer) for mechanical engineering
 • Technicians with a higher level of training (engineer) for power engineering technology
 • Welders, cutting torch operators
 • Tool makers, die makers, and die-cut makers
 • Specialty tinsmiths
 • Power engineers
 • Graduate nurses who started with their complementary training in Austria in 2014 at the latest and have completed it at the time of application. Persons who have not yet received the relevant nostrification decision by the Austrian authorities are not covered.

 

 

 • مشاغل کلیدی دیگر
 • فارغ التحصیلان از دانشگاه ها و کالج های آموزش عالی اتریش
 • افراد در مشاغل آزاد کلیدی