تحصیل در کشور استونی

در سال های اخیر دلایل زیادی محبوبیت تحصیل در کشور استونی را برای دانشجویان، به خصوص دانشجویان اینترنشنال دو چندان کرده. از جذابیت های تحصیل در این کشور می توان به وجود دانشگاه های معتبر، امکان تحصیل به زبان انگلیسی، هزینه تحصیل و زندگی مقرون به صرفه و زندگی در یک کشور اروپایی اشاره کرد.

کشور استونی جزو کم جمعیت ترین کشور های اروپایی است که آب و هوایی معتدل داشته و همانند ایران کشوری ۴ فصل است. این کشور جمعیتی در حدود ۱۳۲۸۹۷۶ نفر داشته و در منطقه بالتیک در شمال اروپا واقع شده است. واحد پول استونی یورومی بوده و و شهر تالین پایتخت این کشور می باشد. ۳ زبان اصلی تحصیل در دانشگاه های استونی نیز انگلیسی، استونیایی و روسی می باشند. در سال های اخیر کشور استونی پیشرفت زیادی در زمینه ی دانشگاهی داشته و هزینه های پایین و اروپایی بودن آن باعث شده دانشجویان زیادی تمایل به ادامه تحصیل در این کشور را داشته باشند

تحصیل در استونی

از نکات قابل توجهی که استونی را به کشوری کوچک اما در عین حال بسیار پیشرفته تبدیل کرده وجود سیستم الکترونیک در بخش های دولتی این کشور است. وجود سیستم بانکداری الکترونیک، دولت الکترونیک و حتی سیستم درمانی که بر مبنای خدمات اینترنتی فعالیت می کند باعث شده تا این کشور از نظر زندگی نیز مورد توجه افرادی که قصد مهاجرت به یک کشور اروپایی را دارند قرار بگیرد. در این کشور تقریبا می توان گفت ۹۰ درصد کار های بانکی به صورت اینترنتی و از راه دور انجام می شوند. همچنین نکته ای که برای متقاضیان علاقمند به ادامه تحصیل حائز اهمیت است، وجود فرصت های شغلی مرتبط با رشته ی تحصیلی پس از فارغ التحصیلی دانشجو است. به عبارت دیگر این تضمین وجود دارد که زمانی که درس خود را تمام کردید بتوانید بلافاصله در زمینه ی رشته ی دانشگاهیتان مشغول به کار شوید.

جالب است بدانید که یکی از شعبه های نرم افزار مشهور اسکایپ که برنامه ای بسیار قوی برای برقراری تماس های تصویری نیز می باشد در شهر تالین استونی قرار دارد. این کشور جزو اولین کشور هایی بود که شهروندی الکترونیک را راه اندازی و به دنیا معرفی کرد. بیشتر مردم استونی به زبان انگلیسی تسلط کامل داشته و شما محدودیتی برای برقراری ارتباط نخواهید داشت. دانشگاه های استونی از رتبه های خوبی در سطح جهانی برخوردارند و همچنین برای کار دانشجویی در این کشور نیز مجوز خواهید داشت.وجود بیمه و تسهیلات درمانی در دوران دانشجویی از نکات مهمی است که عموما متقاضیان توجه ویژه ای به آن دارند. تمام دانشگاه های استونی دانشجویان خود را در طول تحصیل تحت پوشش بیمه های دانشجویی قرار می دهند به طوری که اگر در این دوران موردی برای دانشجو پیش بیاید می تواند از بیمه مربوطه استفاده کند.

در مقطع دکتری نیز چه برای رشته های فنی مهندسی و چه رشته های شاخه پزشکی بیمه ی ارائه شده هزینه های درمانی چشم و دندان را نیز شامل می شود. اخیرا یک سیستم جدید نیز در خدمات بیمه ای این کشور برای دانشجویان اضافه شده که با پرداخت هزینه ای بیشتر برای بیمه به عبارتی اقدام به سرمایه گذاری در این کشور خواهید کرد.

تحصیل در استونی

تحصیل در استونی در مقطع کارشناسی:

برای تحصیل در مقطع لیسانس در کشور استونی، متقاضیان باید تحصیلات متوسطه خود را تمام کرده و مدرک مربوطه را داشته باشند. تحصیل در رشته های فنی و مهندسی در این مقطع رایگان بوده و همچنین کمک هزینه ای در حدود ۳۵۰ یورو توسط دولت به دانشجو تعلق می گیرد. این دوره تقریبا ۳ تا ۴ سال به طول می انجامد و پس از اتمام آن مدرک لیسانس در اختیارتان قرار می گیرد.

تعداد واحد های  ارائه شده نیز با توجه به رشته های تحصیلی مختلف، متفاوت است اما به طور کلی بین ۱۸۰ تا ۲۴۰ واحد تحصیلی خواهد بود. در این مقطع تمرکز اصلی بر روی دانش نظری و تئوری و آشنایی هرچه بیشتر دانشجو با علوم پایه ای و تجربی در حیطه ی رشته ی انتخابی است. دانشگاه های این کشور در این مقطع پذیرای دانشجویان اینترنشنال هستند و شروع ترم پاییز نیز عموما از ماه سپتامبر میلادی می باشد.برای تحصیل به زبان انگلیسی نیاز به ارائه ی مدرک آیلتس آکادمیک حداقل ۵.۵ و یا مدرکی مشابه خواهید داشت. اما توصیه ما به شما این است که به علت وجود رقابت بالا برای اخذ پذیرش، سعی کنید آیلتس آکادمیک ۶ را کسب کنید. همچنین قبل از آزمون حتما سایت دانشگاه مورد نظرتان را مجددا چک کنید تا هم از نمره ی لازم برای مدرک زبان اطمینان حاصل کنید هم اگر دانشگاه یا دوره ی مد نظرتان نیاز به ارائه ی مدرک و یا آزمون دیگری از جمله آزمون های ورودی مانند مصاحبه داشت اقدام های لازم را انجام دهید. اجازه ی کار دانشجویی نیز برای متقاضیان این دوره ها لحاظ خواهد شد.

تحصیل در استونی در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در این مقطع عموما دو سال طول می کشد و معمولا دانشجو ملزم به گذراندن حدود ۱۲۰ واحد آموزشی است به طوری که معمولا سال دوم برای تحقیق و ارائه ی پایان نامه می باشد. در نظر داشته باشید که در رشته هایی نظیر مهندسی کامپیوتر، مهندسی صنایع، علوم انسانی و برخی رشته های دیگر در شاخه ی فنی، تحصیل در این کشور رایگان می باشد.

برای اخذ پذیرش در این دوره نیاز به ارائه مدارکی از قبیل مدرک لیسانس، توصیه نامه هایی از طرف اساتید دانشگاهیتان، انگیزه نامه ی قوی، رزومه کامل، مدرک زبان و مدارک تکمیلی دیگر خواهید داشت که باید به صورت ترجمه شده و همراه با مهر های تایید برای دانشگاه های مد نظرتان ارسال شوند. همچنین در صورتی که زبان تحصیلیتان انگلیسی است نیاز به ارائه ی آیلتس آکادمیک ۶ یا ۶.۵ (ترجیحا ۶.۵) و یا مدارک مشابه با همین نتیجه، خواهید داشت. دانشجویان در این دوره اجازه ی کار نیز دارند که با توجه به پایین بودن هزینه های کلی فرصت بسیار مناسبی برای پس انداز نیز می باشد.

تحصیل در استونی در مقطع دکتری:

همانطور که می دانید دوره های دکتری عموما دوره های پژوهشی و استاد محور می باشند. به عبارت دیگر برای اخذ پذیرش از دانشگاه های معتبر نیاز به ارائه ی رزومه ی پژوهشی قوی همراه با مقاله های معتبر ISI با IF بالا خواهید داشت. دانشگاه های استونی نیز پیرو همین قوانین می باشند و وجود بورسیه های تحصیلی ارائه شده توسط دانشگاه ها و مراکز آموزشی این کشور بر جذابیت های تحصیلی آن افزوده است.

طول این دوره ها عموما ۳ تا ۵ سال بوده و علاوه بر اجازه ی کاری که به دانشجو تعلق می گیرد، امکان دریافت حقوق در صورت همکاری با دانشگاه نیز برای فرد فراهم است. به طور کلی می توان گفت در صورت تایید رزومه پژوهشی شما توسط اساتید مربوطه و یا دریافت بورسیه های تحصیلی، می توانید تحصیل رایگان در این مقطع را داشته باشید. در صورت تحصیل به زبان انگلیسی نیاز به ارائه مدرک زبان معتبر نیز دارید که عموما آیلتس آکادمیک ۶.۵ یا بالاتر شانس شما را در کنار رقبا بالا خواهد برد. در نظر داشته باشید که برای ورود به این دوره باید مدرک لیسانس و فوق لیسانس خود را دریافت کرده باشید.

تحصیل در استونی

لطفا در نظر داشته باشید که نمرات ذکر شده برای مدرک زبان انگلیسی و مدارک لازم برای اخذ پذیرش ممکن است در هر دانشگاه و برای هر مقطع متفاوت باشد. پس توصیه ما به شما این است که در ابتدا از سایت مربوط به دانشگاه مورد نظرتان اطلاعات کافی را کسب کنید. دو نمونه از برترین دانشگاه های کشور استونی دانشگاه تکنولوژی تالین و دانشگاه تارتو هستند که طبق اعلام سیستم رتبه بندی جهانی QS در سال ۲۰۲۰ به ترتیب در رده های ۶۵۰ و ۲۸۵ در بین برترین دانشگاه های جهان قرار دارند.همچنین در این سیستم، رتبه بندی دیگری نیز بر اساس شانس اشتغال پس از تحصیل با توجه به دانشگاهی که از آن فارغ التحصیل می شوید نیز ارائه می شود که در آن این دو دانشگاه رتبه ای بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ در دنیا را در اختیار دارند.

تحصیل پزشکی در کشور استونی

نکاتی که باید درباره ی تحصیل پزشکی در استونی بدانید را در ادامه به طور مختصر توضیح خواهیم داد. این دوره ها عموما ۶ ساله هستند و برای اخذ پذیرش شرکت در آزمون SAT ضروری است. نمره ای که باید در این آزمون کسب کنید حدودا ۶۸۰ می باشد و حتما باید تسلط کافی به زبان انگلیسی را نیز داشته باشید. دانشگاه های استونی در زمینه ی پزشکی در جهان از اعتبار بالایی برخوردارند و همین موضوع سبب شده تا دانشجویان بین المللی زیادی این کشور را برای تحصیل پزشکی انتخاب کنند.

حتی آن دسته از متقاضیانی که قصد دارند پس از دریافت مدرکشان به کشور دیگری مهاجرت کنند نیز به این کشور به عنوان یک سکوی پرتاب نگاه می کنند زیرا مدرک اخذ شده در دانشگاه های معتبر این کشور در اکثر کشور ها اعتبار داشته و افراد قادرند پس از اتمام تحصیل مشغول کار و فعالیت شوند. هزینه ی تحصیل پزشکی در استونی بسیار پایین بوده و حدود ۶۰۰۰ یورو به ازای هر ترم می باشد، همچنین دانشجویان در کنار تحصیلشان اجازه کار خواهند داشت که به وسیله ی آن می توانند بسیاری از مخارج زندگیشان را پوشش دهند. هزینه ی زندگی در این کشور نیز با توجه به شهر سکونت و همچنین لایف استایل هر فرد ممکن است متفاوت باشد، اما می توان گفت زندگی دانشجویی ماهیانه حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ یورو  هزینه خواهد داشت. از نکات مثبت دیگر سیستم خدماتی استونی وجود خوابگاه هایی با کیفیت بسیار بالا می باشد که به دانشجویان اختصاص داده می شوند.

تحصیل در استونی

استونی در رشته های دیگر مرتبط با علوم پزشکی نیز دوره هایی در دانشگاه های معتبر خود ارائه می دهد که از پر طرفدار ترین آنها می توان به دندانپزشکی، داروسازی و پرستاری اشاره کرد. برای دریافت پذیرش در شاخه ی دندانپزشکی همانند پزشکی نیاز به شرکت در آزمون و کسب نمره ی لازم را دارید. هزینه ی تحصیل نیز سالیانه حدود ۱۲ تا ۱۴ هزار یورو می باشد و دانشجویان در طول تحصیل خود در بیمارستان ها با کلینیک های معرفی شده توسط دانشگاه به گذراندن دوره های عملی نیز می پردازند.دوره های داروسازی نیز مانند دندانپزشکی بوده اما هزینه های تحصیل بین ۱۱ تا ۱۲ هزار یورو در سال خواهد بود. برای پرستاری دوره های ارائه شده کوتاه تر خواهند بود (بین ۳ تا ۴ سال) و دانشجو در دوران تحصیل خود همانند دندانپزشکی به فعالیت های عملی در اورژانس ها یا سازمان های دیگر پرداخته و در کنار اساتید فرهیخته تجربیات لازم را کسب می کند.

در دانشگاه های استونی شاهد برگزاری جشن های شاد و جذابی نیز خواهید بود که یکی از آنها جشن های فارغ التحصیلی دانشجویان می باشد. رضایت دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه های برتر استونی به جذابیت های این کشور برای جذب دانشجویان خارجی در طول سالیان گذشته افزوده.