کشور  استونی

درباره ی کشور استونی

کشور استونی در شمال اروپا در منطقه بالتیک قرار دارد و پایتخت آن شهر تالین است. جمهوری استونی از شمال با خلیج فنلاند ، از جنوب با لتونی ، از غرب با دریای بالتیک و از شرق با روسیه هم مرز  است. این کشور کم جمعیت ترین کشور اتحادیه ی اروپاست و حدودا ۱٬۳۵۶٬۰۰۰ نفر جمعیت دارد.

واحد پول این کشور یورو و زبان رسمی این کشور استونیایی ست که به زبان فنلاندی نزدیک است.

استونی از سوی نهادهای مالی جهان به عنوان کشوری با اقتصاد پیشرفته رده‌بندی شده‌است و سازمان ملل نیز استونی را در رده کشورهای دارای شاخص توسعه انسانی بسیار بالا قرار می‌دهد.

درباره ی کشور استونی

جغرافیا و آب وهوای کشور استونی

استونی کوچک ترین و شمالی ترین کشور منطقه بالتیک است و آب  و هوای این کشور معتدل و مرطوب با تابستان های ملایم و زمستان سرد می باشد. استونی ۴۵٬۲۲۷ کیلومتر مربع (۱۷۴۶۲ مایل مربع) وسعت دارد. ۲۲ در صد این کشور را جنگل پوشانده است و از چوب آن برای کاغذ و کبریت‌سازی استفاده می‌شود.

استونی ۵۶۱ کیلومتر مرز دارد و طول سواحل آن بسیار بیشتر از این یعنی ۳۷۹۴ کیلومتر است. در مرز شرقی استونی با روسیه، دریاچه پیپوس واقع شده و مرز شمالی را رودخانه ناروا تشکیل می‌دهد. استونی تنها در مرز جنوبی خود عارضه طبیعی مشخصی ندارد.

 

سطح کشور استونی کمابیش هموار است ولی در برخی سواحل آن زمین‌ها گاه با شیب زیادی از دریا بیرون آمده‌اند و در جنوب شرق کشور در پشت این سواحل نیز تپه‌زارها ادامه می‌یابند. بلندترین نقطه استونی یعنی سور مونامگی (به معنی کوه تخم‌مرغی بزرگ) که ۳۱۸ متر ارتفاع دارد نیز در این بخش از کشور واقع شده‌است.

جزایر کشور استونی

در مناطق غربی و شمالی استونی صدها جزیره واقع شده که بیشتر آن‌ها غیرمسکونی هستند و از شماری از آنها در زمان شوروی به عنوان منطقه نظامی استفاده می‌شد. بزرگ‌ترین این جزایر ساره و هیو هستند که هر یک استان‌های جداگانه‌ای به‌شمار می‌آیند. از جزیره‌های کوچک‌تر مسکونی می‌توان به موهو، وورمسی، ویلساندی، آبروکا، کیهنو، و روهنو اشاره کرد.

درباره ی کشور استونی

 

اطلاعاتی مختصر در مورد کشور استونی

استونی از نظر آزادی مطبوعات، آزادی اقتصادی، آزادی سیاسی و آموزش در سطوح بالای جهانی قرار دارد. استونی در زمان شوروی نیز در میان جمهوری‌های آن اتحادیه بالاترین سرانه تولید ناخالص را داشت.

استونی در سال ۲۰۰۴ به اتحادیه اروپا پیوست و به عضویت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی – ناتو – پذیرفته شد. کشور استونی آزادترین شبکه اینترنتی دنیا را دارد.