همه چیز درباره استونی | کشور استونی کجاست؟

 

استونی کشوری در سواحل شرقی دریای بالتیک در شمال اروپا است. این کشور زیبا از شمال با خلیج فنلاند، از جنوب با لتونی، از غرب با دریای بالتیک، و از شرق با دریاچه پیپوس و روسیه همسایه است. مساحت استونی 45.227 کیلو متر مربع است. این کشور شمالی ترین و کوچکترین کشور بالتیک است. قلمرو استونی از یک سرزمین اصلی و 2222 جزیره تشکیل شده است.

کشور استونی تحت تاثیر آب و هوای مرطوب قاره ای قرار دارد. پایتخت این کشور تالین نام دارد. از دیگر شهر های مهم استونی می توان به تارتو، ناروا، پرنو، کوهتلا _ یاروه و ویلجندی اشاره کرد. زبان رسمی این کشور استونیایی دومین زبان پر مخاطب فنلاندی ها است که شباهت زیادی به زبان فنلاندی دارد. قلمرو استونی حداقل از 9000 سال قبل از میلاد درست شده است. استونی های باستان بعدا آخرین مشرکان اروپایی شدند که به دنبال جنگ صلیبی لیونین بودند.

درباره کشور استونی

مردم این کشور در قرن سیزدهم مسیحیت را پذیرفتند. کشور مستقل استونی یک جمهوری وحدت پارلمانی دموکراتیک است که به 15 شهرستان تقسیم شده است. استونی با 1.300.000 نفر جمعیت یکی از کم جمعیت ترین اعضای اتحادیه اروپا، منطقه یورو، منطقه شینگن، ناتو و از سال 2020 شورای امنیت سازمان ملل است. استونی کشوری پیشرفته با اقتصادی پیشرفته و پر درآمد است. این کشور در شاخص توسعه انسانی بسیار بالا است. شهروندان استونی از مراقبت های بهداشت جهانی، آموزش رایگان و طولانی ترین حقوق مرخصی زایمان برخوردار می شوند.

جغرافیا

کشور استونی در کناره خلیج فنلاند در سواحل شرقی دریای بالتیک واقع شده است. این کشور بیش از 1400 دریاچه دارد. بیشتر آنها بسیار کوچک هستند. رودخانه های زیادی در این کشور وجود دارد. طولانی ترین آنها وهاندو با 162 کیلومتر، پارنو با 144 کیلومتر و پلتساما با 135 کیلومتر هستند. استونی تعداد زیادی حصار و باتلاق دارد. رایج ترین گونه های درختان در کشور استونی کاج، صنوبر و توس هستند.

اقلیم

کشور استونی از آب و هوایی خوب و معتدل برخوردار می باشد. در این کشور گرم ترین ماه ژوئیه و سرد ترین ماه فوریه است. متوسط دمای سالانه در استونی 5.2 درجه سانتی گراد است. پوشش برفی که عمیق ترین قسمت آن در جنوب شرقی استونی است معمولا از اواسط دسامبر تا اواخر مارس ادامه دارد.

درباره کشور استونی

سیاست در استونی

کشور استونی یک جمهوری پارلمانی واحد است. کرستی کالولید رئیس جمهور این کشور و جوری راتاس نخست وزیر این کشور هستند. با امضای توافق نامه ای میان کشور آمریکا و کشور استونی از اواخر سال 2008  شهروندان استونیایی می توانند بدون داشتن ویزا به آمریکا سفر کنند.

قانون در استونی

قانون اساسی استونی یک قانون اساسی است که نظم قانون اساسی را بر اساس پنج اصل ایجاد می کند: کرامت انسانی، دموکراسی، حکومت قانون، دولت اجتماعی و هویت استونیایی. این کشور دارای یک سیستم حقوقی قانون مدنی بر اساس مدل حقوقی ژرمنی است. سیستم دادگاه در کشور استونی دارای ساختار سه سطحی است. سیستم عدالت استونی توسط رتبه بندی عدالت اتحادیه اروپا در بین کار آمد ترین های اتحادیه اروپا رتبه بندی شده است.

اقتصاد استونی

کشور استونی به عنوان عضوی از اتحادیه اروپا از نظر بانک جهانی اقتصادی با در آمد بالا تلقی می شود. سرانه تولید ناخالص داخلی این کشور طبق صندوق بین المللی پول در سال 2016 حدود 29312 دلار بود. با شروع 1 ژانویه 2011 استونی یورو را تصویب کرد و هفدهمین کشور عضو منطقه یورو شد.

استونی حدود 75% از برق مصرفی خود را تولید می کند. منابع انرژی جایگزین مانند چوب، ذغال، سنگ نارس و زیست توده تقریبا 9% از تولید انرژی اولیه را تشکیل می دهند. این کشور فر آورده های نفتی را از اروپای غربی و روسیه وارد می کند.

استونی 100% از گاز طبیعی خود را از روسیه وارد می کند. بر اساس داده های یورو استات سرانه تولید نا خالص داخلی استونی حدود 67% از میانگین اتحادیه اروپا در سال 2008 بود. در سال 2017 متوسط حقوق نا خالص ماهانه در استونی 1221 یورو بوده است. نرخ بیکاری در کشور استونی در سال 2016 6.4 درصد بود که کمتر از میانگین اتحادیه اروپا است.

جامعه استونی

جامعه کشور استونی طی چند سال اخیر پیشرفت چشم گیری داشته است. از سال 1992 تقریبا 140.000 نفر با گذراندن امتحانات تابعیت، تابعیت این کشور را به دست آورده اند. استونی همچنین طبق طرح مهاجرینی که از سال 2015 توسط کشور های عضو اتحادیه اروپا توافق شده است پناهندگان سهمیه ای را پذیرفته است. مردم کشور استونی بسیار شاد و خندان هستند و چیزی به نام حرص و طمع ندارند.

درباره کشور استونی

شهر نشینی

تالین پایتخت و بزرگ ترین شهر استونی است و در سواحل شمالی این کشور در امتداد خلیج فنلاند قرار دارد. 33 شهر و چندین شهر کلیسایی در کشور استونی واقع شده است.

دین در استونی

استونی یکی از کم مذهبی ترین کشور های جهان است که 75/7 درصد مردم ادعا می کنند که بی دین هستند. تنها 16% از مردم این کشور به خدا اعتقاد دارند که کم ترین اعتقاد در بین کشور های مورد مطالعه است. مسیحیت بزرگترین دین در استونی است که 45% از مردم این کشور را تشکیل می دهد.

زبان ها

زبان استونیایی به زبان فنلاندی ارتباط نزدیکی دارد که در فنلاند، آن سوی خلیج فنلاند، صحبت می شود و یکی از معدود کشور هایی است که منشا هندی و اروپایی ندارد. اگر چه زبان های استونیایی و آلمانی ریشه ای بسیار متفاوت دارند اما می توان بسیاری از کلمات مشابه را در استونیایی و آلمانی تشخیص داد.

این امر در درجه اول به این دلیل است که زبان استونیایی تقریبا یک سوم واژگان خود را از زبان آلمانی الهام گرفته است. متداول ترین زبان های خارجی که توسط دانشجویان استونیایی فرا گرفته می شود انگلیسی، روسی، آلمانی و فرانسه است. زبان های معروف دیگر شامل فنلاندی، اسپانیایی و سوئدی می باشد.

درباره کشور استونی

آموزش و علوم در استونی

تحصیلات در این کشور به سه دسته عمومی، شغلی و سرگرمی تقسیم می شود. سیستم آموزشی در چهار سطح پیش دبستانی، مقدماتی، متوسطه و آموزش عالی دیده می شود. در حال حاضر 589 مدرسه در استونی وجود دارد. بر اساس برنامه ارزیابی دانشجویان بین المللی سطح عملکرد دانش آموزان در سالن های بدن سازی در استونی در بالا ترین سطح جهان قرار دارد. در سال 2010 این کشور از نظر کیفیت سیستم آموزشی خود در رتبه سیزدهم قرار گرفت که رتبه بسیار خوبی است.

به علاوه حدود 89% بزرگسالان 25 تا 64 ساله استونی مدرک دبیرستان را کسب کرده اند که یکی از بالا ترین نرخ ها در جهان صنعتی است. تحصیلات عالی دانشگاهی در کشور استونی به سه سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تقسیم می شود. در برخی از تخصص ها مانند مطالعات پزشکی مقدماتی، دام پزشکی، دارو سازی، دندان پزشکی، مهندس معمار و معلم کلاس سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد در یک واحد ادغام شده است.

استقلال دانشگاه های دولتی این کشور به میزان قابل توجهی بیشتر از موسسات آموزش عالی کاربردی است. کشور استونی دارای تعداد متوسطی از دانشگاه های دولتی و خصوصی است. بزرگترین دانشگاه های دولتی این کشور دانشگاه تارتو، دانشگاه تالین، دانشگاه فناوری تالین، دانشگاه علوم زندگی استونی و آکادمی هنر استونی هستند. بزرگ ترین دانشگاه خصوصی در این کشور دانشکده تجارت استونی می باشد.

غذا ها

از نظر تاریخی غذا های استونی به شدت وابسته به فصول و غذا های ساده دهقانی بوده است. به طور سنتی، در بهار و تابستان، استونیایی ها دوست دارند همه چیز تازه را بخورد. مثل انواع توت ها، گیاهان، سبزیجات و هر چیز دیگری که از باغ می آید. شکار و ماهیگیری نیز در این کشور بسیار رایج بوده است. اما در حال حاضر شکار و ماهیگیری بیشتر به عنوان سر گرمی مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه کباب کردن در تابستان نبز بسیار محبوب است.