بورسیه های تحصیلی در استونی

دولت و دانشگاه های استونی برای کمک به دانشجویان بین المللی که علاقه مند به تحصیل در استونی هستند، طرح های مختلف بورسیه تحصیلی را ارائه می دهد. در ابتدا باید بخش مرتبط با نوع تحصیل خود را انتخاب کنید که شامل مقاطع تحصیلی دانشگاهی، دانشجویان انتقالی، دوره های کوتاه و یا دوره های تحقیقاتی می شود. سپس با توجه به انواع مختلف بورسیه های تحصیلی موجود در استونی، برای دریافت مناسب ترین گزینه بر اساس نوع تحصیلتان اقدام نمایید. در ادامه اطلاعات مختصری در رابطه با بورسیه های تحصیلی مناسب برای دانشجویان بین المللی در اختیارتان قرار می دهیم.

۱. بورسیه های تحصیلی ارائه شده برای مقاطع لیسانس

یکی از بورسیه های پر طرفدار در این مقطع  Compatriots programme می باشد. هدف از ارائه ی این بورسیه حمایت از استونیایی های جوانی است که علاقمند به تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه های دولتی استونی، موسسات ملی مراکز آموزش عالی و یا آموزشگاه های فنی حرفه ای استونی می باشند. افراد واجد شرایط برای دریافت این بورسیه استونیایی های جوانی هستند که در طی ۵ سال گذشته در کشور استونی زندگی نکرده اند و هم چنین قادرند به زبان استونیایی تحصیل کنند. اگر سطح زبان متقاضی برای تحصیل به زبان استونیایی کافی نباشد، داوطلب می تواند برای دریافت کمک هزینه تحصیلی شرکت در دوره های فشرده زبان درخواست دهد تا هرچه سریع تر به سطح مناسب برای یادگیری دروس اصلی خود برسد. این بورسیه، تحصیل به زبان های دیگر غیر از زبان استونیایی را ساپورت نمی کند.

 

مبلغ اعطایی این بورسیه تحصیلی شامل موارد زیر می شود:

کمک هزینه ی یک بار تسویه حساب دانشگاه، کمک هزینه ی ماهیانه در طول زمان تحصیل فرد، کمک هزینه ی سفر (مخارج سفر دانشجو به کشور مبدا به صورت رفت و برگشت برای دو بار در سال)، بورسیه تحصیلی اضافی در صورت عملکرد خوب دانشجو در طول تحصیل آکادمیک و همچنین پرداخت هزینه ی اقامت و بیمه درمانی در صورت لزوم.

بورسیه های تحصیلی برای تحصیل در استونی

برای دریافت کمک هزینه ی زندگی در سال دوم نیز (یا به عبارتی برای تمدید آن)، داوطلب موظف است حداقل ۷۵ درصد از میزان کل واحد های درسی سالانه ی خود را با موفقیت تکمیل کند. اگر دانشجو از تحصیل انصراف داده یا مرخصی بگیرد و یا تحصیل فرد بیشتر از مدت زمان مشخص شده به طول بیانجامد، پرداخت بورسیه متوقف خواهد شد.

مدارک لازم نیز به شرح زیر می باشند: ( این مدارک می توانند به زبان استونیایی، انگلیسی یا روسی ارائه شوند)

 • درخواست رسمی به صورت امضا شده
 • برنامه درسی
 • مدرک دیپلم به همراه ریز نمرات و هم چنین گواهی پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات
 • کپی صفحه اطلاعات شخصی پاسپورت
 • کپی شناسنامه یا مدرکی که ثابت کند فرد استونیایی می باشد
 • توصیه نامه از معلمین مقاطع پیشین و یا استاد زبان استونیایی داوطلب

تمام مدارک فوق باید اسکن شده و به صورت فایل پی دی اف از طریق اپلیکیشن مربوطه ارسال شوند. آخرین مهلت ارسال مدارک نیز اول ماه می می باشد.

 

۲. بورسیه تحصیلی ارائه شده توسط فرهنگستان هنر استونی یا Estonian Academy of Arts :

نام این بورسیه، برنامه ی بورسیه ملی استونی برای دانشجویان، محققان و کارمندان بین المللی می باشد. به عبارت دیگر این نوع بورسیه، بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد برای حمایت از دانشجویان بین المللی موسسات آموزش عالی استونی (HEI) است. این کمک هزینه در دوازده ماه سال تحصیلی متقاضی پرداخت می شود اما برای سال آخر به مدت ده ماه به داوطلب تعلق می گیرد. این بورسیه فقط در صورتی پرداخت می شود که دانشجو به صورت تمام وقت تحصیل کند و در پایان هر سال تحصیلی حداقل ۷۵ درصد از دروس مورد نیاز آن سال را با موفقیت به پایان برساند. مبلغ اعطایی این کمک هزینه: ۳۵۰ یورو به ازای هر ماه. این بورسیه هزینه های اضافی مانند شهریه، بیمه درمانی و سایر هزینه های موجود را پوشش نمی دهد.

بورسیه های تحصیلی برای تحصیل در استونی

 

۳. بورسیه تحصیلی ارائه شده توسط Estonian University of Life Sciences:

دانشجویانی که مجاز به گذراندن تحصیلات عالی خود در این دانشگاه هستند می توانند برای دریافت وام دانشجویی، کمک هزینه های تحصیلی دولتی و یا بورسیه های تحصیلی مختلف اقدام کنند. کمک هزینه های تحصیلی هر ماه بر اساس تصمیم دانشگاه از طریق بودجه دولت به دانشجویانی که از طریق موسسه آموزشی خود درخواست داده بودند، پرداخت می شود. دانشجویانی که مرخصی تحصیلی می گیرند واجد شرایط دریافت کمک هزینه تحصیلی نخواهند بود. هم چنین داوطلبانی که از دولت خارجی یا سازمان بین المللی یا بین دولتی کمک دریافت می کنند نیز شامل این طرح نمی شوند.

 • کمک هزینه دکتری:

  این مورد به تمام دانشجویان دکتری که در مراکز دولتی کشور استونی مشغول به تحصیل هستند تعلق می گیرد و ۶۶۰ یورو در ماه می باشد. اگر دانشجوی دکتری در مراکز و یا دانشگاه های غیر دولتی هستید، این بورسیه شامل شما نخواهد شد. برای دریافت این بورسیه باید تحصیل شما به صورت تمام وقت باشد و شهروند استونی باشید و یا دارای اجازه ی اقامت دائم یا موقت این کشور باشید. آخرین مهلت ثبت نام نیز ماه سپتامبر سال اول تحصیلی و برای کل مدت زمان تحصیل فرد خواهد بود.

 • کمک هزینه تحصیلی مبتنی بر نیاز:

  این بورسیه بر اساس در آمد دانشجو و یا خانواده ی وی می تواند ۷۵، ۱۳۵ و یا ۲۲۰ یورو در ماه باشد. این مورد شامل دانشجویان PhD و هم چنین دانشجویانی که در آمد خانوادگیشان بالای ۵۲۳ یورو در ماه است، نمی شود. نتایج آن نیز ۷ روز کاری پس از ارسال مدارک اعلام خواهد شد. افرادی که شهروند استونی هستند و یا اجازه ی اقامت دائم یا موقت در استونی را دارند می توانند برای دریافت این بورسیه اقدام کنند.

توجه داشته باشید که برای تمدید این کمک هزینه باید حداقل ۷۵ درصد دروس اصلی خود در ترم اول را با موفقیت پشت سر بگذارید. میزان هزینه دریافتی متقاضی نیز به متوسط در آمد دانشجو و اعضای خانواده او در سال قبل بستگی دارد. منظور از این در آمد، در آمدی است که شامل مالیات شده. این کمک هزینه دو بار در سال برای ترم های پاییز و بهار اعطا می شود.

 • کمک هزینه ویژه ی مبتنی بر نیاز:

  ۱۳۵ یورو در ماه می باشد و شامل دانشجویان PhD نمی شود. این بورسیه برای افرادی است که درخواستشان در مرحله ی قبل پذیرفته نشده. معمولا نتایج نیز در روز دهم ماهی که مدارک توسط متقاضی ارسال شده، اعلام می شود.

 • وام های دانشجویی:

  وام تحصیلی یک وام بلند مدت با ضمانت دولت برای تامین هزینه های مربوط به شهریه می باشد. افرادی حق دریافت این وام را دارند که دانشجوی تمام وقت باشند و جزو شهروندان استونی بوده و یا دارای مجوز اقامت موقت یا دائم در این کشور باشند. معمولا حداکثر میزان وام تحصیلی تا اوایل ماه آگوست هر سال توسط دولت بررسی و تعیین می شود. اعطای این وام نیز عموما از اواسط ماه سپتامبر تا اوایل ژوئن برای متقاضیان انجام می شود. وام های تحصیلی در تمامی بانک های اصلی کشور موجود هستند و برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد شرایط و روند درخواست می توانید با بانک در ارتباط باشید.

 • بورسیه های تخصصی:

  بر اساس این بورسیه ماهیانه ۱۶۰ یورو به دانشجویانی که رشته های خاص دارند تعلق می گیرد. این رشته ها عبارتند از تولید و بازاریابی محصولات کشاورزی، علوم حیوانی، فناوری غذایی، مدیریت جنگل، صنعت جنگل، مهندسی تولید، فناوری الکترونیک و فناوری پردازش چوب.

 • بورسیه ی تحصیلی مبتنی بر عملکرد:

  ۱۰۰ یورو به ازای هر ماه بوده و شامل دانشجویان دکتری نمی شود.

 • بورسیه تحصیلی برای دانشجویان با نیاز های خاص:

  میزان این پول بسته به شدت ناتوانی دانشجو،  بین ۶۰ تا ۵۱۰ یورو در ماه متغیر است.

 •  

بورسیه های تحصیلی برای تحصیل در استونی

 

۴. بورسیه های تحصیلی ارائه شده توسط Tallinn University of Technology:

 • بورسیه های دوره ی لیسانس:

در رشته مدیریت تجارت بین المللی و حقوق، دانشجویان برتر با بهترین رزومه ها که در مرحله پذیرش توسط دانشگاه انتخاب می شوند از پرداخت شهریه معاف خواهند شد. این بورسیه برای کل مدت تحصیل متقاضی می باشد. کمک هزینه ای نیز بر مبنای عملکرد دانشجویان ارائه می شود که از ترم دوم می توانید درخواست کنید و مقدار آن ماهیانه ۱۰۰ یورو خواهد بود.

در رشته ی مهندسی یکپارچه و مهندسی امنیت سایبری، علاوه بر دو موردی که در پاراگراف قبل ذکر شد، بورسیه هایی نیز در زمینه هایی که اولویت دولت هستند در دسترس خواهند بود. دانشجویانی که مدت زمان مجاز تحصیلشان تمام نشده، می توانند برای دریافت این کمک هزینه اقدام کنند.

 • بورسیه های دوره ی فوق لیسانس:

دانشگاه تکنولوژی تالین در مقطع کارشناسی ارشد برای رشته های فیزیک کاربردی، مدیریت تجارت بین المللی، حقوق، فناوری و تحول دیجیتال، مهندسی سیستم و کامپیوتر، ارتباطات الکترونیکی، مدیریت و مهندسی صنایع، مدیریت و مهندسی محیط زیست، تکنولوژی و خدمات الکترونیکی، امنیت سایبری، مواد و فرایند های انرژی پایدار، تکنولوژی چوب، پلاستیک و پارچه، طراحی و تکنولوژی آینده، مکاترونیک و تکنولوژی مراقبت های بهداشتی، بورسیه های ویژه ای که تقریبا مشابه بورسیه های دوره ی لیسانس است، ارائه می دهد.

بورسیه های تحصیلی برای تحصیل در استونی

۵. بورسیه تحصیلی مربوط به رشته IT:

هر ساله دولت استونی مبلغی حدود ۳۰۰ هزار یورو به عنوان بورسیه تخصصی برای دانشجویان دانشگاه های تالین و تارتو که در مقطع کارشناسی ارشد در رشته ی IT مشغول به تحصیل هستند، در نظر می گیرد. حداکثر ۳۰ درصد از کلیه ی دانشجویانی که از بازه ی زمانی مجاز برای تحصیل تجاوز نکردند می توانند از این بورسیه استفاده کنند.

ثبت نام نیز دو بار در سال در ابتدای ماه های اکتبر و فوریه صورت می گیرد. دانشجویان کارشناسی ارشد رشته ی انفورماتیک دانشگاه فناوری تالین و علوم کامپیوتر دانشگاه تارتو می توانند هزینه ای بین ۲۴۰ تا ۳۰۰ یورو ماهیانه (به مدت ۱۰ ماه) دریافت کنند.

۶. بورسیه های تحصیلی ارائه شده توسط دانشگاه تارتو:

اکثر دوره های تحصیلی ارائه شده به زبان انگلیسی (نه تمام آنها) بورسیه های تحصیلی که شهریه را پوشش می دهند خواهند داشت. برای دریافت این بورسیه حداکثر مجاز به پاس نکردن ۶ واحد تحصیلی از ۳۰ واحد هستید، نه بیشتر. اگر دانشجویان نتوانند میزان واحد گفته شده را با موفقیت بگذرانند، باید مقدار پولی که به عنوان کمک هزینه دریافت کردند را برگردانند. این بورسیه در زمان اخذ پذیرش اعطا می شود. در نامه ی پذیرش ذکر خواهد شد که آیا دانشجو می تواند از این بورسیه استفاده کند یا اینکه باید شهریه دانشگاه را خود پرداخت کند.

بورسیه تحصیلی برای دانشجویانی که از قبل ثبت نام کردند:

یک سری کمک هزینه های خاص نیز وجود دارد که دانشجو می تواند در حین تحصیل و یا از ترم های دوم به بالا طلب کند

۷. بورسیه های تحصیلی ارائه شده توسط دانشگاه تالین استونی:

رشته هایی که در مقطع کارشناسی ارشد توسط دانشگاه تالین استونی به صورت فول فاند برای دانشجویان برخی کشور ها ارائه می شوند عبارتند از : نوآوری در زمینه ی آموزش و رهبری، رسانه های نمایشی و نو آوری، فیلم مستند، حقوق انسانی در جامعه ی دیجیتال، ارتباطات بین الملل و فناوری های جامعه باز.