هزینه های تحصیل در کشور استونی

استونی کشوری در شمال اروپا است. جمعیت این کشور 1.356.000 نفر می باشد. استونی یکی از کم جمعیت ترین کشور های قاره اروپا است. این کشور آب و هوای بسیار خوبی دارد و می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای تحصیل شما باشد. زبان رسمی کشور استونی استونیایی است. واحد پول استونی یورو می باشد.

هزینه های تحصیل در استونی

هزینه های تحصیل در این کشور بسیار پایین تر از سایر کشور های اروپایی است. مخارج تحصیل در دانشگاه های کشور استونی به مقطع تحصیلی و تخصص دانشجو بستگی دارد. هزینه های زندگی و تحصیل در استونی شامل خوراک، محل زندگی، حمل و نقل، پوشاک و . . . است. مخارج زندگی و تحصیل در این کشور بستگی به نوع زندگی و خرج کردن دانشجو دارد.هزینه های زندگی دانشجویی معمولی حدود 350 الی 600 یورو در ماه است که بیشترین مبلغ، هزینه محل اقامت دانشجو است. افرادی که قصد دارند در این کشور تحصیل کنند حدودا 4500 تا 6000 یورو در سال هزینه دارند. دانشجویان در طول تحصیل در کشور استونی تحت پوشش بیمه درمانی نیز می شوند. این بیمه هزینه های درمان و خرید دارو را پرداخت می کند.

هزینه های تحصیل در کشور استونی

این کشور مزایای تحصیلی زیادی دارد که در ادامه آن ها را شرح خواهیم داد.

 1. تحصیل رایگان در اکثر رشته ها
 2. دانشگاه های بسیار عالی
 3. کیفیت تحصیلی بالا
 4. امکان تحصیل به زبان انگلیسی

خوابگاه های دانشجویی در کشور استونی

هزینه های خوابگاه در این کشور بر اساس فصل و محل خوابگاه محاسبه می شود. هزینه اقامت در خوابگاه های این کشور حدود 80 الی 150 یورو در ماه است. لازم به ذکر است که هزینه های گرمایش و آب و برق هم باید بپردازید. اگر بخواهید در آپارتمان های خصوصی زندگی کنید باید حدود 200 الی 550 یورو در ماه هزینه کنید.اکثر خوابگاه های استونی به تازگی بازسازی شده است. این خوابگاه ها دارای حمام، دستشویی، آشپزخانه، تخت و . . . است. به طور کلی اگر با خوابگاه مشکلی ندارید خوابگاه های دانشجویی کشور استونی می تواند گزینه بسیار مناسبی برای زندگی شما در زمان دانشجویی باشد چرا که هزینه اقامت در خوابگاه بسیار پایین تر از آپارتمان های خصوصی است.

شهریه دانشگاه در استونی

شهریه در استونی به موسسه مورد نظر دانشجو، میزان تحصیلات و برنامه مد نظر دانشجو بستگی دارد. در بعضی مواقع هزینه شهریه به کشور مبدا دانشجو نیز بستگی دارد زیرا برخی از موسسات آموزش عالی استونی برای دانشجویان اتحادیه اروپا و افراد خارج از اتحادیه اروپا هزینه جداگانه دارد.

هزینه های تحصیل در کشور استونی

دوره لیسانس و فوق لیسانس

استونی همانند فنلاند، نروژ و آلمان یکی از معدود کشور های اروپایی است که امتیاز تحصیل به طور رایگان را در برخی از رشته ها و برخی دانشگاه های خود ارائه می دهد. با این حال، این دوره های رایگان فقط به زبان رسمی کشور استونی تدریس می شود. برنامه هایی که به زبان انگلیسی آموزش داده می شود معمولا حدود 1660 تا 7500 یورو در سال هزینه دارند. دوره های پزشکی با قیمتی بالغ بر 11000 یورو در سال تدریس می شوند. برنامه های کسب و کار، حقوق و علوم اجتماعی نیز به عنوان گران ترین موارد در این کشور دنبال می شوند.

دوره دکتری و تبادل

دوره های دکتری در استونی شهریه ای ندارند. دانشجویان دکتری می توانند از کمک هزینه ای که مبلغ آن حدود 383.47 یورو در ماه است استفاده کنند. مطالعات مبادله ای نیز بدون هیچ هزینه ای انجام می شود.

کمک هزینه و بورسیه های تحصیلی

بورسیه های تحصیلی دولت استونی برای دانشجویان، اساتید و محققان بین المللی که مایل به پشتیبانی بیشتری هستند در ادامه تحصیل لیسانس، کارشناسی ارشد و دکتری در هر یک از موسسات آموزش عالی معتبر استونی ارائه می شود.

شرایط بورسیه تحصیلی

 • فرد باید در حال تحصیل تمام وقت باشد و حداقل 75% از دروس مورد نیاز خود را در هر سال تحصیلی به اتمام برساند تا این بورسیه تحصیلی عملی شود.
 • هر دوره تحصیلی که بیشتر از مدت معمول برنامه باشد تحت پوشش بورسیه تحصیلی نخواهد بود.
 • برای دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد کمک هزینه بورسیه تحصیلی ماهانه 350 یورو است.
 • بورسیه های دکترا چیزی حدود 422 یورو در هر ماه است.
 • بورسیه تحصیلی در مقطع لیسانس فقط در دوره هایی که در زمینه های مرتبط با زبان و فرهنگ استونیایی است اعمال می شود. دانشجویان دکتری که طبق قانون کمک هزینه و وام های تحصیلی دریافت می کنند برای بورسیه تحصیلی واجد شرایط نیستند.

هزینه های تحصیل در کشور استونی

مدارک لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی

 • فرم در خواست که از طریق سیستم درخواست آنلاین ارائه شود.
 • تایید پذیرش از یک موسسه آموزش عالی استونی.
 • نسخه ای از گذر نامه یا کارت شناسایی فرد متقاضی.

مدارک ارسالی باید به انگلیسی یا استونیایی ترجمه شده باشد. دوره درخواست معمولا بین ماه های آوریل و می است

دانشگاه های ارزان قیمت در استونی

1. دانشگاه تالین

دانشگاه تالین واقع در پایتخت استونی در سال 1919 تاسیس شده است اما در سال 2005 به یک دانشگاه تبدیل شد. دانشگاه تالین به نه مدرسه علوم انسانی، علوم آموزشی، علوم طبیعی و بهداشت، حکومت داری، قانون و جامعه، فناوری های دیجیتال و فیلم، رسانه، هنر و ارتباطات تقسیم می شود.این دانشگاه همچنین دارای کالج، شش مرکز تعاملی و چهار پژوهشکده است. دانشگاه تالین بیش از 8000 دانشجو دارد. این دانشگاه ارزان قیمت صد ها توافق نامه تحصیلی با دانشگاه های سراسر جهان دارد و یکی از معدود آموزشگاه های فیلم با برنامه های آموزش انگلیسی در منطقه است.

شهریه دانشجویان بین المللی از 1650 یورو ( حدود 1800 دلار آمریکا ) تا 2000 یورو ( حدود 2200 دلار ) در هر ترم برای دوره های لیسانس است. شهریه های دوره کارشناسی ارشد از 913 یورو ( حدود 1000 دلار آمریکا ) تا 2250 یورو ( حدود 2500 دلار ) می باشد. برنامه های دوره دکترا برای کلیه دانشجویان کاملا رایگان است و همانطور که گفته شد بورسیه های تحصیلی زیادی برای دانشجویان بین المللی در دسترس است.

هزینه های تحصیل در کشور استونی

2. دانشگاه علمی کاربردی کار آفرینی استونی

دانشگاه ارزان قیمت بعدی در استونی دانشگاه علمی کاربردی کار آفرینی است که یک دانشگاه خصوصی است که فعالیت خود را در سال 1992 آغاز کرد. این مرکز در پایتخت، در یک پارک تجاری به نام شهر الیمیست واقع شده است. این دانشگاه برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد را به 1600 دانشجوی خود ارائه می دهد.این برنامه ها به زبان های انگلیسی، استونیایی و روسی موجود است. دانشجویان می توانند رشته هایی را پیدا کنند که شامل طراحی و توسعه بازی، کار آفرینی مبتدی، توسعه نرم افزار، مدیریت تجارت بین المللی و خلاقیت و نوآوری در تجارت است. این دانشگاه برای ارتباط دانشجویان با شرکت ها در زمینه های تحصیلی خود همکاری می کند. شهریه این دانشگاه 3500 تا 5000 دلار تخمین زده شده است.

3. دانشکده بازرگانی استونی

گزینه دیگر برای کسانی که مایلند رشته اصلی را در زمینه اقتصاد دنبال کنند مدرسه بازرگانی استونی است که در سال 1988 تاسیس شد. این دانشگاه در بین مدارس تجاری در سراسر جهان مشهور است و دارای مجوز بین المللی برای تمام برنامه های خود است. این دانشگاه ارزان قیمت در استونی دارای دو مدرک لیسانس با تخصص های مختلف، یک برنامه کارشناسی ارشد یک ساله و دو برنامه کارشناسی ارشد دو ساله با دو تخصص است. دانشکده بازرگانی استونی همچنین دارای یک مرکز آموزش مدیریت است و دارای برنامه های همکاری با بیش از 70 دانشگاه در خارج از کشور است.

شهریه دوره های کارشناسی ارشد از 2300 یورو ( حدود 2500 دلار آمریکا ) تا 3200 یورو ( حدود 3500 دلار آمریکا ) در هر ترم می باشد. هزینه های برنامه های کارشناسی ارشد بین 2750 یورو ( حدود 3000 دلار ) تا 3500 یورو ( حدود 3900 دلار ) است. هزینه پذیرش 130 دلار می باشد.

هزینه های تحصیل در کشور استونی

4. دانشگاه صنعتی تالین

دانشگاه صنعتی تالین در سال 1918 تاسیس شد و یکی از بهترین دانشگاه های استونی است. این دانشگاه علاوه بر دانشگاه اصلی خود در تالین دارای دو دانشکده در شهر های تارتو و کوهلا _ جرووه است. دانشگاه صنعتی تالین به چهار مدرسه تجاری، مهندسی، فناوری اطلاعات و علوم تقسیم شده است. این دانشگاه ارزان قیمت همچنین دارای یک آکادمی دریایی و چهار انستیتو است. این دانشگاه فنی دارای 30 برنامه آموزش انگلیسی است.

این دوره ها شامل چهار برنامه کارشناسی، 16 برنامه کارشناسی ارشد و 10 برنامه دکترا است. دانشگاه صنعتی تالین همچنین دارای دو برنامه کارشناسی ارشد است که با وابستگی به سایر دانشگاه های استونی ارائه می شود. همه ساله بیش از 10000 دانش آموز و 1600 دانشجوی بین المللی در این دوره ها آموزش می بینند.

هزینه هر واحد برای برنامه های آموزش داده شده انگلیسی از 55 یورو ( 60 دلار ) تا 100 یورو ( 110 دلار ) محاسبه می شود. این بدان معناست که اگر در هر سال تحصیلی 60 واحد کسب کنید، شهریه از 3600 دلار به 6670 دلار می رسد. در برخی مدارس دانش آموزان باید بسته به برنامه تحصیلی خود هزینه اضافی را بپردازند که از 1200 یورو ( حدود 1315 دلار ) تا 3000 یورو ( حدود 3300 دلار ) است. دانشجویان اتحادیه اروپا در اکثر برنامه ها از پرداخت شهریه معاف هستند.

5. دانشگاه تارتو

دانشگاه تارتو قدیمی ترین، بزرگترین و بهترین دانشگاه در کشور استونی است. در ابتدا در زمان امپراطوری سوئد، در سال 1632 این دانشگاه به عنوان آکادمیا گوستاویانا تاسیس شد. پس از چندین دگرگونی در سال 1919 به دانشگاه تارتو تبدیل شد. این دانشگاه شامل باغ های گیاه شناسی، موزه ها و چندین مرکز ورزشی است.

این دانشگاه ارزان قیمت به چهار دانشکده بزرگ پزشکی، علوم و فناوری، هنر و علوم انسانی تقسیم می شود. برنامه های آموزش داده شده به زبان انگلیسی شامل سه برنامه کارشناسی، 24 برنامه کارشناسی ارشد و 35 برنامه دکترا است. نیمی از تحقیقات انجام شده در کشور در این دانشگاه انجام می شود.

شهریه از 3800 یورو ( حدود 4200 دلار ) در هر سال تحصیلی شروع می شود.اما در رشته پزشکی سالانه 12000 یورو ( حدود 13150 دلار ) هزینه خواهید داشت. بهترین متقاضیان پس از دریافت پذیرش، بورسیه های تحصیلی دریافت می کنند و سایر گزینه های کمک های مالی نیز موجود است.

هزینه های تحصیل در کشور استونی

6. آکادمی هنر استونی

آکادمی هنر استونی با 1200 دانشجو یک دانشگاه دولتی است که برنامه های مدرک تخصصی را در زمینه های مختلف ارائه می دهد که شامل طراحی، معماری، رسانه، حفاظت و ترمیم، تاریخ، هنر های زیبا و انیمیشن است. این دانشگاه در تالین، پایتخت کشور استونی واقع شده است. با توجه به برنامه هایی که به طور کامل به زبان انگلیسی تدریس می شود، این دانشگاه ارزان قیمت در استونی دارای 8 برنامه کارشناسی ارشد و 2 دوره دکتری است. یک برنامه دوره لیسانس نیز وجود دارد که به زبان روسی تدریس می شود.

شهریه برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا از 1000 یورو ( حدود 1100 دلار ) به 3900 یورو ( حدود 4300 دلار ) در هر سال متغیر می باشد. در مورد شهروندان اتحادیه اروپا، آموزش می تواند کاملا رایگان و یا هزینه ای بالغ بر 2500 یورو ( حدود 2750 دلار ) در سال داشته باشد.

هزینه های تحصیل در کشور استونی

7. دانشگاه علوم زندگی استونی

دانشگاه علوم زندگی استونی واقع در شهر تارتو در مطالعات زیست محیطی و کشاورزی تخصص دارد. این مرکز به تحقیقات مرتبط با توسعه پایدار می پردازد و جزء بهترین دانشگاه ها در رده کشاورزی و جنگلداری است. این بخش به 5 موسسه اقتصادی و علوم اجتماعی، فناوری، علوم کشاورزی و محیط زیست، جنگلداری و و مهندسی روستایی و دامپزشکی و علوم دامپزشکی تقسیم می شود.

شهریه یا برنامه های آموخته انگلیسی از 1050 یورو به 4400 یورو در هر ترم می رسد. برخی از برنامه ها برای شهروندان اتحادیه اروپا ارزانتر است.