تحصیل در استونی به زبان انگلیسی

 

استونی کشوری در شمال اروپاست که با دریای بالتیک و خلیج فنلاند هم مرز است.  این کشور حدود ۱۵۰۰ جزیره داشته و قبلا بخشی از اتحادیه شوروی بوده است، به همین دلیل دارای قلعه های مرتفع و کلیسا های زیبایی است. پایتخت استونی شهر تالین و واحد پول این کشور یورو می باشد. در سال ۲۰۱۱ واحد پول استونی به یورو تغییر کرد.زبان ملی مردم در این کشور، زبان استونیایی است اما وجود نزدیک به ۱۲۰ دوره آموزشی و حتی بیشتر در مراکز تحصیلی این کشور که زبان تدریسشان انگلیسی است، استونی را در بین دانشجویان اینترنشنال بسیار محبوب کرده است. تحصیل در استونی به زبان انگلیسی یکی از راه های مهاجرت به این کشور برای دانشجویان سراسر دنیا می باشد.

برای مثال دانشگاه تارتو یکی از دانشگاه های معتبر کشور استونی است که دوره های آموزشی زیادی به زبان انگلیسی در رشته های متنوع برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. دانشجویان اینترنشنال می توانند از طریق سامانه اطلاعات مطالعه ای (SIS) اقدام به ثبت نام نمایند. برای ثبت نام در این سامانه نیاز به یک نام کاربری و رمز عبور دارید که این دو مورد توسط دانشگاه و از طریق ایمیل به دانشجویانی که موفق به اخذ پذیرش این دانشگاه شده اند ارسال می شود. اگر نام کاربری خود را دریافت نکردید باید به دانشگاه اطلاع داده و این مورد را در اسرع وقت پیگیری کنید. استونی دارای سابقه دیرینه ای در ارائه ی تحصیلات عالی و با کیفیت می باشد. وجود یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپا در این کشور که زمان تاسیس آن به سال ۱۶۳۲ برمی گردد، مهر تاییدی بر این ادعاست. در حال حاضر دانشگاه های استونی بیش از ۱۵۰ دوره ی آموزشی معتبر به زبان انگلیسی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری با ارائه ی مدارکی که در سطح جهان دارای اعتبار است، برگزار می کنند. دوره های آموزشی کوتاه تری نیز به صورت ترمی و یا دوره های تابستانی در این مراکز آموزشی وجود دارند.

تحصیل در استونی به زبان انگلیسی

موسسات آموزش عالی کشور استونی در چند سال اخیر بین المللی سازی را در الویت کاری خود قرار داده اند. وزارت آموزش و تحقیقات استونی و هم چنین بنیاد ارشمیدس تلاش های زیادی در زمینه ی افزایش تحرک دانشمندان برای انجام تحقیقات علمی در داخل و خارج اروپا داشته اند. بنیاد ارشمیدس یک نهاد مستقل است که در سال ۱۹۹۷ توسط دولت استونی با هدف هماهنگی و اجرای پروژه های ملی و بین  المللی در زمینه ی آموزش، تحقیق، توسعه فناوری و نوآوری ایجاد شده است.

در سال ۲۰۰۸ بنیاد ارشمیدس با هدف حمایت از صندوق اجتماعی اروپا ، طرح تحقیق در استونی را به منظور ارتقا آموزش عالی استونی در حیطه ی بین المللی آغاز کرد. با توجه به موارد گفته شده تحصیل در دانشگاه های کشور استونی به خصوص در رشته هایی که به طور کامل به زبان انگلیسی تدریس می شوند فرصتی عالی برای دانشجویان اینتر نشنال می باشد.برای اقدام به اخذ پذیرش نیز در نظر داشته باشید که باید مدارک تحصیلی پیشین خود را برای ارائه به دانشگاه در اختیار داشته باشید. هم چنین برای تحصیل به زبان انگلیسی باید مدرک زبانی با حداقل نمره ی مد نظر دانشگاهتان نیز ارائه دهید. دانشگاه های استونی تقریبا تمام آزمون های زبان شناخته شده ی دنیا را قبول دارند اما ممکن است برخی مراکز ترجیح دهند آزمون اختصاصی مخصوص به خود را برگزار کنند.

بسته به دانشگاه و رشته ی انتخابی شما ممکن است آزمون های ورودی اضافه ای نیز مانند مصاحبه، ارائه مقاله مکتوب، نمونه کار و از متقاضی درخواست شود. به طور کلی بهتر است قبل از اقدام برای اخذ پذیرش، به سایت دانشگاه مورد نظرتان مراجعه کرده و تمام اطلاعات لازم را درباره ی مراحل اخذ ویزا و هم چنین مدارکی که باید توسط دانشجو ارسال شوند کسب کنید.اگر هنوز سطح زبان شما به حداقل نمره ای که دانشگاه از شما می خواهد نرسیده، می توانید دوره های ویژه ای را صرفا برای کسب نمره ی مد نظرتان در مدارس زبان انگلیسی سراسر دنیا بگذرانید و حداقل نمره ی مورد نیاز برای اخذ پذیرش دانشگاه را در آزمون های معتبری نظیر آیلتس، تافل و کسب کنید.

تحصیل در استونی به زبان انگلیسی

هزینه های زندگی در استونی بسیار مقرون به صرفه بوده و در مقایسه با سایر کشور های اروپایی پایین تر به نظر می رسد. در مقابل با توجه به تجربه ی خارجیانی که در استونی زندگی کردند، شرایط زندگی و کیفیت این کشور را در سطح کشور های اروپای غربی می دانند. البته در نظر داشته باشید که هزینه ها عموما با توجه به سبک زندگی و اقامت افراد مختلف، متفاوت است اما می توان گفت برای زندگی دانشجویی از شرایط فوق العاده ای برخوردار است. به طور کلی هزینه های یک زندگی دانشجویی در استونی ماهیانه حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ یورو می باشد.

در زمینه ی رسیدگی و خدمات نیز کشور استونی با امکانات مدرن و با کیفیت بالای خود خیال دانشجویان را بابت محل اقامت، رفت و آمد و به طور کلی شرایط زندگی و تحصیل راحت کرده است. خوابگاه های ارائه شده نیز معمولا به صورت یک آپارتمان مبله با آشپزخانه و حمام مشترک به همراه دو اتاق برای ۴ نفر می باشد.قیمت اجاره ی خوابگاه ها در استونی نیز معمولا از ۱۰۰ یورو به بالا به ازای هر ماه می باشد. برخی دانشگاه ها نیز دارای خوابگاه های دانشجویی با اتاق های یک نفره، دو نفره و سه نفره هستند. به طور متوسط با توجه به بزرگی محل اقامت، امکانات موجود و خصوصی یا مشترک بودن آن اجاره بین ۱۰۰ تا ۴۵۰ یورو به ازای هر ماه متغیر خواهد بود.

تحصیل در استونی به زبان انگلیسی

در ادامه به معرفی برخی دوره های ارائه شده به زبان انگلیسی در دانشگاه های کشور استونی در مقطع کارشناسی ارشد می پردازیم.

۱. مدیریت بازرگانی کشاورزی و مواد غذایی:

این رشته توسط دانشگاه علوم زندگی استونی ارائه می شود و دوره ای ۲ ساله بوده که سالیانه حدود ۳۰۰۰ یورو هزینه ی تحصیل خواهد داشت.

۲. فناوری چوب، پلاستیک و منسوجات:

این دوره توسط دانشگاه تکنولوژی تالین برگزار می شود و ۲ ساله بوده. سالیانه نیز حدود ۳۳۰۰ یورو هزینه ی تحصیل در این رشته می باشد.

۳. فرهنگ شناسی و مطالعات میراث کاربردی:

این برنامه ی دو ساله در دانشگاه تارتو ارائه می شود و حدود ۳۸۰۰ یورو در سال هزینه ی تحصیل خواهد داشت.

۴. کارآفرینی اجتماعی:

دانشگاه تالین این رشته را با هزینه ای حدود ۳۹۰۰ یورو در سال برای دانشجویان خود ارائه می دهد. طول مدت تحصیل نیز ۲ سال می باشد.

۵. داده، فرهنگ و تجسم:

این دوره برای محققان، تحلیلگران، نقشه برداران و طراحان توسط دانشگاه ITMO ارائه می شود. شهریه دانشگاه حدود ۳۲۰۰ یورو سالیانه بوده و دوره ۲ ساله می باشد.

۶. معماری منظره:

این رشته توسط دانشگاه علوم زندگی استونی برگزار می شود و به مدت ۲ سال می باشد. شهریه این دوره نیز حدود ۲۴۰۰ یورو یه ازای هر سال است.

۷. فناوری صدا و تصویر:

این رشته به سرعت در حال پیشرفت است و توسط دانشگاه معتبر تارتو به مدت ۲ سال برگزار می شود. شهریه ی این دانشگاه نیز سالانه حدود ۴۰۰۰ یورو می باشد.

۸. نوآوری صفحه نمایش رسانه ای:

این رشته جزو رشته های جدید بوده و توسط دانشگاه تالین استونی ارائه می شود. این دوره ی دو ساله شهریه ای معادل سالیانه ۳۸۰۰ یورو دارد.

۹. فیلم مستند:

این دوره ی دو ساله که توسط دانشگاه تالین برگزار می شود این امکان را به دانشجو می دهد که مهارت های خود را در زمینه ی ایجاد مستند یا به عبارت دیگر داستان نویسی افزایش دهد. سالیانه حدود ۴۰۰۰ یورو هزینه ی تحصیل در این رشته می باشد.

۱۰. بازی های دیجیتال:

این رشته به مدت زمان ۲ سال با شهریه سالیانه ۳۵۰۰ یورو توسط دانشگاه تالین ارائه می شود.

۱۱. ادبیات، فرهنگ بصری و مطالعات در زمینه ی فیلم:

این دوره که توسط دانشگاه تالین ارائه می شود، به مدت دو سال طول می کشد و شامل ۱۲۰ واحد آموزشی می شود. شهریه نیز سالیانه ۲۰۰۰ یورو خواهد بود.

۱۲. طراحی و فناوری:

هدف از این رشته ادغام مهارت های طراحی و فناوری است که توسط آکادمی هنر استونی برگزار می شود. این دوره ی دو ساله شهریه ای در حدود ۳۳۰۰ یورو برای هر سال تحصیلی خواهد داشت.

۱۳. طراحی و صنایع دستی:

این رشته که در سال های اخیر علاقمندان زیادی نیز پیدا کرده است، توسط آکادمی هنر استونی ارائه شده و در مدت دو سال تحصیل شهریه ای حدود ۲۵۰۰ یورو به ازای هر سال دارد.

تحصیل در استونی به زبان انگلیسی

۱۴. نوآوری و مدیریت فناوری:

این دوره ی دو ساله که توسط دانشگاه تارتو برگزار می شود، سالانه هزینه ای بالغ بر ۳۸۰۰ یورو برای دانشجو به همراه دارد.

۱۵. مطالعات معاصر آسیا و خاورمیانه:

این دوره دو ساله یک برنامه ی درسی جامع در زمینه ی اقتصاد و سیاست می باشد که توسط دانشگاه مشهور تارتو ارائه می شود. شهریه ی آن نیز سالیانه حدود ۳۸۰۰ یورو است.

۱۶. علوم و فناوری مواد:

هدف از این دوره توسعه و تجاری سازی مواد جدید و بررسی کاربرد آنهاست. دانشگاه تارتو این رشته را با شهریه ای در حدود ۵۰۰۰ یورو به ازای هر سال ارائه می دهد.

۱۷. مدیریت ارتباطات:

این دوره ی کارشناسی ارشد به مدت دو سال توسط دانشگاه تالین برگزار می شود و شهریه ی سالانه ی آن حدود ۳۸۰۰ یورو می باشد.

۱۸. مدیریت فرهنگی:

این دوره به صورت دوره ای ترکیبی با همکاری دانشکده ی بازرگانی و آکادمی هنر استونی برگزار می شود. هزینه ی تحصیل نیز سالانه حدود ۲۵۰۰ یورو می باشد.

۱۹. نوآوری و مدیریت الکترونیکی در بخش دولتی:

همانطور که می دانید کشور استونی جزو اولین کشور هایی است که سیستم تمام الکترونیک را در بخش های مختلف دولتی اجرا کرده. این رشته نیز در کشور استونی و سایر نقاط جهان طرفدار زیادی داشته و توسط دانشگاه مشهور و معتبر تکنولوژی تالین در دو سال برگزار می شود. شهریه ی آن نیز حدود ۶۰۰۰ یورو در سال است.

۲۰. مدیریت تجارت بین المللی:

این رشته جزو رشته هایی است که آینده ی شغلی فوق العاده ای در اروپا، روسیه، کشور های بالتیک و اسکاندیناوی خواهد داشت. طول دوره دو سال بوده و هر سال حدود ۳۱۰۰ یورو هزینه دارد. دانشگاه تکنولوژی تالین این دوره را ارائه می دهد.

۲۱. مهندسی و مدیریت صنایع:

این دوره توسط دانشگاه تکنولوژی تالین با شهریه ای سالیانه حدود ۳۳۰۰ یورو ارائه می شود. کشور های سوئد، لتونی و لیتوانی نیز به طور همزمان این دوره را برگزار می کنند.

۲۲. رباتیک و مهندسی کامپیوتر:

دانشگاه تارتو با امکانات بالای خود این دوره را به مدت دو سال برگزار می کند. هزینه ی آن نیز حدود ۴۴۰۰ یورو سالیانه می باشد.

۲۳. علوم کامپیوتر:

تمام تکنیک ها و مهارت هایی که در زمینه ی محاسبات و طراحی سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری نیاز دارید توسط این رشته در دانشگاه تارتو به شما آموزش داده می شود. هزینه ی آن نیز سالانه ۶۰۰۰ یورو است.

۲۴. مهندسی نرم افزار:

دانشگاه تارتو برای این دوره ی آموزشی ۱۲۰ واحد ارائه می دهد و طول دوره ۲ ساله است. هزینه ی هر سال نیز  ۶۰۰۰ یورو خواهد بود.

۲۵. مهندسی و مدیریت محیط زیست:

این دوره توسط دانشگاه تکنولوژی تالین که در پایتخت استونی می باشد ارائه می شود. هدف آن نیز ارائه ی راهکار ها و مدیریت بر آن ها به منظور حفظ محیط زیست  است. این دوره ی آموزشی دو ساله بوده و شهریه ی آن حدود ۳۳۰۰ یورو در سال می باشد.