تحصیل کارشناسی ارشد در استونی

استونی کشوری کم جمعیت در شمال قاره اروپا است. این کشور زیبا در منطقه بالتیک واقع شده است. واحد پول استونی یورو است. پایتخت این کشور تالین نام دارد. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور استونی فرصتی خارق العاده برای دانشجویانی است که قصد دارند در یک کشور اروپایی با امکانات و دانشگاه های پیشرفته تحصیل کنند.

دلایلی که تحصیل در استونی را در سال های اخیر برای دانشجویان جذاب کرده است:

بورسیه تحصیلی در استونی:

دولت استونی یک طرح بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی اجرا می کند که حداکثر 500 یورو در هر ماه به دانشجویان اعطا می شود. هزینه های تحصیل در استونی طبق استاندارد های اروپای غربی، پایین است.

چشم انداز اشتغال پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد:

این کشور شرایط بسیار سخاوتمندانه ای را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. دانشجویانی که می خواهند پس از پایان تحصیلات خود، در این کشور زندگی کنند، برای یافتن کار بعد از فارغ التحصیلی حدود ۶ ماه فرصت خواهند داشت.

تحصیل کارشناسی ارشد در استونی

یکی از امن ترین کشور های جهان:

استونی با کمترین نرخ جرم و جنایت، مکانی عالی برای یک دانشجوی بین المللی است.

موقعیت جغرافیایی:

کشور استونی موقعیت جغرافیایی و فرهنگی منحصر به فردی را دارد. این بدان معناست که این کشور در نوع خود جزو مقاصد جذاب در اروپا به حساب می آید.

تعداد دانشگاه ها: ۷

قدیمی ترین دانشگاه: دانشگاه تارتو (۱۶۳۲)

تعداد دانشجویان بین المللی: ۳۹۱۷

طول دوره ی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد: ۱-۲ سال

میزان حدود شهریه دانشگاه ها: ۱۶۶۰ تا ۷۵۰۰ یورو

تقویم دانشگاهی و تحصیلی: شروع ماه سپتامبر و پایان ماه ژوئن

دانشگاه های استونی

دو نوع موسسه آموزش عالی در استونی وجود دارد: دانشگاه ها و دانشگاه های علمی کاربردی. لازم به ذکر است که موسسات دولتی و خصوصی در هر دو حوزه وجود دارند.

دانشگاه های این کشور معمولا بر مبنای تحقیق و پژوهش اداره می شوند. دانشگاه های علمی کاربردی با هدف آماده سازی و تجهیز دانشجویان به مهارت های حرفه ای مورد نیاز برای موفقیت در تجارت و معمولا بر اساس نیاز های بازار کار، عمل می کنند. به این ترتیب، آنها اغلب ارتباط نزدیکی را با شرکت ها و سازمان های محلی بر قرار می کنند.

تحصیل کارشناسی ارشد در استونی

شهر های دانشگاهی

کشور استونی علی رغم اینکه تنها 3/1 میلیون نفر جمعیت دارد دارای دو مرکز آموزش عالی متمایز است. شهر تالین، خانه چندین موسسه آموزش عالی است. تالین به عنوان مرکز تجارت، مکانی عالی برای راه اندازی کسب و کار به شمار می رود. در مقابل، شهر تارتو فضای علمی تری نسبت به تالین دارد زیرا قدیمی ترین دانشگاه استونی نیز در این شهر قرار دارد.

رتبه بندی دانشگاه ها

دانشگاه های کشور استونی مرتبا در رده بندی جهانی قرار می گیرند. علی رغم تعداد محدود این موسسات آموزشی، کماکان رقابت تنگاتنگی بین این دانشگاه ها و دانشگاه های برتر اروپا وجود دارد.

 برترین دانشگاه های کشور استونی در سال ۲۰۲۰

دانشگاه تارتو: این دانشگاه طبق رتبه بندی THE 2021 بین رده های ۲۵۱ تا ۳۰۰، طبق رتبه بندی QS 2021 در رده ی ۲۸۵ و بر اساس دسته بندی ARWU 2020 بین رتبه های ۴۰۱ تا ۵۰۰ قرار دارد.

دانشگاه تالین: این مرکز آموزشی بر اساس رتبه بندی THE 2021 و سیستم QS 2021 بین رده های ۸۰۱ تا ۱۰۰۰ قرار گرفته است.

دانشگاه تکنولوژی تالین: این دانشگاه طبق رتبه بندی THE 2021 بین رده های ۸۰۱ تا ۱۰۰۰ و در سیستم QS 2021 بین رتبه های ۶۵۱ تا ۷۰۰ قرار دارد.

  تحصیل کارشناسی ارشد در استونی

انواع دوره ها

دوره های کارشناسی ارشد در استونی معمولا بین 1 تا 2 سال به طول می انجامند که متشکل از 120-60 واحد درسی است. روش های تدریس نیز معمولا به صورت کار های پروژه ای، سخنرانی ها و مطالعات موردی است.

مانند سایر کشور ها، مدرک کارشناسی ارشد استونی به طور معمول با پایان نامه یا یک پروژه مشابه دیگر به پایان می رسد که ممکن است لازم باشد به عنوان بخشی از یک آزمون شفاهی از آن دفاع کنید. این ارائه معمولا شامل توضیح در مورد استدلال های شما و سپس پاسخگویی به سوالات یک ممتحن، کمیته داوران و یا مخاطبان عمومی است. همچنین می تواند کسب تجریه برای یک شروع خوب به منظور تحصیل در مقطع دکترا به حساب بیاید.

هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و بودجه تحصیلی در استونی

هزینه های تحصیل در استونی می تواند بر اساس رشته و یا در موسسات مختلف کاملا متفاوت باشد. به طور کلی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی برای دانشجویان هزینه خواهد داشت. به عنوان مثال اگر تحصیل در رشته علوم انسانی را انتخاب کنید، ممکن است بین 1600 تا 3600 یورو در سال شهریه داشته باشید.

در مقابل، هزینه های تحصیل در رشته های مرتبط با رایانه و IT معمولا بیشتر است و حدود 6000 یورو در سال هزینه دارد. اگر دانشجوی بین المللی هستید ( به عنوان مثال غیر اتحادیه اروپا ) همان هزینه تحصیلی که اروپاییان و یا دانشجویان داخلی ملزم به پرداخت هستند شامل شما نیز خواهد شد و تفاوتی در هزینه ها وجود نخواهد داشت.

تحصیل کارشناسی ارشد در استونی

منابع مالی

چندین گزینه بودجه برای دانشجویان خارجی در استونی وجود دارد که در ادامه آنها را شرح خواهیم داد.

۱. بورسیه های دولتی:

دولت استونی بورسیه های تحصیلی حداکثر 500 یورو در هر ماه را به دانشجویان بین المللی کارشناسی ارشد اختصاص می دهد. شرط اعطای این بورسیه اتمام موفقیت آمیز حداقل ۷۵٪ از واحد های درسی در هر سال تحصیلی می باشد.

۲. بورسیه های دانشگاهی:

دانشگاه های استونی معمولا کمک هزینه های مالی خود را برای حمایت از دانشجویان مستعد و آینده دار در نظر می گیرند. به عنوان مثال اگر دانشجو شرایط خاصی را داشته باشد ممکن است موسسه از شهریه او چشم پوشی کند.

۳. تحصیل در رشته IT و یا دریافت بورسیه های تحصیلی تخصصی:

این کمک هزینه یکی از ابتکارات دولت برای حمایت از رشد آموزش عالی IT  در استونی می باشد که ماهیانه مبلغی حدود 240 تا 300 یورو به دانشجویان ثبت نام شده در دوره های خاص محاسبات در دانشگاه تارتو و دانشگاه صنعتی تالین ارائه می دهد.

۴. برنامه Dora Plus:

با پشتیبانی صندوق توسعه منطقه ای اروپا، دورا پلاس ماهانه 350 یورو برای دانشجویان مستعد بین المللی مستر در استونی بودجه فراهم می کند.

۵. برنامه Fulbright:

این برنامه طیف وسیعی از فرصت های مالی را برای شهروندان آمریکایی که مایل به تحصیل در استونی هستند فراهم می کند.    

تحصیل کارشناسی ارشد در استونی

ویزای ارائه شده به دانشجویان کارشناسی ارشد در استونی

کشور استونی یکی از اعضای اتحادیه اروپا است. این بدان معناست که شرایط دریافت ویزا در این کشور بین اتباع اتحادیه اروپا و افراد خارج از اتحادیه اروپا متفاوت است.

اگر شما یک شهروند اتحادیه اروپا هستید، باید ظرف مدت 3 ماه از ورود خود به این کشور حق اقامت موقت استونی را دریافت کنید. هم چنین باید ظرف یک ماه پس از بدست آوردن حق اقامت موقت، جهت دریافت کارت شناسایی به اداره مهاجرت استونی مراجعه کنید.

اگرشما یک شهروند غیر اتحادیه اروپا هستید، باید در سفارت استونی در خواست اجازه اقامت موقت برای تحصیل را ارائه کنید. از آن جا که این اقدام می تواند یک پروسه طولانی باشد و حدود 3 ماه به طول بینجامد، توصیه می شود هر چه سریع تر در خواست خود را شروع کنید.

اگر کمتر از 3 ماه تا شروع تحصیل شما باقی مانده باشد، دانشگاه های استونی معمولا توصیه می کنند که برای دریافت ویزای بلند مدت ( نوع D ) در خواست دهید. پس از دریافت ( TRP ) باید ظرف یک ماه آدرس خود را در اداره دولت محلی ثبت کنید.

بیمه سلامت

اگر شهروند اتحادیه اروپا هستید، باید قبل از ورود به کشور استونی مطمئن شوید که کارت بیمه سلامت اروپا را در اختیار دارید. این کارت، حق مراقبت های بهداشتی را همانند یک شهروند استونیایی به شما می دهد و بدان معناست که همان نرخ های محلی را نیز پرداخت خواهید کرد.

اگر شما یک شهروند غیر اتحادیه اروپا هستید، باید اطمینان حاصل کنید که در طول تحصیل تحت بیمه نامه خصوصی قرار دارید. این مورد یکی از شرایط سخت گیرانه در روند اقامتی شما است

به طور کلی کشور استونی می تواند مقصد بسیار مناسی برای تحصیل شما باشد چرا که این کشور از کیفیت تحصیل بالایی برخوردار است و دانشگاه های پیشرفته ای دارد. حتی اگر قصد زندگی ( پس از تحصیل خود ) در این کشور را دارید باز هم باید گفت این کشور مقصد بسیار خوبی است. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا، پس از فارغ التحصیلی به مدت۶ الی ۹ ماه اجازه دارند در خاک این کشور بمانند و برای یافتن شغل و تغییر نوع ویزای خود اقدامات لازم را انجام دهند.