برترین دانشگاه های استونی

اگر در انتخاب کشور مناسب برای ادامه ی تحصیل دو دل هستید و یا به دنبال کشوری با دانشگاه های برتر، شرایط زندگی و تحصیلی مناسب، هزینه های زندگی و تحصیل مقرون به صرفه و امنیت بالا هستید می گردید، کشور استونی را در بین گزینه های جدی خود قرار دهید. کشور استونی که در شمال اروپا واقع شده یکی از امن ترین کشور های جهان است و به سبب پیشرفت چشمگیری که در سال های اخیر در زمینه ی زندگی دیجیتال و تکنولوژی اینترنتی داشته، در بین کشور های اروپایی بسیار مشهور شده و در بین دانشجویان اینترنشنال نیز از محبوبیت بالایی برخوردار است.

در این مقاله برترین دانشگاه های کشور استونی را معرفی خواهیم کرد و اطلاعاتی نیز درباره ی هریک از آنها شرح خواهیم داد.

سیستم الکترونیکی قوی موجود در استونی که ۹۰ ٪ خدمات این کشور در زمینه های دولتی، تحصیلی، بهداشت و درمان، سیستم بانکداری و را پوشش می دهد و همچنین وجود یک وب سایت رسمی با نام eEstonia  نشان از ارائه ی نسل جدیدی از تکنولوژی و سیستم اینترنتی نوین توسط کشور استونی دارد. این کشور نه تنها در زمینه ی تکنولوژی و خدمات اینترنتی جزو پیشتازان می باشد، بلکه از نظر تاریخ و فرهنگ نیز بسیار غنی و پر قدمت است.

برترین دانشگاه های استونی

سیستم دانشگاهی کشور استونی در جهان شناخته شده است و وجود استاندارد های بالا در زمینه ی تحصیل به خصوص در بخش های دانشگاهی و تحصیلات تکمیلی و از همه مهمتر معتبر بودن مدرک بسیاری از دانشگاه های این کشور در سراسر دنیا، باعث شده تا تعداد زیادی از دانشجویان، کشور استونی را به عنوان مقصد خود برای ادامه تحصیل انتخاب کنند.

در حال حاضر ۱۵ دانشگاه دولتی و ۹ دانشگاه خصوصی در این کشور فعالیت دارند. نکته ی مثبت دیگر برای دانشجویان بین المللی این است که اکثر مردم استونی به زبان انگلیسی تسلط کامل داشته و همچنین مراکز آموزشی این کشور دوره های متنوع زیادی به زبان انگلیسی در مقاطع مختلف ارائه می دهند.

حال به معرفی برترین دانشگاه های استونی می پردازیم:

۱. دانشگاه تارتو University of Tartu :

دانشگاه تارتو در سال ۱۶۳۲ تاسیس شده است و قدیمی ترین دانشگاه کشور استونی و یکی از پر قدمت ترین دانشگاه های شمال اروپا نیز می باشد. حدود ۱۳۴۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند که تعداد زیادی از آن ها شامل دانشجویان اینترنشنال می شود. این دانشگاه عضو دو گروه Coimbra Group و   Utrecht Network نیز می باشد که هر دو در زمینه ی ارتقا سیستم آموزش عالی در حیطه های بین المللی همکاری می کنند.

دانشگاه تارتو یکی از اعضای برنامه ی  Erasmus Mundus نیز می باشد که در کنار ۲۰۰ دانشگاه دیگر از سراسر جهان قرار می گیرد. در رزومه ی این دانشگاه دریافت دو جایزه ی نوبل در شاخه های شیمی و داروسازی نیز به چشم می خورد که بر افتخارات تارتو افزوده است. شهر تارتو دومین شهر بزرگ استونی است که وزارت آموزش و پژوهش این کشور را نیز در خود جای داده.

برترین دانشگاه های استونی

۲. دانشگاه تکنولوژی تالین (Tallinn University of Technology (TUT :

دانشگاه تکنولوژی تالین که در سال ۱۹۱۸ تاسیس شده است تنها دانشگاه در کشور استونی است که به طور خاص و ویژه در زمینه ی تکنولوژی فعالیت می کند. این دانشگاه دارای ۸ دانشکده بوده و نزدیک به ۱۲۰۰۰ دانشجو در آن مشغول تحصیل هستند که از این بین حدود ۱۴۰۰ نفر آن ها دانشجویان اینترنشنال می باشند. در واقع تعداد دانشجویان بین المللی دانشگاه تکنولوژی تالین بیشتر از دانشگاه تارتو می باشد.

برخی رشته هایی که در این دانشگاه ارائه می شوند عبارتند از: مهندسی، اقتصاد، مدیریت کسب و کار، علوم اجتماعی و تکنولوژی اطلاعات. به دلیل تجربه و همچنین تمرکز بالایی که این دانشگاه در زمینه ی نوآوری دارد، مورد توجه دانشجویان بین المللی سراسر دنیا قرار گرفته و در حال حاضر میزبان متقاضیان ۶۰ کشور مختلف دنیا می باشد. موقعیت عالی جغرافیایی دانشگاه تکنولوژی تالین  و قرار گرفتن آن در شهر تالین که پایتخت کشور استونی است، موجب برقراری ارتباط قوی با صنعت شده و در نتیجه بستر مناسبی را برای فارغ التحصیلان خود به منظور ورود به بازار کار و کسب درآمد در رشته ی دانشگاهیشان فراهم کرده است. ارائه ی دوره های متنوع آموزشی به خصوص برای دانشجویان اینترنشنال و به صرفه بودن هزینه ها، جذابیت های این دانشگاه را برای متقاضیان دو چندان کرده.

طبق اعلام سیستم رتبه بندی جهانی QS در سال ۲۰۲۰ دانشگاه تکنولوژی تالین و دانشگاه تارتو به ترتیب در رده های ۶۵۰ و ۲۸۵ در بین برترین دانشگاه های جهان قرار دارند. همچنین در این سیستم، رتبه بندی دیگری نیز بر اساس شانس اشتغال پس از تحصیل با توجه به دانشگاهی که از آن فارغ التحصیل شده اید نیز ارائه می شود که در آن هر دوی این دانشگاه ها رتبه ای بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ در دنیا را از آن خود کردند

۳. دانشگاه تالین  (Tallinn University (TU :

دانشگاه تالین بزرگ ترین دانشگاه شهر تالین در شاخه ی علوم انسانی و علوم اجتماعی می باشد. هم چنین این دانشگاه سومین دانشگاه دولتی بزرگ کشور استونی است. در دانشگاه تالین اساتید بسیار با تجربه مشغول به فعالیت هستند و سنت دیرینه ای در زمینه ی تدریس به معلم ها و تربیت اساتید مجرب در رزومه ی این دانشگاه به چشم می خورد. وجود این فرهنگ سنتی و دیرینه در کنار مدرن ترین مدارس در زمینه ی فیلم و رسانه در بین کشور های بالتیک، ترکیب جذابی را ایجاد کرده.

برترین دانشگاه های استونی

تحقیقات و پژوهشات دانشگاه تالین در ۵ زمینه ی مختلف توسط ۶ موسسه و ۲ کالج منطقه ای انجام می شود. ۵ شاخه ی اصلی پژوهشات این دانشگاه عبارتند از نوآوری های آموزشی، فرهنگ رسانه ای و دیجیتال، مهارت های مرتبط با فرهنگ و هنر، زندگی سالم و پایدار، جامعه و دولت. این دانشگاه علوم اجتماعی و انسانی را با نوآوری، تکنولوژی و علم نوین ترکیب کرده و دوره هایی ویژه و خاص به زبان انگلیسی ارائه می دهد.

از جمله ی این دوره ها می توان به یادگیری بازی های دیجیتال، تکنولوژی crossmedia در فیلم و تلویزیون، مطالعات استونیایی و کارآفرینی اجتماعی اشاره کرد. دانشکده فیلم، رسانه، هنر و ارتباطات بالتیک (BFM) دانشگاه تالین، تنها موسسه آموزش عالی در اروپای شمالی می باشد که به تدریس مطالعات فیلم، تلویزیون و رسانه به زبان انگلیسی پرداخته و به عبارتی معاصر ترین دانشکده فیلم منطقه به حساب می آید.

این دانشگاه تنها موسسه  در استونی است که تمرکز ویژه ای بر اطلاعات نرم افزاری و تکنولوژی ارتباطات دارد که شامل اپلیکیشن های رسانه اجتماعی، یادگیری دیجیتال اکوسیستم ها، طراحی تعاملی، یادگیری در محل کار و بسیاری شاخه های دیگر، می شود.

دانشگاه تالین با نزدیک به ۱۰۰ سال تجربه در زمینه ی آموزش و تربیت مدرسین، به عنوان موسسه مرکزی در این راستا شناخته شده. دوره های ارائه شده در این دانشگاه بر مبنای کسب تجربه و برگزاری دوره های عملی متنوع پایه ریزی شده اند به طوری که هدف اصلی آماده سازی متقاضیان برای ورود به بازار کار در انتهای دوره ی تحصیلیشان می باشد. وجود کلاس های عملی در کنار کلاس های تحقیقاتی با جدید ترین سیستم آموزشی، از دیگر ویژگی های مثبت این دانشگاست. همچنین یکی از بزرگ ترین موسسات تابستانه و زمستانه ی استونی که دوره های فصلی ارائه می دهد نیز توسط دانشگاه تالین اداره و برگزار می شود.

دانشگاه تالین در حال حاضر در رتبه ی ۸۰۱ جهان و همچنین در سیستم EECA ۷۱ ام جهان می باشد. این رتبه بندی توسط سیستم معروف QS اعلام شده است.

برترین دانشگاه های استونی

۴. آکادمی هنر استونی EKA :

تاسیس این آکادمی به سال ۱۹۱۴ بر می گردد و می توان گفت این دانشگاه تنها دانشگاه دولتی استونی است که آموزش عالی در رشته های طراحی، معماری، فرهنگ و هنر، میراث فرهنگی، هنر های زیبا و مطالعات بصری را برای علاقمندان به شاخه هنر ارائه می دهد. در سال ۱۹۸۹ نیز نام این موسسه به آکادمی هنر استونی تغییر کرد.  این دانشگاه در حال حاضر حدود ۱۲۰۰ دانشجو داشته و نزدیک به ۹۰ استاد مجرب وظیفه ی آموزش این دانشجویان را بر عهده دارند. وجود این آکادمی در پایتخت کشور استونی یعنی شهر تالین بر جذابیت های آن افزوده.

دوره های کارشناسی آکادمی هنر استونی :

این دوره ها عموما دو ساله بوده و معروف ترین دوره ی آن Media Graphics یا همان گرافیک در حیطه ی رسانه می باشد. البته شایان ذکر است که این دوره به طور ویژه در روسیه نیز تدریس می شود

دوره های کارشناسی ارشد آکادمی هنر استونی:

انیمیشن، معماری داخلی، طراحی صنایع دستی، مطالعات شهری و طراحی تعامل جزو رشته هایی هستند که در این دانشگاه به طور کامل به زبان انگلیسی تدریس می شوند.

برای مقطع دکتری رشته های محدود تری ارائه می شوند که برخی از آنها عبارتند از معماری، هنر، برنامه ریزی شهری و طراحی.

۵. مدرسه ی بازرگانی استونی :EBS) Estonian Business School)

مدرسه بازرگانی استونی یک دانشگاه خصوصی آموزش عالی است که در شهر تالین استونی واقع شده است. این دانشگاه دوره هایی در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می دهد. این دانشگاه یک مدرسه ی دبیرستان نیز تحت پوشش خود دارد که برای دانش آموزان دهم تا دوازدهم دبیرستان می باشد. هم چنین یک مرکز دوره های مدیریتی نیز در اختیار این سازمان است که کلاس های پیشرفته و متنوعی در زمینه ی برنامه های مدیریتی برگزار می کند.

برترین دانشگاه های استونی

مدرسه ی بازرگانی استونی در سال ۱۹۸۸ تاسیس شد. در حال حاضر حدود ۱۴۰۰ دانشجو در این دانشگاه فعالیت دارند و این موسسه با نزدیک به ۷۰ دانشگاه در اروپا، آمریکا، استرالیا و آسیا همکاری دارد. در این دانشگاه نزدیک به ۳۰ درصد دانشجویان، دانشجویان بین المللی می باشند و در سال های اخیر بر تعداد آن ها افزوده شده.

دانشکده های مدرسه بازرگانی استونی عبارتند از:

  • دانشکده مدیریت
  • دانشکده زبان های خارجی
  • دانشکده بازاریابی و ارتباطات
  • دانشکده فناوری و اطلاعات
  • دانشکده کار آفرینی
  • دانشکده حقوق و مدیریت دولتی
  • دانشکده آموزش اجرایی
  • دانشکده مالی و اقتصاد