چرا تحصیل در دانمارک؟

آیا می دانستید که دانمارک یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیلی بین المللی در اروپا است؟

در واقع، با توجه به این واقعیت که دانمارک خانه برخی از دانشگاه‌ های پیشرو جهان است، جای تعجب نیست. همچنین دانمارک به دلیل هزینه های تحصیلی پایین، مدرک های کارشناسی ارشد با کیفیت بالا و روش های آموزشی نوآورانه ای که در آن جا یافت می شود، مشهور است.

 

ادامه تحصیل در دانمارک

موسسات دانمارکی با استانداردهای آکادمیک در سطح جهانی خود همراه با روش‌ های آموزشی نوآورانه، دانشجویان خود را برای ایفای نقشی پیشرو در یک فرهنگ جهانی ‌شده و مبتنی بر دانش آماده می‌ کنند.

قبل از درخواست

اگر به این مرحله رسیدید، بنابراین شما هم در مورد موسسه آموزش عالی و هم در مورد دوره خود تصمیم گرفته اید. اکنون وقت آن است که همه موارد کاربردی مانند درخواست، مدارک مورد نیاز و مهلت درخواست را در نظر بگیرید.

قدم اول این است که بفهمید آیا شرایط ورود را دارید یا خیر.

اگر سه نوع شرط را برآورده کنید، می توانید برای پذیرش در برنامه های لیسانس، لیسانس حرفه ای و حرفه آکادمی درخواست دهید:

 • الزامات ورودی عمومی
 • شرایط ورود خاص
 • الزامات زبان
 • الزامات ورودی عمومی
 • مدرک تحصیلی شما باید در سطحی با گواهی پایان تحصیلات متوسطه دانمارکی باشد.
 • برای برنامه ‌های مدرک آکادمی حرفه‌ ای (تحصیلات عالی حرفه ‌ای دوره کوتاه) ممکن است کافی باشد که گواهی شما در سطحی با صلاحیت حرفه‌ ای دانمارکی باشد.
 • برای برخی از برنامه های لیسانس حرفه ای، صلاحیت حرفه ای مرتبط ممکن است کافی باشد.

بررسی کنید که آیا مدرک شما شرایط عمومی ورود را برآورده می کند یا خیر.

شرایط ورود خاص

مانند متقاضیان دارای مدارک دانمارکی، شما باید شرایط ورود خاص را که برای برنامه تحصیلی فردی اعمال می شود، برآورده کنید.

الزامات خاص معمولاً شامل سطح دروس گذرانده شده، نمرات کسب شده در موضوعات جداگانه و میانگین کلی نمرات (معدل نمره) می شود.

به شما توصیه می شود از مؤسسه آموزشی که در آن می خواهید درخواست دهید بپرسید که آیا شرایط ورود خاص را دارید یا خیر. الزامات دوره خاص را در وب سایت دانشگاه بررسی کنید. اگر شرایط لازم را ندارید، ممکن است بتوانید یک دوره تکمیلی بگذرانید، که شما را واجد شرایط پذیرش می کند. لطفا توجه داشته باشید که این دوره ها فقط به زبان دانمارکی ارائه می شوند. اما این دوره نمره معدل شما را افزایش نمی دهد.

 

ادامه تحصیل در دانمارک

 

الزامات زبان

الزامات مربوط به مهارت دانمارکی یا انگلیسی شما ممکن است اعمال شود.

برای برنامه هایی که به زبان دانمارکی تدریس می شوند، باید بتوانید مهارت شفاهی و کتبی کافی را به زبان دانمارکی مستند کنید. شما باید تا شروع برنامه تحصیلی چنین شرایطی را داشته باشید.

فرآیند درخواست

پس مدارک شما توسط موسسه انتخاب شده به رسمیت شناخته شده است و شما تمام شرایط را برآورده می کنید؟ عالی! اکنون می توانید فرآیند درخواست را شروع کنید.

توصیه ما این است که زودتر شروع کنید، بنابراین برای دریافت تمام مدارک مورد نیاز زمان دارید.

درخواست ها برای تحصیلات عالی در مقطع کارشناسی در دانمارک به صورت مرکزی هماهنگ می شوند، اما به صورت محلی در موسسات آموزش عالی ارزیابی می شوند.

این بدان معنی است که شما مستقیماً برای هیچ مؤسسه آموزشی منفرد درخواست نمی کنید، بلکه از طریق وب سایت پذیرش ملی: www.optagelse.dk. اقدام می کنید.

نکات مهمی که باید به خاطر بسپارید

شما می توانید برای حداکثر 8 برنامه به طور همزمان درخواست دهید. پذیرش هماهنگ (KOT) تضمین می کند که بیش از یک پیشنهاد برای محل تحصیل (در صورت وجود) دریافت نخواهید کرد. پیشنهاد در بالاترین اولویت ممکن خواهد بود.

برای هر برنامه ای که برای آن درخواست می دهید، باید یک صفحه فرم را امضا و ارسال کنید. صفحه فرم پس از اتمام برنامه دیجیتال در www.optagelse.dk ایجاد می شود. شما باید آن را چاپ کنید، امضا کنید، و آن را به موسسه آموزش عالی ارائه دهنده برنامه ارسال کنید.

این صفحه حاوی یک شناسه برنامه است که برای این که مؤسسه بتواند برنامه شما را در www.optagelse.dk بیابد و دانلود کند، لازم است. اگر برای چندین برنامه در یک موسسه آموزشی درخواست می دهید، باید چندین صفحه فرم امضا و ارسال کنید. باید صفحه فرم را با دست امضا کنید. صفحات فرم امضا شده نباید در www.optagelse.dk آپلود شوند، بلکه باید جداگانه از طریق پست یا ایمیل ارسال شوند.

اگر صفحه امضا را از طریق ایمیل ارسال می کنید، باید صفحه فرم را چاپ کنید، امضا کنید، آن را اسکن کنید و در ایمیل پیوست کنید. شما باید مدارک تحصیلی و سایر مدارک خود را در www.optagelse.dk آپلود کنید. برای بارگذاری اسناد و مدارک مورد نیاز در وب سایت موسسات باید مهلت های لازم را بررسی کنید.

در www.optagelse.dk می‌ توانید ترتیب اولویت‌ های خود را ویرایش و تغییر دهید، برنامه‌ ها را حذف کنید و ضمیمه‌ ها را آپلود کنید.

چگونه می توانم بورسیه تحصیلی بگیرم؟

برنامه های ملی و اروپایی برای دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در دانمارک از طریق یک توافق نامه سازمانی هستند، به عنوان دانشجویان مهمان یا به عنوان بخشی از مدرک بین المللی دوبل یا مدرک مشترک، بورسیه تحصیلی ارائه می دهند. محدودیت ها و پیش نیازهای خاصی برای برنامه های زیر اعمال می شود:

نوردپلاس

اگر در یک موسسه آموزش عالی نوردیک یا بالتیک ثبت نام کرده اید، Nordplus ممکن است به عنوان بخشی از مدرک تحصیلی شما، امکان تحصیل در یکی دیگر از کشورهای شمال اروپا یا بالتیک را ارائه دهد.

اراسموس

برنامه اراسموس به دانشجویان اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس امکان تحصیل در خارج از کشور را به عنوان بخشی از تحصیلات عالی خود در کشورهای خود ارائه می دهد.

Erasmus Mundus / مدرک کارشناسی ارشد مشترک

برنامه Erasmus Mundus برای دانشجویان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا و غیر اتحادیه اروپا آزاد است. از طریق طرح اراسموس موندوس می توانید برای تحصیل در برنامه های کارشناسی ارشد خاص درخواست بورسیه بدهید.

این دوره ها به طور مشترک توسط یک موسسه دانمارکی و یک دانشگاه یا کالج اروپایی دیگر ارائه می شود. دانشجویان و دانش پژوهان برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بورسیه ها و مراحل درخواست باید با دوره های کارشناسی ارشد اراسموس موندوس تماس بگیرند.

 

ادامه تحصیل در دانمارک

 

کمیسیون فولبرایت

کمیسیون فولبرایت از طریق برنامه کمک مالی معتبر خود برای تبادل آموزشی، درک فرهنگی را تقویت می کند.

اگر شما یک دانشجوی آمریکایی یا دانشجوی در مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری هستید، می توانید برای یک سال تحصیلی کامل تحصیلی و یا تحقیق در دانمارک برای کمک هزینه فولبرایت درخواست دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد معیارهای انتخاب و فرآیند درخواست برای کمک هزینه فولبرایت، لطفاً به وب سایت کمیسیون فولبرایت مراجعه کنید.

بورسیه تحصیلی دولت دانمارک برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصای اروپا با شرایط عالی

دانشگاه‌ های دانمارک سالانه تعداد محدودی بورسیه دولتی دریافت می ‌کنند تا دانشجویان با مدرک تحصیلی کامل از کشورهای غیر اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس را تأمین مالی کنند.

برای اینکه واجد شرایط دریافت بورسیه باشید باید …

 • شهروند یک کشور خارج از اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس
 • در یک برنامه آموزش عالی با مدرک کامل ثبت نام کرد
 • به دلیل تحصیلات، اجازه اقامت محدود زمانی در دانمارک را دریافت کرد

شما واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی دولت دانمارک نیستید اگر…

 • به دنبال پذیرش در یک موسسه آموزش عالی هنری هستند
 • نسبت به حقوق شهروندان دانمارکی ادعای قانونی نداشته باشید

دانشجویانی هستند که مطابق با قانون دانمارک در مورد صندوق آموزش دولتی واجد شرایط دریافت کمک هزینه هستند. این بورسیه ها توسط دانشگاه های دانمارک اداره می شود که هر کدام دانشجویانی را انتخاب می کنند که به آن ها بورسیه تحصیلی تعلق می گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بورسیه تحصیلی دولتی، لطفا با جزئیات پذیرش موسسه آموزش عالی مورد نظر خود مشورت کنید.

لطفاً توجه داشته باشید: بورس تحصیلی دولتی شامل دو بخش است و می تواند به عنوان معافیت کامل یا جزئی از شهریه و یا کمک هزینه برای پوشش هزینه های زندگی در دانمارک ارائه شود. با این حال، از آنجایی که بورسیه ها توسط خود مؤسسات آموزش عالی اداره می شوند، برای جزئیات بیشتر باید از موسسه مورد نظر خود استعلام بگیرید.

پشتیبانی آموزشی دولتی دانمارک (SU)

حمایت آموزشی دولتی دانمارک (SU) معمولاً فقط به ساکنان دانمارک تعلق می گیرد. به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی، تا آنجا که به حمایت آموزشی دولتی مربوط می‌ شود، می ‌توانید برای وضعیت برابر درخواست دهید. ممکن است با توجه به موارد زیر به شما وضعیت برابر اعطا شود:

 • قوانین دانمارکی
 • قانون اتحادیه اروپا

برای جزئیات در مورد نحوه درخواست، به وب سایت آژانس پشتیبانی آموزش دانمارک مراجعه کنید.

سایر منابع اطلاعاتی در مورد بورسیه ها

چندین برنامه بورس تحصیلی برای دانشجویان اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا در پایگاه داده اتحادیه اروپا Ploteus فهرست شده است. دانشجویان و محققین دکتری باید از پورتال تحرک محققان اروپایی بازدید کنند.

600 برنامه آموزش انگلیسی

چه به یک دوره تحقیق محور علاقه مند باشید و چه به دوره عملی تر، گزینه های زیادی در دانمارک خواهید داشت.

اگر می خواهید در دانمارک تحصیل کنید اما دانمارکی صحبت نمی کنید،‌ مشکلی نیست. موسسات آموزش عالی دانمارک طیف وسیعی از برنامه های آموزش انگلیسی را ارائه می دهند. تقریباً 600 برنامه تحصیلی به زبان انگلیسی تدریس می شود.

علاوه بر این، کم و بیش همه دانمارکی ها انگلیسی صحبت می کنند، بنابراین برقراری ارتباط با معلمان، همکلاسی های خود و به طور کلی در زندگی روزمره بسیار آسان است.

از آنجایی که تحقیقات نقش کلیدی در جامعه دانمارک ایفا می کند، شما همچنین می توانید برنامه های PhD و تحقیقات صنعتی مشهور بین المللی را دنبال کنید. در نهایت، اگر می خواهید طعم تحصیل در دانمارک را بچشید، یک مدرسه تابستانی یک مقدمه عالی ارائه می دهد.

برنامه کارشناسی ارشد چیست؟

برنامه کارشناسی ارشد در دانمارک یک دوره پیشرفته و مبتنی بر تحقیق است که دو سال طول می کشد. این شامل دروس اجباری، دروس انتخابی و دروس موضوعی است. شما اغلب می توانید بین یک مسیر عمومی یا یک تخصص در برنامه خود یکی را انتخاب کنید.

این شامل یک پایان نامه نهایی (معمولا 30-60 واحد ECTS) یا در موضوعات خاص، یک پروژه عملی تر است.

 

قبل از درخواست بنابراین شما هم در مورد موسسه آموزش عالی و هم در مورد دوره خود تصمیم گرفته اید؟ اکنون وقت آن است که همه موارد کاربردی مانند درخواست، مدارک مورد نیاز و مهلت درخواست را در نظر بگیرید. قدم اول این است که بفهمید آیا شرایط ورود را دارید یا خیر. اگر سه نوع شرط را برآورده کنید، می توانید برای پذیرش در برنامه های لیسانس، لیسانس حرفه ای و حرفه آکادمی درخواست دهید: • الزامات ورودی عمومی • شرایط ورود خاص • الزامات زبان • الزامات ورودی عمومی • مدرک تحصیلی شما باید در سطحی با گواهی پایان تحصیلات متوسطه دانمارکی باشد. برای برنامه‌های مدرک آکادمی حرفه ‌ای (تحصیلات عالی حرفه ‌ای دوره کوتاه) ممکن است کافی باشد که گواهی شما در سطحی با صلاحیت حرفه‌ ای دانمارکی باشد. برای برخی از برنامه های لیسانس حرفه ای، صلاحیت حرفه ای مرتبط ممکن است کافی باشد. بررسی کنید که آیا مدرک شما شرایط عمومی ورود را برآورده می کند یا خیر. شرایط ورود خاص مانند متقاضیان دارای مدارک دانمارکی، شما باید شرایط ورود خاص را که برای برنامه تحصیلی فردی اعمال می شود، برآورده کنید. الزامات خاص معمولاً شامل سطح دروس گذرانده شده، نمرات کسب شده در موضوعات جداگانه و میانگین کلی نمرات (معدل نمره) می شود. به شما توصیه می شود از مؤسسه آموزشی که در آن می خواهید درخواست دهید بپرسید که آیا شرایط ورود خاص را دارید یا خیر. اگر شرایط لازم را ندارید، ممکن است بتوانید یک دوره تکمیلی بگذرانید، که شما را واجد شرایط پذیرش می کند. لطفا توجه داشته باشید که این دوره ها فقط به زبان دانمارکی ارائه می شوند. اما این دوره نمره معدل شما را افزایش نمی دهد. الزامات زبان الزامات مربوط به مهارت دانمارکی یا انگلیسی شما ممکن است اعمال شود. برای برنامه هایی که به زبان دانمارکی تدریس می شوند، باید بتوانید مهارت شفاهی و کتبی کافی را به زبان دانمارکی مستند کنید. شما باید تا شروع برنامه تحصیلی چنین شرایطی را داشته باشید. فرآیند درخواست پس مدارک شما توسط موسسه انتخاب شده به رسمیت شناخته شده است و شما تمام شرایط را برآورده می کنید؟ عالی! اکنون می توانید فرآیند درخواست را شروع کنید. توصیه ما این است که زودتر شروع کنید، بنابراین برای دریافت تمام مدارک مورد نیاز زمان دارید. درخواست ها برای تحصیلات عالی در مقطع کارشناسی در دانمارک به صورت مرکزی هماهنگ می شوند، اما به صورت محلی در موسسات آموزش عالی ارزیابی می شوند. این بدان معنی است که شما مستقیماً برای هیچ مؤسسه آموزشی منفرد درخواست نمی کنید، بلکه از طریق وب سایت پذیرش ملی : www.optagelse.dk. درخواست خود را اعلام می کنید. نکات مهمی که باید به خاطر بسپارید شما می توانید برای حداکثر 8 برنامه به طور همزمان درخواست دهید. پذیرش هماهنگ (KOT) تضمین می کند که بیش از یک پیشنهاد برای محل تحصیل (در صورت وجود) دریافت نخواهید کرد. پیشنهاد در بالاترین اولویت ممکن خواهد بود. برای هر برنامه ای که برای آن درخواست می دهید، باید یک صفحه امضا شده ارسال کنید. صفحه امضا شده پس از اتمام برنامه دیجیتال در www.optagelse.dk ایجاد می شود. شما باید آن را چاپ کنید، امضا کنید، و آن را به موسسه آموزش عالی ارائه دهنده برنامه ارسال کنید. این صفحه حاوی یک شناسه برنامه است که برای این که مؤسسه بتواند برنامه شما را در www.optagelse.dk بیابد و دانلود کند، لازم است. اگر برای چندین برنامه در یک موسسه آموزشی درخواست می دهید، باید چندین صفحه امضا شده ارسال کنید. باید صفحه امضا را با دست امضا کنید. صفحات امضا نباید در www.optagelse.dk آپلود شوند، بلکه باید جداگانه از طریق پست یا ایمیل ارسال شوند. اگر صفحه امضا را از طریق ایمیل ارسال می کنید، باید آن را چاپ کنید، امضا کنید، آن را اسکن کنید و در ایمیل پیوست کنید. شما باید مدارک تحصیلی و سایر مدارک خود را در www.optagelse.dk آپلود کنید. برای بارگذاری اسناد و مدارک مورد نیاز در وب سایت موسسات باید مهلت های لازم را بررسی کنید. در www.optagelse.dk می‌توانید ترتیب اولویت‌های خود را ویرایش و تغییر دهید، برنامه‌ها را حذف کنید و ضمیمه‌ها را آپلود کنید. چگونه می توانم بورسیه تحصیلی بگیرم؟ برنامه های ملی و اروپایی برای دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در دانمارک از طریق یک توافق نامه سازمانی هستند، به عنوان دانشجویان مهمان یا به عنوان بخشی از مدرک بین المللی دوبل یا مدرک مشترک، بورسیه تحصیلی ارائه می شوند. محدودیت ها و پیش نیازهای خاصی برای برنامه های زیر اعمال می شود:

 

برنامه از چه چیزی تشکیل شده است؟

طیف گسترده ای از برنامه های بین رشته ای برای پاسخگویی به نیازهای یک جامعه جهانی شده و مبتنی بر دانش توسعه یافته است. پس از اتمام برنامه، می توانید وارد بازار کار شوید یا مطالعات بیشتری را انجام دهید (به عنوان مثال دکتری).

مدل اصلی آموزشی در دانمارک یادگیری مبتنی بر مشکل است. تدریس از طریق سخنرانی، سمینار، تمرینات عملی و نظری، بازدیدهای مطالعاتی و کار پروژه ای انجام می شود.

تحصیلات کارشناسی ارشد شما پس از تولید پایان نامه، بر اساس یک پروژه بزرگ مربوط به شش یا نه ماه کار، به پایان می رسد. برخی از دانشگاه ها به شما اجازه می دهند که به صورت مستقل یا به عنوان بخشی از یک گروه روی پایان نامه خود کار کنید.

دانشگاه ها اغلب پیوندهای خوبی با بخش خصوصی و دولتی و همچنین سایر موسسات دارند، بنابراین فرصت های خوبی برای انتخاب رشته و تحصیل در خارج از کشور وجود خواهد داشت.

Candidatus نام کارشناسی ارشد در دانمارک است. سپس عنوان کارشناسی ارشد از مدرک (Cand.، مخفف Candidatus) و رشته ای که در آن تحصیل شده است تشکیل می شود.

هزینه های زندگی دانشجویی در دانمارک

میانگین هزینه های زندگی در شهرهای دانمارک

سیاست بدون شهریه دانمارک برای دانشجویان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا بسیار جذاب است، اما کیفیت بالای زندگی همچنین به این معنی است که هزینه های زندگی و میانگین قیمت ها به طور کلی بالاتر از جاهای دیگر است. برای اینکه بتوانید این هزینه ها را پوشش دهید، باید هزینه های ماهانه خود را به دقت تنظیم کنید.

به عنوان یک تخمین تقریبی، دانشجویان بین المللی برای زندگی در دانمارک بین 800 تا 1200 یورو در ماه نیاز دارند. این هزینه ها ممکن است بر اساس عادت های شما افزایش یا کاهش یابد: چقدر برای خرید و بیرون رفتن هزینه می کنید، چقدر سفر می کنید و غیره. همچنین در صورت تصمیم به تحصیل در پایتخت دانمارک، کپنهاگ، باید انتظار پرداخت بیشتر داشته باشید.

هزینه های اسکان

محل اقامت حدود یک سوم هزینه های ماهانه زندگی شما در دانمارک را تشکیل می دهد. در بیشتر شهرها باید بین 400 تا 670 یورو و در کپنهاگ حدود 800 تا 900 یورو بپردازید.

اگر زود به دنبال مسکن باشید، ممکن است بتوانید مکان هایی را با قیمت 250 یورو در ماه در خارج از شهر پیدا کنید.

گزینه های اصلی اقامت برای دانشجویان در دانمارک:

 • دانشجویانی که به تنهایی زندگی می کنند – 450 یورو در ماه
 • دانشجویانی که با شریک یا همکار خود زندگی می کنند – 500 یورو در ماه
 • سالن های اقامت دانشجویی (kollegier) – بین 250 – 300 یورو در ماه

ممکن است پیدا کردن محل اقامت درست قبل از شروع ترم برای شما بسیار مشکل باشد. به همین دلیل است که باید ماه ها قبل از نقل مکان به دانمارک شروع به بررسی گزینه های خود کنید. این به شما امکان می دهد مکان ها و قیمت های مختلف را با هم مقایسه کنید و عجولانه تصمیم نگیرید. یکی دیگر از مزایای انتخاب زودتر مکان این است که مجبور نخواهید بود با استرس ناشی از ندانستن محل زندگی خود کنار بیایید.

هزینه های غذا

میانگین هزینه های غذا در دانمارک بین 200 تا 270 یورو در ماه بسته به عادات خرج کردن شما خواهد بود. می‌توانید در سوپرمارکت‌های تخفیف‌دار مانند Bilka، Lidl، Netto، Fakta یا Aldi، قیمت‌های پایین‌تر خواربار را پیدا کنید.

به طور متوسط، صرف غذا در شهر برای هر نفر 30 یورو و یک آبجو یا نوشیدنی غیرالکلی در بار حدود 5 یورو هزینه دارد.

هزینه ی حمل و نقل

در دانمارک، تقریباً 50٪ از دانش آموزان برای رسیدن به دانشگاه خود از دوچرخه استفاده می کنند، در حالی که 30٪ از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می کنند. گذرنامه حمل و نقل عمومی ماهانه برای اتوبوس، مترو یا قطار 40 تا 50 یورو در ماه است.

دانمارک، و به ویژه کپنهاگ، بهشت ​​دوچرخه ها هستند که احتمالاً از تعداد مردم بیشتر است. بنابراین همیشه می توانید یک دوچرخه کرایه کنید و از دوچرخه سواری در شهر لذت ببرید.

هزینه های اضافی و صرفه جویی

شما مقداری پول برای کتاب ها و سایر مواد آموزشی خرج خواهید کرد که معمولاً بین 30 تا 65 یورو در ماه است.

به طور متوسط، دانش آموزان برای فعالیت های اجتماعی بین 120 تا 175 یورو در ماه هزینه می کنند.اگر برای کارت بین المللی سفر جوانان ثبت نام کنید، می توانید از تخفیف های عمده برای بازدید از مناظر اطراف دانمارک برخوردار شوید.