چه کسی به مجوز اقامت در دانمارک نیاز دارد؟

اقامت در دانمارک

اقامت در دانمارک

شهروندان اسکاندیناوی برای ورود، کار و زندگی در دانمارک نیازی به مجوز اقامت ندارند. شهروندان سوئیس و اتحادیه اروپا نیز تنها در صورتی به مجوز اقامت در دانمارک نیاز دارند که ماندنشان در این کشور بیش از شش ماه طول بکشد. نیاز یا عدم نیاز شهروندان غیر اروپایی به مجوز اقامت به مدت زمان اقامتشان در دانمارک بستگی دارد.

شهروندان کشور های غیر اروپایی که قصد اقامت در دانمارک برای بیش از سه ماه را دارند باید حداقل سه ماه قبل از ورود به کشور دانمارک درخواست مجوز اقامت بدهند. شهروندان غیر اروپایی که قصد اقامت برای کمتر از سه ماه دارند تنها باید درخواست ویزا بدهند، البته این افراد امکان استخدام و کار در کشور را نخواهند داشت.

اقامت تحصیلی در دانمارک

دانشجویی که مقیم یکی از کشورهای اسکاندیناوی است نیازی به مجوز ندارد اما اگر قصد ماندن در دانمارک برای بیش از سه ماه دارند باید گواهی جابجایی میان اسکاندیناویایی را به اداره ثبت ملی (Folkeregistret) ارائه دهند.

اگر شما دانشجویی هستید که برای تحصیل قصد ورود به دانمارک را دارد و از قبل اقامت دائم یکی از کشورهای اتحادیه اروپا را دارید دیگر نیاز به درخواست برای مجوز اقامت نیست. در عوض، بعد از رسیدن به دانمارک با دانشگاه خود در این کشور مشورت کنید تا به شما بگوییند برای چه نوع مجوزی باید درخواست بدهید. جدای از این ها، شما باید کارت بیمه سلامت اروپایی خود را نیز به منظور درخواست مجوز اقامت ارائه کنید.

دانشجویان کشور های غیر اروپایی باید حدود چهار ماه قبل از ورود به دانمارک درخواست مجوز اقامت دانمارک را ارسال کنند.

تمامی درخواست های مجوز اقامت باید به یک سفارت خانه دانمارک، كنسولگرى یا سرکنسولگر در کشور محل زندگیتان (که برای سه ماه گذشته به صورت قانونی در آن زندگی کرده اید) ارائه شود. معمولا دریافت مجوز اقامت دانمارک سه ماه  طول می کشد اما طولانی تر شدن این فرایند چندان غیر ممکن نیست. هنگام ارائه درخواست باید مبلغی را به سفارت خانه پرداخت کنید که در صورت رد درخواست قابل بازگشت نیست. به علاوه، باید اثبات کنید که در توان مالی کافی برای حمایت مالی خود در طول اقامت تان در دانمارک را دارید.

اقامت کاری در دانمارک

اقامت در دانمارک

اقامت در دانمارک

اگر مجوز اقامت شما بر اساس یک قرارداد کاری موقت صادر شده باشد امکان تمدید بیشتر مجوز اقامتتان تا شش ماه وجود دارد. این زمان اضافه به شما اجازه می دهد بعد از باطل شدن قرارداد کاری موقت تان به دنبال کار جدید بگردید، به یاد داشته باشید که در طول این مدت شما اجازه کار ندارید. اگر در مدت اضافه داده شده کار جدیدی پیدا کردید باید بر اساس آن درخواست جدیدی برای مجوز اقامت بدهید زیرا مجوز اقامت اولیه شما دیگر اعتبار ندارد.

لیست مثبت

اگر به شما درخواست کار در حرفه ای شده است که افراد متخصص به اندازه کافی در آن زمینه وجود ندارد شما میتوانید با استفاده از آن در خواست مجوز اقامت کنید. لیستی از اینگونه مشاغل در اینجا موجود است.

معمولا داشتن حداقل یک مدرک کارشناسی از موارد مورد نیاز درخواست کنندگان است، به علاوه اینکه درخواست کننده باید بتواند قرارداد کاری ای شامل تمامی شرایط کاری ضروری بنویسد. بعد از تایید درخواست مجوز اقامتی برای مدت سه سال دریافت خواهید کرد که می تواند تا یک سال اضافه تر نیز تمدید شود.

هرکسی که بر اساس لیست مثبت مجوز دریافت کرد می تواند همسر/شریک زندگی و کودکان زیر 18 سال خود را با خود به دانمارک بیاورد، در صورتی که اعضای خانواده با هم زندگی می کنند و توان تامین مالی خود را دارند.

طرح محدودیت پرداخت

طرح محدودیت پرداخت به خارجی هایی که شغلی با حداقل حقوق سالانه 375000 کرون دانمارک به آنها پیشنهاد شده اجازه می دهد تا مجوز اقامت دریافت کنند. این مجوز تا سه سال اعتبار دارد و امکان تمدید آن تا یک سال بیشتر نیز وجود دارد. اختیارات درخواست کننده در رابطه با آوردن خانواده به دانمارک مانند شرایط لیست مثبت است. درخواست کننده باید قرارداد استخدامی نیز ارائه کند.

طرح مجوز شرکتی

کارکنان بخش خارجی یک شرکت که در دانمارک تاسیس شده می توانند مجوز اقامت سه ساله دریافت کنند اگر که شرکت نیاز داشته باشد آنها به دانمارک بیایند، با امکان تمدید. کار آنها باید آموزشی، توسعه ای یا نوآورانه باشه.

این طرح کرکنان موقت را تحت پوشش قرار نمی دهد یعنی درخواست کننده می بایست کارمند ثابت شرکت باشد. قرارداد کارمند نباید تغییر کند و آنها باید بخشی از قسمت خارجی شرکت بمانند. معمولا مجوز اقامت در صورت برهم خوردن رابطه میان شرکت دانمارکی و بخش خارجی باطل می شود.

افرادی که موفق به دریافت مجوز شدند می توانند خانواده خود را تحت شرایط مشابه طرح محدودیت پرداخت با خود به کشور دانمارک بیاورند.

طرح کارت سبز

طرح کارت سبز به خارجی ها امکان می دهد تحت یک سیستم امتیازی مجوز سه ساله دریافت کنند. مجوز را می توان تا یک سال تمدید کرد تا زمانی که درخواست کننده کارمند دائم است یا اینکه کارمند دائم بوده اما طی سه ما گذشته اخراج شده است.

برای اینکه خارجی ها با استفاده از طرح کارت سبز بتوانند مجوز اقامت دریافت کنند، آنها باید حداقل 100 امتیاز دریافت کنند. امتیازات بر اساس پنج معیار اعطا می شوند: تحصیلات، توانایی زبانی، تجربه کاری، سن و توانایی در سازگاری.

درخواست کنندگان باید بیمه درمانی معتبر برای مدت اقامت خود داشته باشند. قوانین در مورد آوردن خانواده به دانمارک در این طرح نیز مطابق طرح های قبلی است.

چگونه اقامت خود را در دانمارک ثبت کنم؟

در اینجا کارهایی که پیشنهاد می شود دانشجویان باید برای مدت یک ترم یا بیشتر انجام دهند را آورده ایم:

ثبت نام در دانمارک در سه قدم برای شهروندان کشورهای خارج از اروپا

  1. به عنوان شهروند کشوری خارج از منطقه اسکاندیناوی، اتحادیه اروپا و سوئیس شما باید قبل از آمدن به دانمارک از سازمان خدماتی مهاجرتی دانمارک مجوز اقامت دریافت کنید. شما می توانید به محض دریافت نامه قبولی از دانشگاه مورد نظرات، درخواست مجوز اقامت خود را از طریق دفاتر نماینده دانمارک (سفارت خانه یا کنسولگری) در کشور خود ارسال کنید.
  2. بعد از ورود به دانمارک باید در سیستم ثبت شهری (CPR) ثبت نام کنید. برای این کار به نزدیک ترین مرکز خدماتی شهروندی (Citizen Service Centre) بروید و فراموش نکنید که مجوز اقامت خود را نیز همراه داشته باشید.
  3. بعد از دریافت شماره CPR شما کامل ثبت شده اید و می توانید از شماره CPR استفاده کنید، به عنوان مثال حساب بانکی باز کنید، از کتابخانه استفاده کنید یا اینکه عضو یک باشگاه ورزشی شوید.

لطفا در نظر داشته باشید که تنها می توانید در این مراکز خدمات شهروندی بین المللی، اقامت خود را ثبت کنید:

کپنهاک

International Citizen Service East
Gyldenløvesgade 11
1600 Copenhagen
برقراری ارتباط: +4533666606 / east@icitizen.dk

 

آرهوس

International Citizen Service West
Åboulevarden 31, 1st. floor
8000 Aarhus C
برقراری ارتباط: +4572223375 / west@icitizen.dk

آلبورگ

International Citizen Service North
Slotspladsen 1, Opgang A
9000 Aalborg
برقراری ارتباط: +4572568920 / north@icitizen.dk

 

اودنس

International Citizen Service South
Dannebrogsgade 3, 1.th,
5000 Odense C
برقراری ارتباط: +4572205420 / south@icitizen.dk