نحوه گرفتن مجوز اقامت موقت دانشجویی

به عنوان یک شهروند غیر اتحادیه اروپا / EAA ممکن است برای ادامه تحصیل در دانمارک نیاز به دریافت مجوز اقامت در دانمارک داشته باشید.

 

اقامت در دانمارک

برای اعطای اجازه اقامت، باید به صورت کتبی ثابت کنید که:

 • شما به عنوان دانشجو در دوره/برنامه آموزش عالی در دانشگاه، کالج یا موسسه ای که توسط دولت دانمارک تایید شده است پذیرفته شده اید.
 • شما یا در حال تکمیل یک برنامه آموزشی کامل ارائه شده توسط یک موسسه آموزش عالی دانمارکی هستید یا دانشجوی مهمان هستید که در بخشی از برنامه ای شرکت می کنید که قبلاً در کشور محل اقامت خود شروع کرده اید.
 • شما می توانید در طول مدت اقامت، خود را از نظر مالی حمایت کنید. این را می توان با اثبات این که شما برای ترم یا سال اول شهریه پرداخت کرده اید، مستندسازی کرد. در صورت ارائه صورتحساب بانکی برای اسناد مالی، لطفاً توجه داشته باشید که تاریخ دریافت صورت حساب بانکی باید کمتر از 30 روز باشد، نام شما قابل مشاهده باشد و به طور واضح واحد پولی که در آن حساب نگهداری می شود ذکر شده باشد.
 • شما می توانید به زبان آموزشی صحبت کنید و درک کنید و به زبان های دانمارکی، سوئدی، نروژی، انگلیسی یا آلمانی تسلط داشته باشید.

نحوه درخواست مجوز اقامت موقت دانشجویی

برای درخواست اجازه اقامت دانمارک باید فرم درخواست را پر کنید. اطمینان حاصل کنید که فرم درخواست را به درستی پر کرده اید. شما موظف هستید اطلاعات صحیح را به مقامات مهاجرت دانمارک بدهید. اگر موفق به انجام این کار نشوید ممکن است در معرض رد شدن درخواست یا تاخیر در رسیدگی به پرونده خود باشید.

این فرایند به شرح زیر است:

ابتدا نماینده مؤسسه آموزشی در دانمارک بخش دو فرم درخواست را تکمیل کرده و همراه با ضمیمه مدارک مورد نیاز برای شما ارسال می کند.

در مرحله بعد، باید بخش یک فرم درخواست را تکمیل کنید و مدارک پشتیبان خود را به آن پیوست کنید (به یاد داشته باشید که اظهارنامه سوگند را در انتهای فرم امضا کنید).

در نهایت، باید فرم درخواست را به طور کامل در نزدیکترین سفارت دانمارک، کنسولگری عمومی یا ایستگاه VFS ارسال کنید. سپس درخواست برای پردازش به اداره مهاجرت دانمارک ارسال می شود. همچنین می توانید درخواست خود را به صورت آنلاین ارسال کنید. در این صورت، باید ویژگی های بیومتریک خود را در یکی از نمایندگی های دانمارکی فوق الذکر ظرف 14 روز ارسال کنید.

توجه: معمولاً هنگام درخواست برای اجازه اقامت یا تمدید مجوز اقامت، هزینه پردازش 2000 کرون دانمارک دریافت می شود.

اجازه کار و اقامت موقت در دانمارک

در اینجا می توانید قوانین مربوط به شهروندان شمال اروپا که مایل به کار در دانمارک هستند را بخوانید.

لیست مثبت

اگر به شما درخواست کار در حرفه ای شده است که افراد متخصص به اندازه کافی در آن زمینه وجود ندارد شما میتوانید با استفاده از آن در خواست مجوز اقامت کنید. لیستی از اینگونه مشاغل در اینجا موجود است.

معمولا داشتن حداقل یک مدرک کارشناسی از موارد مورد نیاز درخواست کنندگان است، به علاوه اینکه درخواست کننده باید بتواند قرارداد کاری ای شامل تمامی شرایط کاری ضروری بنویسد. بعد از تایید درخواست مجوز اقامتی برای مدت سه سال دریافت خواهید کرد که می تواند تا یک سال اضافه تر نیز تمدید شود.

هرکسی که بر اساس لیست مثبت مجوز دریافت کرد می تواند همسر/شریک زندگی و کودکان زیر 18 سال خود را با خود به دانمارک بیاورد، در صورتی که اعضای خانواده با هم زندگی می کنند و توان تامین مالی خود را دارند.

طرح محدودیت پرداخت

طرح محدودیت پرداخت به خارجی هایی که شغلی با حداقل حقوق سالانه 375000 کرون دانمارک به آنها پیشنهاد شده اجازه می دهد تا مجوز اقامت دریافت کنند. این مجوز تا سه سال اعتبار دارد و امکان تمدید آن تا یک سال بیشتر نیز وجود دارد. اختیارات درخواست کننده در رابطه با آوردن خانواده به دانمارک مانند شرایط لیست مثبت است. درخواست کننده باید قرارداد استخدامی نیز ارائه کند.

طرح مجوز شرکتی

کارکنان بخش خارجی یک شرکت که در دانمارک تاسیس شده می توانند مجوز اقامت سه ساله دریافت کنند اگر که شرکت نیاز داشته باشد آنها به دانمارک بیایند، با امکان تمدید. کار آنها باید آموزشی، توسعه ای یا نوآورانه باشه.

این طرح کرکنان موقت را تحت پوشش قرار نمی دهد یعنی درخواست کننده می بایست کارمند ثابت شرکت باشد. قرارداد کارمند نباید تغییر کند و آنها باید بخشی از قسمت خارجی شرکت بمانند. معمولا مجوز اقامت در صورت برهم خوردن رابطه میان شرکت دانمارکی و بخش خارجی باطل می شود.

افرادی که موفق به دریافت مجوز شدند می توانند خانواده خود را تحت شرایط مشابه طرح محدودیت پرداخت با خود به کشور دانمارک بیاورند.

 

اقامت در دانمارک

طرح کارت سبز

طرح کارت سبز به خارجی ها امکان می دهد تحت یک سیستم امتیازی مجوز سه ساله دریافت کنند. مجوز را می توان تا یک سال تمدید کرد تا زمانی که درخواست کننده کارمند دائم است یا اینکه کارمند دائم بوده اما طی سه ما گذشته اخراج شده است.

برای اینکه خارجی ها با استفاده از طرح کارت سبز بتوانند مجوز اقامت دریافت کنند، آنها باید حداقل 100 امتیاز دریافت کنند. امتیازات بر اساس پنج معیار اعطا می شوند: تحصیلات، توانایی زبانی، تجربه کاری، سن و توانایی در سازگاری.

درخواست کنندگان باید بیمه درمانی معتبر برای مدت اقامت خود داشته باشند. قوانین در مورد آوردن خانواده به دانمارک در این طرح نیز مطابق طرح های قبلی است.

شهروندان شمال اروپا

اگر شهروند یک کشور شمال اروپا هستید، می توانید آزادانه به دانمارک سفر کنید تا در آن جا زندگی کنید و کار کنید. نیازی به داشتن ویزای دانمارک، اجازه کار یا اقامت ندارید.

شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کشورهای منطقه اقتصادی اروپا

اگر شهروند شمال اروپا نیستید اما شهروند یکی از کشورهای اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس هستید، اجازه دارید سه ماه در دانمارک بمانید. اگر به دنبال کار هستید، ممکن است بتوانید تا شش ماه در کشور بمانید.

اگر می خواهید مدت بیشتری در دانمارک بمانید، باید برای گواهی ثبت درخواست دهید. گواهی ثبت نام، گواهی بر حقوق شهروندان اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا بر اساس قوانین اتحادیه اروپا در مورد رفت و آمد آزاد افراد و خدمات است. قبل از انقضای اقامت قانونی خود باید برای گواهی ثبت در nyidanmark.dk درخواست دهید.

خانواده

معمولاً همسر/شریک زندگی و فرزندان زیر 21 سال نیز حق همراهی با شما را دارند. با این حال، اگر اعضای خانواده شما شهروند کشوری هستند که برای دانمارک نیاز به ویزا وجود دارد، باید ویزا داشته باشند.

اگر همسر یا شریک زندگی شما یک شهروند اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا باشد، ممکن است از طرف خود یا به عنوان یکی از اعضای خانواده برای ثبت نام اقدام کند.

اگر همسر یا شریک زندگی شما شهروند کشور دیگری باشد، می تواند در عوض به عنوان یکی از اعضای خانواده درخواست اقامت دهد، اما به جای گواهی ثبت نام، کارت اقامت برای او صادر می شود.

اتباع کشورهای دیگر

اگر مایل به کار در دانمارک هستید، اما شهروند یک کشور شمال اروپا، یک کشور عضو اتحادیه اروپا، یک کشور منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس نیستید، می توانید در مورد امکانات خود در nyidanmark.dk اطلاعات بیشتری کسب کنید.

به چه کسانی می توان اجازه اقامت دائم داد؟

زمانی که به مدت هشت سال اجازه اقامت موقت داشته باشید، می توانید اجازه اقامت دائم در دانمارک را دریافت کنید. در برخی موارد شرط چهار سال است.

برای این مه شرایط آسان تر شامل حال شما بشود، باید شرایط خاصی را داشته باشید.

اگر شما شرایط زیر را داشته باشید، شرای آسان تر شامل حال شما می شود:

 • بین سنین 18 تا 19 سال و دارای شغل تمام وقت یا تحصیل تمام وقت از زمان اتمام دبستان (folkeskolen) بوده است.
 • فردی دانمارکی تبار، شهروند دانمارکی سابق یا دارای روابط با یک گروه اقلیت دانمارکی.

الزامات چیست؟

برای واجد شرایط بودن برای اجازه اقامت دائم، شما، متقاضی، باید تعدادی از شرایط اولیه را داشته باشید. همچنین باید حداقل دو مورد از چهار شرط تکمیلی را برآورده کنید. اگر هر چهار شرط تکمیلی را داشته باشید، پس از چهار سال اقامت قانونی در دانمارک، به جای هشت سال عادی، واجد شرایط اقامت دائم خواهید بود.

نیازهای اساسی

برای واجد شرایط بودن برای اجازه اقامت دائم باید تمام شرایط اولیه را برآورده کنید.

 • برای واجد شرایط بودن برای اجازه اقامت دائم، باید بالای 18 سال سن داشته باشید.
 • هنوز باید شرایط مستمر مجوز اقامت فعلی خود را برآورده کنید.

علاوه بر این، در زمانی که اداره مهاجرت در مورد درخواست شما برای اجازه اقامت دائم تصمیم می گیرد، باید مقیم دانمارک باشید. این شرط به این معنی است که، برای مثال، اگر برای کارفرمای دانمارکی خود در خارج از کشور کار می کنید، یا دانمارک را ترک کرده اید، برای واجد شرایط بودن برای اجازه اقامت دائم، باید به دانمارک بازگردید.

اگر برای اجازه اقامت دائم به عنوان یک همسر ملحق شده با خانواده درخواست می دهید، همسر/شریک زندگی شما در دانمارک باید برخی از شرایط مستمر برای واجد شرایط شدن به عنوان حامی شما را برآورده کند. همسر / شریک زندگی شما در دانمارک نیز باید بخشی از فرم درخواست را تکمیل کند.

 • شما باید 8 سال یا بیشتر بدون وقفه به طور قانونی در دانمارک اقامت داشته باشید. در طول کل دوره، باید مجوز اقامتی داشته باشید که بر اساس شرایط قانون بیگانگان، بخش‌های 7-9 f، بخش 9 i-9 n یا بخش 9 p (مجوز اقامت صادر شده به دلایل پیوستن به خانواده، تحصیلات) یا کار و غیره).

اجازه اقامت فعلی شما بیان می کند که کدام بخش از قانون بیگانگان در مورد وضعیت شما اعمال می شود.

در برخی موارد، شما می توانید پس از 4 سال اقامت بدون وقفه به عنوان یک اقامت قانونی در دانمارک واجد شرایط اقامت دائم شوید.

 

اقامت دانمارک

8 سال اقامت قانونی

یکی از شرایط اساسی برای اقامت دائم این است که در زمانی که اداره مهاجرت در مورد درخواست شما برای اقامت دائم تصمیم می گیرد، حداقل 8 سال بدون وقفه در دانمارک اقامت داشته باشید.

4 سال اقامت قانونی

اگر علاوه بر شرایط اولیه برای اجازه اقامت دائم، هر 4 شرط تکمیلی را نیز دارا باشید، می توانید پس از 4 سال زندگی قانونی در دانمارک بدون وقفه در زمانی که اداره مهاجرت تصمیمی در مورد آن می گیرد، واجد شرایط مجوز اقامت دائم شوید.

یکی از راه ‌های برآورده کردن شرایط اقامت 8 ساله (در برخی موارد 4 ساله) داشتن مجوز اقامت یکسان (مانند مجوزی مبتنی بر الحاق خانواده) برای کل دوره است.

همچنین اگر در طول دوره اقامت خود چندین مجوز اقامت داشته باشید، می توانید این شرایط را برآورده کنید. اگر در ابتدا به شما اجازه اقامت به‌عنوان au pair و سپس به‌عنوان یک همسر ملحق شده به خانواده داده شده باشد، چنین خواهد بود.

با این حال، شما مجاز به ترکیب دوره های اقامت بر اساس روابط چندگانه (همسر و/یا شریک زندگی مشترک) نیستید. اگر چندین همسر یا شریک زندگی مشترک داشته اید، قبل از واجد شرایط بودن برای اقامت دائم، باید 8 سال (در برخی موارد 4 سال) با همسر یا شریک فعلی خود زندگی کنید.

اگر پس از طلاق مجدداً ازدواج کنید و بر اساس رابطه جدید اجازه اقامت جدید به شما داده شود، دوره اقامت قانونی شما از نو شروع می شود.

 • شما نباید به جرم خاصی محکوم شده باشید.
 • شما نباید هیچ بدهی عمومی معوق داشته باشید. در صورتی که شما قبضی داشته باشید که در تاریخ سررسید بازپرداخت نشده باشد، بدهی معوق تلقی می شود.
 • به منظور واجد شرایط بودن برای اجازه اقامت دائم، ممکن است اشکال خاصی از مزایای اجتماعی را طی چهار سال پس از درخواست برای اجازه اقامت دائم دریافت نکرده باشید. همچنین نمی توانید آن ها را تا زمانی که اجازه اقامت دائم اعطا می شود دریافت کنید.
 • شما باید در زمانی که اداره مهاجرت در مورد درخواست شما برای اجازه اقامت دائم تصمیم می گیرد، شاغل باشید.
 • شما باید آزمون زبان دانمارکی 2 (Prøve i Dansk 2) یا آزمون دانمارکی سطح معادل یا بالاتر را بگذرانید.
 • برای واجد شرایط بودن برای اجازه اقامت دائم، باید شغلی منظم و تمام وقت داشته باشید یا حداقل به مدت 3 سال و 6 ماه در طی 4 سال قبل از تصمیمی که اداره مهاجرت قرار است بگیرد، یا در دانمارک شغل آزاد داشته باشید.
 • شما می توانید با داشتن درآمد مشمول مالیات سالانه 298101.82 کرون یا بیشتر برای 2 سال قبل از تصمیم گیری اداره مهاجرت در مورد درخواست شما برای اجازه اقامت دائم، یکی از شرایط مورد نیاز را برآورده کنید.

مدارک مورد نیاز

شما باید اسناد را به برنامه خود ضمیمه کنید، بنابراین ایده خوبی است که قبل از شروع، همه آن ها را جمع آوری کنید.

ممکن است نیاز داشته باشید:

 • اسنادی مبنی بر پرداخت هزینه درخواست ارائه دهید
 • مدارکی مبنی بر اینکه شما شرایط مسکن را برآورده می کنید (اگر به شما اجازه اقامت بر اساس الحاق خانواده داده شده است و شما و همسرتان خانه ای اجاره کرده اید یا در مسکن تعاونی زندگی می کنید)
 • اسناد توانایی های زبان دانمارکی، مانند گواهینامه Prøve i Dansk یا گواهی پایان folkeskolen
 • اسناد اشتغال، مانند اظهارنامه مالیاتی یا قرارداد کار
 • اسناد درآمد شما، مانند فیش حقوقی یا اظهارنامه مالیاتی (در صورت وجود)
 • مدارک شهروندی فعال، مانند گواهی امتحان یا بیانیه هیئت مدیره یا انجمن
 • مدارک ناتوانی در قالب اظهارنامه پزشک (در صورت وجود)
 • اسنادی که توسط شهرداری شما صادر شده مبنی بر اینکه به شما مستمری زودرس اعطا شده است (در صورت وجود)
 • اسنادی مبنی بر اینکه از یک کودک به شدت بیمار مراقبت کرده اید (در صورت وجود)
 • مدارک اقامت خارجی در ارتباط با کار (در صورت وجود)