تحصیل کارشناسی در دانمارک

 

تحصیل کارشناسی در دانمارک هدف مناسبی برای برنامه ریزی آینده شما است، چراکه دانمارک جزو آن دسته از کشورهای اروپایی است که بیشترین خرج را صرف آموزش عالی می کنند، و با نگاهی اجمالی به سیستم دانشگاهی این کشور می توان دید که این هزینه ها در جای درستی خرج شده است.

هم دانشگاه های دولتی و هم دانشگاه های غیردولتی دانمارک این تعهد را در خود حس می کنند که به دانشجویان دانش نظری و عملی، و مهارت های اصلی که برای دنبال کردن یک مسیر شغلی مورد نیاز است را بیاموزند.

تحصیل کارشناسی در دانمارک

دانشگاه های دانمارک، در هر یک از شهرهای آرهوس، کپنهاگ، راسکیله، یا سوندربورگ قرار گرفته باشند، دامنه وسیعی از دروس در اختیار دانشجویان قرار می دهند تا پایه های علمی آن ها را تقویت کنند.

رشته های تحصیل کارشناسی در دانمارک که در حوزه های علوم طبیعی، علوم اجتماعی، مهندسی، طراحی وب، مدیریت محیطی، مدیریت مهمان نوازی و اوقات فراغت، مدیریت کسب و کار، زبان های مدرن، طراحی، ارتباطات، مطالعات بین الملل، بازاریابی و غیره ارائه می شود هیچ دانشجویی را ناامید نخواهد کرد.

تحصیل کارشناسی در دانمارک معمولاً سه سال به طول می انجامد، ولی دانشجویان این گزینه را پیش رو دارند که دروس اضافی نیز بردارند تا دانش و صلاحیت خود را افزایش دهند.

انواع موسسه آموزش عالی در دانمارک

در دانمارک پنج نوع موسسه آموزش عالی وجود دارد. این موسسات شامل دانشگاه ها، کالج های دانشگاهی، موسسات آموزش عالی هنری، مدارس آموزش و کارآموزی دریایی، و آکادمی های کسب و کار می شود. دانشگاه ها رشته هایی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری با موضوعاتی مختلف ارائه می کنند.

کالج های دانشگاهی دروس حرفه ای مربوط به شغل ارائه می کنند، که دانشجو را برای ورود به حرفه ای خاص آماده می کند. موسسات هنری، مدارس تخصصی در زمینه دوره های هنر و طراحی به شمار می روند.

تحصیل کارشناسی در دانمارک

مدارس آموزش و کارآموزی دریایی کلاس هایی مبتنی بر پژوهش و علوم کاربردی ارائه می کنند. آکادمی های کسب و کار رشته های دو ساله حرفه دانشگاهی و رشته های کارشناسی حرفه ای ارائه می کنند.

دانمارک پیروی فرایند بولونیا است، از این رو مدرکی که از دانشگاه های دانمارک دریافت می کنید در سرتاسر جهان شناخته شده خواهد بود.

برای تحصیل کارشناسی در دانمارک 8 دانشگاه و همین طور موسسات آموزش عالی بسیاری وجود دارد. 5 عدد از این دانشگاه ها در رتبه بندی سال 2019 QS World University Rankings در جمع 500 دانشگاه برتر قرار گرفتند.

بهترین رتبه در بین این دانشگاه ها نصیب دانشگاه کپنهاگ شده است، که در مقام 79ام قرار گرفته است. دانشگاه برتر بعدی در این جمع دانشگاه فنی دانمارک است، که رتبه 112ام را به دست آورده است.

پیش نیازها برای تحصیل کارشناسی در دانمارک

در دانمارک پیش نیازهای ثبت نام برای هر رشته با رشته های دیگر متفاوت است. در اینجا آن چه که لازم است بدانید را خواهید یافت.

بررسی گواهی صلاحیت شما

شهروندان غیردانمارکی که در آزمون های ورودی دانشگاه در دانمارک شرکت نکرده اند صلاحیت پذیرش در دانمارک را دارند، البته در صورتی که گواهی پایان دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی را به دانشگاه مورد نظر ارائه کنند.

دانشگاه مورد نظر شما از شما کپی برابر اصل مدارکتان را درخواست می کند. این بدین معنی است که لازم است مدارک شما دارای مهر و امضاهای اصلی باشد، یا اینکه دو نفر که با شما نسبت خویشاوندی ندارند پشت برگه کپی شده را با نام، آدرس و تاریخ تولد خود امضا کنند.

پیش نیازهای عمومی

بیشتر رشته های دوره کارشناسی در دانمارک به زبان دانمارکی ارائه می شود. اگر شما توانایی ادامه تحصیل به زبان دانمارکی را دارید، می توانید در رشته های متنوعی که به زبان دانمارکی ارائه می شود مشغول به تحصیل شوید.

برای پذیرش در این رشته ها لازم است که توانایی خود در زبان دانمارکی را از طریق آزمون «زبان دانمارکی به عنوان زبان بیگانه» (“Studieprøven i dansk som andetsprog”) یا «آزمون زبان دانمارکی 2» (“Danskprøve 2”) به اثبات برسانید. برخی از رشته ها نیازمند این هستند که «آزمون زبان دانمارکی 3» را پاس کنید.

Image result for study in denmark

در نظر داشته باشید که شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی این گزینه را پیش رو دارید تا به صورت رایگان زبان دانمارکی را فرا بگیرید؛ بدین گونه که ابتدا در مقطع کارشناسی در یک رشته ای که به زبان انگلیسی ارائه می شود مشغول به تحصیل می شوید و سپس زمانی که زبان دانمارکی را به خوبی فراگرفتید، تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد به زبان دانمارکی ادامه خواهید داد.

برنامه یادگیری زبان دانمارکی

دانشجویان بین المللی در دانمارک از حق یادگیری زبان دانمارکی برخوردار هستند. این برنامه آموزشی دارای سطوح مختلفی است، و هر سطح نیز دارای چندین واحد است که هر واحد با برگزاری امتحان به پایان می رسد.

از تاریخ 1 جولای 2018، طبق قوانین جدید به ازای هر واحد شهریه دریافت می شود. همچنین قبل از شروع به یادگیری لازم است که پیش پرداختی به موسسه آموزشی پرداخت شود. پیش پرداخت به طور کامل قابل استرداد است.

این کلاس های زبان توسط شبکه ای از آموزشگاه های زبان خصوصی و دولتی ارائه می شود. شما می توانید از میان کلاس های صبح و عصر کلاس مورد نظر خود را انتخاب کنید، و در پایان با شرکت در آزمون های آن کلاس مدرک مورد نظر خود را دریافت کنید.

پیش نیازهای مربوط به زبان انگلیسی

برای تحصیل کارشناسی در دانمارک تمامی دانشگاه های دانمارک از شما سطح قابل قبولی از انگلیسی را طلب می کنند. متقاضیانی که قصد دریافت پذیرش در رشته هایی که به زبان انگلیسی ارائه می شود را دارند لازم است که مدرک زبانی معادل با «انگلیسی B» تحصیلات متوسطه دانمارک داشته باشند. بعضی رشته ها نیازمند مدرک «انگلیسی A» است، که یک سطح از «انگلیسی B» بالاتر است.

معمولاً برای اثبات صلاحیت زبان، مدارکی نظیر تافل، آیلتس یا CAE مورد استفاده قرار می گیرد. حداقل نمره ای که برای ورود به هر رشته مورد نیاز است بسته به هر دانشگاه متفاوت است. ولی اگر میانگین را در نظر بگیریم، مقادیر حدودی زیر مورد نیاز است:

آیلتس تافل
انگلیسی B – نمره آیلتس حداقل 6.5 انگلیسی B – نمره بین 550 تا 583 (تافل کتبی)، یا بین 213 تا 237 (تافل کامپیوتری)، یا 79 تا 93 (تافل اینترنتی)
انگلیسی A – نمره آیلتس حداقل 7 انگلیسی A – نمره بین 587 تا 610 (تافل کتبی)، یا بین 240 تا 253 (تافل کامپیوتری)، یا 94 تا 101 (تافل اینترنتی)

تحصیل در مقطع کارشناسی در دانمارک

مدارک مورد نیاز برای ثبت درخواست

این پیش نیازها عبارتند از:

  • دیپلم دبیرستان 4 ساله (یا دبیرستان + 1 سال پیش دانشگاهی)
  • مدرک زبان (به بالا رجوع شود)

بعضی از رشته های خاص ممکن است که پیش نیازهای مخصوص خود را داشته باشند. این پیش نیازها عبارتند از:

  • متقاضی باید بعضی دروس خاص را در در دوران دبیرستان پاس کرده باشد. نظام آموزشی دانمارک از «سطوح» A، B و C استفاده می کند، که A بالاترین سطح است.
  • دانشجو باید دروس را با حداقل نمره مورد نیاز پاس کرده باشد
  • مدرک دیپلم که باید دارای معدل حداقلی به خصوص باشد
  • متقاضی باید در آزمون پذیرش یا مصاحبه قبول شود

آخرین زمان ارسال درخواست

آخرین فرصت برای درخواست پذیرش برای مقطع کارشناسی برای کلاس هایی که در ماه آگوست یا سپتامبر شروع می شوند 15 مارس است. بعضی از دانشگاه ها در ماه های ژانویه یا فوریه نیز ورودی خواهند داشت. برای این کلاس ها، آخرین مهلت 1 سپتامبر است.

شهریه تحصیل کارشناسی در دانمارک

در دانمارک شهریه ها برای هر رشته و هر موسسه متفاوت است. میزان پرداختی شما مبلغی بین 6 الی 16 هزار یورو خواهد بود. همچنین شما می توانید برای بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی موجود استفاده کنید تا مجبور به پرداخت شهریه نشوید.

کار دانشجویی

دانشجویان غیراروپایی که در دانمارک مشغول به تحصیل کارشناسی در دانمارک هستند مجازند در هفته حداکثر 20 ساعت کار کنند، و همچنین می توانند در ماه های ژوئن، جولای و آگوست به صورت تمام وقت مشغول به کار شوند. البته لازم است که برچسب جواز کار در پاسپورت شما موجود باشد.

اگر هنگام درخواست برای جواز اقامت درخواست جواز کار ندادید، می توانید با مراجعه به اداره مهاجرت دانمارک اقدام به دریافت این جواز کنید.

اگر زبان دانمارکی بلد نباشید پیدا کردن کار دانشجویی برایتان سخت خواهد بود. با این وجود، رستوران ها و جاهای دیگری نیز وجود دارد که دانستن زبان خارجی به کمکتان خواهد آمد. بعضی از دانشجویان بین الملل در بارها یا رستوران ها مشغول به کار می شوند.

 

دیگران روزنامه توزیع می کنند، در حوزه بازاریابی تلفنی مشغول می شوند یا در جاهایی استخدام می شوند که نیازمند فردی با دانش زبانی خارجی است. بعضی از دانشجویان نیز شانس می آورند و کاری در زمینه حوزه درسی شان پیدا می کنند.

با این وجود نباید روی کار دانشجویی حساب باز کنید یا برنامه ریزی های مالی تان را بر حسب کار دانشجویی انجام دهید. اگر دانمارکی بلد نباشید پیدا کردن کار برایتان مشکل خواهد بود. توصیه ما به شما این است که در کلاس های زبان دانمارکی شرکت کنید تا شانس خود را برای پیدا کردن کار دانشجویی افزایش دهید.

بعضی از دانشگاه ها بانک شغلی یا مرکز کاریابی دارند و می توانند به شما برای پیدا کردن شغل کمک کنند. همچنین وبسایت های کاریابی مختلفی در دانمارک موجود است که با مراجعه به آن ها می توانید از فرصت های شغلی گوناگون باخبر شوید.

[/fusion_text]

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]