با فرهنگ استقبال از مهمان  و سیستم آموزش عالی پر رونق، جای تعجب نیست که دانمارک در بین دانشجویان بین المللی بسیار محبوب است. علاقه این کشور به تحقیق و توسعه و همچنین شهریه های پایین (یا وجود ندارد!) آن را به انتخابی عالی برای تحصیل دکتری در خارج از کشور تبدیل کرده است.

 

تحصیل دکتری در دانمارک

 

این صفحه همه چیزهایی را که باید در مورد گرفتن دکتری دانمارکی بدانید، شامل یک نمای کلی از سیستم دانشگاه، آنچه دکتری شما شامل می شود، هزینه آن و نحوه درخواست شما را پوشش می دهد.

فرصت های دکتری در دانمارک

قدمت سیستم آموزش عالی دانمارک به بیش از 500 سال می رسد. بنابراین جای تعجب نیست که دانشگاه‌ های آن در طیف وسیعی از اختراعات و پیشرفت‌ های علمی، از نظریه کوانتومی گرفته تا لگو، دست داشته‌ اند.

امروزه دولت در حال سرمایه گذاری بیشتر در سیستم آموزش عالی دانمارک است تا محققین دکتری با مهارت بالا تولید کند. در اینجا چند دلیل وجود دارد که چرا دانمارک می تواند مکان ایده آل برای دکتری شما در سال جاری باشد:

 • امکانات عالی تحقیق و توسعه: دانمارک در رتبه ‌بندی جهانی برای تحقیق و توسعه قرار دارد و آن را به چشم‌اندازی قوی برای تحصیل در مقطع دکتری تبدیل می‌کند.
 • هزینه تحصیل رایگان: دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا سوئیس یا سایر کشورهایی که اجازه اقامت دریافت کرده اند مجبور به پرداخت شهریه نیستند.
 • کلاس زبان رایگان دانمارکی: دانمارک با ارائه کلاس های زبان رایگان با بودجه دولتی به دانشجویان بین المللی از دانشجویان بین المللی در کشور و فرهنگ خود استقبال می کند.
 • دسترسی به فرصت های شغلی پس از تحصیل: با توجه به اینکه شهروندان اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس قادر به کار بدون ویزا و تمدید برای سایر دانشجویان بین المللی برای یافتن کار پس از تحصیل هستند، دانمارک شما را تشویق می کند که پس از دکتری خود بمانید.

تحصیل دکترا در دانمارک، جزئیات کلیدی

 • دانشگاه ها: 8
 • جوایز نوبل: 13
 • قدیمی ترین دانشگاه: کپنهاگ (1479)
 • دانشجویان بین المللی: 32371
 • مدت دکتری: 3 سال
 • هزینه های معمولی: هیچ (با توجه به شرایط)

دانشگاه های دانمارک

سیستم آموزش عالی در دانمارک از چهار نوع مؤسسه تشکیل شده است که برنامه های تحصیلی ارائه می دهند. همه آن ها کاملاً معتبر هستند، اما همه آن ها دکتری ارائه نمی دهند.

سیستم آموزش عالی دانمارک شامل موارد زیر است:

آکادمی های بازرگانی برنامه های دوره ای کوتاه را برای 1.5 تا 2.5 سال تحصیل ارائه می دهند.

کالج های دانشگاهی: برنامه های دوره متوسط ​​را ارائه می دهند، این ها برنامه های حرفه ای آکادمی هستند که در آکادمی های آموزش عالی حرفه ای گرفته شده است.

دانشگاه ها: ارائه برنامه های دوره طولانی، دوره اول لیسانس، دوره دوم کارشناسی ارشد و دوره سوم دوره دکتری

موسسات سطح دانشگاه برای آموزش در هنر: این ها همچنین برنامه های دوره طولانی در معماری، طراحی، فیلم، هنرهای زیبا، موسیقی و هنرهای نمایشی ارائه می دهند.

رتبه بندی دانشگاه های دانمارک

تعداد کم مؤسسات آموزش عالی در دانمارک، مانع از رقابت آن با سایر کشورها در رتبه بندی جهانی نشده است، زیرا از هر هشت دانشگاه، پنج دانشگاه در 300 دانشگاه اول جهان برای سال 2020/21 حضور دارند.

5 دانشگاه برتر دانمارک

ARWU 2021 QS 2022 THE 2022 دانشگاه
30 79 96 دانشگاه کپنهاگ
71 155 104 دانشگاه آرهوس
151-200 99 185 دانشگاه فنی دانمارک
301-400 326 201-250 دانشگاه آلبورگ
601-700 201-250 مدرسه بازرگانی کپنهاگ

 

 

تحصیل دکتری در دانمارک

 

شهرهای دانشگاهی دانمارک

تنها تعداد کمی دانشگاه در دانمارک وجود دارد، اما همه آن ها در شهرهای بزرگ واقع شده‌ اند و فرصت ‌های تفریحی جذاب و مکان ‌های تاریخی را برای شما فراهم می‌کنند.

مراکز اصلی آموزش عالی در دانمارک به شرح زیر است:

 • تحصیل در کپنهاگ
 • تحصیل در آرهوس
 • تحصیل در آلبورگ
 • تحصیل در Kongens Lyngby

ساختار دکتری

مدرک دکتری در دانمارک یک مدرک دوره سوم است که مطابق با چارچوبی است که در سراسر اروپا به عنوان بخشی از فرآیند بولونیا اتخاذ شده است.

با این حال، با وجود پیروی از فرمت فرآیند بولونیا، مدرک دکتری دانمارکی یک مدرک متمایز است. با بسیاری از مؤسسات که پیوندهای صنعتی را در برنامه های خود گنجانده اند، دانش آموزان آموزش های مختلفی را کسب می کنند.

برنامه های دکتری

در دانمارک دو نوع برنامه دکتری وجود دارد: دکتری استاندارد پژوهشی مبتنی بر دانشگاه و دکتری صنعتی.

در یک برنامه صنعتی سه ساله، پروژه ای را در حوزه مورد علاقه یک شرکت تکمیل خواهید کرد. شما هم در شرکت استخدام می شوید و هم در دانشگاه ثبت نام می کنید. این طرح برای تسهیل شبکه ‌سازی بین شرکت‌ ها و دانشگاه‌ ها و همچنین برای ترویج تحقیق و توسعه در تجارت دانمارکی ایجاد شده است.

فرآیند دکتری دانمارکی

برنامه های دکتری دانمارک از یک برنامه درسی مجموعه ای پیروی می کند که شامل دوره های آموزشی خاص و همچنین تحقیقات مستقل است.

در عرض 3 ماه، شما و سرپرستتان باید طرح مطالعاتی پیشنهاد پروژه تحقیقاتی خود را ارائه دهید. این باید توسط موسسه تایید شود.

برنامه مطالعاتی شامل دوره هایی است که شما باید تکمیل کنید و مرتبط با پروژه تحقیقاتی شما هستند. دوره ها باید مطابق با دوره شش ماهه باشد.

علاوه بر این، از شما انتظار می رود که تجربه تدریس و / یا انتشار دانش نتایج تحقیقات خود را (از طریق ارائه ها و انتشارات) به دست آورید. موسسات به دانشجویان دوره های آموزشی و راهنمایی ارائه می دهند.

در نهایت، شما باید پروژه تحقیقاتی خود را انجام دهید و یک پایان نامه بنویسید. دانشگاه ‌های دانمارک اغلب از دانشجویان می‌ خواهند که تجربه تحقیق در داخل و خارج از موسسه خود را کسب کنند. این ممکن است شامل حضور در  صنعت یا دانشگاه دیگری در خارج از کشور باشد.

نظارت

پس از ثبت نام، به شما یک سرپرست رسمی دانشگاهی اختصاص داده می شود که یک محقق شناخته شده در زمینه پروژه تحقیقاتی شما است.

سرپرست شما مسئول هدایت دکتری شما و همچنین حصول اطمینان از داشتن برنامه مطالعاتی و شرکت در دوره های لازم خواهد بود.

ارزیابی

دکتری دانمارکی از سیستم انتقال اعتبار اروپا (ECTS) مطابق با فرآیند بولونیا استفاده می کنند. برای اعطای مدرک دکتری باید تمام 180 واحد را کسب کنید.

برای اعطای 180 امتیاز باید تعدادی از موارد را تکمیل کنید:

 • برنامه مطالعاتی: این مرحله باید طی 3 ماه اول با مؤسسه تکمیل و تأیید شود و دروس آموزشی را که می گذرانید و تحقیق پیشنهادی شما را شرح دهد.
 • پایان نامه خود را بنویسید: پایان نامه شما باید توانایی شما را در استفاده از روش های علمی موضوع نشان دهد و ثابت کند که توانایی های تحقیقاتی شما در استاندارد بین المللی برای دکتری در رشته شما است.
 • Pass the viva: این یک دفاع عمومی در مقابل هیئت منصفه ارزیابی متشکل از دو دانشگاهی از خارج از مؤسسه شما و یکی از خارج از کشور است که همه آن ها محققین معتبر در رشته شما هستند.

پایان نامه شما قبل از دفاع شما در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

هزینه ها و بودجه

سیاست های آموزش عالی در دانمارک آن را به گزینه ای بسیار مقرون به صرفه برای دانشجویان بین المللی (به ویژه آن هایی که از اتحادیه اروپا هستند) تبدیل می کند.

علاوه بر هزینه های پایین، منابع مالی مختلفی نیز وجود دارد که شامل تعدادی بورسیه تحصیلی به طور خاص برای دانشجویان بین المللی می باشد.

 

تحصیل دکتری در دانمارک

 

هزینه های دکتری

هزینه تحصیل شما برای دکتری در دانمارک در درجه اول به ملیت شما بستگی دارد. برای دانشجویان اتحادیه اروپا، سوئیس آموزش عالی در دانمارک رایگان است.

همچنین ممکن است به عنوان یک دانشجوی بین المللی واجد شرایط تحصیل رایگان در دانمارک باشید، مشروط بر اینکه یکی از شرایط زیر را داشته باشید:

 • شما دارای مجوز اقامت دائم هستید (Permanent opholdstilladelse)
 • شما دارای یک اجازه اقامت موقت هستید که می تواند به یک مجوز دائم ارتقا یابد (midlertidig opholdstilladelse mmf varigt ophold)

شما به عنوان فرزند همراه یک کشور غیر اتحادیه اروپا/منطقه اقتصادی اروپا که دارای مجوز اقامت بر اساس شغل است، اجازه اقامت دارید.

 • سایر دانشجویان شهریه پرداخت می کنند. برای هزینه های دقیق باید با موسسه خود تماس بگیرید، اما معمولاً سالانه 6000 تا 16000 یورو پرداخت می کنید.

هزینه های زندگی

به عنوان یک کشور پر رونق و از نظر اقتصادی توسعه یافته، هزینه های زندگی در دانمارک نسبتاً بالا است.

معمولاً توصیه می شود که دانشجویان بین 600-1000 یورو در ماه برای پوشش وعده های غذایی، حمل و نقل، اقامت و سایر هزینه های زندگی داشته باشند.

هزینه زندگی دانشجویی در دانمارک

وعده غذایی رستوران: 17.50 یورو

بلیط سینما: 14.80 یورو

کارت مسافرتی ماهانه: 67.20 یورو

خدمات ماهانه: 163.65 یورو

محل اقامت

به طور متوسط هزینه اقامت خصوصی در دانمارک بین 600-1000 یورو در ماه است. شما می توانید با اقامت در خوابگاه های دانشگاه که اجاره معمولی آن 400 تا 700 یورو در ماه است، این هزینه را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

بورسیه های دکتری

تعدادی فرصت های مالی مختلف در دانمارک وجود دارد که برنامه ها و بورس های تحصیلی زیادی به دانشجویان بین المللی ارائه می شود.

بورسیه های تحصیلی: توسط دانشگاه ها، مؤسسات تحقیقاتی و مشاغل برای مدت سه سال ارائه می شود.

بورسیه های دولتی دانمارک تحت توافقنامه فرهنگی: بورسیه های تحصیلی بلند مدت برای دانشجویان برزیل، چین، مصر ژاپن و کره جنوبی؛ و همچنین دوره های تابستانی زبان دانمارکی برای کشورهای قبلی و 35 کشور اروپایی.

بورسیه تحصیلی دولت دانمارک برای دانشجویان با صلاحیت غیر اتحادیه اروپا: دولت هر ساله تعداد محدودی بورسیه تحصیلی را به دانشگاه ها می دهد تا به دانشجویان بسیار واجد شرایط از کشورهای غیر اتحادیه اروپا / EEA و سوئیس کمک مالی کند.

Nordplus:  کمک مالی به دانشجویان در مؤسسات شمال اروپا یا بالتیک برای تحصیل در کشورهای شمال اروپا یا بالتیک به عنوان بخشی از مدرک شما.

کمیسیون فولبرایت: کمک مالی به شهروندان ایالات متحده برای یک سال کامل تحصیلی/تحقیقی در دانمارک.

منابع مالی

دانشگاه های فردی در دانمارک نیز ممکن است به دانشجویان بین المللی کمک مالی و پشتیبانی ارائه دهند. با مؤسسه خود تماس بگیرید تا دریابید که چه کمکی برای شما در دسترس است و معیارهای در دسترس بودن چیست.

کار در حین تحصیل

به عنوان یک دانشجوی بین المللی در دانمارک، شما حق کار در حین تحصیل را خواهید داشت. با این حال، محدودیت های کار به ملیت شما بستگی دارد.

شهروندان اروپای شمالی، اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس، طبق قوانین اتحادیه اروپا، بدون محدودیت در تعداد ساعات، مجاز به کار در دانمارک هستند.

دانشجویان سایر کشورها ممکن است تا 20 ساعت در هفته در طول ترم و تمام وقت در ماه های ژوئن، جولای و آگوست کار کنند. با این حال، شما باید یک برچسب مجوز کار در گذرنامه خود داشته باشید.

شرایط ورود

از آنجایی که هر موسسه در دانمارک مسئول پذیرش خود است، الزامات متفاوت خواهد بود. با این حال، معمولاً برای ثبت نام به عنوان دانشجوی دکتری، باید مدرک کارشناسی ارشد در یک موضوع مرتبط داشته باشید.

تعداد کمی برنامه برای دانشجویان بدون مدرک کارشناسی ارشد در دسترس است. در این مورد، دوره دکتری معمولاً 4 سال طول می کشد، زیرا موسسه شما باید مطمئن شود که یک برنامه کارشناسی ارشد را در طول دوره دکتری خود تکمیل می کنید.

 

تحصیل دکتری در دانمارک

 

به رسمیت شناختن

برای تحصیل دکترا در دانمارک مدارک قبلی شما باید با مدارک ورودی دانمارک قابل مقایسه باشد. شما می توانید با استفاده از یک سرویس ارزیابی رسمی مشاهده کنید که مدارک شما در دانمارک با چه چیزی مطابقت دارد.

الزامات زبان

سیستم آموزش عالی دانمارک بسیار بین المللی است و از دانشجویان خارج از کشور استقبال می کند. در واقع 700 رشته تحصیلی و 1300 دوره به زبان انگلیسی تدریس می شود.

برای دانش‌آموزانی که به زبان انگلیسی تحصیل می ‌کنند، باید در یکی از آزمون‌ های زیر نشان دهید که استانداردی معادل B/A انگلیسی دبیرستان دانمارکی (بسته به مؤسسه) دارید:

 • سیستم بین المللی آزمون زبان انگلیسی (IELTS)
 • انگلیسی پیشرفته کمبریج (CAE)
 • آزمون زبان انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی (TOEFL)
 • انگلیسی زبانان بومی از شرایط آزمون معاف هستند.

برای دانش‌آموزانی که در برنامه‌ های دانمارکی تحصیل می‌کنند، شما باید این موارد را بگذرانید: دانمارکی به عنوان زبان خارجی (Studieprøven i dansk som andetsprog)، آزمون دانمارکی 2 (Danskprøve 2) یا در برخی موارد آزمون دانمارکی 3 (Danskprøve 2) برای اثبات سطح رضایت‌بخشی از مهارت در زبان دانمارکی. .

فرآیند برنامه

برای تحصیل دکتری در دانمارک، فرآیند درخواست و مهلت های درخواست بسته به موسسه شما متفاوت است، برای جزئیات دقیق باید مستقیماً با آن ها تماس بگیرید.

با این حال، معمولاً باید موارد زیر را ارائه دهید:

ریز نمرات دانشگاهی: کپی های تایید شده ریز نمرات و گواهینامه های صلاحیت شما، با مهر اصلی. ممکن است متن شما به زبان دانمارکی ترجمه شده و توسط یک وکیل تایید شود.

بیانیه هدف: که در برخی از موسسات به عنوان یک نامه پوششی درخواست نامیده می شود، این یک سند سبک بیانیه شخصی است که بیان می کند چرا می خواهید برنامه را انجام دهید، و چه چیزی شما را به کاندیدای مناسب تبدیل می کند.

پیشنهاد تحقیق: اگر برای یک برنامه درخواست می دهید، بدون پروژه پیشنهادی خاص، باید یک پروپوزال تحقیق بنویسید.

منابع: معمولاً باید حداقل دو مرجع آکادمیک ارائه دهید که تجربه کار با شما را داشته اند.

مدارک تحصیلی

برخی از دانشگاه ‌ها می ‌خواهند مدارک تحصیلی شما را مستقیماً از مؤسسه صادرکننده دریافت کنند، این ممکن است چندین ماه طول بکشد، بنابراین به موقع این کار را انجام دهید.

مصاحبه ها

برخی از موسسات در دانمارک از دانشجویان برای پذیرش در برنامه های دکتری می خواهند مصاحبه داشته باشند.

برای دانشجویان بین المللی این معمولاً از طریق اسکایپ انجام می شود و معمولاً 2-3 استاد را شامل می شود. برخی از مصاحبه کنندگان سوالات آکادمیک مربوط به پروژه را خواهند پرسید.

مراحل بعدی

تحصیل برای دکتری در خارج از کشور دانمارک، رزومه شما را به طرق مختلف افزایش می دهد. شما توانایی کار در سطح بین المللی و حرکت به خارج از منطقه راحتی خود را نشان داده اید. ماهیت ساختاریافته دکتری دانمارکی نیز برای ایجاد محققان مستقل توانمندی طراحی شده است که نامزدهای مناسبی برای طیف وسیعی از مشاغل هستند.

آیا می توانم بعد از دکتری در دانمارک کار کنم؟

دانمارک دانشجویان بین‌المللی را تشویق می ‌کند که پس از فارغ ‌التحصیلی در این کشور بمانند، با تمدید ویزا که به دانشجویان بین‌المللی اجازه می ‌دهد به دنبال کار باشند.

برای کار در دانمارک پس از تحصیل در مقطع دکتری، بسته به ملیت شما، محدودیت های مختلفی وجود دارد.

افراد غیر اتحادیه اروپا  مجوز اقامت شما به مدت 6 ماه پس از فارغ التحصیلی معتبر خواهد بود. این به شما امکان می دهد در دانمارک به دنبال کار باشید. همچنین می توانید ویزای خود را به مدت 6 ماه دیگر تمدید کنید، مشروط بر اینکه قبلا تمدید نشده باشد.