دانمارک یکی از محبوب ‌ترین مقاصد تحصیلی بین‌المللی در اروپا است که به دلیل هزینه‌ های پایین تحصیل، مدرک ‌های کارشناسی ارشد با کیفیت بالا و روش‌ های آموزشی نوآورانه است. دانشجویان بین المللی نیز دانمارک را به دلیل استاندارد بالای زندگی و تنوع زیاد رشته های تحصیلی موجود در دانشگاه های دانمارک انتخاب می کنند.

 

تحصیل رایگان در دانمارک

 

اگر به تحصیل در خارج از کشور در دانمارک فکر می کنید، یافتن اطلاعات دقیق در مورد شهریه و هزینه های زندگی به شما کمک می کند تا تصمیمی آگاهانه برای آینده خود بگیرید. برای اطلاع از برآورد هزینه های تحصیل، هزینه های اقامت و هزینه های غذا، حمل و نقل و مواد آموزشی اضافی به خواندن ادامه دهید.

شهریه دانشگاه در دانمارک

تحصیلات عالی در دانمارک برای همه دانشجویان لیسانس و کارشناسی ارشد که از منطقه اتحادیه اروپا،ناحیه اقتصادی اروپا و سوئیس می آیند و همچنین برای دانشجویان شرکت کننده در یک برنامه تبادل رایگان است.

شما همچنین می توانید به صورت رایگان در دانمارک تحصیل کنید اگر:

 • شما در حال حاضر یک اجازه اقامت دائم یا موقت دارید.
 • یکی از والدین شما اهل یک کشور غیر اتحادیه اروپا است و در دانمارک کار می کند.

برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا، هزینه های تحصیل در دانمارک بین 6000 تا 16000 یورو در سال تحصیلی متغیر است. برخی از برنامه های تخصصی ممکن است هزینه بیشتری داشته باشند، به همین دلیل توصیه می کنیم صفحه دانشگاه را بررسی کنید تا ببینید چه شهریه ای برای شما اعمال می شود.

دانشگاه های بدون شهریه برای دانشجویان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا

در اینجا چند نمونه از دانشگاه های رایگان در دانمارک برای دانشجویان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا آورده شده است:

 • دانشگاه کپنهاگ
 • دانشگاه فنی دانمارک (DTU)
 • دانشگاه جنوب دانمارک

دانشگاه هایی که ما در دانمارک توصیه می کنیم

 • دانشگاه آلبورگ
 • دانشگاه آرهوس
 • دانشگاه روسکیلد

تحصیل رایگان در دانمارک با کمک هزینه

با توجه به اینکه تحصیل رایگان در دانمارک برای دانشجویان غیر اروپایی  ادامه تحصیل در دانشگاه های دانمارک مستلزم پرداخت هزینه در حدود سالی 12000 یورو گردیده، این امر موجب گشته تا در خواست پذیرش جهت ادامه تحصیل در این دو کشور کاهش یابد و با توجه به وضعیت اقتصادی قوی این کشورها و وجود بازار کار خوب، دانشگاه ها تسهیلاتی را برای دانشجویان با استعداد فراهم نموده اند.

لذا چنانچه دانشجویی دارای سوابق تحصیلی خوبی باشد به عبارتی دارای معدل بالای 17 و مدرک زبان IELTS  با نمره 6.5 می تواند از این تسهیلات استفاده نموده و نه تنها تحصیلات خود را به صورت رایگان ادامه دهد حتی امکان اخذ کمک هزینه زندگی نیز وجود دارد. این شرایط فقط برای دانشجویان دختر امکان پذیر است.

به طور مثال :

اگر متقاضی جهت دوره لیسانس از کشور دانمارک پذیرش اخذ نماید تحصیلات رایگان خواهد بود و حدود ماهی 2000 کرون کمک هزینه دریافت می نماید و چنانچه پذیرش فوق لیسانس داشته باشد حدود 4000 کرون کمک هزینه دریافت می نماید که هزینه زندگی با  4000 کرون پوشش داده می شود.

دقت نمایید که داشتن معدل بالا و مدرک IELTS الزامی است ولی نوع دانشگاه مطرح نمی باشد و مسلما هرچه سابقه آکادمیک بهتری داشته باشید این شانس افزایش می یابد.

رشته های موجود برای کمک هزینه تحصیلی

رشته های زیر با شرایط  ذکر شده امکان پذیرش همراه با کمک هزینه تحصیلی از دانشگاه را دارا می باشند.

بهداشت عمومی در مقطع فوق لیسانس (Public Health)

شرایط لازم

 • داشتن لیسانس مرتبط مانند
 • Public Health
 • Medicine
 • Biomechanics
 • Sports Science
 • Human Biology
 • Dentistry
 • Biomedicine
 • Nursing
 • Physiotherapy
 • Ergonomics
 • Nutrition
 • Midwifery
 • Biomedical laboratory technician
 • Global Nutrition and Health
 • Teacher with main subject/specialization within sports/health
 • معدل بالای 16
 • داشتن مدرک آیلتس با نمره 6.5

رشته های مدیریت و کامپیوتر و فنی

 •  مدیریت بازرگانی
 • طراحی صفحات وب
 • نرم افزار کامپیوتر
 • فشن دیزاین
 • مدیریت فنی

شرایط مورد نیاز

 • داشتن دیپلم و مدرک پیش دانشگاهی با معدل بالای 16
 • سن زیر 24 سال

کمک هزینه تحصیلی شامل ماهیانه حقوق و معافیت از پرداخت شهریه می باشد.

 

تحصیل رایگان در دانمارک

 

چگونه در دانمارک تحصیل رایگان داشته باشم

 1. یک زمینه علمی و شخصیتی خوب برای درخواست آماده کنید

واجد شرایط بودن برای تحصیل رایگان شرایطی دارد که باید قبول کنید. برخی از این الزامات سوابق تحصیلی و رفتاری شما هستند. این سوابق بر شما به عنوان دانشجو تاثیر خواهد داشت و این اساس پذیرش در دانشگاه های دانمارک خواهد بود در صورتی که دانشجوی بین المللی باشید.

البته سابقه خوب شانس بیشتری برای پذیرش در دانمارک برای شما به همراه دارد که می تواند به تحصیل رایگان در دانمارک کمک کند. دانشگاه ها به طور پیچیده دانشجویان بین المللی را انتخاب می کنند که نام آن دانشگاه را خدشه دار نمی کنند. این یکی از دلایل متعددی است که فیلتر کردن دانشجویان قبل از ورود به دانشگاه از دیرباز یک سنت بوده است.

 1. برنامه اولیه را طراحی کنید

آماده کردن درخواست خود از قبل، امکان پذیرش شما در دانمارک به عنوان یک دانشجوی بین المللی آینده افزایش می دهد. به غیر از درخواست های دانشگاه، شما باید برای اجازه اقامت در دانمارک درخواست دهید تا از تحصیل رایگانی که ارائه می دهند بهره مند شوید. طبق قانون آن ها، در صورت داشتن مجوز اقامت، می توانید از مزایای شهریه رایگان آن ها در آموزش عالی استفاده کنید. این مجوزها را می توان با پرداخت هزینه ویزای آن ها هنگام ورود به کشورشان دریافت کرد. مجوزها باید به صورت دوره ای تمدید شوند تا در مورد هدف اقامت شما به روز شوند.

 1. برای بورسیه تحصیلی در دانشگاه های دانمارک اقدام کنید

از دبیرستان تا کالج، بورسیه ها به کمک بسیاری از دانش آموزان به ویژه در مواقع بحران تبدیل می شوند. دانش ‌آموزان خوب از نظر علمی از مدارس و دانشگاه‌ ها به دلیل دستاوردهایی که به موسسه کمک کرده‌اند، از این شرایط بهره‌مند شده ‌اند. دانشگاه ها سخاوتمندانه به این دانشجویان کمک مالی می کنند تا در زمینه هایی که در آن ها خوب هستند به موفقیت خود ادامه دهند. دریافت بورسیه تحصیلی در دانمارک یک راه عالی برای تحصیل رایگان در دانمارک برای دانشجویان بین المللی است.

با افزایش موفقیت ها و شهرت دانشگاه، بسیاری از دانشجویان دیگر مایلند برای همان دانشگاه درخواست دهند. آن ها فکر خواهند کرد که دستاوردهای آن دانش آموزان با استعداد نیز دستاوردهای مدرسه بوده است. در حال حاضر، دانشگاه هایی در دانمارک مانند دانشگاه کپنهاگ و دانشگاه فنی دانمارک وجود دارد که هر دو مزایای خوبی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند.

 1. برای بورسیه دولتی اقدام کنید

دانمارک همیشه همسایه خوبی برای سایر کشورهای اروپایی بوده است. این دلیل آموزش رایگان آن ها به هر ملیت در این قاره است. بیش از آن، آن ها به آرامی در آمریکا و چندین کشور در آسیا ارتباطات قوی برقرار کرده اند. اگر ساکن یکی از کشورهایی بودید که با دانمارک شراکت دارند، مطمئناً چند بورسیه تحصیلی توسط دولت شما برای تحصیل در خارج از کشور ارائه شده است. شما فقط باید به دنبال وب سایت آژانس دولتی مربوطه خود باشید که به امور خارجی رسیدگی می کند و به دنبال بورسیه تحصیلی در دانمارک باشید.

 1. برای بورسیه های خارجی و خصوصی اقدام کنید

اگر قبلاً شرکت یا سازمانی دارید که می خواهید پس از اتمام مدرک خود به آن بپیوندید، در مورد برنامه های بورسیه ای که ممکن است در ازای کار برای آنه ا ارائه دهند، پرس و جو کنید. این به شما این شانس را می دهد که جدا از کمک مالی که ممکن است به شما ارائه دهند، با شرکت آینده خود ارتباط اولیه برقرار کنید. همچنین، شرکت‌ های خصوصی معمولاً تمایل دارند پس از دریافت مدرک، دارایی‌ های خود را دوباره برای آموزش ارسال کنند. بنابراین، اگر شانس با شما باشد، ممکن است این فرصت را داشته باشید که مدرک فوق لیسانس را به صورت رایگان دریافت کنید!

 

تحصیل رایگان در دانمارک

 1. یک دانشگاه مقرون به صرفه در دانمارک انتخاب کنید

موثرترین روش این است که یک دانشگاه مقرون به صرفه را انتخاب کنید که بتوانید با استفاده از اقساط یا وام دانشجویی آن را پرداخت کنید. حضور در این دانشگاه های مقرون به صرفه قطعا می تواند کمکی به تحصیل رایگان در دانمارک همراه با راه های دیگر باشد.

در دانمارک، شهریه سالانه به طور متوسط ​​از 8000 دلار تا 21000 دلار متغیر است. شما می توانید دانشگاه های ارزان تری را بیشتر در مناطق روستایی که هزینه های زندگی در آن ها کمتر است، پیدا کنید. اگر علاقه مند هستید، نگاهی به دانشگاه های مقرون به صرفه دانمارک برای دانشجویان بین المللی بیندازید.

 1. درخواست خود را به بسیاری از دانشگاه ها ارسال کنید

داشتن یک فرم درخواست خوب به معنای شانس بیشتری برای پذیرش در دانشگاه ها است، بنابراین درنگ نکنید و نمونه کار خود را به هر دانشگاهی در دانمارک که فکرش را می کنید ارسال کنید! انتخاب ‌های بسیار متنوع، گزینه ‌های زیادی را در اختیار شما قرار می ‌دهد تا در حین تحصیل صرفه ‌جویی کنید. شما می توانید دانشگاهی را انتخاب کنید که کمترین هزینه تحصیلی را ارائه می دهد مانند مدرسه بازرگانی کپنهاگ، یا دانشگاهی در مناطق روستایی برای هزینه های زندگی ارزان مانند مرکز دانمارکی برای تحقیقات روستایی.

 1. بررسی کنید که آیا می توانید در حین تحصیل برای شغل درخواست دهید یا خیر

با وجود اینکه کار در حین تحصیل دشوار به نظر می رسد، بسیاری از دانش آموزان همچنان به دنبال شغلی هستند که بتواند هزینه های روزانه، مایحتاج و به ویژه هزینه های مدرسه آن ها را بپردازد. اما، قبل از اینکه در مورد یافتن اولین شغل خود هیجان زده شوید، مطمئن شوید که دانشگاه یا کشور شما به دانشجویان اجازه می دهد در حین تحصیل کار کنند. در دانمارک، اگر در یکی از کشورهای اروپایی اقامت دارید، هیچ محدودیتی در تعداد ساعات کار در هفته وجود ندارد تا زمانی که بتوانید با تحصیلات خود آن را مدیریت کنید. با این حال، اگر شما یک دانشجوی بین المللی بدون مجوز هستید، حق دارید حداکثر 20 ساعت در هفته در طول ترم ها و تمام وقت در تعطیلات مدرسه کار کنید.

 1. هزینه های زندگی خود را به طور موثر مدیریت کنید

در حالی که در دانمارک مستقر می شوید، ممکن است تعجب کنید که چرا حتی اگر این بورسیه های تحصیلی خوب را برای حمایت از تحصیل خود دارید و شغلی با درآمد خوب برای پرداخت قبوض خود داشته باشید، هنوز هم پول کافی ندارید. این وضعیت ممکن است ناشی از سوءمدیریت در کمک هزینه شما یا سبک زندگی شما باشد. ابتدا چیزهایی را که برای مطالعه ضروری نیست رها کنید. شما پس از فارغ التحصیلی وقت دارید تا برای چیزهایی که اکنون فدا می کنید صرف کنید. دوم، وجوه نقدی و پول نقد خود را یادداشت کنید تا ردیابی کنید که پول شما به کجا می رود. این به شما کمک می کند تا از خرج کردن بی رویه خودداری کنید. در نهایت، قبل از استفاده از بقیه، بخشی از پول خود را پس انداز کنید. این روش ها را دنبال کنید و در طول اقامت خود در دانمارک از نظر مالی انعطاف پذیر خواهید بود.

هزینه های زندگی دانشجویی در دانمارک

میانگین هزینه های زندگی در شهرهای دانمارک

سیاست بدون شهریه دانمارک برای دانشجویان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا بسیار جذاب است، اما کیفیت بالای زندگی همچنین به این معنی است که هزینه های زندگی در دانمارک و میانگین قیمت ها به طور کلی بالاتر از جاهای دیگر است. برای اینکه بتوانید این هزینه ها را پوشش دهید، باید هزینه های ماهانه خود را به دقت تنظیم کنید.

به عنوان یک تخمین تقریبی، دانشجویان بین المللی برای زندگی در دانمارک بین 800 تا 1200 یورو در ماه نیاز دارند. این هزینه ها می تواند بر اساس عادت های شما افزایش یا کاهش یابد: چقدر برای خرید و بیرون رفتن هزینه می کنید، چقدر سفر می کنید و غیره. همچنین در صورت تصمیم به تحصیل در پایتخت دانمارک، کپنهاگ، باید انتظار پرداخت هزینه بیشتر داشته باشید.

هزینه های اسکان

محل اقامت حدود یک سوم هزینه های ماهانه زندگی شما در دانمارک را تشکیل می دهد. در بیشتر شهرها باید بین 400 تا 670 یورو و در کپنهاگ حدود 800 تا 900 یورو بپردازید.

اگر زود به دنبال مسکن باشید، ممکن است بتوانید مکان هایی را با قیمت 250 یورو در ماه در خارج از شهر پیدا کنید.

گزینه های اصلی اقامت برای دانشجویان در دانمارک:

 • دانشجویانی که به تنهایی زندگی می کنند – 450 یورو در ماه
 • دانشجویانی که با شریک یا همکار خود زندگی می کنند – 500 یورو در ماه
 • سالن های اقامت دانشجویی (kollegier) – بین 250 – 300 یورو در ماه

ممکن است پیدا کردن محل اقامت درست قبل از شروع ترم برای شما بسیار مشکل باشد. به همین دلیل است که باید ماه ها قبل از نقل مکان به دانمارک شروع به بررسی گزینه های خود کنید. این به شما امکان می دهد مکان ها و قیمت های مختلف را با هم مقایسه کنید و عجولانه تصمیم نگیرید. یکی دیگر از مزایای انتخاب زودتر مکان این است که مجبور نخواهید بود با استرس ناشی از ندانستن محل زندگی خود کنار بیایید.

میانگین هزینه های غذا در دانمارک بین 200 تا 270 یورو در ماه بسته به عادات خرج کردن شما خواهد بود. می ‌توانید در سوپرمارکت ‌های تخفیف‌خورده مانند Bilka، Lidl، Netto، Fakta یا Aldi، قیمت‌ های کمتری برای خواربار فروشی پیدا کنید.

به طور متوسط، صرف غذا در شهر برای هر نفر 30 یورو یا نوشیدنی غیرالکلی در بار حدود 5 یورو هزینه دارد.

هزینه حمل و نقل

در دانمارک، تقریباً 50٪ از دانش آموزان برای رسیدن به دانشگاه خود از دوچرخه استفاده می کنند، در حالی که 30٪ از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می کنند. گذرنامه حمل و نقل عمومی ماهانه برای اتوبوس، مترو یا قطار 40 تا 50 یورو در ماه است.

دانمارک، و به ویژه کپنهاگ، بهشت ​​دوچرخه ها هستند که احتمالاً از تعداد مردم بیشتر است. بنابراین همیشه می توانید یک دوچرخه کرایه کنید و از دوچرخه سواری در شهر لذت ببرید.

هزینه های اضافی و صرفه جویی

شما مقداری پول برای کتاب ها و سایر مواد آموزشی خرج خواهید کرد که معمولاً بین 30 تا 65 یورو در ماه است. به طور متوسط، دانش آموزان برای فعالیت های اجتماعی بین 120 تا 175 یورو در ماه هزینه می کنند. اگر برای کارت بین المللی سفر جوانان ثبت نام کنید، می توانید از تخفیف های عمده برای بازدید از مناظر اطراف دانمارک برخوردار شوید.

اگر شهروند غیر اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا هستید و در سیستم ثبت احوال دانمارک ثبت نام نمی کنید، ممکن است مجبور باشید برای بیمه درمانی هزینه بپردازید.

 

تحصیل رایگان در دانمارک

 

بورسیه ها و کمک های مالی دانشگاه

راه های مختلفی برای تامین هزینه های تحصیل و زندگی در دانمارک وجود دارد. بیایید نگاهی دقیق تر به هر یک بیندازیم.

بورسیه های دولتی دانمارک تحت موافقت نامه های فرهنگی – این بورسیه هایی است که به دانشجویان مبادله ای بسیار واجد شرایط ارائه می شود که می خواهند زبان دانمارکی، عادات و فرهنگ یا موضوعات مرتبط (مانند معماری، طراحی) را مطالعه کنند.

برنامه‌ های Erasmus+ یا Erasmus Mundus Joint Master Degree (EMJMD) – این ها برنامه‌ هایی هستند که توسط اتحادیه اروپا با همکاری دانشگاه‌ ها و موسسات دیگر ارائه می‌ شوند. هدف از این برنامه ها تشویق مردم به رفتن و تحصیل در خارج از کشور، کشف و پذیرش فرهنگ های مختلف و توسعه مهارت های بین فردی و تحصیلی است.

برنامه Nordplus – این برنامه فقط برای دانشجویانی در دسترس است که قبلاً در یک موسسه آموزش عالی شمال اروپا یا بالتیک تحصیل می کنند. اگر واجد شرایط هستید، ممکن است این فرصت را داشته باشید که در یکی دیگر از کشورهای شمال اروپا یا بالتیک تحصیل کنید.

برنامه فولبرایت – فقط برای دانشجویان آمریکایی که در مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری در دانمارک ثبت نام می کنند در دسترس است.

بورسیه های ارائه شده توسط دانشگاه ها به شهروندان غیر اتحادیه اروپا – این بورسیه ها توسط دولت دانمارک تامین می شود. برای دیدن اینکه کدام دانشگاه آن ها را ارائه می دهد و چگونه/اگر می توانید درخواست دهید، صفحه پذیرش یا کمک مالی/بورسیه را در وب سایت دانشگاه بررسی کنید.

حمایت آموزشی دولتی دانمارک (SU) – این کمک های آموزشی است که معمولاً به دانش آموزان دانمارکی ارائه می شود. با این حال، دانشجویان بین المللی نیز می توانند تا زمانی که شرایط درخواست را برآورده کنند، درخواست دهند.

هزینه های ویزا و اجازه اقامت دانمارک

دانش‌آموزان اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس می‌ توانند به مدت 3 ماه بدون مجوز در دانمارک بمانند. پس از آن، آن ها باید برای گواهی ثبت درخواست کنند. این مجوز در یک هفته منتشر می شود و رایگان است.

شهروندان غیر اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا برای تحصیل در دانمارک نیاز به اجازه اقامت دارند. زمان پردازش حدود 2 ماه طول می کشد و شما باید 255 یورو هزینه بپردازید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویزا و مجوزهای اقامت، به وب سایت Nyidanmark.dk مراجعه کنید.