سیستم آموزش عالی دانمارک یکی از شناخته شده ترین سیستم ها در شمال اروپا است و شهرت آن برای برتری و نوآوری های آن است. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانمارک فرصتی برای استفاده از این سیستم آموزشی عالی است. با دانشگاه‌ های مشهور شانس تحصیل در مقطع  کارشناسی ارشد انگلیسی زبان و هزینه تحصیل در دانمارک رایگان برای اتباع اتحادیه اروپا و برخی دانشجویان بین المللی، این کشور مقصد بسیاری از علم آموزان است.

 

تحصیل کارشناسی ارشد در دانمارک

 

دانمارک همراه با کیفیت بالای زندگی، جامعه دوستانه و محیط امن، مقصد فوق ‌العاده‌ ای برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد است.

فرصت های تحصیلات تکمیلی در دانمارک

دانمارکی‌ها که اغلب توسط نظرسنجی ‌های بین‌المللی به عنوان شادترین مردم جهان نامیده می‌ شوند، به دلیل علاقه‌شان به hygge (اصطلاح دانمارکی برای آرامش و گرما) مشهور هستند. دانمارک همچنین به دلیل سازگاری با محیط زیست خود مشهور است و برخی از دوچرخه محورترین شهرهای خارج از هلند را دارد. اگر شما علاقه مند به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانمارک هستید، علاوه بر این، چیزهای بیشتری برای لذت بردن از زندگی در دانمارک وجود دارد.

تحصیل رایگان در دانمارک: اگر شما یک تبعه اتحادیه اروپا هستید، مجبور نخواهید بود برای تحصیلات عالی در دانمارک چیزی بپردازید.

دانشگاه های در سطح جهانی: علیرغم داشتن تنها هشت دانشگاه، موسسات دانمارکی در جدول لیگ های بین المللی برجسته هستند.

چشم انداز بین المللی: دانمارک با بیش از 30000 دانشجوی بین المللی، مکانی دلپذیر برای خارجی ها است.

دروس رایگان زبان دانمارکی: دانمارک به قدری مشتاق است که به تازه واردان کمک کند تا در آنجا مستقر شوند که دولت دانمارک کلاس های رایگان زبان را برای دانشجویان و کارگران بین المللی ارائه می دهد!

دانشگاه های دانمارک دامنه وسیعی از رشته های تحصیلی را برای تحصیل کارشناسی ارشد در دانمارک ارائه می دهند و تمرکز بالایی بر روی تحقیقات دارند. در دانمارک شما تجربه عملی در حوزه تحصیلی خود کسب خواهید کرد.

هر رشته ای که برای تحصیل در دانمارک انتخاب کنید می توانید انتظار کیفیت بالا و استاندارهای آکادمیک در سطح جهانی داشته باشید. می توانید از بین رشته های مختلفی که زبان انگلیسی تدریس می شوند انتخاب کنید در حوزه هایی مانند علوم طبیعی، مهندسی، معماری و طراحی.

این ها برخی از رشته های محبوب در دانمارک هستند:

 • کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی در دانمارک
 • کارشناسی ارشد اقصاد در دانمارک
 • کارشناسی ارشد علوم محیطی در دانمارک
 • کارشناسی ارشد در طراحی دانمارک
 • کارشناسی ارشد مهندسی عمران در دانمارک

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانمارک؛ جزئیات کلیدی

 • دانشگاه ها: 8
 • قدیمی ترین دانشگاه: کپنهاگ (1479)
 • دانشجویان بین المللی: 32371
 • طول دوره: 2 سال
 • هزینه های معمولی: (داخلی / اتحادیه اروپا) هیچ (مطابق با شرایط)

شهر های اصلی دانمارک

دانمارک تنها چند شهر دانشجویی دارد اما همگی آنها محیطی سرزنده و شاداب دارند. در خارج از کلاس می توانید از زمان تفریح و استراحت خود لذت ببرید. دو تا از این شهر ها کپنهاگ و آلبورگ هستند.

 

تحصیل کارشناسی ارشد در دانمارک

 

دانشگاه ها و کالج های دانمارک

سه نوع موسسه آموزش عالی در دانمارک وجود دارد: دانشگاه ها، کالج های دانشگاهی و آکادمی های آموزش عالی حرفه ای. فقط دانشگاه ها ( همچنین موسسات هنرهای زیبا و نمایشی، طراحی و معماری در سطح دانشگاه) برنامه های کارشناسی ارشد و دکتری را ارائه می دهند.

دانمارک با توجه به وسعت بخش دانشگاهی آن (فقط هشت دانشگاه)، سابقه قابل توجهی دارد و شش دانشگاه این کشور در بین 400 دانشگاه برتر (رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی تایمز) هستند.

آموزش عالی در دانمارک به طور کامل با فرآیند بولونیا، چارچوب صلاحیت اروپایی که با یک سیستم سه دوره ای (لیسانس – کارشناسی ارشد – دکتری) مشخص می شود، سازگار است، که یک سطح به سطح بعدی منتهی می شود.

سیستم آموزش عالی دانمارک بسته به تخصص شما و تمرکز بر تحقیقات یا مهارت های عملی به چند نوع دانشگاه مختلف تقسیم می شود:

دانشگاه ها سنتی: در مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در هر رشته ای که به ذهنتان می رسد می توانید در این دانشگاه ها ثبت نام کنید، از روانشناسی گرفته تا علوم کامپیوتر.

کالج های دانشگاهی: این مدارس دوره های تخصصی لیسانس در زمینه های مانند تربیت معام، مهندسی، بازرگانی، پرستاری یا خدمات اجتماعی ارائه می دهند. این دوره های تحصیلی چندین کارگاه و کاروزی شامل کار در خارج از کشور را شامل می شوند.

موسسات آموزش عالی هنری: مدارسی تخصصی که در آنها می توانید به دنبال مدارکی در رشته هنر، موسیقی، معماری یا طراحی بروید.

مدارس آموزش و تحصیل دریایی: مدارسی با تمرکز بالا بر تحقیقات و مهارت های عملی مختص دانشجویانی که علاقمند به زندگی دریایی و فنی مهندسی هستند.

چند دانشگاه پیشنهادی ما در دانمارک

 • آکادمی بازرگانی آرهوس (Aarhus)
 • دانشگاه جنوبی دانمارک
 • دانشگاه روسکیلد (Roskilde)
 • مدرسه طراحی و تکنولوژی کپنهاگ (KEA)
 • کالج دانشگاهی آسبالون (Absalon)

رتبه بندی دانشگاه های دانمارک

اندازه نسبتا کوچک (و سیستم آموزش عالی نسبتا کوچک) مانع از رقابت دانمارک با سایر کشورها در رتبه بندی جهانی نشده است.

انواع دوره

همانطور که در کشورهای اروپایی معمول است، برنامه های کارشناسی ارشد در دانمارک شامل دوره های اجباری، دروس انتخابی و دروس موضوعی است. شما اغلب می توانید بین یک مسیر عمومی یا یک تخصص در برنامه خود یکی را انتخاب کنید.

مدل اصلی آموزشی در دانمارک یادگیری مبتنی بر موضوع است. تدریس از طریق سخنرانی ها، سمینارها، تمرین های عملی و نظری، بازدیدهای مطالعاتی و کار پروژه ای ارائه می شود. تحصیلات کارشناسی ارشد شما پس از تولید پایان نامه، بر اساس یک پروژه بزرگ مربوط به شش یا نه ماه کار، پایان می یابد. برخی از دانشگاه ها به شما اجازه می دهند که به صورت مستقل یا به عنوان بخشی از یک گروه روی پایان نامه خود کار کنید.

دانشگاه ها اغلب پیوندهای خوبی با بخش خصوصی و دولتی و همچنین سایر موسسات دارند، بنابراین فرصت هایی برای انتخاب رشته و تحصیل در خارج از کشور وجود خواهد داشت.

 

تحصیل کارشناسی ارشد در دانمارک

 

الزامات زبان

طیف عالی از برنامه های کارشناسی ارشد دانمارکی وجود دارد که به زبان انگلیسی ارائه می شود – یکی از بزرگترین برنامه های کشور غیر انگلیسی زبان. این فقط برای جذب دانشجویان بین المللی نیست. تعدادی از دانش ‌آموزان محلی که مهارت‌ های زبان انگلیسی آن ها عالی است، تحصیلات انگلیسی را انتخاب می ‌کنند.

اگر می ‌خواهید در حین تحصیل توانایی خود را در یادگیری زبان دانمارکی امتحان کنید، هیچ بهانه‌ ای وجود ندارد، زیرا دولت برای همه دانشجویان و کارگران بین‌ المللی درس‌ های دانمارکی رایگان ارائه می ‌دهد.

در ادامه دامنه ی حدودی از نمره های مورد نیاز را برایتان آورده ایم:

آیتلس تافل انگلیسی پیشرفته کمبریج
*انگلیسی B – نمره آزمون حداقل 6.5 *انگلیسی B – نمره آزمون بین 550 تا 583 (کتبی)، یا 213 تا 237 (کامپیوتری)، یا 79 تا 93 (اینترنتی) *انگلیسی B – مدرک انگلیسی پیشرفته
انگلیسی A – نمره آزمون حداقل 7 انگلیسی A – نمره آزمون بین 587 تا 610 (کتبی)، یا 240 تا 253 (کامپیوتری)، یا 94 تا 101 (اینترنتی) انگلیسی A – مدرک مهارت (CPE)

نکته: * برخی دوره های به سطح زبان «انگلیسی A» نیاز دارد که یه مرحله بالاتر از سطح انگلیسی B است.

درخواست دهندگانی که زبان مادری شان انگلیسی است این پیش نیاز برایشان در نظر گرفته نمی شود. به علاوه، درخواست کنندگانی که می توانند سند مهارت در انگلیسی در سطح مشابهی ارائه دهند می توانند با دفتر پذیرش بین الملل موسسه مورد نظرشان تماس بگیرند تا ببینند آیا سطح زبان انگلیسی آنها کفایت می کند یا خیر.

اگر علاقه مند به زبان دانمارکی هستید، رشته های متنوعی هم وجود دارد که به این زبان رائه می شود. برای پذیرش در آنها شما باید اثبات کنید که سطح قابل قبولی از مهارت در زبان دانمارکی دارید.

به این منظور باید در آزمون های مانند «دانمارکی به عنوان یک زبان خارجی» (Studieprøven i dansk som andetsprog’) یا «آزمون دانمارکی 2» (Danskprøve 2) شرکت کنید. برخی دوره ها ممکن است به قبولی شما در «آزمون دانمارکی 3» (Danskprøve 3) نیاز داشته باشند.

توجه داشته باشید که به عنوان یک دانشجوی خارجی می توانید به رایگان در دوره های آموزش زبان دانمارکی شرکت کنید. از این طریق می توانید ابتدا برای تحصیل در مقطع لیسانس وارد دوره های انگلیسی زبان شوید و بعد از فارق التحصیلی برای ادامه تحصیل کارشناسی ارشد در دانمارک دوره های دانمارکی را انتخاب کنید (در صورت داشتن مهارت لازم در زبان دانمارکی).

هزینه های کارشناسی ارشد و تامین بودجه در دانمارک

دولت دانمارک هزینه های تحصیل برای همه شهروندان اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس را پوشش می دهد. با این حال، اگر شما از خارج از اتحادیه اروپا هستید، متعهد به پرداخت هزینه هایی از حدود 6000 تا 16000 یورو خواهید بود. در میان گران ترین رشته ها، دوره های کارشناسی ارشد تخصصی مانند MBA را خواهید دید.

منابع مالی

تعدادی از بورسیه ها و کمک های مالی از موسسات و از طرح های با بودجه عمومی در دسترس است.

درخواست برای کارشناسی ارشد در دانمارک

طبق چارچوب سه دوره بولونیا، برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانمارک به مدرک لیسانس شناخته شده بین المللی با استاندارد خوب نیاز دارید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد به رسمیت شناختن مدرک بین المللی، به وب سایت رسمی وزارت آموزش عالی و علوم مراجعه کنید.

همچنین باید مدرکی مبنی بر مهارت در زبان آموزشی دوره خود (معمولاً دانمارکی یا انگلیسی) نشان دهید. تسلط به زبان انگلیسی معمولاً از طریق آزمون مهارت انگلیسی مانند آیلتس یا تافل نشان داده می شود. برای ورود به برنامه کارشناسی ارشد، سطح مورد نیاز حداقل آیلتس 6.5 یا تافل iBT 83 خواهد بود. اگر زبان مادری انگلیسی باشید یا بتوانید نشان دهید که از طریق تحصیل قبلی در موسسه انگلیسی زبان، این زبان را آموزش دیده اید، معمولاً از این شرط معاف خواهید بود.

اگر دوره شما به زبان دانمارکی تدریس می شود، باید با دانشگاه خود بررسی کنید که آیا دانشجویان بین المللی باید در آزمون زبان شرکت کنند یا خیر.

روش درخواست

اغلب یک دوره درخواست مشخص برای برنامه های کارشناسی ارشد وجود دارد. مهلت معمولاً آوریل قبل از شروع سپتامبر برای شهروندان اتحادیه اروپا و در اوایل ژانویه برای دانشجویان بین المللی است. شما باید تمام مدارک خود را تا آخرین مهلت درخواست داشته باشید. هزینه درخواست اغلب مورد نیاز است.

برای درخواست، شما نیاز دارید:

 • یک کپی اصلی یا تایید شده از کارنامه تحصیلی شما از مدرک لیسانس شما. اگر رونوشت به زبان دیگری غیر از انگلیسی یا زبان اسکاندیناوی باشد، باید ترجمه رسمی انگلیسی را ارائه دهید.
 • یک کپی گواهی شده از مدرک لیسانس شما. اگر هنوز مدرک خود را تکمیل نکرده اید، باید نامه ای از دانشگاه خود ارائه دهید که تاریخ اعطای برنامه ریزی شده را ذکر کند.
 • شرح دروسی که در مدرک لیسانس شما مربوط به برنامه ای است که برای آن درخواست می دهید (به عنوان مثال، کتاب راهنمای دوره).
 • یک نسخه به روز از CV شما.
 • یک فتوکپی از پاسپورت شما این برای تعیین وضعیت احراز هویت شما است.
 • اثبات تسلط به زبان انگلیسی.

 

تحصیل کارشناسی ارشد در دانمارک

 

ویزای تحصیلی کارشناسی ارشد در دانمارک

شهروندان غیر اتحادیه اروپا

شهروندان غیر اتحادیه اروپا برای تحصیل در دانمارک نیاز به اجازه اقامت دارند. این اجازه اقامت باید قبل از رفتن به دانمارک درخواست و دریافت شود. هنگامی که موسسه شما نامه پذیرش شما را ارسال می کند، فرم درخواستی به نام “ST1” دریافت می کنید که باید برای درخواست اجازه اقامت خود را تکمیل کنید.

درخواست برای اجازه اقامت

پروسه درخواست برای اجازه اقامت یک پروسه نسبتا طولانی است (دو تا سه ماه طول می کشد) و دانشگاه ها توصیه می کنند که برای شروع ماه سپتامبر (مثل معمول در دانمارک) آخرین تاریخ که شما می توانید برای اجازه اقامت خود اقدام کنید، 1 می است. با این حال، شما باید به محض دریافت نامه پذیرش و ST1 روند درخواست را شروع کنید.

اولین قدم این است که با کنسولگری یا سفارت دانمارک در کشور خود برای راهنمایی در مورد درخواست اجازه اقامت تماس بگیرید.

فرآیند درخواست با ایجاد یک شناسه آنلاین و پرداخت هزینه به صورت آنلاین طبق دستورالعمل های سرویس مهاجرت دانمارک شروع می شود. شما باید از طریق صورت ‌حساب بانکی یا نامه ‌های بورسیه نشان دهید که توانایی مالی برای حمایت از خود و تحصیلات خود را دارید. مقامات مهاجرت دانمارک حداقل معادل 835 یورو در ماه را در طول دوره تحصیل شما تعیین کرده اند.

سپس در عرض دو تا سه ماه از کنسولگری یا سفارت پاسخ دریافت خواهید کرد. هنگامی که به دانمارک رسیدید و در نزد مقامات دانمارکی ثبت نام کردید (مانند شهروندان شمال اروپا یا اتحادیه اروپا اجازه اقامت شما (“کارت اقامت نوع Z”) به آدرس دانمارکی شما ارسال می شود. کارت اقامت به عنوان مدرکی است که به شما اجازه اقامت داده شده است

مراحل بعدی

اشتغال پذیری همیشه در دستور کار دولت دانمارک قرار داشته و از مؤسسات آموزش عالی انتظار می رود فارغ التحصیلان خود را برای بازار کار آماده کنند.

در هر صورت، مدرک کارشناسی ارشد در کنار تجربه بین‌المللی و مهارت ‌های زبانی – نه تنها در دانمارک، بلکه در سرتاسر جهان – توسط بسیاری از کارفرمایان به عنوان دارایی محسوب می ‌شود.

اکثر دانشگاه ها دارای خدمات شغلی هستند که خدماتی مانند مربیگری، کلینیک CV یا جستجوی شغل را ارائه می دهند. همچنین اگر قصد دارید برای کار در دانمارک بمانید، بهتر است با آن ها تماس بگیرید، زیرا آن ها دانش خوبی از بازار کار محلی دارند.