جذابیت های زیاد دانمارک به ویژه در سال های اخیر برای مخاطبان جهانی آشکار شده است. این کشور اروپایی دارای سواحل باشکوه، قلعه ‌های افسانه ‌ای زیبا، جنگل‌ های سرسبز، آب و هوای معتدل، شهروندانی دوستانه و شادی ‌های مسری است.

 

سفر به دانمارک

اعتبار زیست محیطی کشور دانمارک در سراسر سرزمین آشکار است. در کپنهاگ، دوچرخه بر ماشین اولویت دارد و مسلما بهترین راه برای کشف این شهر جمع و جور و زیبا است. علاوه بر همه این ها، غذا افسانه ای است – غذاخوری دانمارکی راه را برای بهترین غذاهای اسکاندیناوی هموار می کند. با فهرست برترین جاذبه های دانمارک، مکان مورد علاقه بعدی خود را برای بازدید پیدا کنید.

  1. باغ تیوولی، کپنهاگ

هنگام بازدید از کپنهاگ، بسیاری از بازدیدکنندگان برای این فضای تفریحی نمادین صف می بندند. Tivoli که قدمت آن به سال 1843 برمی‌گردد، الهام ‌بخش پارک ‌های موضوعی مشهور جهانی دیزنی است و در اینجا، طیف وسیعی از جاذبه ‌ها از جمله ترن هوایی، میدان‌ ها، تئاترهای عروسکی، رستوران ‌ها، کافه‌ ها، باغ‌ ها، غرفه‌ های غذا و حتی یک سالن کنسرت به سبک مورها را خواهید دید.

تیوولی که در سراسر جهان شناخته شده است، در فیلم های متعددی ظاهر شده است و نماد واقعی شهر است. در شب، نمایش های آتش بازی آسمان را روشن می کند و در زمستان، باغ ها با چراغ هایی برای فصل کریسمس تزئین می شوند. در طول تابستان، می‌توانید در شب‌های جمعه کنسرت راک رایگان تماشا کنید.

  1. نیهاون، کپنهاگ

ستاره تصاویر و کارت پستال های بی شمار شهر، نیهاون (بندر جدید) مکانی عالی برای قدم زدن یا دیدن بخشی از فرهنگ کافه نشینی کپنهاگ است. این مکان که در قسمت پشتی کاخ آمالی‌نبورگ قرار دارد، زمانی منطقه‌ ای از اسکله ای بدنام بود، اما با خانه ‌های رنگارنگ، رستوران ‌ها و کشتی ‌های بلند (که برخی از آن ها موزه هستند) در کنار اسکله، جان تازه ‌ای به آن بخشیده است.

Nyhavn در حال حاضر یک محله به خصوص جذاب و در نتیجه یک جاذبه بزرگ برای گردشگران و افراد محلی است. اگر احساس ماجراجویی می ‌کنید، می‌ توانید از اینجا با یک هیدروفویل به سوئد بروید یا یک سفر دریایی دلپذیر در بندر برای دیدن مناظر داشته باشید.

  1. موزه ملی دانمارک (Nationalmuseet)، کپنهاگ

با ۱۰ دقیقه پیاده ‌روی از باغ ‌های تیوولی به موزه ملی (Nationalmuseet) می‌ رسید که به تاریخ و فرهنگ دانمارک می ‌پردازد. این موزه مجموعه ای چشمگیر از مصنوعات دانمارکی، از جمله ارابه خورشیدی 2000 ساله، چینی و نقره دانمارکی، و تزئینات کلیسای رومی و گوتیک را به نمایش می گذارد. مجموعه‌ های دیگر لباس ‌های قرن 18 و 19 و همچنین مبلمان آنتیک را برجسته می ‌کنند.

تکمیل این سفر در تاریخ دانمارک، یک نمایشگاه قوم نگاری عالی با اقلامی از گرینلند، آسیا و آفریقا و سایر موارد است. در موزه کودکان، بچه ها کارهای زیادی برای انجام دادن پیدا می کنند. آن ها می توانند لباس دورهمی بپوشند، از کشتی وایکینگ ها بالا بروند و از کلاس درس به سبک دهه 1920 بازدید کنند.

  1. گالری ملی دانمارک (موزه ایالتی برای کونست)، کپنهاگ

گالری ملی دانمارک بزرگترین مجموعه هنر دانمارکی این کشور را در خود جای داده است. نمایشگاه های اولیه زمانی در کریستینزبورگ قرار داشتند اما در اواخر قرن نوزدهم به مکان فعلی منتقل شدند. یک پسوند غول پیکر نه تنها به طور قابل توجهی فضا را گسترش داده است، بلکه اجازه می دهد نور طبیعی به داخل موزه نفوذ کند.

این موزه که بیش از 700 سال هنر اروپایی و اسکاندیناوی را پوشش می دهد، نقاشی هایی از استادان هلندی، پیکاسو، و ادوارد مونک را به نمایش می گذارد. جای تعجب نیست که مجموعه های زیبای هنر دانمارکی نیز به نمایش گذاشته شده است. کافه به خصوص دلپذیر است و مکانی عالی برای استراحت و لذت بردن از محیط اطراف است.

 

سفر به دانمارک

 

5. کاخ کریستینسبرگ، کپنهاگ

در جزیره کوچک Slotsholmen در مرکز کپنهاگ، مقر دولت دانمارک را خواهید دید. کریستینزبورگ با بیش از 800 سال تاریخ، پایگاه قدرت پادشاهی دانمارک است و اکنون محل استقرار پارلمان، دفتر نخست وزیری و دادگاه عالی است.

طرفداران مجموعه تلویزیونی بورگن با این صحنه آشنا خواهند شد. چندین بال هنوز توسط خانواده سلطنتی استفاده می شود و بسیاری از آن ها برای عموم آزاد است. اسقف آبسالون در سال 1167 استحکامات شهر را در اینجا ساخت و بازدیدکنندگان می‌ توانند خرابه ‌های قلعه اسقف را که در قرن چهاردهم ویران شد و همچنین قلعه قرون وسطایی را ببینند.

مسافرت و حمل و نقل در دانمارک با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی آسان، سریع و راحت است. دانمارک یک کشور کوچک است که صدها جزیره دارد، از این رو مسیرهای ارتباطی زمینی، دریایی و هوایی بسیاری در آن وجود دارد که نقاط مختلف آن را به هم متصل می کند. در اینجا هر آنچه که برای سفر و رفت و آمد در دانمارک لازم است را خواهید یافت.

  1. کاخ فردریکسبرگ و موزه تاریخ ملی، کپنهاگ

کاخ خیره کننده Frederiksborg توسط پادشاه کریستین چهارم در اوایل قرن هفدهم ساخته شد و از سال 1878 میزبان موزه تاریخ ملی دانمارک بوده است. .

این موزه همچنین شامل گشت و گذار در داخل قلعه است، جایی که بازدیدکنندگان می توانند اتاق هایی را که زمانی میزبان خانواده سلطنتی و اشراف بودند، کشف کنند. نمای بیرونی و محوطه کاخ شامل موارد برجسته مانند فواره نپتون، یک جفت برج گرد است که زمانی توسط کاتب و کلانتر دربار اشغال شده بود، و نقش برجسته ای زیبا که خدایان مریخ و زهره را نشان می دهد که در نمای خانه تماشاگران قرار دارد. گردشگران می توانند همچنین آزادانه مسیرها و باغ های اطراف این کاخ رنسانس را کشف کنید.

  1. خانه لگو، بیلوند

خانه لگو در بیلوند، زادگاه آجر نمادین لگو، یک جاذبه خانوادگی است که همه سنین از آن لذت خواهند برد. کسانی که بودجه کمی دارند یا به سرعت از آنجا عبور می کنند، از مناطق رایگان، که شامل 9 زمین بازی موضوعی است، سه مربع در فضای باز و درخت زندگی، یک درخت لگو 15 متری پر از جزئیات می توانند دیدن کنند.

گردشگران همچنین می‌توانند برای کاوش در مناطق تجربه، که هر کدام رنگ‌های آجری کلاسیک را نشان می‌دهند، ورودی بخرند: قرمز برای خلاقیت، سبز برای ایفای نقش، آبی برای چالش‌های شناختی، و زرد برای احساسات. بازدیدکنندگان همچنین فرصتی دارند تا همه چیز را در مورد تاریخچه لگو و بنیانگذاران آن بیاموزند.

  1. پل اورسوند، کپنهاگ

پل اورسوند چندین دهه در برنامه ریزی و اغلب بحث برانگیز، به سرعت به نماد اسکاندیناوی تبدیل شده است. این پل حدود 10 کیلومتر از کپنهاگ فاصله دارد و می‌توانید با اتومبیل از آن عبور کنید یا با قطار بروید. در سمت دانمارک، به‌عنوان یک تونل شروع می‌شود تا در پروازها به فرودگاه کپنهاگ مجاور و از آن تداخل نداشته باشد.

این سازه هشت کیلومتری در سال 1999 افتتاح شد و اکنون جزیره نیوزیلند، بزرگترین جزیره دانمارک و خانه کپنهاگ را به ساحل جنوب غربی سوئد، به ویژه به بندر مالمو، سومین شهر بزرگ سوئد متصل می کند. طرفداران Scandi-noir می‌دانند که پل اورسوند اخیراً به عنوان محور اصلی درام تلویزیونی دانمارکی/سوئدی The Bridge، شهرت جهانی زیادی به دست آورده است.

  1. موزه فضای باز لینگبی (Frilandsmuseet)، کپنهاگ

کمی بیش از 15 کیلومتر خارج از کپنهاگ، موزه فضای باز لینگبی را خواهید دید که بخشی از موزه ملی دانمارک است و بازدیدکنندگان زیادی از دانمارک باید از آن دیدن کنند. در این «موزه زنده» که 35 هکتار مساحت دارد، خانه ‌های کشاورزی، ساختمان‌ های کشاورزی، خانه ‌ها و آسیاب ‌های معتبر از سراسر کشور وجود دارد.

همچنین گونه های باستانی حیوانات اهلی، باغ های تاریخی باشکوه برای بازدید، خانه های قدیمی جوی از شلزویگ-هولشتاین و سوئد و همچنین مکان های پیک نیک متعدد وجود دارد. حتی می توانید با کالسکه اسبی در اطراف محوطه بروید.

  1. اسلات کرونبورگ، هلسینگور

قلعه کرونبورگ نه تنها محل رویداد داستان هملت شکسپیر است، بلکه در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز قرار دارد. در نتیجه، در فهرست مناظر دیدنی هلسینگور امتیاز بالایی کسب می کند. حتی کسانی که فقط به بارد علاقه دارند، مطمئناً مایل به بازدید هستند. با نزدیک شدن به شما، ساختار با ابهت به وضوح قابل مشاهده است، بنابراین واقعاً نمی توانید آن را از دست بدهید.

تجسم کنونی به سال 1640 برمی گردد، اگرچه چندین قلعه دیگر قبل از آن وجود داشته است. این قلعه که به مدت یک قرن یا بیشتر به عنوان پادگان خدمت می کرد، در سال 1924 بازسازی شد. در بال جنوبی، کلیسای کوچک قلعه را خواهید دید که از آتش سوزی در سال 1629 جان سالم به در برد و دارای فضای داخلی باشکوه دوره رنسانس با کنده کاری های چوبی آلمانی است. بال شمالی شامل سالن بزرگ رقص یا سالن شوالیه ها است، در حالی که ملیله های نفیس در بال غربی نمایش داده می شود.

 

Image result for denmark

 

پرواز به دانمارک

اکثر افرادی که با هواپیما به دانمارک سفر می کنند در فرودگاه کپنهاگ فرود می آیند. این فرودگاه که تنها حدود پانزده دقیقه با مترو یا قطار تا مرکز شهر فاصله دارد، و برای کسانی که قصد ملاقات از پایتخت دانمارک را دارند در مکانی ایده آل قرار گرفته است. و غالباً رفت و آمد در آن در مقایسه با دیگر فرودگاه های شهرهای بزرگ به سرعت و با کمترین میزان تاخیر انجام می شود.

شما می توانید از فرودگاه برای مسافرت و گشت و گذارهای پیش روی خود انواع بلیط های دیگر تهیه کنید. شما می توانید با مراجعه به وبسایت فرودگاه کپنهاگ به اطلاعات پروازها و همین طور اطلاعاتی نظیر امکانات مربوط به معلولین و سایر امکانات باخبر شوید. روزانه چندین پرواز از کپنهاگ به دیگر شهرهای دانمارک صورت می پذیرد. به عنوان مثال، شرکت «هواپیمایی اسکاندیناوی» (SAS) پروازهای مستقیم به آرهوس، آلبورگ و بیلوند دارد، و هواپیماهای شرکت «نروجین» مستقیماً به آلبورگ، بیلوند و کاروپ پرواز می کنند.

شرکت های هواپیمایی نظیر DAT خدمات پروازی داخلی و بین المللی جامعی به فرودگاه های کوچکتری نظیر برنهلم، اودنسه، اسبیرگ و سودنبورگ فراهم می کنند.

متروی بدون راننده کپنهاگ

این مترو به دفعات زیاد در روز در حال رفت و آمد است، حتی بعضی اوقات هر سه دقیقه یک مترو در ایستگاه توقف می کند. در بین روزهای یکشنبه تا پنجشنبه در بین ساعت 12 شب تا 5 صبح تعداد قطارهای مترو کمتر می شود، و حدوداً هر 20 دقیقه یک مترو در ایستگاه توقف خواهد داشت.

رفت و آمد در کپنهاگ از طریق اتوبوس های آبی (اتوبوس های لنگرگاه)

اگر می خواهید کپنهاگ را از نمایی دیگر ببینید، می توانید سوار بر اتوبوس های آبی شوید. شبکه حمل و نقل شهری دارای سه مسیر از این نوع «اتوبوس» ها است، که دارای 10 ایستگاه مختلف در اطراف بندر است: 6 ایستگاه در سمت جزیره شیلند (Zealand) و 4 ایستگاه در سمت جزیره آما (Amager). این قایق ها زیرمجموعه همان شرکتی هستند که اتوبوس های معمولی را اداره می کند، و همه انواع بلیط ها در اینجا نیز قابل استفاده است.

اتوبوس های لنگرگاه روشی عالی برای دیدار از بندرگاه های مختلف کپنهاگ هستند و از کنار بسیاری از مناظر دیدنی و معروف شهر، از جمله تندیس پری دریایی کوچولو، کانال نیهاون، محله کریستینسون و خانه سلطنتی اپرا عبور می کنند.

دوچرخه کرایه کنید و در پایتخت دوچرخه‌ دوست دانمارک پدال بزنید

پروژه دوچرخه شهر کپنهاگ (Bycyklen) شبکه ای است از دوچرخه های برقی «هوشمند» در سرتاسر شهر، که بیست و چهار ساعته و در تمام روزهای سال قابل استفاده است. هر دوچرخه دارای یک تبلت صفحه لمسی است که می توان از آن برای مسیریابی، پرداخت هزینه ها و اطلاعات گردشگری استفاده کرد.

اگر شما علاقه زیادی به دوچرخه سواری داشته باشید، باید بدانید که اکثر مسیرها قابل استفاده برای دوچرخه ها است. لطفا در نظر داشته باشید که اجازه ندارید که در ساعات شلوغی دوچرخه ای را به درون مترو ببرید و اینکه اگر بخواهید دوچرخه خود را همراه خود در قطارهای منطقه ای ببرید باید بلیط تهیه کنید، در غیر اینصورت رایگان خواهد بود.

 

 

سوار بر موج ها شوید: فرابر (فری) در دانمارک

همان طور که می توان از یک کشور پرجزیره انتظار داشت، قایق ها و فری ها به وفور در اینجا یافت می شوند و خدمتی اساسی ارائه می کنند. همچنین اینگونه مسافرت تجربه ای جدید و جالب است، به خصوص اگر تجربه سفر روی آب را تاکنون نداشته اید.

چندین شرکت گردشگری بزرگ امکان سفر با کشتی گردشی و فری را به دانمارک از دیگر مقاصد فراهم می کنند. شرکت هایی نظیر Scandlines، Color Line، Fjord Line و Stena Line می توانند شما را از آن سوی اقیانوس از شهرهای اصلی اروپایی به دانمارک آورده و برگردانند.

در خود دانمارک فری ها و قایق های مسافری بسیاری موجود است که رفت و آمد شما را به جزیره های کوچک و پرتعداد دانمارک امکان پذیر می کنند.

سفر با اتوبوس برون شهری در دانمارک

یک گزینه ی ارزان تر در مقایسه با سفر با خودرو یا قطار این است که با اتوبوس برون شهری سفر کنید. اگر می خواهید جاهای دوردست تر دانمارک را از نزدیک ببینید، باید بدانید که این کشور شبکه گسترده ای از اتوبوس های مسافرتی در خدمت شما دارد.

دانمارک با بسیاری از شرکت های اتوبوس رانی اروپایی همکاری می کند، از این رو شما می توانید با هزینه ای پایین به شهرهای اروپایی دیگر نیز سفر کنید. از جمله این شرکت ها می توان به Eurolines Germany، FlixBus و Swebus اشاره کرد. لطفاً در نظر داشته باشید که بعضی از این شرکت ها وبسایت انگلیسی زبان ندارند.

سفر با قطار به خارج از پایتخت

شرکت DSB اوپراتور رسمی و ملی خطوط ریلی دانمارک است ولی امروزه شرکت های ریلی دیگری نیز نظیر Arriva به مردم خدمت رسانی می کنند. سفر به شهرهای دیگر دانمارک از طریق خط ریلی روشی آسان است. مسافرت از طریق قطار از کپنهاگ به آرهوس سه ساعت طول می کشد، به آلبورگ چهار ساعت و به اودنسه یک ساعت و نیم. شما می توانید با مراجعه به وبسایت DSB و یا تماس تلفنی با آنها از زمانبندی سفرها باخبر شوید و بلیط خریداری کنید.

گذر(Eurail)

مسافرین غیراروپایی که به دانمارک می آیند می توانند از گذر یوریل در دانمارک استفاده کنند تا از خدمات ریلی ارزان قیمت برای سفر درون و به خارج از دانمارک بهره مند شوند. همچنین یوریل گزینه گذر در سرتاسر اروپا را نیز فراهم کرده است که شامل سفر در دانمارک نیز می شود.