دانمارک کشور گرانی است اما استاندارد زندگی در این کشور در میان بالاترین استانداردهای جهانی محسوب می شود. از بیرون غذا خوردن گرفته تا مواد مصرفی و قیمت بنزین، قیمت همه چیز گران است. نکته خوب این است که دستمزدها در دانمارک نیز در مقایسه با سایر کشورهای جهان بالاتر است که هزینه های گران زندگی در این کشور را متعادل می کند.

 

هزینه زندگی در دانمارک

اگرچه سیاست بدون شهریه دانمارک برای دانشجویان اتحادیه اروپا بسیار جذاب است، اما هزینه های زندگی به طور کلی از بیشتر مکان ها بالاتر است و بسیار بالاتر از میانگین اروپایی است. برای اینکه بتوانید این هزینه ها را تامین کنید، باید هزینه های ماهانه خود را با دقت بودجه بندی کنید. یک تخمین تقریبی از هزینه های زندگی ماهانه شما در دانمارک به 750 تا 900 یورو در ماه می رسد. زندگی در کپنهاگ گرانتر از شهرهای کوچکتر است و ممکن است تا 1200 یورو در ماه بالا برود. اگر قصد دارید در یک شهر کوچکتر زندگی کنید، ممکن است بتوانید هزینه های خود را در حدود 650 یورو در ماه پایین نگه دارید.

هزینه زندگی در دانمارک در مقایسه با هر کشور دیگری

در اکثر کشورهای جهان هزینه زندگی در شهرهای بزرگ در مقایسه با شهرهای کم جمعیت در همان کشور بالاتر است. برای مثال، کپنهاگ که پایتخت دانمارک است، یکی از گران ‌ترین مکان ‌ها برای اقامت است. نه تنها در دانمارک، بلکه در جهان نیز این شهر در رتبه ‌بندی شهرها (۲۰۹ شهر) در رتبه ۱۴ قرار داشت. اگرچه شهرها و جوامع اطراف کپنهاگ و سایر بخش ‌های دانمارک نسبتاً ارزان ‌تر از هزینه زندگی در پایتخت هستند. در مقایسه با دیگر شهرهای سراسر جهان هنوز هم گران است.

یک چیز مسلم این است که با این حال، شما به عنوان یک خارجی که در دانمارک زندگی می کنید، زندگی با کیفیتی خواهید داشت که استاندارد زندگی در این کشور بالاست. اگر فرزند دارید بدانید که هزینه زندگی آن ها بالاست و بیشتر صورت حساب های شما از هزینه های فرزندانتان تشکیل شده است، ‌که این می تواند هزینه های زندگی شما در دانمارک را به صورت قابل توجهی بالا ببرد.

هزینه های اسکان

به عنوان یک خارجی که در دانمارک زندگی می کند، هزینه اقامت بزرگترین صورت حساب شما در ماه است. از مجموع هزینه های ماهانه دانشجویان بین المللی، آن ها معمولاً حدود 36٪ را برای اقامت پرداخت می کنند. هنگام انتخاب خانه مطمئن شوید که در مورد منطقه و هزینه های قابل دستیابی در آنجا تحقیق کرده اید تا از بودجه خود فراتر نروید. این امر مخصوصاً اگر به دنبال زندگی در کپنهاگ هستید که شهری نسبتاً کوچک و در عین حال بسیار پرجمعیت است به این معنی که محل اقامت گران و بسیار رقابتی است.

شما به طور متوسط ​​300 تا 500 یورو در ماه برای اقامت و خدمات آب و برق پرداخت خواهید کرد که در کپنهاگ به 800 یورو می رسد. اگر زود به دنبال مسکن باشید، ممکن است بتوانید مکان هایی با 200 یورو در ماه در خارج از شهر پیدا کنید.

اغلب اوقات، هزینه های آب و برق به هزینه اجاره آپارتمان اضافه می شود. بهتر است که شما برای این هزینه های اضافه برنامه ریزی می کنید. اجاره سه ماهه همان چیزی است که به عنوان ودیعه اولیه اجاره بها در هنگام جستجوی آپارتمان مورد نیاز است.

در اینجا برخی از هزینه های اقامت متوسط ​​برای دانشجویانی که در آپارتمان های مشترک یا به تنهایی زندگی می کنند آورده شده است:

 • دانشجویانی که به تنهایی زندگی می کنند: 436 یورو در ماه
 • دانشجویانی که با شریک زندگی / فرزندان زندگی می کنند: 458 یورو در ماه
 • سالن های اقامت دانشجویی (kollegier): 342 یورو در ماه

برخی هزینه های مسکن در شهر کپنهاگ:

 • آپارتمان (1 خوابه) در مرکز شهر: 875.96 یورو
 • آپارتمان (1 خوابه) در خارج از مرکز: 635.35 یورو
 • آپارتمان (3 خوابه) در مرکز شهر: 1630.52 یورو
 • آپارتمان (3 اتاق خواب) در خارج از مرکز: 1186.61 یورو

دریافت خوابگاه دانشجویی از دانشگاه همیشه آسان نیست، زیرا آمارهای اروپایی نشان می دهد که حدود 11 درصد از دانشجویان ساکن دانمارک موفق به دریافت محل زندگی می شوند که توسط دانشگاه های دانمارک ارائه می شود. با این حال، حدود 68٪ از دانشجویان واقعاً از شرایط زندگی در سالن های دانشجویی دانشگاه راضی هستند که بالاتر از میانگین اروپایی است. بنابراین، ممکن است مجبور شوید مکانی را از یک مالک خصوصی اجاره کنید.

 

هزینه زندگی در دانمارک

 

هزینه غذا در دانمارک

خرید خواربار در دانمارک از اهمیت بالایی برخوردار است. وقتی خارجی ها برای اولین بار از فروشگاه های مواد غذایی در دانمارک خرید می کنند، از اینکه قیمت خرید مواد غذایی در دانمارک چقدر گران است تعجب می کنند.

با این وجود، اگر امور مالی خود را به اندازه کافی خوب برنامه ریزی کنید، می توانید تمام احتیاجات خود را برآورده کنید. خرید محصولاتی که به صورت محلی تولید می شوند، راه خوبی برای به حداقل رساندن هزینه ها است. خرید محصولات فصلی به صورت عمده نیز ایده خوبی است.

میانگین هزینه های غذا در دانمارک بین 200 تا 270 یورو در ماه بسته به عادات خرج کردن شما خواهد بود. اگر خرید هفتگی خود را از سوپرمارکت های تخفیف دار مانند Bilka، Lidl، Netto، Fakta یا Aldi انجام دهید، می توانید در مصرف غذا صرفه جویی زیادی کنید.

صرف ناهار در یک رستوران در شهر به طور متوسط 25 یورو برای هر نفر هزینه دارد و نوشابه در هحدود 5 یورو هزینه دارد.

هزینه حمل و نقل در دانمارک

اگر از گزینه های قطار و اتوبوس برای سفر استفاده می کنید، هزینه حمل و نقل در دانمارک ممکن است برای شما بسیار مقرون به صرفه باشد، اما اگر به طور منظم مسیر خود را با تاکسی را طی کنید، برای پرداخت کرایه حمل و نقل خود باید پول زیادی متحمل شوید. بنزین در دانمارک گران است و به دلیل گران بودن خودروها، خرید بسیار گران تمام می شود. یا می توانید از گزینه های دوچرخه سواری و پیاده روی (که در بین مردم بسیار محبوب هستند) استفاده کنید. این روش هاای حمل و نقل که باعث صرفه جویی در هزینه شما می شوند راه های خوبی برای تناسب اندام و ورزش نیز هستند.

به عنوان مثال، بلیط یک طرفه (حمل و نقل محلی) 3.22 یورو هزینه دارد، بلیط ماهانه 52.28 یورو است. تعرفه های معمولی برای شروع تاکسی 6.03 یورو، تاکسی 1 کیلومتری 2.08 یورو، تاکسی 1 ساعت انتظار 56.30 یورو است. بنزین 1.41 یورو به ازای هر لیتر است، در حالی که یک فولکس واگن گلف 1.4 90 کیلووات ترند لاین (یا معادل خودروی جدید) 32 یورو، 170.77 یورو و تویوتا کرولا 1.6 لیتری 97 کیلووات Comfort (یا معادل خودروی جدید) 33809.16 یورو قیمت دارد.

هزینه ی حمل و نقل

در دانمارک، تقریباً 50٪ از دانش آموزان برای رسیدن به دانشگاه خود از دوچرخه استفاده می کنند، در حالی که 30٪ از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می کنند. ارزان ترین کارت حمل و نقل عمومی ماهانه 50 یورو در ماه است. شما می توانید یک دوچرخه دست دوم را با قیمت 30 تا 135 یورو، بسته به شرایط آن، خریداری کنید.

افتتاح حساب بانکی

به همه دانشجویان بین المللی توصیه می شود که یک حساب بانکی دانمارکی باز کنند. برای انجام این کار، ابتدا باید یک شماره CPR دانمارکی (یعنی شماره شناسه) دریافت کنید. در هنگام انتخاب بانک، پیشنهاد می کنیم از هم کلاسی های خود راهنمایی بخواهید. باز کردن یک حساب کاربری ساده است. فقط پاسپورت یا کارت شناسایی و کارت CPR خود را به شعبه بیاورید.

برای چند هفته اول اقامت خود در دانمارک باید پول کافی یا کارت اعتباری به همراه داشته باشید. به عنوان مثال، به پول نقد کافی برای پرداخت اجاره بها و واریز محل اقامت خود – و همچنین خرید لوازم خانه برای اتاق جدید خود نیاز دارید. مطمئن شوید که می توانید از کارت اعتباری خود در دانمارک استفاده کنید. سقف برداشت نقدی خود را بررسی کنید. اگر در حال حاضر مشتری یک بانک بزرگ بین المللی هستید، به زودی می توانید پول را مستقیماً از حساب خانه خود به حساب بانکی دانمارکی خود انتقال دهید. شما همچنین می توانید پول را از حساب دانمارکی خود به حساب خانه خود انتقال دهید. انتقال ممکن است چند روز طول بکشد و به احتمال زیاد هزینه ای برای شما خواهد داشت.

“Nemkonto” سیستم پرداخت عمومی

شما باید حساب بانکی دانمارکی خود را در سازمان مالیاتی دانمارک به ‌عنوان «Nemkonto» (یعنی «حساب آسان») ثبت کنید، که به مقامات دولتی اجازه می ‌دهد تا پرداخت‌های مستقیم به شما – مانند دستمزد، تخفیف مالیاتی یا پرداخت‌ های تعمیر و نگهداری انجام دهند.

 

Image result for banking in denmark

 

نمونه های قیمت

هزینه تحصیل در دانمارک نوع هزینه تقریبی زندگی در هر ماه
از 2500 تا 4000 DKK متغیر است (معمولاً شامل خدمات آب و برق می شود) اجاره
تقریباً 200 DKK بیمه
100 DKK مجوز تلویزیون
150 DKK کتاب و لوازم
150 DKK (اینترنت، حدود 250 DKK، ممکن است شامل اجاره شما شود) تلفن همراه
1500-2000 DKK غذا
300 DKK حمل و نقل
1500-2000 DKK سایر هزینه های شخصی

 

از نظر هزینه های زندگی، این هزینه ها به سبک زندگی و عادات شما بستگی دارد. اما برای ارائه ایده ای از میانگین هزینه های ماهانه در اینجا یک بودجه تقریبی است:

 • خرید دوچرخه دست دوم: 250 – 1000 DKK
 • بلیط سینما: 95 DKK
 • صرف غذا: 200 DKK
 • نوشیدنی غیرالکلی در بار/کافه: 30 تا 50 DKK
 • نوشابه از سوپرمارکت: 5 تا 15 کرون کرونه
 • قهوه در کافه: 30 تا 50 DKK

هزینه تحصیل در دانمارک

اگر شما شهروند هر کشور اتحادیه اروپا هستید پس هزینه تحصیل برای شما زیاد نخواهد بود زیرا شهریه کاملا رایگان است. به خاطر داشته باشید که دانشجویان بین المللی ملزم به پرداخت هزینه های تحصیلی مانند کتاب های درسی و سایر موارد فهرست نشده هستند. اگر کودکی از یکی از کشورهای اتحادیه اروپا نیست، متوجه خواهید شد که هزینه تحصیل در دانمارک برای چنین افرادی بسیار بالا است و حتی بیشتر از آن برای مدارس بین المللی.

هزینه کتاب‌های درسی که از 200 تا 300 یورو در هر ترم متغیر است، این موضوع به هزینه های شما افزوده می شود، اما زمانی که کودک به کلاسی بالاتر می ‌رود، می ‌توان مواد مدرسه را با قیمت ‌هایی ارزان ‌تر خریداری کرد یا می ‌توانید کتاب ‌ها را امانت بگیرید و از آن ها اسکن کنید.

اجازه اقامت و کار در دانمارک

اگر شما یک اسکاندیناوی هستید، می توانید به دانمارک بیایید، اما باید برای ویزای اقامت و اجازه کار نیز درخواست دهید و دریافت کنید. اکثر کالج ها این برنامه را با مشارکت مقامات ارائه می دهند.

فرصت های شغلی در دانمارک

با مجوز اقامت، در طول هفته، آخر هفته ها و تعطیلات تابستانی آزاد هستید که به دنبال کار و اشتغال باشید. یادگیری زبان دانمارکی قبل از ورود به دانمارک فرصت های شما را در این زمینه افزایش می دهد.

دستگاه ها خودپرداز و کارت های اعتباری

دستگاه های خودپرداز در خارج از همه بانک ها و همینطور بیشتر مراکز خرید و سوپرمارکت ها وجود دارد. شما می توانید از کارت اعتباری خود برای دریافت پول نقد از آن ها استفاده کنید.

از کارت های اعتباری در سراسر کشور می توان استفاده کرد اما بیشتر مبالغ کوچک به صورت نقد پرداخت می شوند. دانمارکی های سیستم پرداخت کارتی ای نیز دارد به نام Dankort ، اما خارجی ها برای استفاده از این سیستم باید یک حساب بانکی داشته باشند.

داشتن Dankort می تواند مفید باشد زیرا در سراسر کشور مورد استفاده است و به علاوه، برخی کسب و کارهای کوچک ممکن است کارت های اعتباری بین المللی قبول نکنند.

بانکداری، پول و مالیات در دانمارک

با ورود به دانمارک متوجه خواهید شد که مدیریت بانک، پول و مالیات ها در دانمارک فرایندی آسان و ساده است.

البته، با اینکه زیرساخت های بسیار توسعه یافته اقتصادی دانمارک بی شک نکته مثبتی محسوب می شوند اما شما باید با دقت بسیاری مراقب هزینه زندگی در دانمارک باشید زیرا نرخ مالیات در دانمارک، در کنار هزینه زندگی، یکی از بالاترین ها در دنیا است.

پول در دانمارک

واحد رسمی پول کشور کرون دانمارک است که به صورت خلاصه (DKK) نوشته می شود. هر کرون دانمارک برابر با 10 سکه اور (øre) است.

اسکناس ها: 50، 100، 200، 500 و 1000 کرون

سکه ها: 50 اور و 1، 2، 5، 10 و 20 کرون

مالیات در دانمارک

افرادی خارجی که ساکنین مالیت دهنده در دانمارک هستند بر اساس درامد جهانی مالیات پرداخت می کنند. خارجی ها با زندگی در دانمارک شامل سکونت مالیاتی می شوند. افرادی که ساکن دانمارک نیستند اما برای مدت شش ماه متوالی در دانمارک زندگی می کنند نیز شامل سکونت مالیاتی می شوند.

سیستم مالیات در دانمارک خودکار است که یعنی مالیات از حقوق فرد قبل از پرداخت کسر می شود. خارجی ها باید قبل از دریافت اولین حقوق خود در مرکز مدیریت مالیات (SKAT) ثبت نام کنند. این افراد کارت مالیاتی دریافت خواهند کرد (برای کارفرمای آن ها ارسال خواهد شد) که تضمین کننده دریافت درست مالیات از آن ها است.

 

هزینه زندگی در دانمارک

 

جدول هزینه های زندگی در دانمارک

هزینه زندگی در دانمارک ممکن است بسته به ارائه دهنده کالا و خدمات متفاوت باشد. در جدول پایین میانگین قیمت ها در شهر کپنهاگ را خواهید دید.

سکونت (اجاره ماهانه)

 • آپارتمان یک تخته خوابه در مرکز شهر:9500  کرون
 • آپارتمان یک تخته خوابه در خارج از مرکز شهر:7000  کرون
 • آپارتمان سه تخته خوابه در مرکز شهر: 16000 کرون
 • آپارتمان سه تخته خوابه در خارج از مرکز شهر: 12000  کرون

خرید خورد و خوراک

 • دوجین تخم مرغ:27  کرون
 • یک لیتر شیر: 8 کرون
 • یک کیلو برنج: 14 کرون
 • یک قرص نان سفید:17  کرون
 • یک کیلو سینه مرغ: 74  کرون
 • یک بسته سیگار (مارلبرو): 44 کرون

بیرون غذا خوردن

 • ساندویچ همبرگر بزرگ  Mac: 72 کرون
 • نوشابه کوکا کولا کوچک: 23  کرون
 • کاپوچینو: 38  کرون
 • سه وعده غذا در یک رستوران متوسط: 300  کرون

امکانات رفاهی (ماهانه)

 • نرخ تماس با موبایل (بر دقیقه – موبایل به موبایل):0.9  کرون
 • اینترنت (ADSL نامحدود): 220  کرون
 • آب، برق، گاز (متوسط ماهانه برای یک آپارتمان کوچک):1400  کرون
 • حمل و نقل
 • نرخ تاکسی بابت هر کیلومتر: 16  کرون
 • هزینه اتوبوس یا مترو در مرکز شهر: 25 کرون
 • یک لیتر بنزین: 11 کرون