دندانپزشکانی که قصد دارند برای کار به کشور دانمارک مهاجرت کنند و اقامت این کشور را داشته باشند لازم است که مراحل زیر را پشت سر بگذارند. مهاجرت کاری دندانپزشکان به دانمارک، از تایید شدن مدارک تحصیلی تا اجازه کار به عنوان دندانپزشک به طور مستقل در این کشور ممکن است چند سال طول بکشد.

 

مهاجرت کاری دندانپزشکان به دانمارک

درخواست تایید مدارک

توجه داشته باشید که درخواست دندانپزشکانی که از فارغ التحصیلی آنها بیشتر از 6 سال میگذرد مورد بررسی قرار نخواهد گرفت، مگر اینکه در این 6 سال به مدت 12 ماه تجربه کار رسمی داشته باشند. همچنین لازم است مدارک رسمی که این مدت سابقه کار را تایید می کنند ارائه کنید.

طول پروسه تایید شدن مدارک توسط اداره ایمنی بیمار دانمارک Danish Patient Safety Authority به سرعت شما در فراگیری زبان دانمارکی و گذراندن آزمون عملی دندانپزشکی دارد. هرچه زودتر زبان دانمارکی را یاد بگیرید این پروسه زودتر به سرانجام خواهد رسید.

برای شروع شما باید فرم درخواست خود را به صورت الکترونیکی پر کنید. همچنین لازم است این فرم را پرینت گرفته و امضا کنید تا با مدارک لازم دیگر از طریق پست ارسال نمایید. 2 کپی از تمامی مدارک باید ارسال شود.

آزمون زبان

قبل از اینکه بتوانید در آزمون عملی دندانپزشکی و پزشکی و دوره های آموزشی Danish Health Legislation شرکت کنید، باید آزمون زبان دانمارکی را در سطح 3 بگذرانید و نمرات 7،7،10 را کسب کنید.

این آزمون زبان دانمارکی دو بار در سال و در ماه های می/ژوئن و نوامبر/دسامبر برگزار می شود. لازم است پیش از ارسال درخواست خود این آزمون را گذرانده و مدرک زبان خود را دریافت نمایید.

البته لازم به ذکر است که بعد از دریافت مدرک زبان خود فقط 12 ماه فرصت دارید تا درخواست خود برای تاییدیه مدارک به اداره ایمنی بیمار دانمارک بفرستید، چرا که بعد از 12 ماه درخواست شما رد خواهد شد. مگر اینکه با مدرک ثابت کنید که بعد از گرفتن مدرک زبان تا فرستادن درخواست تایید مدارک را در دانمارک سکونت داشتید.

آزمون دندانپزشکی

برای شرکت در آزمون دندانپزشکی در مرحله اول مدرک زبان دانمارکی شما بررسی می شود. این آزمون دوبار در سال و در دو مرحله کتبی و شفاهی برگزار می شود. در ماه سپتامبر امتحان کتبی و در ماه می و نوامبر امتحان شفاهی خواهید داشت.

مهاجرت کاری دندانپزشکان به دانمارک

آزمون کتبی

آزمون کتبی، یک آزمون 4 ساعته است که در آن دانش پزشکی شما را در بخش های مختلف داخلی و جراحی و کودک و فیزیولوژی و غیره سنجیده می شود. نتیجه این آزمون به صورت قبول/رد خواهد بود.

آزمون شفاهی

آزمون شفاهی در دو مرحله انجام می شود. یک ساعت اول آزمون مربوط به دندانپزشکی کودکان خواهد بود. نتیجه این مرحله نیز با قبول/رد اعلام خواهد شد.

بعد از آن دو ساعت آزمون شفاهی بزرگسال را خواهید داشت. در این آزمون یک بیمار بزرگسال را معاینه کرده و فایل نویسی برایش انجام خواهید داد و در نهایت باید یک راه حل برای درمان او ارائه دهید. نتیجه این آزمون هم با قبول/رد اعلام خواهد شد.

در صورتی که برای آزمون دندانپزشکی درخواست داده باشید و بخواهید درخواست خود را کنسل کنید لازم است یک ماه قبل از آزمون درخواست کنسلی را اعلام کنید. در غیر این صورت عدم حضور شما در آزمون به عنوان یک بار شرکت در آزمون حساب خواهد شد.

لازم به ذکر است که تنها سه بار اجازه شرکت در این آزمون را خواهید داشت.

 

مهاجرت کاری دندانپزشکان به دانمارک

دوره های آموزشی مربوط به قوانین بهداشتی کشور دانمارک

برای شرکت در این دوره ها نیز باید مدرک زبان دانمارکی ارائه دهید. این دوره ها 3 روزه هستند که شامل سه واحد خواهد بود که به صورت تدریس گروهی و کار گروهی برگزار خواهد شد. این آموزش ها در سه مبحث انجام میشود.

مبحث اول: آشنایی با سرویس سلامت دانمارک و عملکرد اداره ایمنی بیمار دانمارک

مبحث دوم: هدف مبحث دوم، آشنایی شرکت کنندگان با تمامی حقوق اصلی بیمار است با تاکید بر بررسی موقعیت هایی که کنترل آنها توسط دندانپزشکانی که در خارج از دانمارک آموزش دیده اند سخت خواهد بود.

مبحث سوم: در این قسمت دندانپزشکان با وظایف خود را در رابطه با مقامات سازمان و حقوق خودشان آگاه خواهند شد.

استخدام موقت برای اهداف آموزشی و وفق پذیری

بعد از اینکه آزمون دندانپزشکی و دوره های آموزشی مربوط به قوانین بهداشتی کشور را گذراندید، باید برای استخدام موقت برای اهداف آموزشی و وفق پذیری اقدام کنید. به خاطر داشته باشید که بعد از گذراندن آزمون دندانپزشکی و دوره های آموزشی فقط 12 ماه زمان دارید تا برای استخدام موقت اقدام کنید.

حقوق و ساعت کاری شما در این مدت طبق قانون مصوب کشور دانمارک خواهد بود. لازم به ذکر است که شما خودتان مسئول پیدا کردن موقعیت شغلی هستید.

 

هزینه زندگی در دانمارک

مجوز کار مستقل

برای درخواست مجوز برای طبابت مستقل، لازم است 14 روز پیش از آنکه دوره استخدام موقت شما به پایان برسد اقدام کنید. هزینه درخواست شما برای مجوز طبابت مستقل 1260 کرون دانمارک است.

دوره تخصص

بعد از اخذ مجوز برای طبابت مستقل، لازم است که برای شرکت در دوره های تخصصی دندانپزشکی شرکت کنید. این دوره های تخصصی شامل جراحی دهان و یا ارتودنتیستی خواهد بود.

 

دوره تخصصی ارتودنتیستی در دانشگاه کپنهاگن و دانشگاه آرهوس و به مدت 3 سال برگزار می شود.

دوره تخصصی جراحی دهان در بیمارستان های مربوطه و به مدت 5 سال برگزار می شود.

اگر دوره تخصص خود را خارج از دانمارک گذرانده باشید باید مدارک خود را برای تاییدیه به اداره ایمنی بیمار دانمارک ارسال نمایید تا بتوانید به عنوان دندانپزشک متخصص به طور مستقل به کار طبابت ادامه دهید.