شرایط تحصیل در رشته پزشکی در سوئد

م در مورد اشتغال پزشکان و پرستاران در سوئد را براش شما شرح دهیم. کشور سوئد برای ادامه تحصیل و مهاجرت و اشتغال، یکی از کشورهای پرطرفدار می باشد. به خصوص اشتغال پزشکان، پرستاران و ماماها در سوئد امروزه بسیار پرطرفدار است. تحصیل پزشکی در سوئد به زبان انگلیسی بسیار محبوب است اما شما باید دوره زبان سوئدی را بگذرانید. اگر مایل هستید که در دسته پزشکان سوئد قرار بگیرید، در این مقاله با موضوع کار و تحصیل پزشکان در سوئد همراه ما باشید.

خدمات پزشکی در سوئد

مراکز بهداشت و درمان در سوئد اکثرا دولتی هستند اما تعدادی مرکز درمانی خصوصی نیست وجود دارد. در ابتدا این مراکز با مالیات های جمع آوری شده توسط شهرداری ها اداره می شده است. این مراکز خدمات درمانی در سوئد به ۷ بخش تقسیم می شود:

مراکز درمانی خانه بهداشت، بخش مراقبت های اورژانس، بخش خدمات درمانی روتین، بخش مراقبت از بیماران بستری، بخش مراقبت از بیماران سرپایی، بخش مراقبت های تخصصی و بخش دندانپزشکی.

تمامی شهرودان سوئدی یک خط آنلاین برای دسترسی به پرونده ی پزشکی خود دارند. طبق فهرست بهداشت اروپا، کشور سوئد بخاطر سرویس های خدماتی و فناوری های به روز مراقبتی شان در رتبه دهم اروپا قرار داشتند. اما بعدها به علت مشکلات دسترسی و وقت دهی ویزیت در این مراکز سوئد از این رتبه نزول کرده است.

 هزینه پزشکی در سوئد

هزینه تحصیل در رشته پزشکی در سوئد در دانشگاه های مختلف متفاوت است. اما به طور میانگین این هزینه تقریبا ترمی ۱۲۰ هزار کرون تا ۱۵۰ هزار کرون خواهد بود. اما باید توجه داشته باشید که دانشگاه های سوئد برای ایرانی ها پیذیرش پزشکی ندارد. اما شما می توانید از راه های دیگری وارد دانشگاه های پزشکی این کشور شوید. اما چگونه؟

اشتغال پزشکان و پرستاران در سوئد: اعزام پزشک متخصص به سوئد

دو عامل اصلی بازارکار خوب برای پرستاری و پزشکی در سوئد این است که جمعیت سوئد در حال رشد است و دوم سن جمعیت در کشور سوئد در حال افزایش است. همین دو علت فرصت های شغلی خوبی را برای این صنف به ارمغان می آورد. همچنین کمبود پزشک عمومی در سوئد نیز به معضلی تبدیل شده است. پیش بینی می شود که در سال ۲۰۳۰ درخواست برای مشاغل پزشکی تا ۴۰ درصد افزایش یابد در نتیجه اقامت کاری پزشکان در سوئد بیشتر اتفاق خواهد افتاد. پرستاران نیز این فرصت را خواهند داشت که در سیستم درمانی مدرن و سازماندهی شده کار کنند.

این مساله فرصت بسیار ویژه ای را برای پزشکان عمومی و پزشکان متخصص و کلیه مشاغل زیرگروه پزشکی فراهم می کند. برای اعزام و اشتغال در سوئد، لازم است که برای دوره زبان سوئدی اقدام کنید. با گذراندن ۶ ماه تا یک سال از این دوره و با دریافت مدرک C1 زبان سوئدی و با تایید مدارکتان توسط وزارت بهداشت کشور سوئد می توانید مشغول به کار شوید. برای اشتغال البته در نظر داشته باشید که باید مراکز درمانی درخواست نیرو داده باشند تا شما در آن مرکز مشغول به کار شوید.

تحصیل پزشکی در سوئد به زبان انگلیسی

تحصیل پزشکی در سوئد به زبان انگلیسی

دوره زبان سوئدی در سوئد. عدم وجود امکان تحصیل پزشکی در سوئد به زبان انگلیسی

گرفتن ویزا بسیار مشکل است. اما کسانی که مدرک پزشکی و پرستاری دارند فرصت دارند بدون داشتن مدرک زبان برای دوره ی زبان سوئدی یکساله در کشور سوئد اقدام کنند. از آنجایی که رشته های پرستاری، مامایی و پزشکی در سوئد به زبان سوئدی ارائه می شوند، دولت سوئد برای آن دسته از افرادی که قصد ادامه تحصیل در سوئد را دارند و یا قصد اشتغال در این کشور را دارند، این دوره های زبان سوئدی را در نظر گرفته است. اگر به دنبال تحصیل پزشکی در سوئد به زبان انگلیسی هستید باید بدانید که دوره زبان سوئدی است که در انتظار شماست.

هزینه ی دوره زبان سوئدی در سوئد

هزینه ی این دوره ی زبان یکساله حدودا ۱۰۰۰۰ یورو است.

مزایای دوره زبان سوئدی در سوئد

ویزای همزمان برای همراهین دانشجو ( همسر و فرزند زیر ۱۸ سال) می باشد.

همچنین فرزندان اجازه ی ادامه تحصیل رایگان خواهند داشت.

دوره ی زبان سوئدی یکساله فرصت خوبی برای دانشجو و همراهین وی است که بتوانند همزمان وارد کشور سوئد شوند.

پزشکی در سوئد

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در سوئد

کشور سوئد از جمله ده کشور برتر و مرفه دنیاست که دانشجویان زیادی قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند. اشتغال پزشکان، پرستاران و ماماها و گرایشات آن در سوئد نیاز به دانش زبان سوئدی جهت تحصیل و کار دارند. علیرغم اینکه سوئدی ها تسلط کامل به زبان انگلیسی دارند اما  زبان رسمی این کشور، زبان سوئدی است که تسلط به آن اهمیت زیادی برای زندگی و کار در کشور سوئد دارد.

خبر خوب این است که شما با گذراندن دوره ی زبان و دریافت مدرک C1 می توانید برای تحصی در رشته خودتان

شما با بعد از مشغول به کار شدن در سوئد به عنوان پرستار یا ماما، می توانید در رشته ی خودتان و یا یکی از بخش های مراقبتی کودکان به طور تخصصی تحصیلات خود را ادامه دهید.

آیا تحصیل پزشکی در سوئد به زبان انگلیسی امکانپذیر است؟

برای کسانی که با مدرک دیپلم و پیش دانش دانشگاهی قصد ادامه تحصیل در رشته های پزشکی دارند بهتر است سراغ کشور سوئد نروید. چون به جز پیش نیازهای رشته ی پزشکی، دانستن زبان سوئدی و شرکت در آزمون ورودی نیز مورد نیاز است.

اشتغال پزشکان و پرستاران در سوئد: اشتغال پزشکان متخصص در سوئد

بعد از اتمام دوره ی زبان یکساله سوئدی، پزشکان به مدت ۶ ماه و پرستاران به مدت ۳ ماه دوره ی کارآموزی می گذرانند و سپس می توانند به عنوان پزشک سوئد وارد بازار کار شوند.

البته برای کار باید پیشنهاد شغلی از طرف کارفرمای سوئدی دریافت کرده باشند. با توجه به اینکه مدت یکسال در کشور سوئد حضور دارند و در این مدت با مرکز پزشکی سوئد و بهداشتی در ارتباط خواهند بود لذا امکان پیدا کردن کار در کیس مهاجرت پزشکان سوئد فوق العاده بالا می باشد. به این صورت که کارفرمای سوئدی با گذاشتن حداقل ۱۰ روز آگهی استخدام در اتحادیه اروپا در مورد جذب نیرو تبلیغ کرده باشد.

مزایای اشتغال پزشکان و پرستاران در سوئد

  • پزشکان ایرانی در سوئد  می توانند کار گروهی (Team Work) را تجربه کنند. بازار جهانی همیشه به کار گروهی و نوآوری بها می دهد که این امر را می توانید با تحصیل پزشکی در سوئد در دانشگاه های سوئد یاد بگیرید. شما همچنین تکنیک هایی برای یادگیری بهتر کار گروهی خواهید آموخت.
  • دانشگاه های سوئد مثل دانشگاه گوتنبرگ دارای پیشرفته ترین برنامه های آموزشی در مقاطع دانشگاهی می باشد. شما همچنین می توانید برای کار پزشکی در سوئد دوره های کارآموزی را بصورت نیمه وقت در رشته ی خودتان بگذرانید. این امر باعث می شود که شما هم عملی و هم تئوری در رشته ی خود حرفه ای شوید. دانستن تئوری و به کار بستن آن بصورت عملی مزایای خوبی برای پیدا کردن کار بعد از اتمام رشته پزشکی در سوئد می شود.
  • شما بیشتر رشته ها را می توانید در دانشگاه های سوئد بیابید و طبق علاقه ی خود یکی از این رشته ها را انتخاب کنند.
  • شما قادر به ادامه تحصیل به زبان سوئدی و انگلیسی می باشید. همچنین تعداد زیادی از شرکتها در کشور سوئد به زبان انگلیسی صحبت میکنند. به این معنا که با تسلط به زبان انگلیسی می توانید در این شرکت ها مشغول به کار شوید.
  • مخارج زندگی و شهریه ها مقرون به صرفه هستند. بورسیه ها و کمک هزینه های فراوانی برای تحصیل وجود دارد.
  • در حین تحصیل و بعد از تحصیل امکان کار در این کشور وجود دارد. میتوانید در دوره های آموزشی عالی با کیفیت در بهترین دانشگاه های جهان حضور داشته باشید و مهارت های لازم برای فعالیت در مشاغل جهانی را خواهید آموخت.
اشتغال پزشکان و پرستاران در سوئد

اشتغال پزشکان و پرستاران در سوئد

اشتغال پزشکان و پرستاران در سوئد: حقوق پزشک عمومی در سوئد

حقوق یک پزشک عمومی در سوئد و یا یک پزشک انترن در سوئد ماهانه حدود ۴۴۰۰۰ کرون است.

پرستاران در سوئد با قرارداد دائمی کار فول تایم هفته ای ۳۶ الی ۳۸ ساعت کار در سه شیفت کار می کنند و شامل ۲۵ روز در سال مرخصی با حقوق هستند. به طور میانگین درامد پزشکان سوئد این قشر از ۲۰ هزار تا ۳۰ هزار کرون بسته به تجربه ی کاری شخص می باشد.

شما هم میتوانید به پزشکان ایرانی مقیم سوئد اضافه شوید. برای این کار با ما تماس بگیرید.

در جامعه ی سوئد شغل پرستاری از موقعیت اجتماعی خوبی برخوردار است. پرستاران و ماما ها ارتباط اولیه با بیماران دارند و تاثیر بالایی در سیستم سلامتی خواهند داشت. لازم به ذکر است که این ارتباط نزدیک و مداوم با بیماران محلی در این کشور اهمیت تسلط به زبان سوئدی را دو چندان می کند.

مزایای کار به عنوان یک پرستار در سوئد

در سوئد هیچ گونه سلسله مراتب طبقاتی از لحاظ پست و مقام وجود ندارد. در نتیجه این امر باعث می شوند که احترام و موقعیت اجتماعی یکسانی برای پزشکان و پرستاران قائل باشند.

پرستاران به طور کلی بین بیماران محبوب هستند و اولین کسانی هستند که در مراکز درمان و بهداشت با بیماران ارتباط نزدیک برقرار می کنند.

از مزیت های مهم شغل پرستاری در سوئد این است که به عنوان یک پرستار اگر به زمینه خاصی (مانند: پزشکی کودکان، آی سی یو و غیره) علاقه مند هستند می توانند با گذراندن برنامه های آموزشی به خصوصی، به عنوان یک متخصص در این زمینه ها مشغول به کار شوند. همچنین این برنامه های آموزشی این امکان را به پرستاران می دهد که موقیت سرپرستی بخش را داشته باشند، که این مساله باعث افزایش حقوق آنها می شود.

با نگاهی اجمالی به سطح رفاه، موقعیت، امنیت و کیفیت زندگی در کشور سوئد می توان این کشور را مقصد مناسب برای پزشکان، پرستاران و مامایان دانست، به خصوص که متاهلین می توانند با خیال راحت خانواده ی خود را نیز همراه خود ببرند.

برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.