بورسیه تحصیلی کشور سوئد

بورسیه تحصیلی سوئد معمولاً هزینه تحصیل و زندگی دانشجویان خارجی در سوئد را پوشش می­دهد. اما با توجه به نوع بورسیه، امکان اقدام برای اخذ بورسیه تحصیلی در سوئد در زمان اپلای جهت پذیرش و بعد از اخذ پذیرش وجود دارد.

بورسیه دولتی در سوئد

بورسیه موسسه سوئدی (SI) یک سازمان دولتی است که فرصت دریافت بورسیه تحصیلی به دانشجویان و محققان که به دنبال تحصیل در سوئد هستند را ارائه می دهد. معیارهای واجد شرایط بودن برای این بورسیه متفاوت است.

این موسسه سوئدی این بورسیه را برای دانشجویان متخصص هدف قرار داده است و برای مطالعات در سوئد در شروع ترم پاییز به دانشجو تعلق می گیرد. بورس های تحصیلی برای تحصیل تمام وقت در سطح کارشناسی ارشد در سوئد در نظر گرفته شده است. هزینه زندگی و شهریه را به طور کامل پوشش میدهد.

به دلیل اینکه شرایط اخذ این بورسیه تحصیلی بسیار پیچیده و دشوار است و رقابت برای اخذ این بورسیه بسیار زیاد است، دانشجویان شرایط عادی برای تحصیل در دانشگاه­ های سوئد بدون اخذ این بورسیه تحصیلی را می ­پذیرند.

دریافت بورس تحصیلی قبل از پذیرش در دانشگاه

به جرات میتوان گفت دریافت بورس قبل از اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئد برای دانشجویان ایرانی غیر ممکن است. در حال حاضر این نوع بورس شامل دانشجویان کشورهای خاصی می شود که در گروه کشورهای کم درآمد و یا دچار بحران اقتصادی و یا جنگ هستند.

پس بهترین کار این است که دانشجویان عزیز در ابتدا پذیرش دانشجویی خود را برای یکی از دانشگاههای سوئد دریافت کنند و پس از ورود به دانشگاه و شروع دوره تحصیل خود در مرحله بعد اقدام به درخواست بورس مخصوص آن دانشگاه و یا دانشگاههای دیگر کنند. که لازمه موفقیت در این روش نیز داشتن شرایط تحصیلی و رزومه عالی از سوی دانشجو می باشد.

انواع بورسیه تحصیلی در کشور سوئد

Guest scholarship program

بورسیه تحصیلی برای دانشجویان زبان و ادبیات سوئدی است که به دانشجویان کشورهای جنگ ­زده و کم­ درآمد اعطا می­شود. مانند کشورهای لبنان، بوسنی، غزه و … .

هم­چنین این بورسیه در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری قابل دریافت  می باشد.

بورسیه تحصیلی Visby

این نوع بورسیه به دانشجویان کشورهای حوزه دریای بالتیک مانند: لیتوانی، استونی و لتونی تعلق می­گیرد. هم­چنین دانشجویان کشورهای بلاروس، اکراین، روسیه و لهستان نیز می­توانند برای اخذ بورسیه در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری اقدام نمایند.

Swedish Turkish program

این بورسیه برای رشته­ های علوم اجتماعی مانند رشته حقوق هست و به دانشجویان کشور ترکیه تعلق می­گیرد.

۴- بورسیه تحصیلی دانشجویان کشورهای شرق اروپا مانند بلاروس، گرجستان، آذربایجان، یوگسلاوی و … .

۵- بورسیه تحصیلی دانشجویان پاکستانی برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری.

۶- بورسیه تحصیلی سوئدی – آمریکایی برای دانشجویان داوطلبان آمریکایی جهت تحصیل در سوئد.

۷- بورسیه تحصیلی توسط دانشگاه­های سوئد.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی سوئد برای ایرانیان

بورسیه تحصیلی سوئد

اخذ بورسیه تحصیلی سوئد برای دانشجویان ایرانی مشمول هیچ کدام از بورسیه ­های ذکر شده نیست. دانشجویان ایرانی می ­بایست جهت اخذ بورسیه تحصیلی سوئد از دانشگاه درخواست بورسیه داشته باشند. این اقدام پس از اخذ پذیرش و تحصیل در دانشگاه سوئد امکان­ پذیر است.

برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجویان درصورت عملکرد خوب در دانشگاه­ها و اخذ نمرات خوب می­توانند درخواست بورسیه تحصیلی از دانشگاه داشته باشند. هم­چنین برای مقطع دکتری دانشجویان پیش از ورود به دانشگاه و در زمان اپلای می ­توانند درخواست بورسیه تحصیلی نمایند.

دانشجویان مقطع دکتری به دلیل اینکه رزومه بسیار قوی ­تری دارند شانس بالاتری برای اخذ بورسیه تحصیلی در دانشگاه­ های سوئد خواهند داشت. لذا اخذ بورسیه تحصیلی در سوئد برای دانشجویان مقطع دکتری شانس بالاتری دارد.

اگر فرد دانشجو خواستار اخذ بورس تحصیلی در دانشگاه های کشور سوئد است یک راه برای او وجود دارد. آنهم استفاده از بورس تحصیلی است. هر دانشگاه در سوئد به میزان تعیین شده ای برای تعدادی از دانشجویان خود بورسیه تحصیلی ارائه می دهد.

فرد میتواند پس اخذ پذیرش در دانشگاه مورد نظر خود و شروع به تحصیل در دانشگاه های سوئد با ارئه نمرات عالی و قابل قبول برای بورس تحصیلی اقدام کند. همچنین با ارائه رزومه عالی از نظر علمی و شغلی متناسب با رشته تحصیلی در آن دانشگاه تقاضای بورس تحصیلی را داشته باشد.

در این راستا دانشگاه موردنظر با بررسی سوابق و نمرات فرد در صورت دارا بودن شرایط لازم بورس تحصیلی به او ارائه خواهد شد.

بورسیه تحصیلی سوئد

ارائه بورس تحصیلی سوئد توسط دانشگاه ها

موسسه سلطنتی تکنولوژی

KTH تعدادی از بورسیه های تحصیلی برای چشم پوشی از هزینه شهریه ارائه می دهد و همچنین بورس های تحصیلی دانشگاهی به دانشجویان کارشناسی ارشد تعلق میگیرد.

بورسیه های بین المللی دانشگاه لینشوپینگ

کمک هزینه تحصیلی بر اساس لیاقت اهدا میگردد. این کمک هزینه سبب چشم پوشی از شهریه به دانشجویان بین المللی در دانشگاه لینشوپینگ در مقطع کارشناسی ارشد میگردد.

بورس تحصیلی دانشگاه جهانی لوند

 

در سال 2015، دانشگاه لوند بیش از SEK17 میلیون ($ 2 میلیون دلار آمریکا) به بورس های تحصیلی مبتنی بر شایستگی به دانشجویان بین المللی کارشناسی یا کارشناسی ارشد خارج از اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا اعطا کرد.

برنامه کمک هزینه تحصیلی دانشگاه جهانی لوند به دانشجویان دانشگاهی که جزو شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا (و سوئیس) هستند، تعلق می گیرد. همچنین تنها به افرادی تعلق میگیرد که ملزم به پرداخت شهریه  هستند.

بورس های تحصیلی تنها برای دوره های کارشناسی یا مطالعات کارشناسی ارشد در دسترس هستند. بورس های تحصیلی ممکن است تا  25٪، 50٪، 75٪ یا 100٪ از شهریه را پوشش دهند.

بورسیه دانشگاه مالمو

کمک هزینه تحصیلی بین المللی به دانشجویان کارشناسی ارشد تعلق می گیرد. همچنین این بورسیه به عنوان کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان کارشناسی، خارج از اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا برای تحصیل در سوئد در دانشگاه مالمو اعطا میگردد.

بورس های تحصیلی دانشگاه استکهلم

بورس های بین المللی که به دانشجویان غیر اروپایی/یا خارج از منطقه اقتصادی اروپا تعلق می گیرد، تنها برای پوشش شهریه داده می شود.

بورس های تحصیلی دانشگاه اومئو برای دانشجویان بین المللی

بورسیه های مختلف که به دانشجویان فارغ التحصیل مدرک کارشناسی ارشد در دانشگاه اومئو اعطا میگردد.

بورسیه دانشگاه اوپسالا

فرصت های مختلفی برای دانشجویان بین المللی برای به دست آوردن منابع مالی برای تحصیل در دانشگاه اوپسالا در سوئد وجود دارد.

بورسیه دانشگاه بوراس

دانشگاه بوراس بورسیه ای را ارائه می دهد که نوع خدمات آن چشم پوشی از شهریه دانشجویان می باشد. این بورسیه ها هزینه زندگی فرد را پوشش نمی دهد و تنها مقداری یا کل شهریه را کاهش می دهد.

بورسیه تحصیلی سوئد در مقطع دکتری

 

 

برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکتری در سوئد باید با دانشگاه مورد نظر ارتباط برقرار کرده و مدارک مورد نیازشان را به دانشگاه برسانید. برای پذیرش از دانشگاه های کشور سوئد باید سوابق تحصیلی خود را (مدارک و ریز نمرات و مقاله های چاپ شده در ژورنال های مختلف و تالیفات دیگر) برای دانشگاه مورد نظرتان بفرستید.

پذیرش در مقطع دکتری برای افرادی که فوق لیسانس شان را در کشور سوئد اخذ کرده اند بسیار راحت تر و سریع تر انجام خواهد شد.

اگر خارج از سوئد در مقطع فوق لیسانس فارغ التحصیل شده اید باید حتماً در خاطر داشته باشید که شما باید کارنامه علمی فوق العاده قوی از خود نشان دهید تا بتوانید نظر استاد مربوطه را جذب کنید. از طرفی داشتن مدرک زبان انگلیسی برای گرفتن پذیرش در مقطع دکتری در سوئد بسیار مهم و الزامی می باشد.

شما باید بدانید که بدیهی است که صرفاً داشتن یکی از مواردی که در بالا ذکر شد نمیتواند دلیلی قطعی برای اخذ پذیرش شما از دانشگاه های سوئد در مقطع دکتری باشد.

در حالت عادی دانشگاه های کشور سوئد در مقطع دکتری هزینه ای بابت تحصیل دریافت نمیکنند و رایگان میباشند. اما برای اینکه بخواهید از دانشگاه علاوه بر رایگان بودن تحصیل هزینه ای هم بابت بورسیه دریافت کنید باید شرایط خاصی را دارا باشید.

در واقع این بورسیه ها بعضی مواقع از طرف شرکت های سوئدی است. بعضی مواقع مستقیماً از طرف دولت سوئد پرداخت میشود.

درضمن باید خاطر نشان کرد که معمولا زمانی که دانشجو از بورسیه های تحصیلی استفاده میکند دیگر اجازه کار ندارد. در واقع خود دکتری در اکثر کشورهای اروپایی من جمله سوئد شغل محسوب میشود.

برای آشنایی با دانشگاه های برتر سوئد و اطلاع از بورسیه ها به لینک های زیر مراجعه کنید:

دانشگاه های برتر سوئد (قسمت اول)

دانشگاه های برتر سوئد (قسمت دوم)