تحصیل مهندسی در سوئد به این دلیل که کشور سوئد مهد نوآوری و فناوری است بسیار محبوب است. تمرکز دانشگاه ها و سیستم های آموزشی این کشور بر روی خلاقیت و تکنولوژی این مساله را تایید میکند. بسیاری از افراد مشغول به کار در این کشور فارغ التحصیلان رشته مهندسی هستند. ۱۸ درصد از نیروی کار سوئد در رشته مهندسی مشغول به فعالیت هستند. پس اگر به دنبال تحصیل مهندسی در سوئد هستید، انتخاب بسیار خوبی کرده‌اید. زیرا استارتاپ‌ها و شرکت‌های بی‌شماری در سوئد موجودند که پس از فارغ‌التحصیلی سریع شما را جذب کار می‌کنند.

ویدیویی از دیدار رئیس موسسه را با یکی از دانشجویان رشته مهندسی در دانشگاه KTH سوئد را ببینید:

مهندسی کشور سوئد

بر اساس آمار رسمی گوگل در سال ۲۰۱۴، حدود ۲۲ هزار شرکت فعال در زمینه مهندسی و فناوری در سوئد قرار دارند. مطالعات و تحقیقات اولیه ی پروتون تراپی، سونوگرافی و راکتورهای هسته ای که در دانشگاه های این کشور اجرا میشد، این ادعا را به رخ دنیا می کشد.

تحصیل مهندسی در سوئد

راکتورهای هسته ای تحت نظارت دانشگاه KTH کشور سوئد در سال 1960

تحصیل در رشته‌های فنی نیازمند محیطی است که با ارائه چشم‌اندازی مناسب از آینده به دانشجویان جرئت و قدرت ادامه تحقیق و مطالعه می‌دهد. تحصیل مهندسی در سوئد اولویت بسیاری از دانشجویان زبده جهانی است و در رتبه‌بندی‌ها از برلین آلمان و سایر مقاصد معروف اروپایی نیز پیشی گرفته است.

مزایای تحصیل و کار مهندسی در کشور سوئد

شرایط کاری در سوئد بسیار مثبت و مطلوب است. میزان پرداخت‌ها به شخصی با دانش علوم مهندسی بسیار بالا خواهد بود. تنها حقوق بالا نیست که شرایط کار در سوئد را عالی و راضی‌کننده می‌سازد بلکه انواع خدمات باکیفیت بیمه سلامت و دندان‌پزشکی، تخفیفات و بُن‌های مختلف و… باعث شده تا نیروی کار در سوئد شاخص‌های رضایت‌مندی از محیط کار را بسیار بالا ببرند.

سوئد کشوری ثروتمند و آرام است که در زمینه فناوری‌های روز دنیا با سرعت، دقت و کیفیت عمل می‌کند. چنین بستری برای تحصیل در علوم مهندسی بی‌نظیر به نظر می‌رسد.

بیشتر بخوانید: مزایای تحصیل در سوئد

شرکت‌ها و سازمان‌های سوئدی شرایط ایده‌آل کاری به نیروهای خود پیشنهاد می‌کنند: حقوق و مزایای بالا، مرخصی‌های خوب و خدمات گوناگون. برای نمونه پس از تولد فرزند، کارمندان از دوره مرخصی طولانی‌مدت و امکانات زیادی بهره‌مند خواهند شد. بنابراین با تحصیل مهندسی در سوئد علاوه بر تجربه تحصیل در محیط آکادمیک درجه یک، فرصت‌های شغلی خوبی پیش رو خواهید داشت.

دانشجویان مهندسی که آرزو دارند بعد از فارغ التحصیلی در یک استارتاپ مشغول به کار شوند باید حتما به سوئد بروند. طبق گزارش گوگول در سال 2014 حدود 18 درصد بازار کار استکهلم در اختیار فناوری است و 22000 شرکت فناوری در این شهر قرار دارند. این همه استارتاپ مدیون حمایت از کارآفرینان و سرمایه گذارانی که از ناحیه ی دولت مورد تشویق قرار می گیرد.

تحصیل مهندسی در سوئد

دانشگاه های مهندسی در کشور سوئد

در بین 200 دانشگاه برتر جهان، 5 دانشگاه متعلق به سوئد است؛ از آن میان می توان به دانشگاه لوند و دانشگاه فنی چالمرز اشاره نمود. سوئد مهد نوبل هم هست البته با این توصیفات جای تعجبی ندارد که این کشور جایزه ی نوبل را به بشریت تقدیم کند.

از دهه ی 70 میلادی یعنی زمانی که بحران جهانی نفت جهانی اقتصاد همه ی دنیا را فلج کرد، به فکر محیط زیست بوده است. امروزه انرژی های تجدیدپذیر حدود 52 درصد صنعت انرژی سوئد را که 95 درصد آن از انرژی آبی می آید تشکیل می دهد. کسب و کارها از این نگرش پیروی می کنند و همیشه مراقب محیط زیست هستند.

رشته های مهندسی با حدود 900 شاخه به زبان انگلیسی ارائه می شود.

طبق آمار سایت PayScale یک مهندس نرم افزار در سوئد سالانه 38 هزار دلار درآمد دارد و اگر پیشرفت کند می تواند 104 هزار دلار هم کسب کند. سایر مزایا از جمله بیمه ی سلامت و بیمه ی دندانپزشکی را هم به این اضافه کنید. مهندسان عمران از این مبلغ کمتر درمی اورند و حدود 35 تا 87 هزار دلار درآمد دارند اما طبق گزارش ها از مزایای 2 تا 3 هزار دلاری برخوردار هستند.

از دانشگاه هایی که با بهترین رنکینگ های جهانی در سوئد دروس مهندسی را ارائه میدهند، می توان به دانشگاه KTH، دانشگاه لوند، دانشگاه چالمرز، دانشگاه اوپسالا و دانشگاه لینوس است.

برای آشنایی با این دانشگاه ها به لینک های زیر مراجعه کنید.

برترین دانشگاه های سوئد (قسمت اول)

برترین دانشگاه های سوئد (قسمت دوم)

توجه و تمرکز سوئد بر فناوری‌های جدید و علوم مهندسی در این حوزه، آن را به یکی از بهترین گزینه‌ها برای تحصیل بدل کرده است. دانشجویان نخبه از سراسر دنیا با دریافت بورسیه‌های تحصیلی خوب مایل به تحصیل و ادامه تحصیل در کشور سوئد هستند. فرصت‌های ایده آلی که برای آزمایش و انجام پروژه‌های عملی در اختیار دانشجویان قرار داده می‌شود دلیلی محکم برای انتخاب سوئد است.