مهاجرت و اقامت در کشور فنلاند

کشور فنلاند جز کشورهای حوزه ی شینگن می باشد که در همان بدو اقدام برای گرفتن ویزا به فرد متقاضی کارت اقامت موقت  دانشجویی می دهند. مزیت این کارت های اقامت موقت دانشجویی نسبت به ویزای شینگن این است که شما دارای ID Number  خواهید بود. اعتبار این کارت های اقامت موقت دانشجویی یک ساله است .  پایان هر سال کارت اقامت شما با مراجعه ی به اداره ی مهاجرت قابل تمدید است . پس شما در طول دوره ی تحصیل در فنلاند با کارت اقامت موقت دانشجویی سپری خواهید کرد. شما قبل از پایان دوره ی تحصیلی خود می بایست برای آینده خود و چگونگی اخذ اقامت دائم تصمیم بگیرید. شما بعد از فارغ التحصیلی می توانید مشغول به کار شوید و کارت اقامت دائم دریافت کنید . راه های دیگر برای اخذ اقامت دائم ادامه تحصیل مجدد در مقطع دکترا یا ازدواج در فنلاند می باشد. نکته ی دیگری که لازم به ذکر است شما با کارت اقامت خود اجازه ی رفت و آمد به دیگر کشورهای حوزه ی شینگن را خواهید داشت.

مهاجرت و اقامت در کشور فنلاند

شیوه های اقامت در فنلاند

  • تحصیل در فنلاند ( همانگونه که در بالا ذکر شد ، شما در ابتدا کارت اقامت موقت دانشجویی دریافت می کنید و اعتبار آن یک ساله است و قابل تمدید تا پایان دوره ی تحصیلی شما می باشد. پس از آن اگر در مقطع دکترا ادامه تحصیل دهید کارت اقامت دائم دریافت خواهید کرد.)
  • کار در فنلاند ( اگر شما قصد کار در کشور فنلاند را دارید می بایست اجازه ی اقامت از طریق کارفرما را از دولت فنلاند داشته باشید. در مورد شغل آزاد نیز نیاز به اجازه ی کار در آن حرفه را خواهید داشت.)
  • مهاجرت به فنلاند از طریق یکی از اعضای خانواده ( اگر شما می خواهید برای زندگی با یکی از اعضای خانواده ی خود که در حال حاضر در فنلاند اقامت دارد مهاجرت کنید نیاز به اجازه ی اقامت دارید. اگر فقط می خواهید فنلاند را ببینید و بیشتر از 90 روز در آنجا نباشید نیاز به اجازه ی اقامت نیست.)

 

تحصیل در فنلاند یکی از بهترین روش ها جهت مهاجرت و اقامت در کشور فنلاند می باشد. تحصیل تا سپتامبر 2016 برای دانشجویان بین المللی رایگان بود ولی بعد از این تاریخ تحصیل در فنلاند از پاییز 2017 رایگان نمی باشد و تحصیل در مقطع ارشد سالیانه 8 الی 12 هزار یورو هزینه دارد. دانشجو در دوران تحصیل هفته ای 20 ساعت اجازه ی کار دانشجویی دارد.