به عنوان یک دانشجوی جوان که به تنهایی مشتاق کشف جهان است، تحصیل در خارج از کشور یکی از بهترین ماجراهایی است که می توانید داشته باشید. فنلاند مکانی عالی برای شروع این سفر آموزنده و پرماجرا است زیرا این کشور با چیزهای زیادی شناخته شده است که ممکن است آرزوی تجربه و کشف آن ها را داشته باشید.

 

تحصیل رایگان یا با هزینه ی کم در فنلاند

 

اولاً، تحصیل در فنلاند با داشتن دانشگاه های سطح بالا و در عین حال مقرون به صرفه در سطح جهانی، بسیار مطرح است. علاوه بر این، اساتید و دانشجویان در این کشور بسیار مورد احترام و دارای جایگاه ویژه ای هستند و اگر مایل به ادامه تحصیل در خارج از کشور هستید، فنلاند مکان ایده آل برای شما است.

کشور فنلاند در شمال اروپا و همسایه ی کشورهای سوئد، نروژ و روسیه واقع شده است. این کشور جزو اتحادیه اروپا و عضوی منحصر به فرد از خانواده ی کشورهای اسکاندیناوی است. فنلاندی ها همیشه به دنبال راه حلی کاربردی هستند و علاقه مند به اینکه شکست های احتمالی را به گامی به جلو تبدیل کنند. فنلاندی ها شدیدا طرفداررفع نابرابری و تبعیض در امر تحصیل هستند. سیستم آموزش عالی فنلاند یکی از بهترین سیستم های ارتباطی بین المللی، دارای سلسله مراتب کم و قائل به آزادی علمی است.

تحصیل در فنلاند همه چیز درباره ی درس خواندن نیست. در واقع درس خواندن در دانشگاه های این کشور، فرصتی برای دوست یابی  ایجاد شبکه اجتماعی یا کاری و تجربه چیزهای جدید است. فنلاند کشوری امن است که همه چیز در آن طبق قانون کار می کند و طبیعت همیشه نزدیک به شما است. انگلیسی سومین زبان غیر رسمی این کشور است.

فنلاند به دنبال متفکرانی است که دارای استقلال فکری هستند. اگر می خواهید در این کشوربرجسته باشید، کاری را که دیگران انجام می دهند انجام ندهید و دنباله رو نباشید. در عوض، سعی کنید توانمندی های ذهنی و چشم اندازهای حرفه ای خود را بهبود بخشید. مسلما تحصیل در این کشور به تحقق این امر کمک می کند.

فارغ از تحصیل، فنلاند به دلیل فعالیت در فضای باز و طبیعت خیره کننده شهرت دارد. اگرچه زمستان ها می تواند بسیار سرد باشد، اما روزهای طولانی تابستان در این کشور واقعاً برای گردش در فضای باز، خوب و دلپذیراست. البته، نورهای شمالی زیبایی در فنلاند وجود دارد که می توانید روزها شاهد آن باشید. از سوی دیگر، اگر شما تجربه ی فعالیت هایی آرامش بخش تر در فنلاند را ترجیح می دهید، ممکن است از کتابخانه های بزرگ و مجهز و فعالیت هایی مانند ایستگاه های خیاطی و غرفه های ضبط صدا لذت ببرید. در آنجا، می توانید تعامل عمیق تری با مردم فنلاند داشته باشید زیرا آن ها از بودن و مطالعه کتابخانه های خود نیز لذت می برند.

 

تحصیل رایگان یا با هزینه ی کم در فنلاند

 

همانطور که مشتاق لذت بردن به طور کامل از فنلاند هستید، ممکن است هنوز در مورد توانایی مالی خود در حالی که مستقل زندگی می کنید، تردیدهایی وجود داشته باشد. هنگامی که برای برنامه های تحصیلی تحقیق می کنید و خود را برای آن آماده می کنید، امکان و چگونگی تحصیل رایگان در فنلاند یا دست کم با هزینه ی پایین را حتماً بررسی کنید. همچنین بورسیه ی تحصیلی و کمک های مالی ای در این کشور وجود دارد که می توانید در هنگام حضور در فنلاند به آن ها تکیه کنید. با در نظر گرفتن برخی نکات که در این مقاله آورده شده و کمی تحقیق در اینترنت، اتمام یک دوره تحصیلی کامل در فنلاند دیگر چندان دور از ذهن به نظر نمی رسد.

نکته هایی در زمینه ی تحصیل در فنلاند بصورت رایگان یا با هزینه ی کم

درخواست برای دانشگاه مد نظر خود را زود آماده کنید و به دانشگاه ارسال کنید.

تحصیل در خارج از کشور نیاز به آمادگی زیادی در زمینه های مختلف دارد. بسیاری از مدارک تحصیلی و شناسایی هستند که باید در کوتاه ترین زمان ممکن آماده کنید. سعی کنید تمام تلاش خود را برای ایجاد یک رزومه ی چشمگیر ومتمایز از سایر رقبا برای تحصیل رایگان در فنلاند به کار بگیرید.

درخواست و دریافت بورسیه تحصیلی در فنلاند

در حالی که فنلاند یکی بهترین کشورهای دنیا برای زندگی است، بر هیچ کس پوشیده نیست که این کشور یکی از پرهزینه ترین کشورها برای زندگی در سرتاسر دنیا است. در حقیقت، این کشور جزو 20 درصد کشورهایی است که بیشترین هزینه زندگی را دارند.

به همین دلیل، می شود انتظار داشت که وقتی مشغول به تحصیل در فنلاند هستید، مشکلات مالی برای شما ایجاد شود. خوشبختانه این کشور دارای برنامه هایی برای کمک هزینه ی تحصیلی و بورسیه است که می تواند به شما کمک کند تا به صورت رایگان یا دست کم با هزینه ی کم در فنلاند تحصیل کنید. اگر شما از یک کشور غیر از اتحادیه اروپا هستید و می خواهید در فنلاند تحصیل کنید، باید معمولا هزینه های تحصیل خود را بپردازید. بنابراین، مطمئن شوید که درخواست خود را برای ادامه تحصیل به دانشگاه هایی که بورسیه تحصیلی به دانشجویان خود پرداخت می کنند، ارسال کنید. هرچه تعداد درخواست های بیشتری ارسال کنید، شانس بیشتری برای پذیرش حداقل در یک دانشگاه وجود دارد..

برای دانشگاه های مقرون به صرفه اقدام کنید

حتی اگر مجبور باشید برای تحصیل خود هزینه کنید، فنلاند دارای برخی از دانشگاه های برتر جهان با شهریه های مناسب و مقرون به صرفه است. از جمله دانشگاه هایی که هزینه های تحصیلی ارزان تری ارائه می دهند می توان به دانشگاه هلسینکی اشاره کرد که در بین 100 دانشگاه برتر جهان رتبه بندی شده است و همچنین دانشگاه واسا، یکی دیگر از ده دانشگاه برتر فنلاند.

این کشور به دلیل تحصیلات با کیفیت بالا و توجه فراوان به آسایش و رفاه دانشجویان خود مشهور است، که به خودی به خود دلیل خوبی برای تحصیل در فنلاند است. این ویژگی را به مقرون به صرفه بودن دانشگاه هایش اضافه کنید، بنابراین در صورت تحصیل در این کشور خود را برای آینده ای با امنیت مالی و یک زندگی حرفه ای شگفت انگیز آماده کنید.

 

تحصیل رایگان یا با هزینه ی کم در فنلاند7

 

تحصیل در مقطع کارشناسی در فنلاند به صورت رایگان

حتی اگر شما از یک کشور غیر اتحادیه اروپا هستید، امکان تحصیل در مقطع کارشناسی به صورت رایگان در فنلاند از طریق بورسیه ی تحصیلی وجود دارد. دانشگاه تامپره از طریق برنامه بورسیه تحصیلی بورسیه کامل به دانشجویان پرداخت می کند.

به طور مشابه، دانشگاه اولو بورسیه های تحصیلی کامل را از طریق معافیت از شهریه به دانشجویان کارشناسی ارائه می دهد و متقاضیان می توانند به عنوان بخشی از فرایند پذیرش درخواست بورسیه نیز بدهند.

پس از درخواست پذیرش، متقاضیان می توانند درخواست بورس تحصیلی را نیز انتخاب کنند و از آنجا که ملاک انتخاب شایستگی تحصیلی است، دانشگاه نهایتا موفق ترین متقاضیان را انتخاب می کند. دانشگاه تورکو همچنین فرصت هایی را برای دانشجویان فراهم می کند تا از بورسیه های تحصیلی که صد درصد هزینه های تحصیلی آن ها را پوشش می دهد بهره مند شوند.

کارشناسی ارشد در فنلاند به صورت رایگان

دانشگاه هلسینکی به دانشجویان برتر فارغ التحصیل کارشناسی بورسیه تحصیلی برای تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی ارشد در فنلاند ارائه می دهد. جدا از هزینه های تحصیل، کمک هزینه کامل آن شامل 10،000 یورو برای دریافت کنندگان بورسیه است.

مدت زمان برنامه دو سال است، که در آن عملکرد تحصیلی دانشجو باید بازبینی شود و سالانه حداقل 55 امتیازاعتبار کسب کند.

علاوه بر بورسیه های تحصیلی در مقطع لیسانس، دانشگاه تمپر همچنین به متقاضیان بورسیه تحصیلی در سطح کارشناسی ارشد ارائه می دهد. این بورسیه ها شامل پوشش کامل شهریه به مدت دو سال می شود، هرچند دریافت کنندگان این بورسیه برای ادامه تحصیل در فنلاند در برنامه باید حداقل 60 امتیاز اعتبار در سال اول تحصیل خود کسب کنند. با استفاده از این بورسیه ها در دانشگاه های برتر فنلاند، دانشجویان بین المللی می توانند مدرک کارشناسی ارشد خود را به صورت رایگان در فنلاند به پایان برسانند.

 

تحصیل رایگان یا با هزینه ی کم در فنلاند

 

دکتری تحصیلی در فنلاند به صورت رایگان

بر خلاف برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد، دانشجویان بین المللی پذیرفته شده در برنامه های دکتری اکثر دانشگاه های فنلاند فارغ از کشور محل تحصیل خود از پرداخت شهریه معاف هستند. این سیاست به معنای کمک مالی بزرگ برای محققان آینده است. با این حال، دانشجویان مقطع دکترا ممکن است هنوز نیاز به بودجه اضافی برای هزینه های زندگی و هزینه های تحقیقاتی خود داشته باشند که توسط دانشگاه محل تحصیل آن ها تأمین نشود. برای مثال، بورسیه EDUFI با دانشگاه هایی کار می کند که به دنبال بودجه بورسیه برای جذب دانشجویان بین المللی هستند، بنابراین دانشجویان بین المللی می توانند به صورت رایگان در فنلاند تحصیل کنند.همچنین دانشگاه واسا دو بورسیه ی تحصیلی را که هر کدام به مبلغ 24000 یورو است به برندگان این بورسیه می دهند. دانشگاه دیگری که شایان ذکر است، دانشگاه Jyvaskyla است. این دانشگاه چندین گزینه بودجه و بورس تحصیلی را ارائه می دهد که به دانشجویان بین المللی کمک می کند تحصیلات دکتری خود را به صورت رایگان در فنلاند به پایان برسانند.

هزینه زندگی در فنلاند

هزینه زندگی در فنلاند به طور کلی حدود 600 یورو در ماه تخمین زده می شود، اگرچه این بستگی به عادات شما برای زندگی دارد. مخارج  و هزینه هایی که یک دانشجو بر عهده می گیرد شامل پرداخت اجاره بها در خوابگاه دانشجویی است که حدود 300 یورو در ماه است، صرف ناهار در غذاخوری که بین 2.30-4.30 یورو برای دانشجویان کارشناسی و 4.25-6.20 برای دانشجویان کارشناسی ارشد هزینه دارد.

چند پرسش و پاسخ در رابطه با تحصیل در فنلاند

  • شهریه های دانشگاه چقدر است؟

شهریه ی بعضی از دانشگاه ها:

 دانشگاه هلسینکی UAS: بطور متوسط سالیانه 10 تا 12 هزار یورو

دانشگاه ایسترن فنلاند: بطور متوسط سالیانه 8000 تا 15000 یورو

دانشگاه هلسینکی: بطور متوسط 18000تا13000 یورو

دانشگاه اولو: 13000 تا 10000 یورو

دانشگاه آلتو: 15000 تا 12000 یورو

  • چه کسی می تواند هزینه تحصیل را در فنلاند نپردازد؟

دانشگاه های دولتی فنلاند به دانشگاه های معمولی و دانشگاه های علمی کاربردی تقسیم می شوند.

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا که در مقاطع آموزش زبان انگلیسی ثبت نام می کنند ملزم به پرداخت شهریه هستند. با این وجود، برنامه های تحصیلی به زبان فنلاندی یا سوئدی برای همه دانشجویان بین المللی رایگان است.

حداقل شهریه ای که دولت فنلاند تعیین کرده حدود 1500 یورو در سال برای برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد است، اما اکثر برنامه های تحصیلی شهریه ای بیش از این مبلغ را دریافت می کنند.

هزینه تحصیل برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا که در دانشگاه های دولتی فنلاند ثبت نام می کنند بین 5000 تا 15000 یورو در سال متغیر است که دانشگاه هلسینکی گران ترین موسسه است. دانشگاه های خصوصی معمولا هزینه های بالاتری را اخذ می کنند.

هنگام تحصیل در فنلاند هزینه زندگی را نیز در نظر بگیرید. هزینه های متوسط ​​بین 700 تا 1300 یورو در ماه متغیر است و همچنین به عادت های زندگی شما بستگی دارد. البته هزینه های زندگی در هلسینکی پایتخت این کشور می تواند بالا باشد.

  • آیا زبان انگلیسی در فنلاند صحبت می شود؟

زبان انگلیسی توسط اکثر فنلاندی ها صحبت می شود. آمارهای رسمی در سال 2012 نشان می دهد که حداقل 70 درصد از مردم فنلاند می توانند انگلیسی صحبت کنند.

  • آیا می توان بدون دانستن زبان فنلاندی در این کشور زندگی کرد؟

زندگی در فنلاند نیازی به دانستن زبان فنلاندی ندارد. در هر مکانی که به کمک نیاز دارید می توانید به زبان انگلیسی حرف بزنید: در داروخانه، در کتابخانه، در یک مغازه کوچک کنار خیابان یا در نوبت دکتر. فنلاندی ها قطعاً به عنوان یکی از بهترین صحبت کنندگان زبان انگلیسی به شمار می آیند.

  • متوسط اجاره خانه در فنلاند چقدر است؟

در سه ماهه سوم سال 2019، متوسط اجاره در فنلاند تقریباً 13.73 یورو در هر متر مربع بود.

  • آیا می توانم بدون دانستن زبان فنلاندی در فنلاند تحصیل کنم؟

نیازی نیست که به عنوان دانشجوی بین المللی زبان فنلاندی بلد باشید. البته با فرض اینکه برنامه تحصیلی انتخابی شما به زبان انگلیسی ارائه می شود.

  • آیا خدمات درمانی در فنلاند رایگان است؟

مراقبت های بهداشت عمومی در فنلاند رایگان نیست، اگرچه هزینه ها بسیار مناسب است. مراقبت های بهداشتی عمومی بر عهده شهرداری ها است و در درجه اول از طریق مالیات تأمین می شود.