امروزه، کشورهای اروپایی روزبه روز بیشتر دانشجوها را از گوشه و کنار جهان جذب می کنند. کشور فنلاند نیز یکی از جذاب ترین مقاصد در بین متقاضیان پزشکی است که می خواهند در اروپا به پزشکی و رشته های مرتبط با آن ادامه دهند.

 

تحصیل پزشکی در فنلاند

 

توضیح کلی در مورد رشته ی پزشکی

پزشکی انسان یک حوزه چند رشته ای است که به مطالعه بدن انسان و شرایط سلامتی آن می پردازد، به طوری که می توان بیماری ها را به درستی درمان و پیشگیری کرد. پزشکی انسانی یک علم بهداشت است که از طریق تحقیقات زیست پزشکی دنبال می شود و همچنین به درمان، نورولوژی، علوم انسانی پزشکی، مراقبت های فوری، فارماکوژنومیک، اخلاق پزشکی و سایر زمینه ها مرتبط است.

مطالعه سلامت انسان حتی از زمان های قدیم، زمانی که طب سنتی توسعه یافته است، موضوعی حساس بوده است. تکنیک هایی به طور مداوم در حال پیشرفت هستند و تحقیقاتی که درمان بیماری ها را بهبود می بخشد به شدت بر روی عملکرد پزشکی تأثیر می گذارد. دانشجویانی که در مقطع کارشناسی در رشته پزشکی ثبت نام می کنند می توانند بر تخصص های پزشکی مانند ژنتیک، ایمونولوژی، علوم اعصاب، سم شناسی، علوم تغذیه، آناتومی و بسیاری دیگر تمرکز کنند. این تخصص ها همچنین به عنوان دوره های کارشناسی ارشد در دسترس هستند و یک مطالعه عمیق از جنبه های مختلف سلامت انسان را ارائه می دهند.فارغ التحصیلان پزشکی این چشم انداز شغلی را دارند که متخصصان بهداشت مانند مهندسان زیست، داروسازان، درمانگران، پرستاران یا حتی دانشمندان آزمایشگاه شوند.

 

تحصیل در کشور فنلاند

 

تحصیل پزشکی در دانشگاه هلسینکی فنلاند

از نظر آماری، بزرگترین و معتبرترین دانشگاهی که در آن رشته پزشکی در فنلاند دنبال می شود، دانشگاه بسیار معتبرهلسینکی است. دانشکده پزشکی، که در آکادمی تورکو در سال 1640 تأسیس شد، بعداً در سال 1828 به هلسینکی منتقل شد و در حال حاضر در پردیس میلاتی دانشگاه هلسینکی فعالیت می کند.

دانشکده اختصاصی دانشگاه هلسینکی به دلیل تحقیقات چند رشته ای با کیفیت بالا مشهور است. پزشکان و دندانپزشکان ماهر تربیت می کند، بر دانش آموزان در تحصیلات تکمیلی تحقیق محور یا حرفه ای نظارت می کند و به محققان و دانشجویان در ایجاد ارتباطات بین المللی کمک می کند. در حال حاضر بیش از 2500 دانشجو در مقطع کارشناسی، تحقیق محور یا حرفه ای تحصیلات تکمیلی را در دانشگاه انجام می دهند.

یکی از واحدهایی که به دانشجویان در دستیابی به اهداف آموزشی خود در دانشکده پزشکی کمک می کند. این موسسه ی پزشکی بالینی نامیده می شود که وظیفه آموزش پزشکان آینده را از سال سوم تحصیلات تا فارغ التحصیلی بر عهده دارد. سالانه بیش از 560 دانشجو در این واحد ثبت نام می کنند. آموزش از طریق سخنرانی ها و گروه های کوچک صورت می گیرد و همیشه بر مراقبت بیمار محور تأکید می شود. این موسسه با 43 برنامه آموزشی خود در زمینه پزشکی تخصصی، آموزش های تخصصی را برای پاسخگویی به نیازهای کل کشور ارائه می دهد. علاوه بر این، تحصیلات بیشتر بر اساس نیاز ارائه می شود، که توسط اساتید و متخصصان موسسه که مسئول آموزش هستند ارائه می شود.

لطفاً توجه داشته باشید که در مقطع کارشناسی ارشد، برخی از برنامه های علوم پزشکی به زبان انگلیسی در دسترس هستند. بنابراین اگر برنامه جالب علوم پزشکی را در پایگاه داده ی دانشگاه مد نظرتان خود پیدا کردید، سپس برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط پذیرش و غیره با دانشگاه مورد علاقه خود ارتباط برقرار کنید.

به طور معمول دانشگاه مد نظرتان از شما برنامه کارشناسی مرتبط با علوم پزشکی می خواهید. از دانشگاه همچنین بپرسید که برنامه کارشناسی ارشد چه مدرک حرفه ای خاصی را به شما ارائه می دهد.

 

تحصیل پزشکی در فنلاند

 

دانشگاه های برتری در فنلاند که دوره ی تحصیلی در زمینه ی پزشکی ارائه می دهند به شرح زیر هستند:

 • دانشگاه هلسینکی
 • دانشگاه ایسترن فنلاند
 • دانشگاه اولو
 • دانشگاه تامپره
 • دانشگاه تورکو

دوره درخواست برای علاقمندان برای درخواست تحصیلات پزشکی یا دندانپزشکی بدین شرح است: دوره درخواست از 17 مارس شروع می شود و در 9 آوریل ساعت 15 بعد از ظهر به پایان می رسد.

امتحانات کتبی در این رشته و دانشگاه یک روز کامل طول می کشد. امتحانات ورودی واقعا دشوار است و کسب نمرات کافی برای انتخاب بدون درک کامل و داشتن دانش کافی در خصوص موضوعاتی چون فیزیک، شیمی و زیست شناسی دشوار است. نکته دیگر، سوالات فقط به زبان فنلاندی یا سوئدی داده می شود و پاسخ ها باید به همان زبان سوالات داده شوند.

چندین دانشگاه فنلاند از سیستم پذیرش الکترونیکی آنلاین برای برنامه های کارشناسی و پزشکی خود استفاده می کنند. از شما خواسته می شود که کپی یا اصل مدارک آموزشی قبلی خود و سایر مدارک مورد نیاز را ارسال کنید. علاوه بر این، برای برنامه های پزشکی، از متقاضیان خواسته می شود که در آزمون ورودی شرکت کنند و قبول شوند.

به یاد داشته باشید که در صورتی که شما ملزم به پرداخت شهریه در دانشگاه های فنلاند برای دانشجویان بین المللی هستید، همچنین می توانید برای بورسیه تحصیلی موسسه اقدام کنید.

آیا می خواهید در خارج از کشور در دانشگاه های بدون شهریه فنلاند تحصیل کنید؟

بودجه آموزش عالی دانشگاهی در فنلاند توسط دولت و توسط وزارت آموزش و پرورش تأمین می شود، بنابراین دانشجویان بین المللی ثبت نام شده در مقاطع تحصیلی معمولی بعضا هیچ شهریه ای نمی پردازند.

بعضی برنامه های سطح کارشناسی و دکترا – و همچنین بعضی از برنامه های سطح کارشناسی ارشد – هیچ شهریه ای صرف نظر از ملیت شما از شما نمی گیرند، البته این در صورتی ست که شما واجد شرایط لازم باشید. این امر همچنین در مورد دانشجویان دارای مدرک بین المللی و تبادل دانشجو و بازدید دانشجویان نیز صدق می کند. با این حال، برخی از برنامه های کارشناسی ارشد ممکن است از دانشجویان غیر اتحادیه اروپا هزینه تحصیل دریافت کنند.

اتحادیه دانشجویی در هر دوره حق عضویت دریافت می کند. عضویت برای کسانی که در مقاطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد تحصیل می کنند اجباری است. کسانی که تحصیلات دکتری خود را دنبال می کنند در صورت تمایل می توانند به اتحادیه دانشجویی بپیوندند.

یکی از جنبه های مهم تحصیل در فنلاند در نظر گرفتن نحوه تأمین مالی دوره تحصیل یا تحقیق است. شما باید بتوانید هزینه های زندگی روزمره، مسافرت، بیمه و غیره را تامین کنید. هم تامین هزینه اقامت و هم تامین هزینه تحصیل در فنلاند از طریق کار امکان پذیر نیست.

 

تحصیل پزشکی در فنلاند

 

دانشگاه های بدون پرداخت شهریه در فنلاند برای دانشجویان بین المللی

در زیر لیست چند تا از دانشگاه های بدون شهریه فنلاند برای دانشجویان بین المللی و همچنین دانشگاه هایی با حداقل برنامه پرداخت شهریه آمده است:

 • دانشگاه آبو آکادمی
 • دانشگاه هلسینکی
 • دانشگاه Jyväskylä

در ادامه به بررسی چند برنامه ی تحصیلی ارائه شده در مقطع کارشناسی ارشد رشته ی پزشکی در دانشگاه های برتر این کشور می پردازیم.

دوره ی کارشناسی ارشد پزشکی زیر شاخه ترجمه در دانشگاه هلسینکی

هدف برنامه

هدف اصلی این برنامه ی تحصیلی فراهم آوردن یک پایه علمی _ نظری محکم برای مشاغل آینده ی فارغ التحصیلان این رشته در حوزه های دانشگاهی یا غیر دانشگاهی در بخش بهداشت است. فارغ التحصیلان انتظار می رود:

 • تسلط بر اصطلاحات علمی و پزشکی و ارتباطات میان رشته ای
 • درک لازم و کافی از علوم پزشکی و سوالات تحقیقاتی مرتبط
 • آشنایی با متدولوژی های تحقیقاتی به روز ترجمه
 • به رسمیت شناختن جنبه های نظارتی و اخلاقی تحقیقات ترجمه

محتوای برنامه

مطالعات این رشته بر سه پایه بنا شده است:

 • مهارت های تحقیق

مطالعات رایج شامل آمار و برنامه نویسی، بیوانفورماتیک، اخلاق تحقیقاتی و طراحی تحقیق است. در مطالعات اختیاری خود، می توانید دوره های روش شناسی مانند پروتئومیکس، متابولومیکس، تصویربرداری، تعیین توالی نسل بعدی و غیره را انتخاب کنید.

جدا از این موارد، یک قسمت اجباری از هر تخصص، یک دوره یادگیری عملی 10 واحدی در یک گروه تحقیقاتی است.

 • مطالعات بیماری های انسانی

این دوره ها از زیست پزشکی شامل فیزیولوژی و آناتومی انسان گرفته تا مطالعات پیشرفته تر که موضوعات مربوط به گزینه تخصصی را پوشش می دهد. در پایان تحصیلات خود، این مطالعات با دوره های بالینی تکمیل می شود، که در طی آن شما این امکان را دارید که موارد انتخاب شده بیماران را در بخش های بیمارستان، زیر نظر استاد بالینی مطالعه کنید.

 • مهارت های ارتباطی

مهارت های ارتباطی کتبی و شفاهی در سراسر برنامه درسی ترویج می شود. این دوره ها از رویکردهای تعاملی مانند کار گروهی و یادگیری تیمی، ارائه دانش آموزان و بحث استفاده می کنند. یادگیری خاطرات، مقالات، تکالیف و خلاصه مقالات تحقیق اغلب بخش های ارگانیک ارزیابی دوره است. ملاقات با دانشمندان، پزشکان و دانشجویان در سایر برنامه های درجه، شما را قادر می سازد که مهارت های ارتباطی بین رشته ای را تمرین کرده و به کار بگیرید.

در پایان دوره تحصیلی، مهارت های ارتباطی شما در یک آزمون ارزیابی می شود، که طی آن شما به طور شفاهی از طرح تحقیقاتی کتبی خود به اساتید متخصص ارائه کرده و از آن ها دفاع خواهید کرد.

هزینه ی تحصیل در سال به طور تقریبی برای دانشجویان غیر اروپایی: 15000 یورو

کارشناسی ارشد بایومدیکال در دانشگاه تورکو

برنامه کارشناسی ارشد در علوم پزشکی – تخصص کشف و توسعه داروها متخصصان را برای کل زنجیره توسعه دارو آموزش می دهد.

مطالعات انجام شده در مورد کشف و توسعه داروها به شما درک عمیقی از روش های به روز برای شناسایی و اعتبار بخشیدن به اهداف دارویی جدید و تولید مولکول ها در داروهای مختلف می دهد. همچنین دانش نوآوری های تکنولوژیکی و همچنین روش های تحقیق و توسعه داروهای بالینی، طراحی کارآزمایی بالینی، برنامه ریزی مطالعه و آمار زیستی را ارائه می دهد. علاوه بر این، شما با علم تنظیم دارو و داروسازی هوشیاری آشنا خواهید شد.

پس از فارغ التحصیلی، شما بر فرآیندهای کشف و توسعه دارو و همچنین رویه هایی که در علوم نظارتی دارو استفاده می شود، تسلط دارید. همچنین با نقش مقامات نظارتی دارو در طول عمر یک دارو آشنا خواهید بود. دانشگاه تورکو همچنین برنامه دکتری تحقیقات دارویی را برای تحصیلات تکمیلی ارائه می دهد.

شما مهارت های جامعی برای کار در زمینه زیست پزشکی و کشف دارو در شرکت ها، دانشگاه ها، موسسات تحقیقاتی یا مقامات نظارتی دارو خواهید داشت. این برنامه همچنین زمینه خوبی را برای علاقه مندان به کارآفرینی فراهم می کند.

 

تحصیل پزشکی در فنلاند

 

ساختار برنامه

مسیر تخصصی تصویربرداری پزشکی بخشی از برنامه کارشناسی ارشد در علوم پزشکی است. همکاری نزدیک سه مسیر تخصصی ترکیبی آموزشی منحصر به فرد از علوم پزشکی در فنلاند و سراسر جهان را تشکیل می دهد. سایر رشته های تخصصی برنامه کارشناسی ارشد در علوم پزشکی عبارتند از:

 • کشف و توسعه مسکن ها
 • بیوتکنولوژی مولکولی و تشخیص

گزینه های شغلی

پس از اتمام مطالعات، موارد زیر را قاعدتا باید بتوانید انجام دهید:

 • بسته به علایق و زمینه تخصص شما، دانش بنیادی قوی در زیست شناسی سلولی، آناتومی و فیزیولوژی یا بیوفیزیک داشته باشید.
 • دارای مهارت های نظری و عملی عالی در طیف گسترده ای از تکنیک ها و برنامه های تصویربرداری و همچنین تجزیه و تحلیل تصویر
 • استفاده از چند رسانه ای در زمینه های علمی را درک کرده و آن را به عنوان ابزاری قدرتمند برای رواج علم بدانید

و مزایایی که پس از ادامه تحصیل در این رشته از آن برخوردار خواهید شد به شرح زیر است:

 • دارای مدرک از یک محیط یادگیری بسیار بین المللی که در آن دانش آموزان از سراسر جهان فرصتی برای تعامل و همکاری با یکدیگر دارند.
 • تسلط بر نوشتن علمی به زبان انگلیسی خواهید داشت و دارای پایه عالی برای تحصیلات تکمیلی خواهید بود.

شرایط ورود

شما متقاضی واجد شرایط برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بایو مدیکال در دانشگاه تورکو هستید اگر:

 • شما دارای مدرک سیکل اول ملی – معمولاً لیسانس – از موسسه آموزش عالی معتبر هستید و همچنین مدرک شما مطابق حداقل 180 واحد مورد نیاز برای این رشته باشد. و مدت زمان گذراندن این دوره سه سال تحصیل تمام وقت بوده است.