ادامه تحصیل بدون مدرک زبان در لیتوانی

ادامه تحصیل بدون مدرک زبان در لیتوانی

ادامه تحصیل بدون مدرک زبان در لیتوانی

یکی از مزیت های تحصیل در لیتوانی این است که تقریباً تمام رشته ها در دانشگاه های آن به زبان انگلیسی تدریس می شود. این مزیت بزرگی برای دانشجویان به شمار می رود زیرا مجبور نیستند که ابتدا چند سال وقت خود را صرف یادگیری زبان لیتوانیایی کنند. البته یاد گرفتن زبان لیتوانیایی برای کسی که دانشجو در این کشور است بدون شک مزیت های خودش را دارد، و دانشجویان ترغیب می شوند که در حین تحصیل در این کشور زبان و فرهنگ لیتوانیایی را نیز فرا بگیرند تا تجربه دانشجویی بهتری را کسب کنند.

یکی از چالش هایی که هر دانشجوی بین المللی غیر انگلیسی زبان را درگیر خود می کند دریافت مدرک زبان نظیر آیلتس یا تافل است. شاید دانستن این خالی از لطف نباشد که برخی از دانشگاه های لیتوانی دانشجو را ملزم به همراه داشتن مدرک زبان نمیکنند. در ادامه به برخی از این دانشگاه ها می پردازیم:

دانشگاه علوم پزشکی لیتوانی

برای درخواست برای پذیرش در این دانشگاه لازم است مدرکی ارائه کنید که اثبات کننده دانش شما در زبان انگلیسی باشد. این مدرک می تواند تافل (حداقل 65 iBT)، آیلتس (حداقل 5.5)، یا هر مدرک رسمی دیگر معادل سطح B2 زبان انگلیسی باشد.

اما اگر شما چنین مدرکی نداشته باشید جای نگرانی نیست، بلکه دانشگاه برای شما یک آزمون زبان در نظر خواهد گرفت تا سطح دانش زبانی شما را بسنجد، و برای قبولی در این دانشگاه لازم است که این آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارید.

دانشگاه بین المللی LCC

دانشگاه بین المللی LCC یک مرکز تصدیق شده ی آزمون تافل است که دو نوع آزمون تافل یعنی TOEFL IBT و TOEFL ITP را برای متقاضیان برگزار می کند. نوع اول این آزمون (IBT) مدرکی است که در سرتاسر جهان شناخته شده است و به مدت دو سال معتبر است. هزینه شرکت در این آزمون 220 یورو است. از سوی دیگر، نوع دوم آزمون تافل که در این دانشگاه ارائه می شود (ITP) تنها برای ادامه تحصیل در همین دانشگاه معتبر است، ولی مزیتش این است که بسیار ارزان تر است (60 یورو).

این آزمون شامل چهار بخش مهارت های شنیداری، گرامر، خواندن و نوشتن یک مقاله راجع به یک موضوع خاص (در 30 دقیقه) می شود. هر دوی این آزمون ها در پردیس بین الملل دانشگاه LCC برگزار خواهند شد. همچنین اگر فضای خالی برای اسکان موجود باشد، شما می توانید به صورت رایگان در سالن های اقامت این دانشگاه ساکن شوید و با فضای دانشگاه آشنا شوید.

برای اینکه خود را بیشتر آماده کنید و مهارت های خود را بسنجید می توانید در یک برنامه دو روزه که شامل یک سمینار و یک آزمون آزمایشی می شود شرکت کنید. در این سمینار مروری کلی بر محتوای آزمون خواهید داشت و بهترین استراتژی ها برای قبولی در این آزمون به شما آموزش داده می شود.

  • روز اول: سمینار، 3 ساعت
  • روز دوم: آزمون آزمایشی، 2 ساعت و 30 دقیقه

سمینار و آزمون آزمایشی در پردیس دانشگاه LCC در کلایپدا برگزار می شود و شهریه آن 20 یورو است. پس از ثبت نام برای آزمون، تاریخ شرکت در این برنامه به شما اطلاع داده می شود.

دانشگاه مدیریت و اقتصاد ISM

برای پذیرش در این دانشگاه لازم است که یکی از دو مدرک تافل یا آیلتس (یا معادل آن ها) را به دانشگاه ارائه دهید. (کارشناسی: تافل IBT حداقل 60 یا آیلتس دانشگاهی حداقل 5.5؛ کارشناسی ارشد: مدرکی که ثابت کند دانش زبانی شما در حد بالاتر از متوسطه (upper-intermediate) یا بالاتر است؛ دکتری: تافل IBT حداقل 70 یا آیلتس دانشگاهی حداقل 6). با این وجود، اگر شما هیچ مدرک زبان رسمی برای ارائه به دانشگاه ندارید، آزمونی توسط دانشگاه برای شما برگزار می شود که مهارت های زبانی شما را بسنجد. طبیعتاً قبولی شما در دانشگاه منوط به کسب نمره قبولی در این آزمون است.

دانشگاه های دیگر

برای درخواست پذیرش در بیشتر دانشگاه ها در کشور لیتوانی نیاز است که مدرک زبان تافل یا آیلتس به همراه داشته باشید. بسته به دانشگاه و مقطع تحصیلی نمره این مدارک می تواند متغیر باشد. البته یک استثنا در بیشتر دانشگاه ها وجود دارد و آن این است که اگر زبان مادری شما انگلیسی باشد یا یکی از مقاطع دانشگاهی خود را به زبان انگلیسی گذرانده باشید، برای پذیرش نیازی به ارائه مدرک زبان به دانشگاه مورد نظر ندارید.