مهاجرت و اقامت لیتوانی

مهاجرت و اقامت لیتوانی

سالانه تعداد افراد بسیاری از بخش های مختلف دنیا برای اقامت به لیتوانی می روند. بعضی از آنها برای تحصیل، برخی برای ارتقای کاریشان ویا تجارت و یا ملحق شدن به خانواده هایشان به این کشور سفر می کنند. هر یک از این دلایل برای مهاجرت به این کشور شرایط خاص خودش را دارد که قصد داریم در این مقاله به بررسی آنها بپردازیم:

مهاجرت و اقامت تحصیلی

اقامت تحصیلی لیتوانی

اقامت تحصیلی لیتوانی

سیستم آموزش عالی کشور لیتوانی در میان دانشجویان خارجی در سراسر دنیا از محبوبیت خاصی برخوردار است. در این کشور بیش از 20 کالج و دانشگاه، تقریبا دویست برنامه تحصیی به زبان انگلیسی و بیش از 50 برنامه تحصیلی به زبان روسی ارائه می دهد.

در کشور لیتوانی موسسات آموزش عالی، برنامه های آموزشی طبق ECTS سیستم انتقال اعتبار اروپا مورد سنجش قرار می گیرد. یک سال تحصیل (که به مدت 9 ماه به طول می انجامد) برابر با اعتبار 60 از این سنجش است.

اگر دانشجویی خارج از لیتوانی قصد ادامه تحصیل در لیتوانی را داشته باشد باید در یکی از موسسات تحصیلات عالی در یکی از برنامه های تحصیلی ارائه شده پذیرش بگیرد. به علاوه باید تمامی مدارک مربوط به تحصیل و اقامت خود را تنظیم کند.

دانشجوی خارجی که پذیرش دانشگاه لیتوانی را دریافت می کند، در ابتدا مجوز اقامت موقت دریافت می کند. مجوز اقامت موقت مدرکی است که به شما اجازه اقامت در لیتوانی را به مدت مشخص می دهد. شما با داشتن این مجوز می توانید مکان اقامت خودتان را انتخاب کنید. قط به یاد داشته باشید که شما موظف هستید هرگونه تغییر در محل اقامتتان و اطلاعاتتان را به سرعت به اداره مهاجرت اطلاع دهید. قابل توجه است که این مجوز برای کسانی صادر می شود که از شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا نیستند.

ویزای تحصیلی لیتوانی

دانشجویان بین المللی باید برای ویزا و اجازه اقامت موقت بر اساس ملیت و طول مدت زمان تحصیلشان در لیتوانی اقدام کنند. کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیازی به صدور ویزای تحصیلی لیتوانی و یا اجازه اقامت موقت ندارند. اما سایر کشورها لازم است که برای اخذ ویزا اقدام کنند.

شرایط و مدارک لازم برای درخواست ویزا

 • فرم درخواست ویزا
 • یک کپی از پاسپورت و یا هر مدرک معتبر سفر بین المللی و یک عکس پاسپورتی
 • بیمه درمانی
 • مدرک دال بر اثبات پشتوانه مالی

اجازه اقامت موقت (Temporary Residence Premit)

دانشجویانی که برای مدت زمان طولانی تری قصد ماندن در لیتوانی را دارند باید اجازه اقامت موقت (TRP) دریافت کنند. دانشجویان بین المللی که قصد دارند برای یک تا دو ترم در لیتوانی بمانند باید این مجوز را دریافت کنند. دانشجو می تواند محل سکونت خودش را در لیتوانی انتخاب کند و زمانی که مدت این مجوز به اتمام رسید آنجا را ترک کند و به کشور خودش برگردد.

با دریافت این مجوز یک کد هویت ملی به دانشجو تعلق می گیرد. دانشجو موظف است در صورت تعویض محل سکونتش به اداره مهاجرت اطلاع دهد. همچنین باید زمان دقیق برگشت خودش را ۶ ماه مانده به موعد به آنها اعلام کند.

طول مدت این مجوز یک سال و یا کمتر است. برای دریافت این مجوز به این مدارک احتیاج خواهید داشت:

 • فرم درخواست مجوز اقامت موقت در لیتوانی
 • مدرک معتبر سفر (پاسپورت)
 • ویزای معتبر (در صورت پذیرش دانشجو و بعد از رسیدن او به کشور لیتوانی)
 • یک عکس پرسنلی متناسب با سن
 • مدارک دال بر اینکه متقاضی پشتوانه مالی برای زندگی و یا منبع درآمدی در لیتوانی دارد.
 • مدرکی که ثابت کند متقاضی در یک موسسه عالی پذیرش گرفته است.
 • اگر متقاضی زیر سن قانونی باشد، رضایتنامه یکی از والدین و یا فرد قانونی
 • مدرک محل اقامت
 • بیمه درمانی

در حال حاضر مدت زمانی که صدور این مجوز طول می کشد 2 تا 4 ماه تخمین زده شده است. اگر تا صدور مجوز اقامتتان قصد داشتید به لیتوانی سفر کنید می توانید برای مدت کوتاه ویزای نوع D درخواست بدهید و بعد از اینکه به لیتوانی رسیدید تا زمان شروع ترم برای آماده کردن این مدارک اقدام کنید.

اگر تحصیل شما بعد از یک سال ادامه داشت، بعد از تمام شدن انقضای مجوزتان ضروری است که آن را تمدید کنید. برای تمدید مجوز لازم است که نامه ای از طرف موسسه ی عالی درحال تحصیلتان برای اداره مهاجرت تهیه کنید که در آن اعلام کند که شما هنوز فارغ از تحصیل نشده اید. به یاد داشته باشید برای تمدید، دو ماه مانده به تاریخ انقضای مجوز اقدام کنید.

مهاجرت و اقامت کاری

Related image

اگر فردی خارج از لیتوانی قصد همکاری و اشتغال در لیتوانی و از این طریق قصد اقامت داشته باشد، در ابتدا باید یک شرکت برای همکاری و استخدام پیدا کند. فردی که به دنبال کار در لیتوانی است برای به دست آوردن کار موردنظرش باید کفایت و توانایی لازم را داشته باشد. برای اثبات این مهارت باید مدارک لازم از جمله تجربه ی یک سال کار در زمینه موردنظر در دو سال گذشته را داشته باشد.

سایر مدارک موردنظر برای دریافت حق کار و اقامت به میزان مهارت شخص، ویژگی های کار و میزان درآمد و سایر شرایط بستگی دارد.

اگر شخصی قصد داشته باشد در یک زمینه ی حرفه ی و تخصصی مشغول به کار شود، مدارک اصلی ای که باید توسط شخص ارائه شود شامل موارد زیر است:

 • مدارک صلاحیت وی برای کار، مانند مدرک تحصیلی، گواهی پایان دوره آموزشی و غیره.
 • مدرک تجربه کار به مدت یک سال در زمینه ی شغل موردنظر در 2 سال اخیر مانند کپی مدرک استخدامی، گواهی اشتغال صاحبکار سابق

در این مورد برای فرد مجوز کار صادر می شود. زمانی که مجوز کار صادر شد برای برای درخواست ویزای ملی D اقدام شود که حق کار و اقامت در لیتوانی را حداکثر به مدت یک سال فراهم میکند. بعد از به اتمام رسیدن این یک سال، مجوز اقامت برای فرد صادر می شود. صدور ویزای ملی نوع D حدود 15 روز و صدور مجوز اقامت 2 تا 4 ماه به طول می انجامد.

شرایط و نکات قابل توجه برای دریافت مجوز اقامت

اگر شخص یک متخصص حرفه ای بوده و حقوق وی طبق آمار ارائه شده وزارت اقتصاد ملی لیتوانی کمتر از 1.5 میانگین رشد حقوقی کشور نباشد، مدرکی که لازم است توسط فرد ارائه شود، مدرک تحصیلات عالیه خود است. و البته پیش از اینکه برای صدور حق کار و اقامت درخواست داده شود، مدرک تحصیلات عالی شما باید توسط دولت لیتوانی بررسی و تایید شود.

اگر شخص یک متخصص حرفه ای بوده و حقوق وی طبق آمار ارائه شده وزارت اقتصاد ملی لیتوانی کمتر از 3 میانگین رشد حقوقی کشور نباشد، وی می تواند برای بلوکارت (Blue Card) درخواست بدهد. برای درخواست بلو کارت علاوه بر مدارک قانونی باید آخرین مدرک تحصیلات عالی ارائه شود.

مزایای کار در لیتوانی

شما با کسب اجازه کار و مجوز اقامت در لیتوانی تمامی حقوق شهروندان آن کشور و تضمین امنیت اجتماعی را خواهید داشت به جز حقوق سیاسی مانند رای دادن. از تمامی حقوق شهری مانند: برابری، آزادی، آزادی دینی و همچنین آزادی بیان سیاسی برخوردارند.

همچنین از حقوق امنیتی مانند: حفط امنیت در مقابل زندانی کردن های غیرقانونی، حقوق قانونی برابر در مقابل قاضی و دادگاه

و حقوق اجتماعی مانند: زمان های استراحت از کار، درمان و سلامت، امنیت اجتماعی، حق تحصیل، شروع و گسترش خانواده و خرید خانه.

حقوق اقتصادی: حق کار و حق زندگی استاندارد و داشتن حساب بانکی

حقوق فرهنگی: حق شرکت آزادانه در مناسبت های فرهنگی و حق تحصیل به زبان محلی

مهارت و اقامت تجاری و سرمایه گذاری

مهاجرت و اقامت سرمایه گذاری لیتوانی

مهاجرت و اقامت سرمایه گذاری لیتوانی

مهاجرت تجاری یکی از اصلی ترین مهاجرت ها به لیتوانی است. اگر مهاجرت از طریق سرمایه گذاری و تجارت باشد، مدارک و شرایط لازم به اندازه دارایی شرکت، ترکیب کارکنان شرکت، میزان درآمدها، زمان کاری آنها و اجرای فعالیتشان بستگی دارد.

بر اساس استانداردهای جمهوری لیتوانی، یک فرد خارجی می تواند برای مجوز اقامت در لیتوانی بر اساس قانون سرمایه گذاری و با هدف ادامه ی این تجارت، درخواست بدهد. برای این درخواست به مدارک زیر احتیاج خواهید داشت:

 • فرد باید رئیس و یا شریک سرمایه یک شرکت در لیتوانی باشد و میزان سهم شراکت وی باید 1/3 سرمایه شرکت باشد.
 • ارزش خالص شرکت نباید کمتر از 28000 یورو باشد، که از این مقدار 14000 یورو باید سهم سرمایه گذار خارجی باشد.
 • شرکت لیتوانی باید تا 6 ماه قبل از درخواست مجوز کار و اقامت با سرمایه گذار خارجی همکاری داشته باشد.

در صورت داشتن این مدارک و صلاحیت لازم، فرد می تواند به مدت 2 سال مجوز اقامت موقت داشته باشد. در این مدت به طور همزمان برای خانواده ی فرد نیز مجوز اقامت موقت صادر می شود.