ادامه تحصیل در لیتوانی

ادامه تحصیل در لیتوانی

با تاریخ رنگارنگ و موقعیت جغرافیایی مهم، لیتوانی یک مرکز ارتباطی پر جنب و خروش بین اروپای شرقی و اروپای غربی است. یک ملت کوچک با جمعیت حدود 2.8 میلیون و عضو اتحادیه اروپا از سال 2004 است که در سال 2015 یورو را به عنوان پول رسمی خود اعلام کرد. در دو دهه اخیر سیستم آموزشی برای ادامه تحصیل در لیتوانی تغییرات چشم گیری داشته است. امروزه، کورس های درسی بسیاری به زبان انگلیسی در دانشگاه های این کشور برای دانشجویان بین المللی ارائه می شود.

تحصیلات عالی در لیتوانی

بیش از 30 موسسه برای تحصیلات عالی در لیتوانی وجود دارد. مشابه کشورهای آلمان، فنلاند و هلند این موسسات به دو گروه دانشگاه و کالج (که دانشگاه علوم کاربردی نیز نامیده می شوند) تقسیم می شود. طی فرایند بولونیا، دانشگاه های لیتوانی برای برنامه های تحصیلی آکادمیک خود دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را به کار گرفتند. مدارکی که در این دانشگاه ها ارائه می شود نیز در سطح اروپا و جهان معتبر هستند.

انواع موسسات عالی در لیتوانی

تحصیل در کالج (تحصیلات عالی غیر دانشگاهی): این برنامه های تحصیلی بیشتر حول محور آموزش و فعالیت های حرفه ای و فنی صورت می پذیرد. طول دوره ی تحصیل در کالج سه سال بوده و در مواردی که تحصیل نیمه وقت باشد تا 4 سال نیز طول می کشد. آموزش عملی تقریبا یک سوم برنامه تحصیلی را در بر میگیرد. فارغ التحصیلان مدرک لیسانس فنی و حرفه ای دریافت می کنند. دانشجویان با تجربه ی فعالیت های عملی، می توانند تحصیلات تکمیلی خود را در رشته موردنظر در دانشگاه ادامه بدهند (که طول مدت این دوره به دانشگاه و یا موسسه محل تحصیل بستگی دارد). برای کالج ها هم مراکز دولتی و هم مراکز خصوصی وجود دارد.

تحصیل در دانشگاه: تحصیل در دانشگاه آموزش آکادمیک، آموزش نطری و عالی ترین سطح تربیت شغلی را فراهم می کند. این برنامه های تحصیلی می تواند ادامه دار باشد، برای مثال در رشته ی پزشکی دوره اول و دوم به هم مرتبط هستند. طول مدت برنامه های تحصیلی در دانشگاه 4 سال است و برای رشته های پاره وقت اغلب 5 سال به طول می انجامد. دانشجویان بعد از گذراندن این مدت مدرک لیسانس دریافت می کنند. بعد از لیسانس دانشجویان می توانند تحصیلات تکمیلی را به مدت یک سال و نیم تا دو سال ادامه دهند. آن دسته از دانشجویانی که می خواهند خود را برای کارهای تحقیقاتی و یا کار در دانشگاه آماده کنند میتوانند برای دوره دکتری تلاش کنند که این دوره 4 سال طول می کشد.

22 کالج (شامل 10 کالج مستقل) و 21 دانشگاه (شامل 8 دانشگاه مستقل) در لیتوانی برنامه های تحصیلی مختلفی ارائه می دهند.

ویزای لیتوانی برای دانشجویان

اگر شما جزو 28 کشور اتحادیه اروپا باشید نیازی به ویزا نخواهید داشت. اما در غیر این صورت باید درخواست ویزا بدهید.

برای ادامه تحصیل در لیتوانی شما نیاز به دو نوع ویزا دارید:

  • ویزای ملی (D)
  • اجازه اقامت موقت

ویزای ملی (D): ویزای ملی نوع D ویزایی است که به شما این اجازه را می دهد که وارد کشور جمهوری لیتوانی بشوید و به مدت معینی (بیشتز از 90 روز) در این کشور بمانید. ویزای ملی نوع D برای یک بار ورود به کسانی داده می شود که اجازه اقامت موقت و یا دائم داشته باشند. ویزای ملی نوع D برای چند بار ورود شخص برای کسانی صادر می شود که برای یک اقامت طولانی مدت به این کشور آمده باشند.

اجازه اقامت موقت: مدرکی است که نشان می دهد فرد موردنظر اجازه ی اقامت در کشور را برای مدت زمان معینی مکتوب دارد.

شما قبل از ورود به لیتوانی باید برای اخذ هر دوی این ویزاها اقدام کنید.

هزینه ی تحصیل و زندگی در لیتوانی

هزینه های تحصیل در لیتوانی به موسسه ای که در آن مشغول به تحصیل هستید و رشته موردنظرتان بستگی دارد. اما به طور متوسط، هزینه ی تجصیل بین 1000 تا 5300 یورو در سال برای لیسانس، 2200 تا 6500 یورو در سال برای مقطع فوق لیسانس و 7100 تا 8500 یورو در سال برای مقطع دکتری می باشد.

از آنجایی که تحصیلات عالی در بیشتر کشورهای دنیا به طور چشمگیری گران قیمت است، بیش از 3/4م دانشجویان بین المللی لیتوانی معتقدند که تحصیل در این کشور با مناسب ترین هزینه برای بهترین سطح کیفیت تحصیل و بورسیه های عالی ای که دانشگاه های لیتوانی فراهم میکند برایشان بسیار مقرون به صرفه است.

هزینه های زندگی نیز در مقایسه با کشورهای دیگر بسیار پایین است. این مساله لیتوانی را بهترین مکان برای زندگی تبدیل می کند اگر بودجه ی شما تنها برای تحصیل باشد و یا بخواهید بهترین استفاده را از کشور موردنظرتان داشته باشید و همچنین پس انداز کنید.

بیشتر دانشجویان بین المللی لیتوانی معتقدند که 350 تا 400 یورو در ماه برای زندگی در لیتوانی کافی است (منهای هزینه دانشگاه). این میزان هزینه بیشتر به نوع زندگی خودتان بستگی دارد.

قسمتی از هزینه های زندگی در لیتوانی

قسمتی از هزینه های زندگی در لیتوانی

اسکان دانشجویان در لیتوانی

تمام دانشگاه های لیتوانی فرصت زندگی در خوابگاه را برای دانشجویان فراهم می کند. اغلب این خوابگاه ها در نزدیکی دانشگاه قرار دارد و برخی دورتر. بنابراین برای خوابگاه هایی که دورتر از دانشگاه هستند نیاز به استفاده از وسایل نقلیه عمومی خواهید شد. بیشتر این خوابگاه بازسازی شده و به وسایل مدرن مجهز شده اند و در تمامی این خوابگاه دسترسی سریع به اینترنت وجود دارد.

معمولا در این خوابگاه ها آشپزخانه و حمام مشترک است. دانشجویان در هر اتاق با یک یا دو نفر دیگر به طور مشترک زندگی می کنند. این خوابگاه ها در مقایسه با اجاره خانه بسیار ارزان تر است. به علاوه زندگی در این اتاق ها با چند هم اتاقی بخشی از تجربه زندگی دانشجویی را رقم می زند. هزینه ی این خوابگاه در ماه 50 تا 100 یورو است.

البته لازم به ذکر است که زندگی در خوابگاه تنها گزینه شما نیست، شما همیشه می توانید آپارتمان و یا سوئیت های مشترک اجاره کنید که هزینه آن در ماه 150 تا 300 یورو خواهد شد.