تحصیل دکتری در لیتوانی

تحصیل دکتری در لیتوانی سومین مقطع تحصیلی آموزش عالی است و دانشجویان دکتری هم دانشجو و هم پژوهشگر به شمار می روند. هدف دانشگاه ها از ارائه مقطع دکتری این است که دانشمندانی به بار بیاورند که قادر به انجام پژوهش های علمی و رشد و توسعه فردی باشند و همین طور بتوانند مسائل علمی را حل کنند.

لیتوانی که بر لبه دریای بالتیک قرار گرفته است، و دارای یکی از قدیمی ترین و غنی ترین فرهنگ ها در اروپا است، یکی از گزینه های مناسب برای تحصیل دکتری در لیتوانی به شمار می رود. دانشگاه های این کشور رشته هایی در مقطع دکتری در حوزه هایی نظیر علوم طبیعی، علوم فنی، پزشکی و علوم سلامت، علوم اجتماعی، علوم انسانی و … به متقاضیان از سرتاسر جهان ارائه می کنند.

شهریه ها و هزینه های زندگی در این کشور در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی پایین تر است، و مدرکی که در پایان تحصیل به شما اعطا می شود در سرتاسر جهان شناخته شده است. همچنین در صورت تایید صلاحیت شما، این امکان را دارید که از کمک هزینه های های تحصیلی که دانشگاه های این کشور به برخی دانشجویان اعطا می کنند استفاده کنید. همچنین این کشور یکی از کشورهای عضو شینگن به شمار می رود و می تواند دریچه ای به سمت سایر کشورهای اروپا برای شما باشد.

دانشگاه های برتر کشور لیتوانی نظیر دانشگاه ویلنیوس، دانشگاه فنی کاوناس، دانشگاه فنی ویلنیوس گدیمیناس، دانشگاه ویتاوتاس مگنوس و … به متقاضیان مقطع دکتری پذیرش می دهند. در ادامه به جزئیات حضور در یکی از این دانشگاه ها، یعنی دانشگاه ویلنیوس می پردازیم.

شرایط تحصیل دکتری در لیتوانی

(دانشگاه ویلنیوس)

تحصیل دکتری در لیتوانی

رشته های مقطع دکتری در دانشگاه ویلنیوس طرفداران بسیاری دارد. هر ساله رقابت برای قبولی در رشته های دکتری در این دانشگاه برگزار می شود. از ویژگی های بارز رشته های دکتری در دانشگاه ویلنیوس می توان از کیفیت بالای تحصیلی آن، زمان بندی درسی انعطاف پذیر و فضای دانشگاهی مناسب نام برد.

هر ساله زیرساخت های تجربی در تمامی موسسات آکادمیک این دانشگاه از نو آغاز می شود و از این رو شرایط بهتری برای دانشجویان ایجاد می شود تا بتوانند هر چه بهتر پژوهش های علمی خود را دنبال کنند. دانشجویان مقطع دکتری می توانند با حضور در کارگاه های گوناگون، با شرکت در رویدادهای بین المللی، پروژه های دانشگاهی و انجام امور آموزشی، دانش خود را بهبود ببخشند.

رشته های مقطع دکتری در دانشگاه ویلنیوس در حوزه های زیر ارائه می شود:

علوم طبیعی

حوزه علمی

شیوه پذیرش

دانشکده / مرکز

ریاضیات

مصاحبه

دانشکده ریاضیات و انفورماتیک

انفورماتیک

شیمی

دانشکده شیمی و علوم زمین

جغرافیا

جغرافیای فیزیکی

فیزیک

دانشکده فیزیک

بیوشیمی

مرکز علوم زیستی

جانور شناسی

بیوفیزیک

بوم شناسی و علوم محیطی

زیست شناسی

پروژه تحقیقاتی و مصاحبه

 

علوم فنی

حوزه علمی

شیوه پذیرش

دانشکده / مرکز

مهندسی انفورماتیک

مصاحبه

دانشکده ریاضیات و انفورماتیک

مهندسی مواد

دانشکده فیزیک

مهندسی شیمی

مرکز علوم زیستی

 

پزشکی و علوم بهداشت

حوزه علمی

شیوه پذیرش

دانشکده / مرکز

بهداشت عمومی

آزمون ورودی

دانشکده پزشکی

پزشکی

دندانپزشکی

علوم اجتماعی

حوزه علمی

شیوه پذیرش

دانشکده / مرکز

ارتباطات و اطلاعات

پروژه تحقیقاتی و مصاحبه

دانشکده ارتباطات
مدیریت

دانشکده اقتصاد و مدیریت کسب و کار – دانشکده کاوناس

اقتصاد

حقوق

دانشکده حقوق

جامعه شناسی

دانشکده فلسفه

روان شناسی

آموزش و پرورش

علوم سیاسی

موسسه روابط بین الملل و علوم سیاسی

علوم انسانی

حوزه علمی

شیوه پذیرش

دانشکده / مرکز

تاریخ و باستان شناسی

پروژه تحقیقاتی و مصاحبه

دانشکده تاریخ
فلسفه

دانشکده فلسفه

نژاد شناسی

لغت شناسی

دانشکده لغت شناسی – دانشکده کاوناس

پذیرش دکتری در لیتوانی

پذیرش دکتری در لیتوانی

موضوع پایان نامه داوطلبان می بایست مرتبط با یکی از پنج مضمون تحقیقاتی دانشگاه ولینیوس باشد، و داوطلبان با ارسال موضوع خود با دیگر متقاضیان به رقابت می پردازند. شما می توانید با مراجعه به وبسایت این دانشگاه از مضامین تحقیقاتی این دانشگاه مطلع شوید.

متقاضیان می بایستی که مدرک کارشناسی ارشد داشته باشند.

لازم است که فرم درخواست پذیرش به همراه تمامی پیوست های مورد نیاز از طریق پست معمولی (هوایی) یا پیک بین المللی به دانشگاه ارسال شود.

متقاضیان باید تا 25ام ژوئن (مگر در شرایط خاص که دانشگاه اعلام کند) مدارک زیر را به دفتر مطالعات دکتری و پسادکتری ارسال کنند:

  1. نامه درخواست که مخاطب آن رئیس دانشگاه باشد؛
  2. کپی پاسپورت یا هر مدرک شناسایی معتبر دیگر؛
  3. کپی مدرک کارشناسی ارشد یا معادل آن؛
  4. رزومه؛
  5. تکمیل پرسشنامه اطلاعات فردی به همراه عکس؛
  6. توضیحی مختصر از پروژه پژوهشی شما در آینده؛
  7. لیستی از امور پژوهشی شما به همراه کپی آن ها، ارائه ها در کنفرانس ها، جوایز دریافت شده در رقابت های علمی (در صورت وجود)؛
  8. توصیه نامه از سمت دو داور دانشگاهی که در حوزه مربوطه شما فعالیت دارند (داوطلبان تحصیل دکتری در لیتوانی رشته بیوشیمی لازم است که یک توصیه نامه از سمت یک استاد راهنما در حوزه مضمون پایان نامه داوطلب به همراه داشته باشند)
  9. گواهی ارزیابی صلاحیت آکادمیک که توسط مرکز ارزیابی کیفیت آموزش لیتوانی عالی صادر شده باشد (در صورت نیاز)؛
  10. رسید 15 یورویی هزینه های ثبت نام

کمیته های دکتری این اجازه را دارند که از شما مدارک بیشتری خارج از لیست مذکور درخواست کنند.

مهلت درخواست برای تحصیل دکتری در لیتوانی

کمیته های دکتری پیش نیازهای پروژه های تحقیقاتی یا آزمون ورودی یا مصاحبه را مشخص می کنند و اطلاعات مربوط به آن را در وبسایت های واحدهای دانشگاهی قرار می دهند.

پروژه های تحقیقاتی (اگر شیوه پذیرش باشد) بایستی بین تاریخ 10ام تا 21ام ژوئن به کمیته های دکتری ارسال شود. (کمیته های دکتری می توانند تاریخی برای ارائه پروژه های تحقیقاتی مشخص کنند).

متقاضیان در بین روزهای 26ام تا 28ام ژوئن در یک آزمون ورودی شرکت می کنند تا از پروژه تحقیقاتی خود دفاع کنند یا مصاحبه ای تحت فرایند ثابت کمیته دکتری داشته باشند. نتایج این آزمون ها و مصاحبه ها از طریق یک سیستم 10 نمره ای ارزیابی می شود.

نمره اولیه متقاضی متشکل از معدل دوره کارشناسی ارشد و ارزیابی مصاحبه یا آزمون ورودی یا پروژه تحقیقاتی است.

نتایج وضعیت پذیرش شرکت کنندگان از تاریخ 5 جولای به ایشان اعلام خواهد شد.

امضای موافقت نامه های تحصیل دکتری در لیتوانی در بین روزهای 17 ام تا 19ام جولای در دفتر مطالعات دکتری و پسادکتری دانشگاه ویلنیوس انجام می پذیرد.

رشته های مقطع دکتری در اولین روز اکتبر آغار می شود.

شهریه

دانشجویان مقطع دکتری که بورسیه نیستند می بایست شهریه بپردازند. مبلغ شهریه به ازای هر سال دانشگاهی برابر است با: تحصیل معمولی: 9449 یورو، و تحصیل طولانی مدت: 6299 یورو.