تحصیل رایگان در لیتوانی

تحصیل رایگان در لیتوانی

متاسفانه امکان تحصیل رایگان در لیتوانی در مقاطع اصلی، یعنی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به صورت رایگان وجود ندارد. ولی ناامید نشوید، زیرا گزینه های دیگری در پیش روی شما است تا تحصیل رایگان در این کشور را برای شما امکان پذیر کند. از جمله این گزینه ها، امکان استفاده از بورس های موجود در کشور لیتوانی است. این بورس ها معمولا یا از جانب دولت لیتوانی صادر می شوند یا از سمت دانشگاه ها.

متاسفانه در حال حاضر بورس های دولتی لیتوانی به دانشجویان ایرانی تعلق نمی گیرد. ولی نگران نباشید، بیشتر دانشگاه های لیتوانی به دانشجویانی که پیش نیازهای مورد نیاز آنان را داشته باشند بورس ارائه می کنند. برای اطلاع از شرایط اهدای بورس هر دانشگاه می توانید به وبسایت آن مراجعه نمایید.

کمک هزینه های تحصیلی

کمک هزینه های تحصیلی

تحصیل رایگان در لیتوانی

بعضی از دانشگاه ها در لیتوانی علاوه بر بورس هایی که ارائه می دهند انواع تمهیدات مالی دیگر از جمله انواع کمک هزینه های تحصیلی برای رفاه حال دانشجویان در نظر گرفته اند. از جمله این کمک هزینه های تحصیلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کمک هزینه های انگیزشی، که به دانشجویان برتر تعلق می گیرد؛
  • کمک هزینه های اجتماعی (یک مرتبه)، که به دانشجویانی تعلق می گیرد که یکی از اعضای خانواده اش فوت کرده باشد، یا درگیر بلایای طبیعی و دیگر بلاها، یا بیماری ها و موارد دیگر شده باشد؛
  • کمک هزینه های هدف (یک مرتبه)، که به دانشجویانی تعلق می گیردد که فعالیت های ورزشی، فرهنگی، و علمی / مردمی دستاورد داشته باشند؛
  • و کمک هزینه های دیگر.

اگر دانشجویی در میان ترم قصد انصراف از تحصیل را داشته باشد، شهریه ای که پرداخت کرده است طبق قوانین و دستورالعمل های دانشگاه به وی بازگرداننده خواهد شد.

در نظر داشته باشید که تمامی دانشجویان در تمامی مقاطع تحصیلی در لیتوانی می توانند از وام های تحصیلی استفاده کنند. این وام ها معمولا شامل وام شهریه، وام کمک هزینه تحصیلی، و وام کمک هزینه برای گذراندن بخشی از دوره تحصیلی در خارج از کشور لیتوانی می شود.

تحصیل رایگان در لیتوانی در دوره های زبان

همان طور که می دانید یکی از شرایط های حائز اهمیت برای تحصیل در لیتوانی این است که زبان این کشور را یاد بگیرید. یادگیری این زبان نه تنها باعث می شود که با لیتوانیایی ها بهتر ارتباط برقرار کنید و دوست های بیشتری پیدا کنید، بلکه به شما در پیدا کردن کار کمک خواهد کرد.

یکی از بزرگ ترین موانع برای خارجی ها هنگام پیدا کردن کار دانشجویی یا کار تمام وقت عدم تسلط به زبان لیتوانیایی است. در بسیاری از موارد دانستن زبان انگلیسی به تنهایی کافی نیست. خوشبختانه در لیتوانی کلاس ها و انجمن های آموزش زبان لیتوانیایی وجود دارد که شرکت در آن ها رایگان یا بسیار ارزان تر از جاهای دیگر است.

با شرکت در این کلاس ها می توانید مبلغ قابل توجهی از بودجه خود را ذخیره کنید. از جمله این کلاس ها و انجمن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • Centras Plius: کلاس های رایگان زبان لیتوانیایی برای شهروندان کشورهای جهان سوم
  • Caritas: کلاس های رایگان زبان لیتوانیایی برای شهروندان کشورهای جهان سومی که جواز اقامت در لیتوانی دارند
  • مرکز آموزشی iCan: کلاس های ارزان قیمت زبان لیتوانیایی
  • مدرسه زبان Lituana: کلاس های ارزان قیمت زبان لیتوانیایی
  • خانه بین المللی Soros: کلاس های ارزان قیمت زبان لیتوانیایی
  • و کلاس های متعدد دیگر

هزینه های زندگی و شهریه در لیتوانی

لیتوانی با وجود اینکه یک کشور اروپایی به شمار می رود، ولی هزینه های زندگی در آن به میزان قابل توجهی از دیگر کشورهای مطرح اروپایی نظیر فرانسه، انگلستان و آلمان پایین تر است. شما می توانید با تنها 400 الی 500 یورو در ماه مایحتاج زندگی خود را تامین کنید. در نظر داشته باشید که شما در حین تحصیل اجازه کار کردن دارید، و این کار پاره وقت کمک بزرگی به بودجه شما خواهد کرد و بخش قابل توجهی از هزینه های شما را تامین خواهد کرد.

شهریه ها در لیتوانی نیز در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی پایین تر است. متوسط شهریه ها در موسسات آموزش عالی در کشور لیتوانی عددی بین 1300 الی 5500 یورو در سال است، که در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی بسیار مطلوب به نظر می رسد.