دوره ی زبان در لیتوانی

دوره ی زبان در لیتوانی

همیشه زمانی که فردی بخواهد زبان جدیدی یاد بگیرد یا مهارت های زبانی اش را تقویت کند، شرکت در کلاس های زبان از بهترین گزینه های پیش رویش خواهد بود. در کشور لیتوانی، موسسات و دانشگاه ها برنامه های آموزشی مختلفی را در اختیار زبان آموزان قرار می دهند. یکی از این برنامه ها، دوره ی زبان در لیتوانی و فرهنگ لیتوانیایی است که همه ساله توسط بیشتر دانشگاه هایی که دانشجوی بین الملل دارند برگزار می شود.

این کلاس ها به گونه ای طراحی شده اند تا پاسخگوی نیاز آن دسته از افراد باشد که می خواهند زبان لیتوانیایی را فرا بگیرند و همین طور افراد خارجی ساکن لیتوانی که می خواهند مهارت های زبانی شان را تقویت کنند.

به متقاضیان دوره ی زبان در لیتوانی در برخی از دانشگاه ها بورس دولتی لیتوانی تعلق می گیرد، ولی باید در نظر داشته باشید که ظرفیت این بورس ها بسیار محدود است و ممکن است شما به سادگی موفق به دریافت این بورس نشوید. همچنین آن دسته از افراد که بورسیه اراسموس پلاس هستند می توانند در صورت پذیرش به صورت رایگان در این دوره ها شرکت کنند.

دوره ی زبان در لیتوانی در دانشگاه ویلنیوس

دپارتمان مطالعات زبان لیتوانیایی در دانشگاه ویلنیوس دوره ی زبان در لیتوانی برای دانشجویان خارجی که در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند فراهم کرده است تا با فرهنگ و زبان لیتوانیایی آشنا شوند.

دوره

طول دوره

شهریه

دوره مخصوص بورسیه ها

4 هفته، زمستان، 100 ساعت
دوره A 4 ماه، پاییز و / یا بهار، 352 ساعت

1448 یورو

دوره B2

2 هفته، تابستان، 50 ساعت 434 یورو
دوره B4 4 هفته، تابستان، 100 ساعت

666 یورو

دوره D2

2 هفته، زمستان، 50 ساعت 348 یورو
دوره D4 4 هفته، زمستان، 100 ساعت

670 یورو

دوره E

3 ماه، پاییز و بهار، 50 ساعت 174 یورو
دوره F 3 ماه، پاییز و بهار، 70 ساعت

261 یورو

 

این دوره ها برای زبان آموزان سطح ابتدایی، متوسط و پیشرفته در دسترس است. زبان تدریس در کلاس لیتوانیایی است، به استثنای توضیح گرامر در کلاس های مقدماتی که به زبان انگلیسی انجام می شود. همچنین به زبان آموزان گروه های متوسط و پیشرفته تاریخ، فرهنگ قومی، و زندگی اجتماعی و سیاسی لیتوانیایی آموزش داده می شود.

همچنین دوره زبان در لیتوانی به زبان لیتوانیایی (عصر) نیز به متقضایان ارائه می شود. این کلاس ها هر هفته دو بار و به مدت سه ماه به طول می انجامد.

علاوه بر کلاس های زبان لیتوانیایی (4 تا 6 ساعت در روز)، یک دوره آموزشی فرهنگی نیز در حین دوره های تابستانی ارائه می شود که شامل برنامه های زیر است: تورهای گردشگری در لیتوانی (تراکای، کاوناس، دروسکینینکای، رومشیشکس و غیره)، بازدید از موزه ها، و کلاس های فرهنگ لیتوانیایی.

محصلین پس از اتمام این دوره ها گواهی حضور دریافت می کنند.

اطلاعات جامع تر راجع به جزئیات هر یک از کلاس های فوق را می توانید از اینجا دریافت کنید.

دوره تابستانه زبان لیتوانیایی دانشگاه ویتاوتاس مگنوس

هر ساله دانشگاه ویتاوتاس مگنوس یک دوره فشرده (یک ماهه) زبان و فرهنگ لیتوانیایی به متقاضیانی از هر گروه سنی که می خواهند مهارت های گفتاری، شنیداری، خواندن و نوشتن زبان لیتوانیایی خود را تقویت کنند، ارائه می کند.

در حین این دوره آموزشی به زبان آموزان برنامه ی جامعی متشکل از کلاس ها، درس گفتارها، کارگاه ها، کلاس های چت، فیلم، تورهای گردشگری و گشت و گذارهای تفریحی ارائه می شود تا به خوبی زبان لیتوانیایی را یاد بگیرند و دانسته هایشان راجع به فرهنگ و سبک زندگی لیتوانیایی تقویت کنند. اجرا و ارائه این کلاس ها توسط معلمین و اساتید متخصص صورت می گیرد.

در پایان این دوره دانشجویان قادر خواهند بود که:

 • به زبان لیتوانیایی صحبت کنند، و متون این زبان را بخوانند و بنویسند (در سطوح A1، A2، B1، یا B2)
 • از شرایط تاریخی، اجتماعی و سیاسی لیتوانی باخبر شوند
 • اطلاعات راجع به سینما، موسیقی، هنر، غذا و ادبیات لیتوانی به دست آورند

موضوع دروس:

 • هنرهای سنتی لیتوانیایی
 • تاریخ لیتوانی
 • سیاست و جامعه امروزی لیتوانی
 • هویت مدرن لیتوانیایی
 • ویژگی های زبان لیتوانیایی
 • فرهنگ سنتی لیتوانی
 • سینمای معاصر لیتوانی

آن دسته از زبان آموزان که مبتدی نیستند در اولین روز کلاس ها در یک آزمون تعیین سطح شرکت می کنند تا در کلاس مناسب قرار داده شوند.

شهریه این دوره تابستانه، که شامل هزینه تدریس، برنامه اجتماعی، سفرها و گشت و گذارها می شود، مبلغ 700 یورو است. هزینه ثبت نام نیز 30 یورو خواهد بود. هزینه اسکان در یک خوابگاه دانشجویی شبی 5 یورو است و متقاضیان در صورت تمایل می توانند هماهنگی های لازم برای اسکان را انجام دهند. تمامی هزینه ها می بایست تا 5 روز بعد از حضور شما در این دوره پرداخت شود.

دوره تابستانه زبان لیتوانیایی دانشگاه بین المللی LCC

هر کس که از 18 سال بیشتر سن داشته باشد می تواند در این برنامه شرکت کند. شما می توانید در کلاس های سطح مقدماتی یا پیشرفته این دوره شرکت کنید. نیازی نیست که از قبل با زبان لیتوانیایی آشنایی داشته باشید. زبان تدریس این دوره انگلیسی خواهد بود.

شما در این دوره می توانید

 • در گروه های کم جمعیت که متشکل از دانشجویانی از سرتاسر دنیا است شرکت کنید.
 • چهار مهارت اصلی زبان لیتوانیایی را فرابگیرید.
 • به نقاط مختلف کشور سفر کنید، رسم و رسوم ها، سنت ها و فرهنگ لیتوانی مدرن را از نزدیک ببینید.
 • از تاریخ، فرهنگ و سیاست لیتوانی باخبر شوید.

اسکان

در دوره ی زبان در لیتوانی برای اینکه بتوانید به خوبی با همکلاسی های خود رابطه نزدیک برقرار کنید توصیه ما به شما این است که در خوابگاه های دانشجویی LCC اقامت کنید. در طی اقامت خود رویدادهایی نظیر فیلم دیدن دورهمی، پارتی های آشپزی و رویدادهای مشابه دیگر شرکت کنید و همچنین در حل تمرین های کلاس درسی با یکدیگر مشورت کنید.

هر اتاق در اختیار 5 نفر قرار خواهد گرفت. هر فرد یک تخت خواب، میز و کمد لباس مخصوص خود را خواهد داشت و خوابگاه مجهز به وای-فای است. حمام و آشپزخانه به صورت اشتراکی استفاده خواهد شد. لوازم خواب و آشپزخانه در اختیار شما قرار خواهد گرفت. همچنین در طی اقامتتان به اتاق مطالعه، اتاق رایانه، اتاق بازی، و نمازخانه دسترسی خواهید داشت.

هزینه شرکت در دوره ی زبان در لیتوانی 690 یورو است. در صورت تمایل به اقامت در خوابگاه، مبلغ 125 یورو به این هزینه افزوده خواهد شد.

موسسات آموزش زبان لیتوانیایی در لیتوانی

یکی از معضلاتی که تازه واردهای لیتوانی با آن مواجه می شوند ندانستن زبان این کشور است. یادگیری این زبان بسیار سخت است، ولی با این وجود، اگر قصد این را دارید که مدت زمان طولانی در این کشور بمانید ارزشش را دارد تا این زبان را یاد بگیرید.

موسسات بسیاری کلاس های آموزش زبان لیتوانیایی برگزار می کنند، و بیشتر این موسسات در شهر ویلنیوس قرار گرفته اند. نکته جالب توجه این است که برخی از این کلاس ها به صورت رایگان برگزار می شود.

کلاس های آنلاین

شما می توانید با جست و جو در اینترنت و مراجعه به وبسایت های آموزش زبان دانشی مقدماتی از این زبان به دست آورید.

همچنین یک وبسایت رایگان و تعاملی به نام Let’s be Friends وجود دارد که به شما مهارت های خواندن، شنیداری، درک مفهوم، گفتاری و نوشتن به زبان لیتوانیایی را می آموزد. این دوره به گونه ای طراحی شده است که شما یک معلم دارید که گروهی برای زبان آموزانی که در وبسایت ثبت نام می کنند ایجاد می کند، وقت ملاقات مجازی تعیین می کند، به طور مستقیم با شما در ارتباط است و تمرین های شما را بررسی می کند.