دانشجویان بین المللی باید برای ویزا و اجازه اقامت موقت بر اساس ملیت و طول مدت زمان تحصیلشان در لیتوانی اقدام کنند. کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیازی به صدور ویزای تحصیلی لیتوانی و یا اجازه اقامت موقت ندارند. اما سایر کشورها لازم است که برای اخذ ویزا اقدام کنند.

ویزای لیتوانی

ویزای لیتوانی

انواع ویزا:

ویزای شنگن: این ویزا اغلب برای سفر هایی که بیشتر از ۹۰ روز طول نمی کشد صادر می شود. بعد از صدور این ویزا شما ۱۸۰ روز رصت دارید تا به این کشور سر کنید. اما در کشور مقصد نمی توانید بیشتر از ۹۰ روز بمانید.

ویزای ملی (D): این ویزا برای اقامت های ۳ ماه تا یک سال صادر می شود. دانشجویانی که قصد دارند به مدت ۳ ماه و یا بیشتر در لیتوانی بمانند باید برای این نوع ویزا و یا اجازه اقامت موقت اقدام کنند. در صورتی که اقامت شما کمتر از ۳ ماه باشد باید برای ویزای شنگن اقدام کنند.

ویزای ملی دو نوع دارد، برای یک بار ورود و برای چندین بار ورود.

ویزای ملی (D) برای یک بار ورود (Single Entry): این ویزا برای آن دسته از افرادی صادر می شود که اجازه اقامت موقت در لیتوانی دارد.

ویزای ملی (D) برای چندین بار ورود (Multiple Entry): این نوع ویزا برای دو دسته از افراد صادر می شود:

 1. دانشجویان غیر اتتحادیه اروپا که با برنامه تبادل دانشجو به لیتوانی آمده اند.
 2. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا که برای دانشگاه ها و موسسات تحصیلات عالی لیتوانی پذیرش گرفته اند.

شرایط و مدارک لازم برای درخواست ویزا

 • فرم درخواست ویزا
 • یک کپی از پاسپورت و یا هر مدرک معتبر سفر بین المللی و یک عکس پاسپورتی
 • بیمه درمانی
 • مدرک دال بر اثبات پشتوانه مالی

اجازه اقامت موقت (Temporary Residence Premit)

دانشجویانی که برای مدت زمان طولانی تری قصد ماندن در لیتوانی را دارند باید اجازه اقامت موقت (TRP) دریافت کنند. دانشجویان بین المللی که قصد دارند برای یک تا دو ترم در لیتوانی بمانند باید این مجوز را دریافت کنند. دانشجو می تواند محل سکونت خودش را در لیتوانی انتخاب کند و زمانی که مدت این مجوز به اتمام رسید آنجا را ترک کند و به کشور خودش برگردد.

با دریافت این مجوز یک کد هویت ملی به دانشجو تعلق می گیرد. دانشجو موظف است در صورت تعویض محل سکونتش به اداره مهاجرت اطلاع دهد. همچنین باید زمان دقیق برگشت خودش را ۶ ماه مانده به موعد به آنها اعلام کند.

مدارک لازم برای دریافت اجازه اقامت موقت تحصیلی

 • فرم درخواست و هزینه مربوطه
 • نامه تایید از موسسه تحصیلات عالی
 • یک نسخه کپی معتبر از پاسپورت. تاریخ پاسپورت باید ۳ ماه بعد از تاریخ انقضای مجوز اقامت موقت باشد
 • ۳ عکس پاسپورتی
 • مدارک دال بر اثبات پشتوانه مالی
 • بیمه درمانی
 • مدرک دال بر تضمین اسکان در لیتوانی

پروسه صدور مجوز بسته به ملیت متفاوت است. اما به طور میانگین ۴ ماه طول می کشد.

ویزای کار لیتوانی

ویزای کار لیتوانی

ویزای کار لیتوانی

اگر فردی خارج از لیتوانی قصد همکاری و اشتغال در لیتوانی و از این طریق قصد اقامت داشته باشد، در ابتدا باید یک شرکت برای همکاری و استخدام پیدا کند. فردی که به دنبال کار در لیتوانی است برای به دست آوردن کار موردنظرش باید کفایت و توانایی لازم را داشته باشد. برای اثبات این مهارت باید مدارک لازم از جمله تجربه ی یک سال کار در زمینه موردنظر در دو سال گذشته را داشته باشد.

سایر مدارک موردنظر برای دریافت حق کار و اقامت به میزان مهارت شخص، ویژگی های کار و میزان درآمد و سایر شرایط بستگی دارد.

اگر شخصی قصد داشته باشد در یک زمینه ی حرفه ی و تخصصی مشغول به کار شود، مدارک اصلی ای که باید توسط شخص ارائه شود شامل موارد زیر است:

 • مدارک صلاحیت وی برای کار، مانند مدرک تحصیلی، گواهی پایان دوره آموزشی و غیره.
 • مدرک تجربه کار به مدت یک سال در زمینه ی شغل موردنظر در ۲ سال اخیر مانند کپی مدرک استخدامی، گواهی اشتغال صاحبکار سابق

در این مورد برای فرد مجوز کار صادر می شود. زمانی که مجوز کار صادر شد برای برای درخواست ویزای ملی D اقدام شود که حق کار و اقامت در لیتوانی را حداکثر به مدت یک سال فراهم میکند. بعد از به اتمام رسیدن این یک سال، مجوز اقامت برای فرد صادر می شود. صدور ویزای ملی نوع D حدود ۱۵ روز و صدور مجوز اقامت ۲ تا ۴ ماه به طول می انجامد.

شرایط و نکات قابل توجه برای دریافت مجوز اقامت

اگر شخص یک متخصص حرفه ای بوده و حقوق وی طبق آمار ارائه شده وزارت اقتصاد ملی لیتوانی کمتر از ۱.۵ میانگین رشد حقوقی کشور نباشد، مدرکی که لازم است توسط فرد ارائه شود، مدرک تحصیلات عالیه خود است. و البته پیش از اینکه برای صدور حق کار و اقامت درخواست داده شود، مدرک تحصیلات عالی شما باید توسط دولت لیتوانی بررسی و تایید شود.

اگر شخص یک متخصص حرفه ای بوده و حقوق وی طبق آمار ارائه شده وزارت اقتصاد ملی لیتوانی کمتر از ۳ میانگین رشد حقوقی کشور نباشد، وی می تواند برای بلوکارت (Blue Card) درخواست بدهد. برای درخواست بلو کارت علاوه بر مدارک قانونی باید آخرین مدرک تحصیلات عالی ارائه شود.