درباره ی کشور لیتوانی

درباره ی کشور لیتوانی

کشور جمهوری لیتوانی یک کشور کوچک با جمعیت 2.979.000 نفر اما زیبا و منحصر به فرد در کرانه ی دریای بالتیک است که در اروپای شمالی قرار دارد و جزو سه کشور منطقه بالتیک است که با لتونی، بلاروس و لهستان و روسیه هم مرز است. کشور لیتوانی سرزمینی هموار و سرسبز در حاشیه اروپا است که مناظر بکر و طبیعت غنی آن مانند دریاچه های آرام و جنگل های وسیع و شهرهای دنج، شما را محسور خود خواهد کرد.

مردم لیتوانی انسان های بی ریا و مهمان نواز و همراه هستند و در مقابل همین رفتار را نیز از مهمانان کشورشان انتظار دارند. امید به زندگی در این کشور بالاست و اگر پای صحبت های پیزرن ها و پیرمرد هایشان بنشینید، داستان های جذابی از تاریخ و فرهنگ و تجربیات آنها خواهید شنید.

کشور لیتوانی از شهرهای بزرگ و همچنین شهرهای کوچک تر و روستاهای سرسبز است. اگر خسته از زندگی شهری شلوغ هستید می توانید در روستاهای زیبای این کشور زندگی پر ازآرامش در کنار دریاچه ها و رودها داشته باشید. همچنین اگر عادت به زندگی شهری داشته باشید شهرهای بزرگ این کشور نیز زمینه های متنوع و جذابی را برایتان دارد.

جغرافیای کشور لیتوانی

لیتوانی از شمال با لتونی، از جنوب شرقی با بلاروس و از جنوب غربی با لهستان و روسیه همسایه است. در غرب این کشور دریای بالتیک قرار دارد. لیتوانی در لبه دشت شمال اروپا قرار گرفته‌ است. سطح سرزمین آن توسط حرکات آرام و سنگین یخچال‌های طبیعی آخرین عصر یخبندان هموار شده‌ است. لیتوانی متشکل است از جلگهٔ کم‌ارتفاعی که دارای دریاچه‌های فراوان است و رشته‌های یخ‌رُفت در آن امتداد دارد. از دریاچه‌های مهم می‌توان به دریاچه ویشتیتیس اشاره کرد.

 

رودهای مهم آن نمانوس (نمان)، و ویلنیا، و بلندترین نقطه لیتوانی تپه آوکشتویاس با ارتفاع ۲۹۴ متر است که در بخش شرقی کشور قرار دارد. نزدیک به ۳۳ درصد از این کشور را منطقه‌ای جنگلی و نیمه‌جنگلی پوشش می‌دهد. آب و هوا در نقاط مختلف لیتوانی متفاوت است. در مناطق غربی ملایم و معتدل است و در مناطق شرقی تنوع دمایی بسیار است.

تپه آوکشتویاس

تپه آوکشتویاس

نواره کورونی زبانه‌ای ماسه‌ای از خشکی که در دریای بالتیک واقع شده و بخش جنوبی آن در استانکالینینگراد کشور روسیه و بخش شمالی آن در لیتوانی قرار دارد جزو میراث‌های جهانی یونسکو است.

نواره کورونی بلندترین تلماسه‌های اروپا را در خود جای داده که میانگین بلندی آن‌ها ۳۵ متر است اما بلندای برخی از این تپه‌های ماسه‌ای به ۶۰ متر هم می‌رسد.

شهر کلایپدا، بندر اصلی آب گرم لیتوانی در دهانه باریکی از تالاب کورونی واقع شده که مردابی کم‌عمق است که تا جنوب کالینینگراد ادامه می‌یابد. رود نمانوس و شاخه‌های آن محموله‌های بین‌المللی را از این بندر حمل می‌کنند.

زبان و فرهنگ کشور لیتوانی

زبان لیتوانیایی یکی از زبان‌های هند و اروپایی و از شاخه زبان‌های بالتیک است. این زبان با الفبای لاتین نوشته می‌شود و ۳۲ حرف دارد. این زبان همچنین بسیار به زبان لتونیایی نزدیک است. زبان‌های شاخه بالتیک ویژگی‌های زیادی از زبان اصلی هندواروپاییان را حفظ کرده‌اند و به این خاطر همانندی‌ های زیادی با زبان‌ های باستانی هندواروپایی هم‌چون اوستایی و سانسکریت از خود نشان می‌دهند.

پیش از سده ۱۶ که نخستین آثار ادبی به زبان لیتوانیایی منتشر شد، زبان نوشتاری اصلی در این منطقه لاتین بود و آثار زیادی به زبان لاتین در سرزمین لیتوانی نوشته می‌شد. در لیتوانی کلمات بر اساس مؤنث یا مذکر بودن جداسازی می‌شوند. در حال حاضر در دانشگاه شهر ویلنیوس لیتوانی زبان فارسی و عربی تدریس می‌شود و حدودا ۲۸ دانشجو فارغ‌التحصیل شده‌اند.

بیش از هشتاد و سه درصد مردم این کشور تبار لیتوانیایی دارند. بیشتر مردم لیتوانی مسیحی هستند و ۷۹ درصد به کلیسای کاتولیک رومی تعلق دارند. موسیقی سنتی لیتوانی ریشه‌ای کهن دارد و به بازمانده‌ های دوران پیش از مسیحیت و کهن‌تر از آن در آن بجا مانده‌ است. امروزه همسرایی به صورت گروه کر در لیتوانی از اهمیت زیادی برخوردار است.

موزه هنر لیتوانی که در سال ۱۹۳۳ بنیاد شده بزرگ‌ ترین موزه این کشور است. از دیگر موزه‌های مهم لیتوانی می‌توان به موزه کهربای پالانگا اشاره کرد.

موزه کهربای پالانگا در کشور لیتوانی

موزه کهربای پالانگا در کشور لیتوانی

مردم لیتوانی دارای فرهنگی سنتی هستند و بیش از ۳۵ نوع ورزش و رقص محلی در شهرهای مختلف لیتوانی وجود دارد که نمایانگر آیین و سنن مردم لیتوانی است.

ورزش بسکتبال از جایگاه بالایی در این کشور برخوردار است که نماد آن هم تیم ورزشی معروف لیتوانی در دوره کمونیستی به نام تیم ژالگیریس می‌باشد.

اقتصاد کشور لیتوانی

مهمترین شرکای اقتصادی لیتوانی در زمینه صادرات و واردات طی سال‌های گذشته را کشورهای روسیه، لتونی، آلمان، لهستان، استونی، بلاروس و هلند تشکیل می‌دهند. لیتوانی همچنین به دلیل برخورداری از اسکله مجهز بندری کلایپدا (با ظرفیت اسمی ۴۰ الی ۴۵ میلیون تن در سال) و موقعیت جغرافیایی خاص این کشور در کنار دریای بالتیک، نقش ترانزیتی مهمی بین اروپای شرقی و غربی ایفاء می‌کند. صادرات لیتوانی را بعضی تولیدات معدنی، تجهیزات مکانیکی، الکتریکی و شیمیایی، پارچه، مواد غذایی و صنایع چوبی و مبلمان تشکیل می‌دهد. در مقابل نیز اقلامی چون بعضی تولیدات معدنی، تجهیزات و ماشین آلات، تجهیزات حمل و نقل، پارچه و مواد فلزی وارد می‌کند.

سوئدبنک یکی از بزرگ‌ترین بانک‌ های خرده‌ فروشی در لیتوانی و لتونی و همچنین استونی است.

ترابری این کشور بر اساس استاندارد اتحادیه اروپا است و دارای دو راهگذر حمل و نقل بین‌المللی، سه فرودگاه بین‌المللی، راه‌آهن متصل به اروپا، بالاترین ظرفیت بندر آزاد در دریای بالتیک است. در لیتوانی ۹ منطقه صنعتی و دو منطقه آزاد مناطق اقتصادی برای فعالیت‌های تجاری اختصاص یافته‌ است.

لیتوانی در اواخر سال ۲۰۰۹ تنها نیروگاه هسته‌ای خود را که در نزدیکی ویزاگیناس در شمال شرقی این کشور واقع شده بود تعطیل کرد. تعطیلی این نیروگاه یکی از شروط لیتوانی برای ورود به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۴ بود. لیتاس واحد پول لیتوانی بود. نام ایزوی ۴۲۱۷ لیتاس، LTL است و مخفف آن نیز Lt می‌ باشد. هر لیتاس معادل ۱۰۰ سنت است. از ژانویه ۲۰۱۵ واحد پول لیتوانی به یورو تغییر می‌کند.

شهرهای مهم کشور لیتوانی

ویلینیوس

ویلنیوس پایتخت کشور لیتوانی

ویلنیوس پایتخت کشور لیتوانی

پایتخت و بزرگترین شهر کشور لیتوانی است. ویلنیوس یک مرکز شهر تاریخی دارد و یکی از قدیمی‌ ترین دانشگاه‌های این بخش از اروپا در این شهر قرار دارد. ویلنیوس در سال ۲۰۰۹ به همراه لینتز پایتخت فرهنگی اروپا شد. ویلنیوس را اورشلیم شمال، و آتن لیتوانی نیز لقب داده‌اند. نام این شهر از نام رودخانه ویلنیا گرفته شده‌است.

این شهر قدیمی بخاطر وجود ساختمان ها با معماری قدیمی و منحصر به فردش مشهور است. از جمله ی این ساختمان های قدیمی می توان به کلیسای سنت آنه، دروازه ی سپیده دم، برج قلعه گادمیناس و موزه های مختلف اشاره کرد.

کاناس

دومین شهر بزرگ لیتوانی و پایتخت موقت سابق این کشور است. این شهر بین دو رودخانه نریس و نمان قرار دارد. مرکز تاریخی این شهر Old Town نام دارد که امروزه خیابان هایش تبدیل به پیاده رو شده است.

old town مرکز تاریخی شهر کاناس

old town مرکز تاریخی شهر کاناس

تالار شهر هم از ساختمان های قدیمی این شهر است که در این بخش قرار دارد. این تالار در گذشته نقش مهمی در تجارت و برگزاری جشن ها و فستیوال ها و محاکمه ی مجرمان داشته است.

تالار شهر در Old Town

تالار شهر در Old Town

شهر بندری کلایپدا

شهر بندری کلایپدا در کشور لیتوانی

شهر بندری کلایپدا در کشور لیتوانی

این شهر در دهانه ورودی خلیج لاگون یعنی جایی که این خلیج با دریای بالتیک متصل است، واقع شده است. این شهر سومین شهر بزرگ لیتوانی و مرکز شهرستان کلایپدا می‌باشد. اهمیت این شهر در این است که یک بندر به اصطلاح بدون یخ در حوزه بندرهای دریای بالتیک محسوب می شود. این شهر از نظر اقتصادی و تجارت اهمیت بسیار بالایی دارد. میانگین درآمد این شهر از میانگین درآمد کل لیتوانی بالاتر است.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره و اعزام با ما تماس بگیرید