جمعیت کم کشور نروژ باعث شده رسیدگی به دانشگاه ها و همینطور سطح استاندارد آنها بسیار بالا باشد که این موضوع تضمین دهنده ی یک دوره ی آموزشی جامع و موثر است به گونه ای است ک هر دانشجو در تحصیل کارشناسی ارشد در نروژ بیشترین توجه را از خود استاد دریافت می کند زیرا کلاس ها به گروه های کوچک تقسیم می شود و به اصطلاح تحصیل در سطح فردی (و نه تنها به صورت عمومی و در سطح کلاسی) صورت می گیرد.

 

تحصیل کارشناسی ارشد در نروژ

 

 

از مهمترین نکات مثبت در مورد تحصیل کارشناسی ارشد در نروژ روی باز این کشور و برابرگرایی اش در تحصیل در مقابل دانش آموزان خارجی است. تمامی دوره های ارشد در این کشور رایگان اند و بسیاری از آنها به زبان انگلیسی تدریس می شوند.

به همین خاطر است که کشور میزبان حدود 10000 دانشجوی خارجی است که در سطول مختلف در حال تحصیل می باشند.

تحصیل در تمام مقاطع، از دوره ابتدایی و متوسطه تا کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، همگی در سیستم آموزشی کشور نروژ برای شهروندان و دانش آموزان بین المللی رایگان است و افرادی که به منظور اقامت یا تحصیل وارد این کشور می شوند نیز میتوانند به راحتی از تحصیل رایگان در کشور نروژ بهره مند شوند.

موقعیت جغرافیایی نروژ تجربیات و موقعیت های تحقیقاتی ویژه ای به وجود می آورد. بخشی از خاک نروژ جزو قطب شمال است که این فرصتی برای برخی دانشگاه های برتر کشور به منظور همکاری در زمینه تحقیقات علمی را فراهم می آورد.

اگر تحقیقات شما بیشتر در زمین علوم انسانی است می توانید به بررسی تاریخ و فرهنگ اکتشاف و بقا در شمال بپردازید، با آرشیوی از میراث به جا مانده از وایکینگ ها و اولین سفرهای قطبی.

برخی از دلایل اصلی برای تحصیل در نروژ در مقطع فوق لیسانس:

  • نبود هزینه آموزش – دوره های ارشد در نروژ برای همه (از جمله دانشجویان خارجی) رایگان است.
  • کیفیت بالای زندگی – کشور نروژ همیشه در رده بندی ها بین کشورها با بالاترین کیفیت زندگی قرار داشته که آن را محلی ایده آل برای کار، زندگی و تحصیل تبدیل می کند.
  • طبیعت زیبا – دوست داران طبیعیت بی شک بعد از بازدید از نروژ متوجه می شوند که طبیعت منحصر به فرد این کشور با آب دره های ناب، شفق های قطبی و خورشید نیمه شبش را در هیچ جای دیگری نمی توانند بیابند.
  • زبان – زبان دوم مردم نروژ انگلیسی است و با داشتن دانش کافی از زبان انگلیسی نیازی نیست نگران آموختن زبان نروژی باشید (هرچند یاد گرفتن نروژی بسیار به شما کمک خواهد کرد).

پیش نیاز زبان برای مقاطع بالاتر از لیسانس

در مقطع فوق لیسانس و به خصوص دکتری (و یا بالاتر) میتوان گفت که تقریبا در تمام دانشگاه های نروژ تدریس به زبان انگلیسی صورت میگیرد که این نکته مقطع دکتری و کارشناسی ارشد را به هدف اصلی دانشجویانی تبدیل می کند که قصد گرفتن اقامت دائم در نروژ از طریق تحصیل را دارند.

توجه داشته باشید که در مقاطع تحصیلی بالاتر پیش نیاز مدرک آیلتس جدی تر شده و به نمره حداقل ۶ برای بالابردن شانس قبولی نیاز خواهید داشت (ارائه مدرک زبان به دانشگاه نروژی هنگام ارسال درخواست الزامی است).

تمامی دانشجویانی که قصد تحصیل دردانشگاه های نروژ را دارند باید ویزا دریافت کنند که در قالب یک مجوز اقامت دانشجویی صادر خواهد شد. افرادی که ساکن کشوری خارج از اروپا هستند می بایست قبل از سفر به کشور نروژ درخواست مجوز اقامت کنند. برای این کار باید به سفارت یا کنسولگری نروژ در کشور مراجعه کرد.

تحصیلات تکمیلی در کشور نروژ

 

تحصیل به زبان انگلیسی در نروژ

 

در مقطع فوق لیسانس و به خصوص دکتری میتوان گفت که تقریبا در تمام دانشگاه های نروژ تدریس به زبان انگلیسی صورت میگیرد که این نکته مقطع دکتری و کارشناسی ارشد را به هدف اصلی دانشجویانی تبدیل می کند که قصد گرفتن اقامت دائم در نروژ از طریق تحصیل را دارند.

توجه داشته باشید که بسته به مقطع تحصیلی مورد نظر، به مدرک آیلتس با نمره حداقل ۵.۵ تا ۶ نیاز خواهید داشت (ارائه مدرک زبان به دانشگاه نروژ الزامی است).

مقطع کارشناسی: داشتن مدرک دیپلم متوسطه ١٢ ساله بعلاوه حداقل یک سال تحصیلات دانشگاهی یا دیپلم متوسطه ١١ساله بعلاوه حداقل دو سال تحصیلات دانشگاهی + مدرک زبان

مقطع کارشناسی ارشد: داشتن حداقل مدرک کارشناسی از یکی از دانشگاههای ایران (اعم از دولتی، آزاد، پیام نور یا غیرانتفاعی) + مدرک زبان

دانشگاه های نروژی

نهاد های آموزش عالی در نروژ به دو دسته دولتی و غیر انتفاعی تقسیم می شوند، هرچند بیشتر آنها دولتی هستند. در مجموع 7 دانشگاه و 22 کالج دانشگاهی در نروژ وجود دارد.

این موسسات تقریبا دامنه وسیعی از رشته ها و موضوعات تحقیقاتی در زمینه های مختلف را ارائه می دهند. در نروژ 9 دانشگاه تخصصی، 2 کالج ملی هنر و چندین موسسه غیرانتفاعی وجود دارند که دوره های معتبری ارائه می دهند.

بیشتر دانشجویان در نروژ (حدود 85%) دانشگاه های دولتی تحصیل می کنند. در این دانشگاه های وسعت رشته ها در بیشترین حد است و معمولا برنامه ارشد در دپارتمان هایی با هدف تحقیق در زمینه رشته های مرتبط پیگیری می شود.

سطح آموزش معمولا در کالج های دانشگاهی پایین تر است اما برخی از آنها نیز برنامه های کارشناسی ارشد ارائه می کنند.

Image result for study in norway

تحصیل کارشناسی ارشد در نروژ

رتبه دانشگاه های نروژ

با وجود کوچکی نسبی سیستم آموزش عالی در نروژ، کیفیت آن در مقیاس جهانی تقریبا بالاست. همینطور که در پایین می بینید، طبق استانداردهای رتبه بندی مختلف برخی دانشگاه های نروژ بین 300 دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

دانشگاه THE 2019 QS 2019 ARWU 2018
دانشگاه اسلو 121 135 62
دانشگاه برگن 197 171 201-300
دانشگاه (NTNU) 351-400 363 101-150
دانشگاه قطبی 401-500 369
دانشگاه علوم انسانی 501-600

نوع دوره

سال تحصیلی دانشگاه ها در نروژ از ماه آگوست تا ژانویه است، به علاوه تعطیلات بهاری و زمستانه و البته تعطیلات طولانی تری بین ژانویه تا آگوست. البته به عنوان دانشجوی مقطع ارشد شما میتوانید از این دوره طولانی تر تعطیلات برای تحقیق و نوشتن مطلب برای پایان نامه خود استفاده کنید. دوره فوق لیسانس در نروژ معمولا دو سال طول می کشد.

محتوای دوره

آموزش در دوره ارشد مشابه لیسانس است. با مجموعه ای از سخنرانی ها، سمینارها، کارگاه ها و دوره های آموزشی. دانشجویان دوره کارشناسی ارشد می بایست تا پایان دوره پایان نامه ای مناسب را نوشته باشند.

ارزشیابی پایان نامه کارشناسی ارشد

این ارزشیابی ممکن است شامل یک بررسی شفاهی به علاوه ارزشیابی کتبی باشد که به آن «آزمون نهایی کارشناسی ارشد» نیز گفته می شود و شامل دو بخش است. در ابتدا باید حاصل کار خود را برای مخاطبین ارائه بدهید.

معمولا در این مرحله از شمال سوالی پرسیده نمی شود. اما معمولا بعد از این ارائه عمومی، در ارائه دیگری که تنها داوران شما در آن حضور دارند به صورت شفاهی شما مورد ارزشیابی قرار می گیرید.

هزینه های دوره فوق لیسانس در نروژ

بهترین چیز در مورد هزینه های آموزش در نروژ رایگان بودن آن است. طبق قانون تحصیلات عالی در مقطع دکتری، ارشد و لیسانس در این کشور رایگان است (حتی برای دانشجویان خارجی).

البته هر ترم شهریه کمی، در حدود 30 تا 60 یورو توسط دانشجویان فوق لیسانس باید پرداخت شود که مربوط به عضویت در رفاه دانشجویی و هزینه های جانبی است. کارت دانشجویی کمک بزرگی برای کاهش هزینه های جاری دانشجویان ارائه می دهد.

تامین مالی برای تحصیل کارشناسی ارشد در نروژ

با اینکه شما در دانشگاه های دولتی هزینه ای برای تحصیل پرداخت نمی کنید اما هزینه زندگی در نروژ تقریبا بالاست. یکی از راه های تامین مالی استفاده از فاند و بورس تحصیلی است که در مطلب «بورسیه تحصیلی و فاند در نروژ» بیشتر در موردش توضیح دادیم.

به علاوه، دانشجویان خارجی با درخواست ویزای کار می توانند تا 20 ساعت در هفته به کار مشغول شوند (نیمه وقت در طول تحصیل و تمام وقت در طول تعطیات) که می تواند کمک بزرگی در تامین هزینه ها باشد.

ویزای تحصیلی کشور نروژ

تمامی دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه های نروژ را دارند باید ویزا دریافت کنند که در قالب یک مجوز اقامت دانشجویی صادر خواهد شد. افرادی که ساکن کشوری خارج از اروپا هستند می بایست قبل از سفر به کشور نروژ درخواست مجوز اقامت کنند. برای این کار باید به سفارت یا کنسولگری نروژ در کشور مراجه کرد.

البته از آن جایی که نروژ عضو پیمان شینگن است با ویزای تحصیلی آنها امکان سفر به تمام ۲۶ کشور عضو شینگن از جمله دانمارک، فنلاند، فرانسه، یونان، آلمان، ایسلند، ایتالیا، هلند، پرتغال، اسپانیا، سوئد، سوئیس و… وجود دارد به همین خاطر برخی افراد از تحصیل در نروژ به عنوان راهی برای ورود به کشورهای دیگر اروپایی استفاده می کنند.