هزینه ی زندگی در نروژ

در نگاه کلی هزینه تحصیل در نروژ در تمامی مقاطع تحصیلی رایگان است. هزینه زندگی در نروژ ماهیانه حدودی 900 الی 1000 یورو در ماه می باشد. دانشجو در دوران تحصیل هفته ای 20 ساعت اجازه ی کار دارد. در ادامه جزئیات هزینه زندگی در نروژ را خواهید خواند.

هزینه زندگی در نروژ

هزینه های زندگی در نروژ کم نیست، پس چطور با بودجه دانشجویی گذران زندگی کنیم؟

هزینه ها در کشور نروژ زیاد است. هر کسی که به نروژ آمده باشد این را می داند. پس چطور می توان با بودجه کم دانشجویی در چنین کشور گرانی زندگی کرد؟

مارتا سیمونچلی، دانشجوی 22 ساله رشته حقوق اهل کشور ایتالیا و امیلی یورگنسن، دانشجوی 22 ساله رشته آمار اهل کشور دانمارک شش ماه است که در شهر برگن مشغول به تحصیل هستند و تجربیات خود را برای افرادی که میخواهند به نروژ بیایند و در دانشگاه برگن به تحصیل بپردازند در اشتراک گذاشته اند.

هزینه تحصیل در نروژ

هم مارتا و هم امیلی می گویند که بهترین روش این است که تا می توان از خرج کردن پرهیز کرد.

یورگنسن می گوید: «من به طور فعال از کتابخانه استفاده می کنم. به امانت گرفتن کتاب، از خریدن کتاب نو بهتر است. همچنین در اینترنت به دنبال کتاب های کلاسی ام می گردم تا بتوانم به صورت رایگان از آن ها استفاده کنم.» او در ادامه می گوید: «همچنین غذا و نوشیدنی را با خودم به رستوران سلف سرويس دانشگاه می آورم. اگر بخواهم هر روز قهوه بخرم، خیلی زود کلی پول خرج می شود.»

دانشگاه برگن یک نهاد عمومی است و هیچ گونه شهریه تحصیلی از دانشجویان درخواست نمی کند، و این شامل همه دانشجویان از همه کشورها می شود. همچنین اگر شما یک دانشجوی تبادلی باشید، از پرداخت هزینه ی ثبت نام ترم Sammen که 66 یورو است نیز معاف می شوید. با این وجود به شما همان تخفیف هایی تعلق می گیرد که به سایر دانشجویان در حمل و نقل عمومی، موزه ها، کنسرت ها و رویدادهای فرهنگی تعلق می گیرد.

معمولا دانشگاه های نروژ هزینه ای به عنوان شهریه دریافت نمی کنند و این مساله در مورد تمامی مقاطع صدق می کند. هر چند دانشجویان هر ترم حدود 1000 کرون نروژ واریز خواهند کرد. این مبلغ همچنین به عنوان کمک هزینه برای خدمات رفاهی دانشجوی محلی محسوب می شود که این خدمات شامل خدمات کمک آموزشی، وسایل آموزشی، کپی مدارک و جزوات، دریافت وام دانشجویی، تسهیلات ورزشی و فعالیت های فرهنگی می باشد.

این پرداخت هر ترم که در بالا ذکر شد همچنین برای صدور کارت رسمی دانشجویی جهت استفاده از حمل و نقل عمومی و تخفیف در بلیط در مراسم فرهنگی نیز می باشد.  موسسات خصوصی برای تمامی برنامه ها و دروس شهریه دریافت می کند ولی این مبلغ در مقابل کشورهای دیگر ناچیز بوده و قابل مقایسه نیست. همچنین دانشجویان بین المللی مبلغ بالاتری به عنوان شهریه نسبت به دانشجویان نروژی پرداخت نمی کنند.

هزینه زندگی در نروژ

هزینه های ماهیانه زندگی دانشجویی در کشور نروژ براساس شهری که در آن زندگی می کنند بین ۹۰۰۰ الی ۱۰۰۰۰ کرون متغیر است .البته این هزینه برای یک نفر بر اساس زندگی دانشجویی محاسبه شده است و چنانچه همراه نیز داشته باشید هزینه همراه نصف هزینه دانشجو محاسبه میگردد.

هزینه زندگی در نروژ: خوابگاه های دانشجویی ارزان قیمت

هزینه های مسکن بخش زیادی از بودجه یک دانشجو را در بر می گیرد، ولی نگران نباشید، شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی حق اسکان دارید، حقی که توسط سازمان رفاه دانشجویی (Sammen) برای شما فراهم شده است. هزینه های اسکان Sammen معمولاً از هزینه های اسکان معمولی در نروژ ارزان تر است. در واقع، دانشگاه برگن برای تمام دانشجویان خارجی که قصد ادامه تحصیل در این دانشگاه را دارد اسکان را تضمین می کند.

یورگنسن می گوید: «من دانمارکی هستم و برایم جای تعجب نبود که هزینه های زندگی در نروژ زیاد است، ولی چون دانشجو هستم، پول زیادی ندارم. اگر شما پیشنهاد اسکان سازمان رفاه Sammen را قبول کنید و یکی از اتاق های آن ها را اجاره کنید، صرفه جویی زیادی در هزینه ها کرده اید.»

سازمان اسکان Sammen انواع مختلفی از اسکان را در مکان های مختلف برگن در اختیار شما می گذارد. متوسط هزینه اجاره ماهانه 4000 الی 7000 کرون نروژ است. همچنین اجاره شامل اینترنت رایگان نیز می شود. بزرگترین خوابگاه دانشجویی Fantoft نام دارد که دارای 1300 واحد می باشد.

توجه داشته باشید ادامه تحصیل در نروژ رایگان می باشد.

برخی از هزینه های زندگی در نروژ

بطور مثال :

دانشگاه اسلو (OSLO) و دانشگاه ان تی ان یو (NTNU )

خوابگاه                                   ۴۰۰۰ الی ۷۰۰۰  کرون

خورد و خوراک                        ۳۰۰۰   کرون

کتاب و نوشت افزار                    ۱۰۰۰  کرون

حمل و نقل                               ۶۰۰   کرون

سایر هزینه ها                           ۲۴۰۰ کرون

جمع کل                                 ۱۰۰۰۰  کرون

 

دانشگاه استونگر (STAVANGER )

خوابگاه                                   ۴۰۰۰ الی ۷۰۰۰  کرون

خورد و خوراک                        ۳۰۰۰   کرون

کتاب و نوشت افزار                    ۱۰۰۰  کرون

حمل و نقل                               ۴۰۰   کرون

سایر هزینه ها                           ۱۶۰۰ کرون

جمع کل                                 ۸۰۰۰  کرون

 

به طور کلی می توان گفت اجاره ماهیانه خوابگاه دانشجویی بین ۴۰۰۰ تا ۷۰۰۰ کرون نروژ است و متوسط هزینه دیپوزیت نیز ۸۰۰۰ کرون می باشد.

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی نیز سالیانه بین ۱۰۰۰۰ الی ۱۲۰۰۰ یورو خواهد بود.

قیمت برخی از اقلام

20 عدد تخم مرغ:    60.01  کرون

1  لیتر شیر:   18.65  کرون

1 کیلوگرم پنیر محلی:  113.50   کرون

1 کیلوگرم فیله مرغ:  126.19  کرون

1 کیلوگرم برنج سفید: 27.60 کرون

500 گرم نان سفید تازه: 28.39 کرون

1 کیلو گرم  موز: 23.97 کرون

1 کیلوگرم سیب: 29.61 کرون

1 کیلوگرم سیب زمینی:  21.09 کرون

1 کیلوگرم پیاز: 23.43 کرون

هزینه زندگی و تحصیل در نروژ

هزینه زندگی و تحصیل در نروژ

طبیعت مجانی و پروازهای ارزان قیمت

در نروژ چیزهای دیگری نیز وجود دارد که رایگان هستند یا ارزان تر از جاهای دیگر است:

سیمونچلی می گوید: «بهترین چیز نروژ، فضای طبیعی آن است. خرجی ندارد و من عاشق کوهنوردی هستم. در نروژ کوه ها و طبیعت در دو قدمی شما قرار دارد، که خیلی پدیده ی بی نظیری است!»

او همین طور پی برده است که یکی از ارزان ترین شرکت های هواپیمایی اروپا در نروژ قرار دارد.

«من به خیلی جاها سفر کرده ام. شرکت هواپیمایی Norwegian بلیط های خیلی ارزانی از برگن به شهرهای دیگر نروژ و همین طور اروپا دارد. من به ایسلند، ترومسو، شهر پایتخت، اسلو، و استاوانگر سفر کرده ام. پروازها در کشوری مثل ایتالیا بسیار گران تر است.»

امیلی و مارتا زندگی دانشجویی با بودجه کم را در نکات زیر خلاصه کردند:

  1. در اوقات فراغت از فضای طبیعی لذت ببرید. هزینه ای ندارد.
  2. از سازمان اسکان Sammen اتاق کرایه کنید تا هزینه کمتری بپردازید.
  3. لازم نیست برای تحصیلات دانشگاهی شهریه بپردازید. دانشگاه ها برای همه رایگان است.
  4. در نروژ خدمات درمانی به طور رایگان برای همه در دسترس است.
  5. از کتابخانه کتاب به امانت بگیرید.
  6. نهار خود را در منزل تهیه کرده و به دانشگاه ببرید.
  7. در منزل برای خود و دوستانتان آشپزی کنید.
  8. برگن شهری کوچک، امن و جذاب است. ما این شهر را به شما پیشنهاد می کنیم!