بورسیه تحصیلی هلند

این کشور از نظر آموزشی از کشورهای مورد تحسین قرارگرفته است و طی سالیان جایگاه خود را ثابت کرده است. در رنکینگ جهانی دو دانشگاه از این کشور برای تحصیل پزشکی در هلند  جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان بوده است. این دو دانشگاه، دانشگاه آمستردام و دانشگاه فناوری دلف می باشند.

در کشور مذکور بیشتراز ۱۶۰ مرکز تحقیقاتی و دانشگاهی مستقر شده که این تعداد دانشگاه در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی بسیار قابل توجه است البته قابل ذکر است که تنها حدود نیمی از این مراکز قابل تایید وزارت علوم ایران هستند

تحصیل پزشکی در هلند

برای اینکه بتوانید در هلند مدرک پزشکی عمومی دریافت کنید باید این سه مرحله را بگذرانید:

  • کارشناسی پزشکی (3 سال)
  • کارشناسی ارشد پزشکی (3 سال دیگر)
  • دوره آموزشی (یک سال)

سه سال اول را می توان به زبان انگلیسی تحصیل کرد، ولی در نظر داشته باشید که تنها دو دانشگاه در هلند هستند که این امکان را فراهم می کنند. دانشگاه خرونینگن دو رشته کارشناسی پزشکی ارائه می کند، رشته سلامت جهانی و رشته پزشکی مولکولی.

دانشگاه ماستریخت نیز برنامه ای مشابه همین به متقاضیان ارائه می کند. اگر هر کدام از این رشته ها را بگذرانید قدم اول پزشک شدن را طی کرده اید. با وجود اینکه این رشته ها به زبان انگلیسی ارائه می شوند، ضروری است که در حین تحصیل زبان هلندی را نیز فرابگیرید؛ زبان هلندی یک بخش جدایی ناپذیر از این رشته است و اگر می خواهید فارغ التحصیل شوید باید آزمون های زبان هلندی را پاس کنید.

اهمیت زبان هلندی در تحصیل پزشکی در هلند

زبان هلندی تنها برای تعامل با بیماران الزامی نیست. یاد گرفتن زبان هلندی ضروری است زیرا شما در هیچ کجای هلند نمی توانید مقطع کارشناسی ارشد پزشکی ای پیدا کنید که به زبان انگلیسی تدریس شود.

با وجود اینکه رشته هایی مربوط به پزشکی در مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد، مثل برخی از رشته های پژوهش و فناوری پزشکی، ولی این رشته ها به گونه ای طراحی نشده اند که باعث دریافت مدرک پزشکی شوند. نمونه ای از چنین رشته ای را می توان تحت عنوان رشته کارشناسی ارشد زیست شناسی پزشکی در دانشگاه رادبود یافت.

بعد از پایان تحصیل پزشکی در هلند

سال آخر که دوره آموزشی شما خواهد بود نیازمند این است که در بیمارستان های هلند مشغول به کار شوید و در اینجا ارتباط با بیماران و سایر افراد به زبان هلندی اهمیت حیاتی دارد.

به طور خلاصه یادگیری پزشکی در هلند امکان پذیر است، ولی فقط بخشی از آن را می توان به زبان انگلیسی آموخت. شما نه تنها باید زبان هلندی را فرابگیرید، بلکه رشته تحصیلی شما نیز به زبان هلندی به شما آموزش داده خواهد شد.

نیازمندی های ورود به دانشگاه های هلند در رشته پزشکی بالا است زیرا دانشگاه ها کمبود دانشجو ندارند. ضرب الاجل های ثبت نام از دیگر رشته ها زودتر است (معمولا 15 ژانویه) و چون رشته پزشکی جزو رشته های ظرفیت محدود حساب می شود، شما می توانید در آن واحد تنها به یک دانشگاه درخواست ثبت نام بفرستید.

برای ورود به دانشگاه نیاز است که دروس ریاضی، فیزیک، زیست شناسی و شیمی را در دبیرستان با نمرات بالا گذرانده باشید. اگر نمرات بالا در این دورس ندارید، در هلند از شما آزمون هایی گرفته می شود تا اثبات شود که این دروس را به خوبی می دانید. برای هر یک از این دروس حدود 200 الی 300 ساعت مطالعه فردی نیاز است تا بتوانید خود را برای آزمون آماده کنید.

 

تحصیل پزشکی در هلند

رشته های مشابه

* کارشناسی پزشکی پزشکی مولکولی (دانشگاه خرونینگن)

* کارشناسی پزشکی سلامت جهانی (دانشگاه خرونینگن)

اگر شما علاقمند به بهبود بخشیدن زندگی مردم و کمک کردن به آن ها که بیمارند هستید، اگر به خدمات درمانی علاقه دارید، اگر توانایی های ارتباطی شما خوب است، اگر بازیکن تیمی هستید، و اگر می توانید متحمل فشارها شوید، این رشته ها مناسب شما است.

علاوه بر دانش نظری، شما مهارت های کاربردی و رفتاری حرفه ای را فراخواهید گرفت. رشته پزشکی نیازمند شش سال مطالعه سرسختانه است، که بدین معنا است که شما باید به رشته تان تعهد و عشق داشته باشید تا بتوانید آن را به پایان برسانید.

* کارشناسی زیست شناسی پزشکی (دانشگاه رادبود)

آیا علاقه شما دستگاه بدن انسان است؟ آیا شما به نحوه عملکرد مغز علاقمند هستید، یا اینکه آیا دوست دارید که پلی بین یافته های متفاوت درباره فرایندهای بنیادی زیستی به سلامت و بیماری در انسان ها بزنید؟ در این صورت رشته زیست شناسی پزشکی انتخاب خوبی برای شما خواهد بود.

یادگیری زیست شناسی زمانی شکل می گیرد که فرد شیفته ی حیات و زیست باشد؛ زیست شناسی پزشکی نیز دارای همین ویژگی است و این یادگیری را به سمت دستگاه بدن انسان هدایت می کند.

رشته کارشناسی ارشد زیست شناسی پزشکی در دانشگاه رادبود با استفاده از پیشرفته ترین فناوری های روز در تحقیقات بنیادی زیست شناسی و پزشکی قویاً بر زیست مولکولی و سلولی متمرکز شده است.

این رشته به نوعی منحصر به فرد است زیرا ترکیبی از پژوهش های بنیادی و استفاده از یافته ها به صورت کاربردی در موارد بالینی است.