تحصیل از سن 5 تا 16 سالگی در کشور هلند اجباری است. زبان تدریس هلندی است اما روزانه مدارس و دانشگاه های انگلیسی زبان بیشتری به سیستم آموزشی هلند اضافه می شوند.

کودکان در هلند 8 سال آموزش دوره ابتدایی می بینند، 4، 5 یا 6 سال آموزش متوسطه (بسته به نوع مدرسه انتخابی). بعد از دوره متوسطه برای ادامه تحصیل می توانند به سراغ آموزش عالی یا فنی حرفه ای بروند.

در تمامی سطول تحصیلی در هلند مدارس دولتی و خصوصی وجود دارند اما موسسات خصوصی بیشتر بر پایه قوانین مذهبی و ایدئولوژیک بنا شده اند.

سیستم آموزشی هلند در دوره ابتدایی

دوره ابتدایی برای کودکان 4 تا 12 سال برنامه ریزی شده و از 5 سالگی شرکت در آنها اجباری است.

سیستم آموزشی هلند

مدارس ابتدایی دو زبانه

بیشتر مدارس ابتدایی همچنان به زبان هلندی تدریس می کنند اما مدارس دو زبانه نیز وجود دارند. در این مدارس 30 الی 50 درصد وقت تدریس به آموزش انگلیسی اختصاص دارد (از 4 سالگی). این سبک تدریس در حال حاضر با استفاده از 19 مدرسه ابتدای در هلند در حال تحقیق و بررسی است.

سیستم آموزشی هلند در دوره متوسطه

در 12 سالگی کودکانه به یکی از مدارس دوره متوسطه زیر وارد می شوند:

 • آموزش متوسطه فنی حرفه ای مقدماتی (vmbo) – دوره 4 ساله
 • آموزش متوسطه عمومی (havo) – دوره 5 ساله
 • آموزش پیش دانشگاهی (vwo) – دوره 6 ساله

مدارس متوسطه دو زبانه

دبیرستان های دو زبانه بسیاری در هلند وجود دارند. در این مدارس حداقل 50% از دروس به زبان انگلیسی تدریس می شوند. به عنوان مثال در طول کلاس تاریخ یا جغرافیا همه انگلیسی صحبت می کنند.

البته مدارس همچنان از برنامه درسی هلندی پیروی می کنند و دانش آموزان برای اتمام دوره باید آزمون هلند بدهند.

سیستم آموزشی هلند

تمرکز بین المللی

یادگیری یک زبان دوم (انگلیسی) تنها هدف مدارس دو زبانه نیست. این مدارس معمولا تمرکز بین المللی بیشتری نسبت به دیگر مدارس دارند و آن را در برنامه درسی خود نیز پیاده سازی می کنند: به آن رویکرد اروپایی و بین المللی نیز می گویند.

شبکه مدارس دو زبانه

تمامی مدارس دو زبانه هلند جز یک شبکه هستند و با یکدیگر هماهنگ اند. این مدارس به صورت منظم بازدید می شوند تا از پیروی از استاندارهای تحصیلی در این مدارس اطمینان حاصل شود. به عنوان مثال سطح مهارت آموزگاران در زبان انگلیسی و چهارچوب رویکرد بین المللی در برنامه درسی مدارس از جمله این استاندارها است.

همکاری با یک مدرسه دو زبانه هلندی

رویکرد اروپایی و بین المللی مدارس دو زبانه شامل همکاری و مبادله با مدارس خارجی نیز می شود.

مدارس و سیستم آموزشی کودکان بین المللی

اگر قصد انتقال به هلند دارید و به دنبال مدارس می گردید به خاطر داشته باشید که در مدارس ابتدایی و متوسطه دو زبانه کودکان همچنان 50% از روز به زبان هلندی صحبت می کنند و امتحان نهایی دوره متوسطه نیز به زبان هلندی است.

کودکان کم سن و سال که هنوز هلندی صحبت نمی کنند شانس بیشتری برای سازگاری و یاد گرفتن سریع زبان دارند اما برای کودکان بزرگ تر که هلندی بلد نیستند شاید این مدارس انتخاب درستی نباشند.

البته برخی مدارس دو زبانه دوره های انگلیسی زبان خاصی ارائه می دهند که برای اطلاع از آن باید با مدارس ناحیه خود تماس بگیرید.

در غیر این صورت می توانید به سراغ مدارس بین المللی که تماما به زبان انگلیسی تدریس می کنند بروید.

سیستم آموزشی هلند آموزش فنی حرفه (VET)

اصطلاح هلندی برای آموزش فنی حرفه ای middelbaar beroepsonderwijs است که به طول خلاصه آن را mbo می نامند. دوره آموزش فنی حرفه ای مقدماتی نیز voorbereidend middelbaar beroepsonderwijs نام دارد (vmbo).

70 کالج مختلف در این دوره وجود دارند.

 • کالج های ROC دوره های فنی حرفه ای در اقتصاد، فناوری، خدمات اجتماعی، درمانی و آموزش بزرگسالان ارائه می دهند.
 • کالج های کشاورزی دوره هایی در فناوری غذا و کشاورزی ارائه می دهند.
 • کالج های فنی حرفه ای تخصصی دوره هایی در رشته هایی خاص از صنعت مانند طراحی گرافیکی، قصابي، نقاشی خانه و مبلمان و همینطور حمل و نقل ارائه می دهند.

مدت و سطوح

طول دوره های فنی حرفه ای از 6 ماه تا 4 سال متغییر است. چهار سطح آموزش فنی حرفه ای وجود دارد:

 • سطح 1: سطح ورودی
 • سطح 2: آموزش فنی پایه
 • سطح 3:آموزش کاملا حرفه ای
 • سطح4:آموزش تخصصی و مدیریت سطح متوسط

دوره های آموزش فنی حرفه ای دو روش مختلف نیز دارند: روش مدرسه محور (BOL) و روش کار محور (BBL). روش کار محور اجباری است و تنها توسط شرکت های آموزشی شناخته شده ارائه می شود.

سیستم آموزشی هلند در آموزش عالی

دو نوع آموزش عالی در هلند وجود دارد: تحقیقات مجور و کار محور:

 • تحصیلات تحقیق محور توسط دانشگاه های تحقیقاتی سنتی ارائه می شود (WO).
 • تحصیلات عالی حرفه ای توسط دانشگاه های علوم کاربردی ارائه می شود (HBO).

دوره های ارائه شده در دانشگاه های علوم کاربردی دانشجویان را برای حرفه هایی خاص آماده می کنند و عملی تر هستند. این دانشگاه ها مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می دهند.

دوره های ارائه شده در دانشگاه های تحقیقاتی بر جنبه های نظری دروس تمرکز دارند و دانشجویان را برای انجام تحقیقات مستقل آماده می کنند. این دانشگاه ها مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می دهند.

سیستم آموزشی هلند

سیستم اعتبار و مدارک

دوره های مقاطع مختلف تحصیلی توسط سیستم انتقال و ذخیره اعتبار اروپا (ECTS) اندازه گیری می شوند. در این سیستم 60 امتیاز بیانگر یک سال تحصیل و 1 امتیار بیانگر 28 ساعت تحصیل است. تمرکز دوره های آموزشی مقدار اعتبار مورد نیاز برای تکمیل دوره و همینطور نوع مدرک دریافتی را مشخص می کند

پذیرس در آموزش عالی

برای رفتن به دوره لیسانس در مدارس تحقیاتی به دیپلم مدارس متوسطه VWO نیاز دارید. دانشجویانی که سال اول دانشگاه علوم کاربردی را گذرانده اند نیز صلاحیت ورود دارند.

برای دسترسی به برخی رشته های خاص مانند تحصیل در رشته هنر موسسه مربوطه مهارت های خاص دیگری نیز برای پذیرش به عنوان پیش نیاز تعیین می کند.