ادامه تحصیل در کانادا

با توجه به اینکه کشور کانادا از نظر مساحت دومین کشور بزرگ جهان است، در این کشور مکان های زیادی برای کشف وجود دارد. کانادا که از جنوب با ایالات متحده، از غرب با اقیانوس آرام، از شرق با اقیانوس اطلس و از شمال با اقیانوس منجمد شمالی هم مرز است، دارای موقعیت منحصر به فردی است که برخی از مناظر خیره کننده، آب و هوای شدید و چیزهای نامحدود برای کشف را ارائه می دهد. اینها تنها تعدادی از دلایلی است که دانشجویان تحصیل در کانادا را دوست دارند.

اگرچه کشور بزرگی است، اما محدوده ی وسیعی از کانادا تحت سلطه جنگل و تاندرا است که منجر به ازدیاد جمعیت شهرنشین شده است. تقریباً نیمی از 35 میلیون ساکن کانادا در سه شهر بزرگ تورنتو، مونترال و ونکوور زندگی می کنند که به محبوب ترین مقاصد تحصیلی خارج از کشور در کانادا تبدیل شده اند. اما آیا زندگی شهری پر جنب و جوش را ترجیح می دهید یا فضای آرام شهرهای کوچکتر نزدیک به طبیعت را ترجیح می دهید؟ مقاصد تحصیلی کانادایی زیادی برای انتخاب وجود دارد.

مهم نیست که کجا تحصیل می کنید، عاشق غرق شدن در زندگی کانادایی خواهید بود. با وجود محیط سخت، کانادا کشوری بسیار پیشرفته است که از نظر شاخص های توسعه اقتصادی و انسانی رتبه خوبی دارد. جای تعجب نیست که کانادا دو سال متوالی بهترین مکان برای تحصیل در خارج از کشور بوده است.

بعلاوه، کانادا جامعه ای مدارا کننده و پذیرنده دارد، به این معنی که دانشجویان بین المللی بدون توجه به پیشینه اجتماعی خود احساس استقبال خواهند کرد.

اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در کانادا

سیستم آموزشی کانادا به علاوه در دسترس بودن دارای کیفیت بسیار بالایی و در سطح جهانی ست. در مقایسه با سایر سیستم های آموزش عالی، برنامه های تحصیل کانادایی نیز ممکن است انعطاف پذیرتر به نظر برسند. فارغ از این که در چه مقطعی تحصیل می کنید، در انتخاب کلاس ها به دانش آموزان حق انتخاب داده می شود. بنابراین، دانشجویان کانادایی بسته به رشته، بر حجم کار خود و اینکه چه موضوعاتی را مطالعه خواهند کرد، کنترل بیشتری دارند.

علاوه بر این، دانش آموزان می توانند از بین بیش از 200 موسسه آموزش عالی انتخاب کنند تا در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا تحصیل کنند. به طور متوسط​​، مدرک کارشناسی چهار سال طول می کشد، در حالی که دوره کارشناسی ارشد را می توان در یک تا دو سال به پایان رساند. مدت زمان لازم برای تکمیل مدرک دکترا بسیار متفاوت است، اما به طور متوسط​​، بین چهار تا شش سال طول می کشد. همچنین لازم به ذکر است که همه دانشجویان، اعم از کانادایی و بین المللی، ملزم به پرداخت شهریه هستند.

اگر برای شما جالب به نظر می رسد، با بیش از یک میلیون دانش آموز برای یک عمر ماجراجویی در کانادا همراه شوید.

دانشگاه ها و کالج های کانادا

دانشگاه های برتر کانادا

کانادا در بین مقاصد اصلی تحصیلی جهان از جایگاه خوبی برخوردار است. معروف ترین استان های کانادا برای دانشجویان بین المللی انتاریو، بریتیش کلمبیا و کبک هستند که آنها میزبان بسیاری از دانشگاه های برتر کانادا است.

برای کسانی که به دنبال تحصیل در یک دانشگاه نخبه پرور در یکی از پیشرفته ترین کشورهای جهان هستند، درخواست تحصیل در کانادا می تواند یک گزینه جذاب باشد. در مجموع 26 دانشگاه در کانادا در رتبه بندی جهانی QS در سال 2019 قرار دارند که از این میان سه دانشگاه در بین 50 دانشگاه برتر جهان قرار دارند و 11 دانشگاه دیگر در رتبه 300 دانشگا های برتر جهان قرار دارند. این ویژگی تنها با تعداد انگشت شماری از کشورها مطابقت دارد.

دو دانشگاهی که بیشترین ورودی در کانادا را دارند بیشتر شامل دانشگاه تورنتو (بیست و هشتم) و دانشگاه مک گیل (سی و سوم) است که به ترتیب در تورنتو و مونترال (دو شهر بزرگ کانادا) واقع شده اند. همچنین دانشگاه آلبرتا، دانشگاه مک مستر، دانشگاه مونترال، دانشگاه واترلو و دانشگاه وسترن در رتبه 220 برترین دانشگاه های جهان قرار دارند.

تحصیلات عالی در کانادا

بسته به دانشگاه، تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا ممکن است سه یا چهار سال طول بکشد. تکمیل مدارک تحصیلات تکمیلی بسته به نوع مدرک بین یک تا سه سال طول می کشد. انواع مختلف ارائه دهندگان آموزش عالی در کانادا عبارتند از: دانشگاه ها (که تحقیقات انجام می دهند و مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد را ارائه می دهند)، کالج های محلی و مدارس فنی، هنرهای کاربردی یا علمی کاربردی (که گواهینامه، دیپلم، مدرک کاردانی و کارشناسی اعطا می کنند)

از آنجا که دانشگاه های کانادا توسط دولت های استانی اداره می شوند، متوجه خواهید شد که تفاوت های جزئی در نحوه انجام آموزش وجود خواهد داشت. کبک، به ویژه، با سایر دوره های کانادا و طول مدت تحصیل متفاوت است. به عنوان مثال، دانش آموزان یک سال زودتر دبیرستان را تمام می کنند و باید دوره اجباری پیش دانشگاهی عمومی و کالج حرفه ای را بگذرانند، که اساساً سال اول دانشگاه را حذف می کند.

تحصیل در کانادا: ویزا و مجوزهای دانشجویی

اگر شما یک تبعه خارجی هستید، به این معنی که شهروند یا مقیم دائم کانادا نیستید، قبل از اینکه شما بتوانید به طور رسمی وارد کانادا شوید، مجوز تحصیل لازم است. مجوزهای تحصیلی به دانشجویان بین المللی اجازه می دهد در موسسات آموزشی تعیین شده تحصیل کنند. قبل از درخواست، مطمئن شوید که تمام مدارک لازم را دارید. به طور کلی ، مجوز تحصیل برای تمام طول دوره تحصیلی شما به علاوه 90 روز بیشتر معتبر خواهد بود که به افراد اجازه می دهد تمدید مجوز را تهیه کرده یا کانادا را ترک کنند.

سفارت یا کنسولگری کانادا در کشور شما باید به روزترین اطلاعات را در مورد موارد مورد نیاز داشته باشد. همچنین دانشگاهی که در آن پذیرفته شده اید باید راهنمایی هایی را برای دانشجویان بین المللی که سعی در اخذ مجوز تحصیل دارند ارائه دهد. همه مدارک باید به زبان انگلیسی باشد. در غیر این صورت، آنها باید توسط یک مترجم معتبر ترجمه شوند. از آنجا که زمان پردازش مورد انتظار برای اجازه تحصیل بسته به کشور مبدا شما متفاوت است، توصیه می شود که از قبل برای مجوز تحصیل اقدام کنید. بنابراین، هر کاری که انجام می دهید، آن را به آخرین لحظه واگذار نکنید.

تحصیل در کانادا: هزینه های مسکن و زندگی

یکی از مهمترین عواملی که هنگام تحصیل در خارج از کشور باید به آن توجه کنید بودجه شما خواهد بود. به عنوان یک دانش آموز، مهم است که به این فکر کنید که چه نوع محل اقامتی خواهید داشت، چقدر برای سفر برنامه ریزی کرده اید و آیا برنامه ای برای پیدا کردن کار پاره وقت دارید یا خیر. خوشبختانه، دانشجویان از مزایای واجد شرایط بودن برای مسکن دانشجویی و هزاران تخفیف دانشجویی در مناظر و جاذبه های محبوب برخوردار هستند. همچنین مهم است که یک مقصد تحصیل دوستانه در خارج از کشور مانند کانادا انتخاب کنید.

تحصیل در کانادا: شهریه و بورسیه تحصیلی

هزینه تحصیل در کانادا بسته به موسسه و استان متفاوت است، اما هزینه آن در مقایسه با سایر کشورهای جهان به طور کلی مقرون به صرفه تر است.

شهریه توسط دانشگاه ها تعیین می شود و شامل چندین عامل از جمله اینکه آیا شما دانشجوی بین المللی داخلی هستید و در چه سطحی تحصیل می کنید،‌ است. هزینه سالانه تحصیل در یک دانشگاه کانادایی از حدود 12000 دلار کانادا برای دانشجویان کارشناسی شروع می شود. اگر می خواهید در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کنید، انتظار داشته باشید شهریه به میزان قابل توجهی بالاتر باشد.

بسته به کشور مبدأ شما، این هزینه ممکن است گران به نظر برسد. با این حال، کانادا در مقایسه با سایر کشورهای انگلیسی زبان، انگلستان، استرالیا، نیوزلند و ایالات متحده، پایین ترین نرخ شهریه را برای دانشجویان خارجی ارائه می دهد. بنابراین، کانادا یک گزینه عالی برای دانشجویان بین المللی ست که علاقه مند به تحصیل در یک کشور انگلیسی زبان هستند اما باید با بودجه این کار را انجام دهند.

اگر هنوز نگران پول هستید، می توانید به صورت استراتژیک محل تحصیل در کانادا را برنامه ریزی کنید، زیرا هزینه تحصیل در استان های مختلف به طور قابل توجهی متفاوت است. به عنوان مثال، ارزان ترین استان برای تحصیل، منیتوباست که هزینه تحصیل در آن نصف هزینه گران ترین استان یعنی بریتیش کلمبیا است.

تحصیل در کانادا: زبان و فرهنگ

کانادا به عنوان کشوری باز و مترقی شناخته می شود که میلیون ها انسان را از سراسر جهان برای زندگی، تحصیل و کار جذب می کند. درک دلیل آن آسان است! کانادا با مراقبت های بهداشتی رایگان، هزینه مناسب زندگی و گردشگری فراوان، رویایی برای شهرنشینان و دوستداران طبیعت است. پیاده روی، اسکی، و سایر فعالیت های فضای باز، و شهرهای شیک و جهانی که آخر هفته را در آن بگذرانید، فراوان است. کانادا با ترکیب بهترین فرهنگ های آمریکایی، اروپایی و بومی خود، ترکیبی زیبا از فرهنگ ها را به تصویر می کشد که با اطمینان خود آنها را فرهنگ خود می نامد.

چند فرهنگی بودن کانادا را می توان در طیف گسترده ی از هنر، آشپزی، موسیقی و ادبیات و فیلم مشاهده کرد. صرف نظر از پیشینه شما، تنها پیش نیاز مورد نیاز برای زندگی در کانادا، آمادگی برای زندگی در آب و هوای سرد این کشور است. بدون شک پس از مدتی زندگی در کانادا، شما نیز علاقه خواهید داشت که از خانه خارج شوید و در زندگی روزانه مردم محلی شریک شوید.

اگر زبان مادری شما انگلیسی نیست، کانادا مکانی عالی برای تمرین مهارت های زبان انگلیسی است و اگر انگلیسی زبان مادری شماست پس زندگی در این کشور برای شما بسیار آسان خواهد بود. اگرچه دو زبان ملی در کانادا وجود دارد، انگلیسی و فرانسوی، اما انگلیسی همچنان زبان غالب در سراسر کانادا است، مگر اینکه در استان کبک باشید. بنابراین، کانادا یک مقصد محبوب برای دانشجویان سراسر جهان است.

کانادا در مشت شما با دادن آزمون تافل یا آیلتس

دانشگاه های پیشنهادی ما

با زبان های انگلیسی و فرانسوی، کانادا یکی از مقاصد محبوب تحصیل در خارج از کشور است. از کلانشهرهایش گرفته تا طبیعت نفس گیر، کانادا چیزهای زیادی برای ارائه به دانشجویان دارد. بسیاری از مدارس کانادا از شهرت زیادی برخوردارند و تحصیلات عالی را در کشوری انگلیسی زبان به شما ارائه می دهند. آزمون تافل یا آیلتس به شما امکان می دهد مهارت های انگلیسی خود را به مدارس کانادا نشان دهید.

انتخاب آزمون زبان مناسب شما و دوره ایده آل شما ممکن است چالش برانگیز باشد، اما منابع و آزمون های آزمایشی وجود دارد که شما می توانید برای آمادگی برای این آزمون ها آن ها را مطالعه کنید یا در آن ها شرکت کنید. این آزمون ها شامل تست های عملی است که می تواند به شما در آشنایی با آزمون کمک کند، همچنین اطلاعاتی که می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که چه نوع آزمون زبانی و در چه فرمی برای شما مناسب است.

آزمون زبان همچنین به شما کمک می کند تا مهارت های مطالعه خود را توسعه داده و تقویت کنید. این بدان معناست که آزمون زبان می تواند به شما کمک کند تا آمادگی بیشتری برای زندگی دانشگاهی داشته باشید. در حقیقت، تمام مدارس کانادا نتایج آزمون های زبان را می پذیرند.

کانادا کشوری پهناور است که در هر مرحله پر از ماجراجویی و فرصت است. آزمون زبان می تواند به شما در تحقق رویای تحصیل در خارج از کشور در این کشور فوق العاده کمک کند.

تحصیل در کانادا: مراحل درخواست

آیا علاقمند به تحصیل در کانادا هستید؟ ما اینجا هستیم تا روند را کمی ساده تر کنیم. روند پذیرش ممکن است متفاوت از آنچه قبلاً عادت کرده اید باشد، بنابراین اگر سوالات خاصی دارید، با دانشگاهی که در آن درخواست می کنید مشورت کنید. در عین حال، مراحل زیر را برای شروع انجام دهید.

  1. یک برنامه را انتخاب کنید

با انتخاب برنامه و دوره ای  که برای شما مناسب است شروع کنید. تقریباً همه برنامه های تحصیلی در کانادا به زبان انگلیسی تدریس می شود. کانادا به دلیل برنامه های متنوع، از جمله برنامه های علوم انسانی، تجاری و علمی، دارای شهرت بین المللی است.

  1. کارهای اداری را انجام دهید

از جمله اسناد اصلی که معمولاً برای همه دانشگاه ها مورد نیاز است، انگیزه نامه، توصیه نامه و مجموعه ای اسناد دال بر فعالیت های دانشگاهی قبلی. دانشگاه ها همچنین نیاز به اثبات اتمام دوره تحصیلی قبلی دارند. برای برآوردن این شرط، در صورت شروع تحصیل در مقططع کارشناسی یا کالج مدرک رسمی از دبیرستان خود و در صورت شروع تحصیل در مقطع ارسد مدرک رسمی از دانشگاه قبلی خود را ارائه کنید. اگر زبان مادری شما انگلیسی نیست، ممکن است لازم باشد یک آزمون مهارت انگلیسی را با موفقیت پشت سر بگذارید.

  1. شرایط پذیرش خاص را بررسی کنید

بسته به دانشگاه، مستندات خاصی ممکن است مورد نیاز باشد. همیشه از وب سایت دانشگاه برای شرایط پذیرش خاص مشورت کنید و در صورت داشتن هرگونه سوال با دفتر مربوطه تماس بگیرید. در کانادا، درخواست ها و پذیرش ها توسط دانشگاهی که در آن متقاضی هستید انجام می شود. دانشجویان می توانند همزمان برای چندین دانشگاه و دوره درخواست دهند.

  1. درخواست خود را ارسال کنید.

اکثر درخواست های دانشگاه های کانادا از طریق یک سیستم برنامه آنلاین انجام می شود. فرم های درخواست از طریق وب سایت های خاص دانشگاه در دسترس است و اغلب برای درخواست در این دانشگاه ها باید هزینه پرداخت کنید. پس از تکمیل فرم درخواست، مدارک لازم را ضمیمه کرده یا آماده ارسال آنها به دانشگاه شوید.

  1. منتظر بمانید تا پذیرفته شوید.

نتایج پذیرش اغلب تا پایان بهار اعلام می شود. اگر در دانشگاه خصوصی تحصیل می کنید، معمولاً از شما خواسته می شود شهریه نیمسال اول را پرداخت کنید. در غیر این صورت، دانشگاهی که برای ادامه تحصیلات خود انتخاب کرده اید، نامه رسمی پذیرش، تأیید پذیرش برای دریافت ویزا و سایر اطلاعات عملی در مورد تحصیل در کانادا را برای شما ارسال می کند.

  1. درخواست ویزا کنید.

در صورت لزوم، پس از پذیرش در دانشگاه های کانادا، مراحل درخواست ویزا را در اسرع وقت آغاز کنید. از آنجا که این روند می تواند تا شصت روز به طول انجامد و به چندین سند مهم نیاز دارد، منتظر نمانید. در صورت نداشتن ویزای مناسب، دانشجویان کشورهای خارج از کانادا اجازه ورود و اقامت در کانادا را نخواهند داشت.

  1. ورود به کانادا

پس از پذیرش در دانشگاه و دریافت ویزای لازم، زمان آن رسیده است که ماجراجویی های خود را در کانادا آغاز کنید! در مورد هزینه زندگی در کانادا و بودجه شما چقدر فکر کنید. هنگامی که آن را دریافت کردید، می توانید به دنبال محل اقامت باشید. سرانجام، زمان خرید بلیط پرواز خود به کانادا و رسیدن به شهر جدید شما فرا رسیده است! مهم نیست کجا اقامت دارید، مناظر و جاذبه های زیادی در کانادا وجود دارد که می توانید از آنها لذت ببرید.