اقامت در کانادا

از بسیاری جهات، کشور کانادا سرزمین زیبا و الهام بخشی برای کسانی است که می خواهند مهاجرت کنند. کانادا سرزمین فرصت ها است و هزاران نفر هر سال به دنبال اقامت دائم و دریافت کارت اقامت دائم خود هستند. این کشور زیبا از مهاجران به خوبی استقبال می کند. تعداد مهاجران به کانادا در چند سال گذشته با سرعت سریعی افزایش یافته است. دولت کانادا قصد دارد از 351000 نفر برای اقامت دائم در سال 2021 دعوت کند و این تعداد همچنان در حال افزایش است!

دانشمندان و مهندسان و متخصصین از سراسر جهان به احتمال زیاد به  کانادا به عنوان یک مقصد جذاب نگاه خواهند کرد. با این حال، تحقق رویای مهاجرت به یک کشور جدید همیشه آسان نیست.

چرا باید به کانادا مهاجرت کرد؟

همانطور که در شاخص پیشرفت اجتماعی منتشر شده در سال 2017 آمده است، کانادا ششمین کشور برتر جهان برای زندگی در آن است، بنابراین تعجب آور نیست که بسیاری از مردم می خواهند در اینجا ساکن شوند.

یکی دیگر از دلایل جذابیت کانادا این است که همه شهروندان و افراد دارای اقامت دائم می توانند در سیستم بیمه سلامت عمومی ثبت نام کرده و از خدمات مراقبت های بهداشتی استفاده کنند.

همچنین لازم به ذکر است که کانادا دارای بالاترین نرخ مهاجرت در بین همه کشورهای گروه G8 است. مهاجران دو سوم رشد جمعیت کانادا را تشکیل می دهند.

مزایای شهروندی کانادا

شهروندی در کانادا مزایای زیادی دارد که بسیاری از اتباع خارجی در شروع زندگی جدید در کانادا منتظر آن هستند. برخی از این مزایا عبارتند از:

 • سیاست کانادا: شهروندان کانادایی در تعیین سرنوشت خود تاثیر گذارند و می توانند در انتخابات فدرال، استانی و شهرداری رای دهند. شهروندان همچنین می توانند در انتخابات شرکت کنند و در فعالیت های سیاسی مشارکت داشته باشند، به این معنی که آنها در تعیین سطوح مختلف دولتی که در کانادا اداره می شود، حرفی برای گفتن دارند.
 • مشاغل سطح بالا: شهروندان این توانایی را دارند که برای مشاغل فدرال سطح بالاتر که اغلب حقوق بسیار خوبی دارند و مزایایی نیز دارند درخواست دهند.
 • تابعیت دوگانه: به عنوان یک شهروند کانادایی، شما ملزم به انتخاب کانادا به عنوان کشور اصلی خود نیستید. در صورت لزوم، می توانید برای تابعیت دوگانه درخواست دهید.
 • خانواده: جایی که کودکی در کانادا متولد می شود، به طور خودکار شهروند کانادا محسوب می شود. این به شما این امکان را می دهد که زندگی بهتری را برای فرزندان آینده خود بدون گذراندن مراحل پذیرش مهاجرت آغاز کنید.
 • مالیات: اگر شما شهروند کانادا شوید و تصمیم به زندگی در جای دیگری داشته باشید، ممکن است ملزم به پرداخت مالیات کانادا نباشید زیرا پرداخت مالیات بر اساس اقامت شما در این کشور محاسبه می شود نه براساس شهروندی شما.

چه کسانی می توانند به کانادا مهاجرت کنند؟

قبل از درخواست مهاجرت، باید بدانید که مهاجرت دارای چندین دسته است. بررسی کنید کدام یک با موقعیت شما بیشتر مطابقت دارد. با بیان این موارد، در اینجا چند نمونه از سناریوهایی وجود دارد که ممکن است شما را برای برنامه مهاجرت کانادا واجد شرایط کند:

 • اعضای خانواده شما در کانادا هستند (برنامه حمایت مالی خانواده)
 • شما یک پیشنهاد کار از یک کارفرمای کانادایی دریافت کرده اید ( برنامه ی اکسپرس اینتری)
 • شما یک کارگر ماهر در بخشی هستید که کانادا با کمبود نیرو کار در این زمینه روبروست ( اکسپرس اینتری، کارگر ماهر منتخب کبک)
 • شما قصد راه اندازی یا سرمایه گذاری در یک تجارت در کانادا (ویزای استارت آپ) را دارید.
 • قصد سرمایه گذاری و راه اندازی کسب و کار یا خریداری آن را دارید.

شما یک شخص خود اشتغال هستید و در زمینه های فرهنگی، ورزشی یا کشاورزی تجربه دارید (برنامه خود اشتغالی)

اقامت در کانادا

 

قبل از شروع فرایند چه سوالاتی را باید از خود بپرسید؟

آیا می دانید که دو سیستم مهاجرت در کانادا وجود دارد؟ یکی برای کبک و دیگری برای بقیه کانادا. برای ساده سازی فرآیند، ایده خوبی است که قبل از برداشتن اولین قدم چند عامل را در نظر بگیرید. شما باید:

 • تصمیم بگیرید که به کدام استان می خواهید مهاجرت کنید.
 • تعیین وضعیت مهاجرت (دانشجو، کارگر، سرمایه گذار و غیره)
 • ویزاهای مختلف یا گزینه های مهاجرتی را که در اختیار دارید شناسایی کنید.

چند نکته که باید هنگام مهاجرت به کانادا به یاد داشته باشید:

گام هایی که باید برداشته شود با توجه به شرایط خاص شما بسیار متفاوت است.

به طور کلی، باید به یاد داشته باشید:

 • احتمالاً باید از دو سطح غربالگری عبور کنید: استانی و فدرال
 • می توانید به عنوان اقامت موقت مهاجرت کنید، سپس مراحل اقامت دائم را در کانادا انجام دهید یا درخواست اقامت دائم خود را مستقیماً از کشور خود ارسال کنید.

در اینجا برخی از رایج ترین ویزاهای اقامت آورده شده است:

 • ویزای دانشجویی: همانطور که از نامش مشخص است به شما امکان تحصیل در کانادا را می دهد.
 • مجوز تعطیلات کاری: از طریق توافقنامه بین کانادا و ده ها کشور صادر می شود و به شما اجازه می دهد برای تعطیلات تابستانی در کانادا مشغول به کار شوید.
 • مجوز متخصصان جوان: به شما امکان می دهد با یک کارفرمای تعیین شده که به شما پیشنهاد کار داده کار کنید. روش مربوطه ساده تر از مجوز موقت کارگر خارجی است.
 • مجوز موقت کارگر خارجی: مجوز استاندارد برای کار با کارفرمای تعیین شده است که به شما پیشنهاد کار داده است.

برای اقامت دائم، باید برای کارت اقامت دائم خود را درخواست دهید. این وضعیت تقریباً به همه حقوق کانادایی ها، به جز حق رأی، دسترسی دارد.

پس از چهار سال اقامت در کانادا، می توانید برای شهروندی خود درخواست دهید.

مهاجرت چقدر طول می کشد؟

بسته به مورد و کشور مبدا، تکمیل تمام مراحل در فرایند درخواست مهاجرت ممکن است چند ماه تا نزدیک به دو سال طول بکشد. هیچ دوره استانداردی وجود ندارد، اما وب سایت دولت کانادا محدوده زمانی را برای مرجع بر اساس دسته مهاجرت ارائه می دهد.

آیا پس از اخذ اقامت دائم، لازم است در کانادا بمانید؟ یکی از گزینه های مهاجرت به کانادا، اخذ ویزای اقامت دائم است. داشتن اقامت دائم کانادا، شما را شهروند کانادا نمی کند. شما هنوز شهروند کشور خود هستید، اعتبار ویزای دائم پنج سال است و امکان تمدید آن وجود دارد.

آیا پس از اخذ اقامت دائم، لازم است در کانادا بمانید؟

هنگامی که اقامت دائم خود را به دست آوردید، باید قوانین خاصی را رعایت کنید تا وضعیت خود را حفظ کنید.

یکی از آنها تصریح می کند که شما باید به طور فیزیکی در یک دوره تجمعی 2 ساله به ازای هر 5 سال اقامت در کانادا حضور داشته باشید.

کارهایی که شخص دارای اقامت دائم کانادا نمی تواند انجام دهد:

 • رای دادن
 • کار در موقعیت سیاسی
 • مشاغلی که حالت امنیتی بالایی دارند.

کارهایی که شخص دارای اقامت دائم کانادا می تواند انجام دهد:

 • زندگی، کار یا تحصیل در هر استانی
 • از مزایای تأمین اجتماعی و پوشش مراقبت های بهداشتی رایگان استفاده کنید
 • درخواست برای شهروندی کانادا
 • حفاظت از حقوق فردی شخص تحت قانون کانادا

 

اقامت در کانادا

چه چیزی شما را واجد شرایط می کند؟

واجد شرایط بودن برای مهاجرت به کانادا از طریق یک سیستم مبتنی بر امتیاز محاسبه می شود. متقاضیان در زمینه های مختلف مانند سن، زبان، تحصیلات و سابقه کار ارزیابی می شوند.

فرایند درخواست:

 1. فرم درخواست تکمیل شده را به همراه مدارک مورد نیاز ارسال کنید.
 2. از طرف مقامات مهاجرتی یک CSQ برای شما صادر می شود که به شما اجازه می دهد تا به مدت 3 ماه به کبک مهاجرت کرده و در آن بمانید.( در صورتی که برای مهاجرت به کبک اقدام کرده اید.)

بعد از این مدت می توانید برای دریافت اقامت دائم کانادا اقدام کنید.

مدارک مورد نیاز:

 • پاسپورت معتبر
 • اثبات سن
 • اثبات هویت
 • مدارکی مبنی بر صحت مدارک تحصیلی شما
 • کارت امتیازی آیلتس با نمره معتبر
 • انجام تست های پزشکی
 • گواهی عدم سو پیشینه

مراحل درخواست برای اقامت دائم کانادا

آزمون های توانایی زبان را حتی قبل از شروع فرایند درخواست تکمیل کنید. در آزمون آیلتس شرکت کرده و نمرات لازم را کسب کنید. در صورت نیاز، ممکن است لازم باشد در آزمون زبان فرانسه شرکت کنید.

فرم درخواست و مدارک مورد نیاز را براساس برنامه انتخابی خود ارسال کنید.

مدارک مورد نیاز را برای اثبات دارا بودن بودجه کافی برای دوران اقامت خود جمع آوری کنید.

چکاپ پزشکی و مدرک مبنی بر تأیید عدم سوپیشینه خود را آماده کنید.

در صورتی که تمام این مراحل با موفقیت طی شد، شما تأیید وضعیت پرونده خود را دریافت خواهید کرد و یک کارت مبنی بر تایید اقامت دائم دریافت خواهید کرد.

 فرآیند گرفتن ویزای اقامت دائم به طور معمول چقدر طول می کشد؟

زمان بررسی این نوع ویزا به طور معمول بین پنج ماه تا هشت ماه است. با این حال، زمان پردازش بستگی به برنامه ای دارد که تحت آن برای دریافت ویزای اقامت دائم درخواست دادید. بنابراین، در صورت درخواست تحت برنامه مهاجرتی CIC، درخواست شما ظرف سه تا چهار ماه پردازش می شود.

برخی عوامل دیگر که می توانند بر زمان پردازش شما تأثیر بگذارند:

 • زمان لازم برای رسیدگی به درخواست شما توسط اداره مهاجرت
 • زمان لازم برای تأیید اطلاعات
 • زمان پاسخگویی به هر گونه درخواست اطلاعات

شرایط برای اقامت دائم کانادا

بعد از دریافت اقامت دائم شما می توانید به خارج از کانادا سفر کنید. با این حال، برای حفظ وضعیت خود به عنوان یک اقامت دائم، باید تعهدات اقامت خاصی را رعایت کنید.

برای برآوردن این تعهدات اقامتی، باید حداقل 730 روز (2 سال) در هر دوره 5 ساله در کانادا حضور فیزیکی داشته باشید. دوره 5 ساله طبق قانون ارزیابی می شود. اداره مهاجرت و شهروندی کانادا به دوران اقامت شما در کانادا در 5 سال گذشته نگاه می کند.

این بدان معناست که شما می توانید در یک دوره 5 ساله در مجموع حداکثر 3 سال را در خارج از کانادا بگذرانید. با این حال، اگر کمتر از 5 سال اقامت دائم دارید و تصمیم دارید کشور را برای مدت طولانی ترک کنید، این به شما بستگی دارد که به اداره ی مهاجرت و شهروندی کانادا ثابت کنید که قادر خواهید بود شرایط اقامت خود را برآورده کنید.

اگر برای مدت طولانی در خارج از کانادا هستید، می توانید روزهای اقامت را جمع بزنید. اگر:

 • مسافرت با همسر کانادایی یا شریک عادی
 • یا فرزند زیر 19 سال همراه والدین خود
 • یا استخدام به صورت تمام وقت توسط یک تجارت کانادایی یا خدمات عمومی کانادا و دارای موقعیتی خارج از کانادا
 • یا همسر، شریک عادی یا فرزند مقیم دائم که خارج از کانادا است و به صورت تمام وقت در یک تجارت کانادایی یا خدمات عمومی کانادا مشغول به کار است

اگر وضعیت اقامت دائم خود را از دست دادید، می توانید ظرف 60 روز پس از دریافت تصمیم، درخواست تجدیدنظر دهید. در صورت درخواست تجدیدنظر، افسر ممکن است قبل از تصمیم نهایی در مورد وضعیت اقامت دائم شما، دلایل بشردوستانه و دلسوزانه را در نظر بگیرد.

اگر می دانید که برای مدت طولانی در خارج از کشور خواهید بود، بسیار مهم است که با اداره مهاجرت و شهروندی کانادا تماس بگیرید و به آنها اطلاع دهید که بر می گردید. در غیر این صورت، اداره مهاجرت و شهروندی کانادا دیگر مجوز بازگشت اقامت را صادر نمی کند.

اگر قصد دارید برای دریافت تابعیت کانادا اقدام کنید، لطفاً توجه داشته باشید که زمان گذراندن خارج از کانادا را نمی توان جزو شرایط اقامت شهروندی دانست. در حال حاضر، شما باید حداقل 3 سال از 5 سال گذشته (1095 روز) را در کانادا به عنوان اقامت قانونی کانادا بگذرانید تا واجد شرایط درخواست شهروندی باشید.

اگر نیاز به سفر به خارج از کانادا دارید

باید منتظر بمانید تا کارت اقامت دائم خود را دریافت کنید. اگر نمی توانید این کار را انجام دهید، قبل از ورود مجدد به کانادا، باید برای یک سند سفر (اقامت دائم خارج از کشور) اقدام کنید. این برنامه برای ساکنان دائمی خارج از کانادا است که نیاز به اثبات وضعیت خود دارند تا بتوانند به کانادا بازگردند.